Tuttuni on turvallisuusvalvoja

Ennen oli vahtimestari mutta nykyään turvallisuusvalvoja. Kaupungilla hommissa, ei tarvitse juuri mitään tehdä, pitkät lomat, varma työpaikka. Palkka bruttona pari tonnia kuussa, ei paljon mutta netissä surffailee tuntikausia joka päivä.
32666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niinpä, turvallisuusvalvojia ynnä muita on moneen junaan.

Turvallisuusvalvoja-nimikkeellä tehdään hommia useimmiten juuri kaupungille tai valtiolle. Tuolla nimikkeellä löytyy porukkaa eduskunnasta, ministeriöiden turvapuolelta, puolustusvoimista ynnä muualta missä hommaa tehdään viran puitteissa ja huomattavasti paremmalla liksalla kuin normaalit yksityisen puolen vartijat. Myös HUS palkkaa porukkaa tuolla nimikkeellä, mutta taitaapa olla niin että vartija siellä silti vaatteissa lukee.

Onhan tuo useimmiten messevä duuni kaikin puolin. Kovaa palkkaa nostetaan varmaan aika rajusti vaihtelevan työmäärän keskellä, mutta muuten saa olla kuin ne kuuluisat ellun kanat. Toisaalta kyllä samaa voi tehdä yksityisenkin puolen vartijana, mutta vaan huomattavasti huonommalla palkalla.

Eduskuntaanhan noita turvallisuusvalvojia haetaan kai kaikkein usein. Pari kuukautta sitten oli taas haku sinne ja jälkiselvittelyt paljastivat että hakijoita oli tässä taloustilanteessa kolmeen em. virkaan joku 270 ihmistä, joten en yhtään ihmettele että yhtä jos toistakin kiinnosti lungit työpaikat.

Äänestä
  • Kaverilla lyhyt työaika, klo 8.00-15.45, seitsämän ja puolen viikon vuosiloma, palkka pari tonnia kuussa eikä työt rasita. Varma työpaikka, iso etelä-Suomessa oleva kaupunki ei ketään irtisano.

    Äänestä

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinnon suorittaneella täytyy olla voimassa oleva vartijakortti, että voi työskennellä kentällä, eli hän toimii vartijana.
(Tai järjestyslain mukainen järjestyksenvalvoja).
Tällöin maksetaan pam tessin mukaisesti koulutuslisää 40e/kk tai 0.25e/h.

Turvallisuusvalvoja ei siis ole ammatti.

Tutkinto sisältää myös koulutuksen, joka on edellytyksenä toimimiseen vastaavana hoitajana vartioimisliikkeessä.

Jokin asiakas tai virka voi kyllä vaatia tveatin tai jonkin muun koulun suorittanutta työntekijää, mutta laki ei sitä määrää.

Yleisesti ottaen kentällä on jo niin paljon kouluttautuneita ettei pelkästään tveatilla erotu edukseen työmarkkinoilla ja tuo mitätön koulutuslisä voi päin vastoin olla punainen vaate hinnalla kilpailevalle työnantajalle, vaikka se lisääkin alan ymmärrystä ja ammattitaitoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helppo homma kirjoitti:

Ennen oli vahtimestari mutta nykyään turvallisuusvalvoja. Kaupungilla hommissa, ei tarvitse juuri mitään tehdä, pitkät lomat, varma työpaikka. Palkka bruttona pari tonnia kuussa, ei paljon mutta netissä surffailee tuntikausia joka päivä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu