liukenevat tikit & märkiminen

struumasuspecta74

Hei. 5 viikkoa struumaoperaatiosta ( 75 % poisto eli kokonaan toinen lohko ja puolet toisesta ) ja itsestään liukenevilla tikeillä ommeltu. Ei dreeniä laitettu, sillä kilpirauhanen oli veretön ( tavallisesti hyvin verinen ) .

Kipuja ei ollut alussa lainkaan enkä käyttänyt mitään. Vajaan viikon kuluttua tuli kivut jotka paheni kun pää oli alaspäin tai teki jotain ( imurointi ) . Niihin Burana 800 mg jos ei sisulla tekeminen ja kipujen pitäminen auttanut.
Sanoin sisätautilääkärille kivuista ja turvotuksesta joka lisääntyi. Kirjoitti lisää burana 800 mg.
Jäytävää kipua ja turvotusta on ollut koko kuukauden ( eli sen ensimmäisen viikon jälkeen ) .

Kirurgi laittoi itsestään sulavat ompeleet. Valtaosin haava parantui mutta siinä on ollut koko ajan verta tihkuva kohta.

Eilen se verta tihkuva kohta alkoi märkimään. Ei kuumetta mutta aluetta turvottaa ja se on lämmin. Ja suurennetulla peilillä näkyy, että siinä märkimiskohdan vieressä on pystyssä tikki.

En tohtisi lähteä lääkäriä / hoitajaa vaivaamaan näin vähäpätöisellä asialla. Onko kokemuksia itsestään sulavista ompeleista jotka on käyneet märkimään? Tarvitseeko aina antibioottikuurin?

Olen puhdistanut märkivän kohdan septidinilla ja päivisin & pesulla käydessä on ollut haavateippi päällä. Muuten ilman haavateippiä.

3

1541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoitoa saamaan

      Joillakin ne itsestään sulavat ommelaineet eivät sulakaan odotetusti vaan kudokset alkaa hylkimään aiheuttaen tuollaisen tulehduksen.

      Kannattaa ehdottomasti käydä näyttämässä koska vaihtoehtona voi olla haavatulehduskin joka vaatii hoitoa. Yleensä annetaankin ohjeet että jos haava alkaa erittämään ja punottaa sekä kuumottaa, on otettava yhteyttä.

    • lkterik

      Jos kyse on haavainfektiosta tai alkavasta sellaisesta tai yleensäkin leikkaushaavan ongelmasta tai kysymyksestä, ei kyseessä ole millään muotoa kysyjän mainitsema "vähäpätöinen asia".
      Joskus haavainfektio voi ruineerata koko leikkaustuloksen, joten haavan paranemiseen on suhtauduttava vakavasti.
      Toivottavasti et ainakaan tupakoi, sillä tupakointi supistaa verisuonia ja heikentää verenkiertoa, jolloin haavan paraneminen vaarantuu.

    • struumasuspecta74

      Hei ja kiitos vastauksista! Nyt on antibioottikuuri. Kipuja on ja turvotusta yhä, vaikka leikkaus oli 3.6.

      Hyvää kesää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      860
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe