Minkälainen ämpäri saunaan?

jeppeee

Tarkoitus olisi lämmittää vettä saunan lauteilla ämpärissä, niin minkälainen ämpäri kannattaa hommata, jolla saisi mahdollisimman nopeasti veden lämpimäksi ja myös kestäisi sitä lämpöä? :)

Olisiko sinkkiämpäri hyvä siihen tarkoitukseen vai olisiko joku toinen parempi?

33

7970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeppeee
    • jeppeee
      • lämpiääkö?

        Kysyjä lämmittää vettä lauteilla, eikä kiukaan päällä. Kumpikin ämpäri käy yhtä hyvin.


    • +50

      Lienee aivan sama, mitä materiaalia ämpäri on. Vesi kuumenee kaikissa likimain yhtä nopeasti.
      Sinkin sulamislämpö on muutes 420 astetta ja teräksen tuntuvasti tätä suurempi.

    • jeppeee

      Kiitos tiedoista.

      Entä muoviämpärit, kestääkö ne?

      Yleensä muoviämpäreissä taitaa olla kestävyys 65c asti

      • Muovinenkin

        Kyllä muovinenkin kestää käytännössä reilusti yli tuon 65


    • 2 + 15

      Taas esimerkki avuttomuudesta ja tyhmyydestä.

      Jos ei ole koskaan ollut mökillä, ehkei kannata ostaa omaa mökkiä ja sitten kysellä suoli24-palstalla hölmöjä neuvoja.

      Jos aloittaja on koskaan ollut saunassa, niin tietäisi että vesi lämpenee muoviämpärissä lauteilla ihan hyvin mutta ei kiehumispisteeseen.

      • jeppeee

        Mielestäni on paljon fiksumpaa kysyä, kuin olla kysymättä.

        Mielestäni tyhmyyden merkki on se, ettei uskalla kysyä :)


      • Hulppea sauna.
        jeppeee kirjoitti:

        Mielestäni on paljon fiksumpaa kysyä, kuin olla kysymättä.

        Mielestäni tyhmyyden merkki on se, ettei uskalla kysyä :)

        Mielestäni on tyhmää duunata sauna jossa olisi vain kiuas mutta ei lämmittämismahdollisuutta vedelle, kiuassäiliö, muuripata tai muu. Se että lämmittää pesuvettä lauteella kertoo pohjattomasta tyhmyydestä.


      • assssssssssss
        Hulppea sauna. kirjoitti:

        Mielestäni on tyhmää duunata sauna jossa olisi vain kiuas mutta ei lämmittämismahdollisuutta vedelle, kiuassäiliö, muuripata tai muu. Se että lämmittää pesuvettä lauteella kertoo pohjattomasta tyhmyydestä.

        Eipä kerro. Jos haluaa monelle saunojalle vettä, ei ole pahitteeksi että tulee lisää lähes sopivaa pesuvettä jokaiselle saunojalle vielä. Kiuassäiliöt ovat aika pieniä, esim. 20 - 30 litraa.


      • vesimies999
        Hulppea sauna. kirjoitti:

        Mielestäni on tyhmää duunata sauna jossa olisi vain kiuas mutta ei lämmittämismahdollisuutta vedelle, kiuassäiliö, muuripata tai muu. Se että lämmittää pesuvettä lauteella kertoo pohjattomasta tyhmyydestä.

        Höh, kyllä meillä on mökkisaunassa boileri, mutta sen lisäksi laitamme muoviämpäreillä vettä lauteille lämpeämään. Siinä on selvä säästö, ei tarvitse niin paljoa kuluttaa sadevettä (nyt varsinkin kun on alueellamme kuivuus ja sadevesipula) vaan osan merivedestä voi lämmittää ämpäreissä saunan lauteilla.


    • hk..

      10l kurkkupöntöt on hyvät. ja kestäää-

    • onhantuotakokeiltu

      Voin sanoo, että kun pistät ämpäreihin kylmää vettä ja pöntöt ylälauteelle, niin sen saunan puolen tunnin - kolmen vartin lämmityksen jälkeen vesi on ihan yhtä kylmää, oli materiaali ihan mitä tahansa.

      Semmoinen 3 - 5 tuntia lauteilla lämmössä, rupee jo huomaamaan veden lämmenneen.

    • Höyrysauna

      Ne vesisäiliöt kiukaan kyljessä on ihan syvältä,jatkuvasti saa olla täyttämässä,kieuhuvat ja kitisevät alvariinsa,samaan sarjaan kuuluu muurinpata saunan puolella.

      • Ei muuten ole

        "Ne vesisäiliöt kiukaan kyljessä on ihan syvältä,jatkuvasti saa olla täyttämässä,kieuhuvat ja kitisevät alvariinsa,samaan sarjaan kuuluu muurinpata saunan puolella"

        Ja mitenkähän rantasaunan pesuvedet mielestäsi tulisi lämmittää? Meillä on saunassa kantovesi ja muuripata, enkä ihan heti keksi padan korvaavaa vedenlämmitintä...
        Pata ei muuten kiehu koskaan, kun vaan osaa lämmittää sen oikein. Meillä käytetään lämpömittaria ja kun veden lämpö alkaa olla 70 aseteen tuntumissa, niin puita ei enää lisätä. Liian yksinkertaista..?
        Höyrysauna on ihan jotain muuta.


    • Kastor

      Omassa saunassa kiukaan kyljessä vesisäiliöt 2 x 28 litraa, eli yhteensä 56 litraa. Kyllä riittää kapasiteetti ilman lisätäydennystä isommallekin porukalle. Tietty sillä edellytyksellä, että lämmittää veden kiehuvaksi ja sitten sekoittaa sopivaksi.

      Eikä muuten hukkaa löylytehoakaan.

    • Taavi Copperfield

      Kuparinen ämpäri on kaikkein paras, mutta aika kallis. Paras budjettiratkaisu on alumiininen sanko. Muovi johtaa huonosti lämpöä, joten peltisankokin on tehokkaampi veden lämmitykseen.

      • 2 + 15

        Alumiini on muuten taas myrkyllistä ihmiselle. Siksi alumiinisia keittoastioitakaan ei nykyään suosita kovin paljon.


      • Alumiiniastia
        2 + 15 kirjoitti:

        Alumiini on muuten taas myrkyllistä ihmiselle. Siksi alumiinisia keittoastioitakaan ei nykyään suosita kovin paljon.

        Et ole sitten ravintoloiden keittiöissä käynyt? Käyppäs joskus, niin saatat nähdä "muutaman" alumiinikattilan :-)
        Kattiloissa ja elintarviketeollisuudessa käytetyt alumiiniyhdisteet eivät ole myrkyllistä, ovathan juomatölkitkin alumiinia (siis alumiiniyhdistettä, puhdasta alumiinia on tuskin mikään) Alumiinikattilasta ei irtoa mitään, kunhan et keittele siinä puolukkaa, raparperiä tms. hapanta.


    • juntti kysyjä

      älliöitä taas liikkeellä pitää antaa ääliö ja juntti varotus suomi24 :D

    • Lämmin kiuas

      Kysyjä voi pistää sen ämpärin päähänsä ja mennä löylyyn .Kyllä se selviää mikä ämpäri ekana alkaa korvia polttamaan. Se on se paras ämpäri veden lämmittämiseen
      Eli metalli / kupari

    • KierukkaVesisäiliöön

      Aikoinaan isäukko pyöräytti kupariputkesta kierukan ja asensi sen kiukaan kyljessä olevaan kuumavesisäiliöön (pataan). Vesi otettiin pumpulla järvestä ja normaali yksotehanasta tuli kylmät ja kuumat. Riitti ihan kohtuullisesti suihkutteluun ja muuhunkin. Nyttemmin lämmin vesi tulee boilerista, sillain astetta simppelimpää vaikkei tuokaan mikään hankalaollut. Ainoo, että edellytti kiukaan lämmittämistä.

    • ympäri

      semmoinen joka ei vuoda..

    • sauna muistoja

      Kyllä muoviämpärikin sopii saunaan, mutta meidän saunassa on parempi ratkaisu: ruostumattomasta teräksestä tehdyt sangot (ämpärit). Ne sinkkiämpärit ovat jo vanha ratkaisu.
      Lapsuudestani muistan sen, että siellä maalla oli saunassa puiset kiulut (ämpärit) ja puinen saavi ja saunassa oli vielä valurautainen pata veden kuumentamista varten. Ne puiset kiulut ja saavi oli isoisän tekemiä.
      Sotavuosina siinä saunan valurautapadassa tehtiin itse kotisaippuat ja siinä pestiin myös valkopyykki. Nyt saunassa ei enää pestä pyykkejä vaan sen homman hoitaa pesukone.
      Näin ne ajat muuttuvat myös saunassa. PS. ennen vanhaan jotkut jopa syntyivät saunassa (näin ainakin maalla).

    • ämpärillä annettu

      Meillä otetaan vesi suoraan kylpytynnyristä.
      Täytyy vaan varoa ettei kukaan kiehu kypsäksi.

    • ämpärikö

      Laadukas muoviämpäri riittää.kesällä.
      Aurinkolämmittää saunan sisustan muutenkin niin kuumaksi,että jos aamulla kannat vedet valmiiksi saunalle,niin iltapäivällä ne on jo valmiita pesuvesiä.

    • Ei lämpiä ämpärissä

      Hommaa jostain vaikka 10-20 L teräskattila ja laita kattila/vesi lämpiään kiuaskivien päälle. Siitä saa "lanttaamalla" järviveteen - joka on noin 20 asteista jo valmiiksi - monta ämpärillistä sopivaa pesuvettä.

    • Lutraaja

      Terässankot vaan, ja koko lämmitysajaksi lauteelle. Kun järvivesi on valmiiksi noin 20-asteista, ei sen tartte enää paljoakaan lämmitä lisää, että kelpaa pesuvedeksi.

    • voe tokkiinsa

      ????????????
      :-o

    • hölömökö

      Kestäähän 1.5l muovinen mehukatti purkkikin vettä keittää nuotiossa avotulella niin miksei muovisankkokin kestäisi saunassa.

    • papru ei pala

      Myös paperimukissa voi kuumentaa vettä nuotiossa, ja paperi kestää liekit hyvin.

    • lllffffföförrä

      onko joku syy miksi sinkkiämpäriä ei voi laittaa kiukaalle?

      • EhdottomastiEI

        Löylyn heittäminen vaikeutuu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      252
      2947
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe