Kipsilevyn halkeaman paikkaus katossa

Koivunen81

1,5krstalo rakvuosi 2012. 2. Krs makkarin katossa on tullut halkema keskellä kipsilevyä, ei saumassa. Halkeama "kiemurtelee" n 10 cm seinästä seinän myötäisesti. Tupla kipsi katossa. Kattotuolit on seinän kohdalla kuten myös läpivienti lähellä halkeamaa. Mattopuukolla irtonaiset maalit otettu pois ja näkee että itse kevy halki. Mikä korjausmenetelmä olisi paras? Riittääkö ihan akryylimassa ja maali? Oletan että johtuu talon "asettumisesta" kun uusi puutalo kyseessä.

2

919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vakiomitta 2600/3000

      Hmm. Kuuluuko talon asettumisesta johtuvat vauriot vuosikorjausten lukuun? Jossain kuuluu vastuuntuntoisten rakentajien toimenkuvaan. Korjausten jälkeenhän maksetaan urakoitsijalle ulos takuuajan vakuus.
      Btw, olisiko seinän reunasta jäänyt nauha pois. Onko levymitta vakion yli juurikin tuon kymmenisen senttiä. Jos nauhoittamatta, niin nauha liimalla ja uudet kittaukset ja maalaus.

    • ffasfrtgdfv

      Taitaa olla koivusen talo vähän nytkähtänyt jos kipsilevy on revennyt tai sitten on asennettu rikkinäinen levy alunperinkin.

      Jos se on jonkun firman tekele niin soita sinne ja vaadi korjaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      235
      6674
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      65
      3890
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      130
      3133
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2312
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      17
      1853
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1577
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1474
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      29
      1441
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      37
      1369
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1061
    Aihe