passat dsg 06 2.0 diesel 180 tkm

ostaiskovaieiköostai

Jotakin mutuja kuullut että tuo on ihan susi yhdistelmä. Onko noihin kaikkiin vaihdettu laatikko jo ennen 180 tkm, jollainen auto olisi kiikarissa vai alkavatko ne ongelmat vasta esim 200 tkm:ssä. Ja mikä tuon moottorin huono puoli on? Aika halvalla noita saa, mutta jos on tosiaan niin susi, kuin olen esson baarissa kuullut, niin ostan v 70 2010--> d3 tai d5:n. Noiden automaatiti tuntuvat kestävän helposti ainakin 400 tkm, noita on parikin lähipiirissä. Kolmas vaihtoehto, että ajan tuon 04 manuaali bensa avensiksen loppuun, enkä vaihda mihinkään. Ongelmana on vain se että haluaisin pirtsakan AUTOMAATTIdiiselin jo kilometrienkin takia, mutta volvo on vielä aika kallis (tosin ihan mahtava auto omasta mielestäni kun on tullut tuommoisella kohtuu paljon ajeltua lomariessuja ym) ja passarissa on kuulemma useiden satojen tai tonnien remontteja vähä väliä. Tukivarret, nivelet, vaihdelaatikko, kytkin, moottori. Pitääkö paikkaansa?

Avensiksen voisin ostaa uudemman korin automaattilootalla, mutta se laatikko ei jotenkin toimi, kuin esim volvossa. Jotenkin automaattia tojo ei osaa tehdä, vaikka muuten on ollut ainakin minun käytössä superluja auto.

2

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on se vain niin

      Aja vain Avesiksella. Mulla toinen automaatti menossa,eikä mitään ongelmia. Ensimmäisellä ajoin viisi vuotta ja vain normaalit vuosihuollot.

    • Eiks je?

      Niin mutta kun aloittaja haluaa pirtsakan automaatin, ei mitään mehumaijaa. Mulla toinen Passat menossa. Ensimmäisessä oli DSG7 1.9TDI ja ajoin sillä 210 tkm. Nyt alla 2.0 TDI DSG6, mittarissa 190 tkm. Kummassakaan ei yhtään mitään valittamista ja TDI moottorit kiitettävän pirteitä. 30 tkm välein teetetty huollot, ei mitään muuta. Edes polttimoita ei ole tarvinnut vaihdella. Osta pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe