Tuli vaan mieleen, että onko KOKO kirja sitä, että Frodo ja kumppanit yrittää viedä tuskalla ja työllä sen Sormuksen sinne vuoreen (en muista nimeä) tuhotakseen sen? Älkää kuitenkaan paljastako, mitä lopussa tapahtuu tmv, ettei vaan käy minulle köplästi ;). Muuten, miten paljon leffa eroaa itse kirjasta? Toivottavasti kerkeen lukemaan Sormuksen ritarit loppuun, ennenkuin pääsen näkemään elokuvan... Muuten, TSH:n kartta on kaksipuolinen. Toisessa puolessa on suurennettu se yksi osa. Sijoittuuko tapahtumia sitten kirjan jossain vaiheessa enemmän sinne? Tuleeko kirjan sivuilta vielä lisää vastaan niitä sinun kokoisia karttoja, sillä Metsän läpi ne on kohta pääsemässä ja kartta loppuu!! Olen jossain sivulla 120... Kiitti!
Terveisin vielä amatööri tasolla oleva TSH -15v. tyttöfani =). Koettakaa kestää! Hyvät uudet vuodet muuten!!
Terveisin vielä amatööri tasolla oleva TSH -15v. tyttöfani =). Koettakaa kestää! Hyvät uudet vuodet muuten!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Todella vaikea vastata kertomatta liikaa.. Matka on pitkä, siinähän ehtii tapahtua vaikka mitä. Malta nyt vain mielesi, ja lue. Eikä sitten kurkita niitä loppupään sivuja ;)
Niitä pikkukarttoja ei tule enempää (muistaakseni), mutta sillä isolla kyllä pärjää enemmän kuin hyvin.
Juu, ja leffasta.. Varsinkin niitä osia, joita olet parhaillaan lukemassa, on muutettu aika paljon. Omasta mielestäni mikään muutoksista ei ollut silti häiritsevä.
No minä luen :). Ja se pikkukartta on muuten nimeltään Konttu, muistan nyt. Ja Gondor oli sen isomman kartan toinen puoli, suurennettuna. Vielä tosi tärkeä kysymys: kuinka monta niitä tuli siihen Saattueeseen loppujen lopuksi? Itse olen laskenut tähän mennessä, että 8, mutta tuleeko lisää? Tässä ainakin muutama: Frodo, Sam, Pippin, Merrin, Aragorn... 3 loppua en muista nimeltä.
PS. Ei kurkita, ei ei ;)
Boromir, Legolas, Gimli ja Gandalf näyttivät puuttuvan listastasi.
Voimia lukemiseen! :)
Ai että vielä Gandalf.... Se on vanha, mutta näköjään tarpeeksi höpösö sellaselle matkalle. Huh! Kaikki muut tiesin (= nimet unohtu). Olen viimeyöt lukenut TSH:aa 4-5 asti. Joka aamu herään näin joululomalla nyt siinä 1-2 maissa. Heh, rytmit vähän sekaisin.
Kyllä nyt vituttaa vähä. Eilen SubTv:n yöchatissä paljastettiin tärkeitä sekkoja TSH:sta!! Mm. miten Sormusten Sormus tuhotaan ja missä jaksossa, ja kuka menee Sormuksen mukana Tuomiovuoreen!! Etsikää se ihminen käsiini, jotta voin antaa hänelle sopivan rangaistuksen: ei saa lukea enää 10 seuraavaan vuoteen TSH:raa! Pelhaba vieköön... *nyyyh* Ja minä vielä luin sen viestin, olin heikko, niin heikko...
Älä soimaa itseäsi. Kuten tiedämme, Sormuksen houkutus on vahva. Vain aniharvat kykenevät sitä vastustamaan...
... sen vetovoima on suurempi, kuin mitä kuvittelinkaan... ;( Mutta eiköhän se ole loppujen lopuksi ihan hyvä asia, kjähh kjähh!
Ja sen kartan nimi ei ole Konttu, vaan Kontu. ;)