Olen aloittamassa haun ja jäljen 2 vuotiaan pyreneittenpaimenkoira Pyryn kanssa, mutta muutama kysymys kaivaa mieltäni.. Kuuluuko esineruutu/esine-etsintä viralliseen haku- tai jälkikokeeseen? Onko esineruutu kokeita erikseen?
Sitten, millä tavalla tuota esineruutua kannattaisi lähteä opettamaan? Ihan alkeista siis. Onko aiheesta kirjallisuutta tms, jossa olisi selitetty esineruudun opetuksen kaikki vaiheet mahd. tarkasti ja monipuolisesti?
PK: sta
3
120
Vastaukset
- Harrastelen
Kyllä, esineruutu kuuluu sekä haku- että jälkikokeeseen ja niitä ei järjestetä erikseen.
Alkeiden opettamisen olen tehnyt joka koiralle samalla tavalla (tässä siis hyvin typistetty versio): itse jään pitämään koiraa hihnassa ja avustaja menee sinne tallatulle alueelle, ensin ihan vähän matkaa esim. 15 m, heittelee esinettä tarkoituksena hetsata koiraa, tiputtaa esineen ja tulee ruudusta pois näyttäen tyhjiä käsiä: "Ei oo mulla, minne se jäi". Minä innostan koiraa: "Missä se on?! Etsi" tmv. päästän koiran hihnasta ja teoriassa :) se lähtee sata lasissa etsimään sitä esinettä. Kun löytää sen, niin koiran mukaan hirveät kehut tai sitten vähän maltillisemmin... hyvä, tuo.... pääasia, että koira tuo esineen sinulle, eikä jätä sitä matkalla. Esine pitää aluksi olla sellainen, jonka koira mielellään ottaa suuhun, vaikka lapsen sukka, hanska, pieni karvalelu, mutta ei mikään sen oma pallo tai patukka. Jos ei ole apparia, niin voit myös jättää koiran puuhun kiinni ja hoitaa itse tuon apparin homman. Tätä sitten vaikeutetaan asteittain: pidempi matka, appari heittää esineen kauemmas itsestänsä, "vaikeampi" esine, kaksi esinettä jne. Kun koira on oppinut käskyn, niin ei enää hetsata ja sitten vielä myöhemmin voi jo jättää pois sen, että koira näkee, että esine tosiaan viedään sinne ruutuun.
Palveluskoiraliiton sivuilla on ajantasaiset koeohjeet. Kannattaa käydä lueskelemassa. - JK31F
Aiheesta löytyy kirja. Pärssinen: Esine-etsintä. Kirjassa esitellään eri tapoja tehdä esine-etsintää, mielestäni helppolukuinen ja perusteellinen.
Esineruutua ei ole erikseen, mutta se kuuluu haku- ja jälkikokeeseen yhtenä osana. Hauskaa ajanvietettä koiralle joka tapauksessa, vaikkei kokeet olisikaan tavoitteena :)- JK31F
Ja laitetaanpa lisäys vielä. Ennen kuin olet tuossa "Harrastelen"-nimimerkin mainitsemassa vaiheessa, pitäisi pari perusasiaa olla kunnossa. Eli koiran pitäisi tuoda sinulle mielellään esineitä kotioloissa, vaikka leluja. Ja sitten osata myös luopua niistä. Esineruudun pohja on normaalissa koiran kanssa tehtävässä leikissä: koiralle osoitetaan leluja, joita se tuo mielellään ohjaajalle. SItten ohjaaja voi vaikka palkaksi leikkiä lelulla ja sitten pikkuhiljaa vaihtaa tämän lelun namiin.
Ja pikkuhiljaa tämä homma sitten siirretään vain metsään ja lelut vaihtuvat ns. neutraaleiksi esineiksi.
Suosittelen joka tapauksessa tuon kirjasen lukemista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1613023
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541779Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461744Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1571580- 761512
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3311395The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201248Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m771231- 1581072
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251035