Jotakin mutuja kuullut että tuo on ihan susi yhdistelmä. Onko noihin kaikkiin vaihdettu laatikko jo ennen 180 tkm, jollainen auto olisi kiikarissa vai alkavatko ne ongelmat vasta esim 200 tkm:ssä. Ja mikä tuon moottorin huono puoli on? Aika halvalla noita saa, mutta jos on tosiaan niin susi, kuin olen esson baarissa kuullut, niin ostan v 70 2010--> d3 tai d5:n. Noiden automaatiti tuntuvat kestävän helposti ainakin 400 tkm, noita on parikin lähipiirissä. Kolmas vaihtoehto, että ajan tuon 04 manuaali bensa avensiksen loppuun, enkä vaihda mihinkään. Ongelmana on vain se että haluaisin pirtsakan AUTOMAATTIdiiselin jo kilometrienkin takia, mutta volvo on vielä aika kallis (tosin ihan mahtava auto omasta mielestäni kun on tullut tuommoisella kohtuu paljon ajeltua lomariessuja ym) ja passarissa on kuulemma useiden satojen tai tonnien remontteja vähä väliä. Tukivarret, nivelet, vaihdelaatikko, kytkin, moottori. Pitääkö paikkaansa?
Avensiksen voisin ostaa uudemman korin automaattilootalla, mutta se laatikko ei jotenkin toimi, kuin esim volvossa. Jotenkin automaattia tojo ei osaa tehdä, vaikka muuten on ollut ainakin minun käytössä superluja auto.
passat dsg 06 2.0 diesel 180 tkm
ostaiskovaieiköostai
2
273
Vastaukset 2
- on se vain niin
Aja vain Avesiksella. Mulla toinen automaatti menossa,eikä mitään ongelmia. Ensimmäisellä ajoin viisi vuotta ja vain normaalit vuosihuollot.
- Eiks je?
Niin mutta kun aloittaja haluaa pirtsakan automaatin, ei mitään mehumaijaa. Mulla toinen Passat menossa. Ensimmäisessä oli DSG7 1.9TDI ja ajoin sillä 210 tkm. Nyt alla 2.0 TDI DSG6, mittarissa 190 tkm. Kummassakaan ei yhtään mitään valittamista ja TDI moottorit kiitettävän pirteitä. 30 tkm välein teetetty huollot, ei mitään muuta. Edes polttimoita ei ole tarvinnut vaihdella. Osta pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja210984Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49834- 73731
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "192708- 64623
- 64556
- 45540
- 37513
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2493- 77493