heipähei!
elikkäs voisiko joku kertoa HYVIÄ ja paljon tietoa sisältäviä marsusivuja/linkkejä
haluaisin marsun mutta esteenä on liian vähäinen tieto.
sitten ktsymyksiä:
mikä on marsun normaali ruumiinlämpö? miten kuume mitataan? mistä tietää että marsulla on kuumetta?
onko porissa marsun kasvattajia? minkä rotuista marsua suositteletta aloittelialle? onko hyvä hankkia heti 2 marsua?tyttöjä? onko bestfriend merkki laadukasta kun se merkki myy marsun ruokaa ja olisiko kenelläkään myynnissä isoa,2 marsun häkkiä halvalla? pituus min.1m t:naana
muutamia kysymyksiä...
9
850
Vastaukset
- Kahden marsun onnellinen om...
Laitappas googlessa hakusanaksi marsut ja löydät varmasti paljon tietoa. Kannattaa kuitenkin olla hyvin kriittinen, mikäli katsot jonkun omia kotisivuja (siellä tieto ei välttämättä ole täysin oikeaa). Mutta mielestäni parhaat sivustot ovat Suomen marsuyhdistyksen sivut.
Sitten niihin kysymyksiin. Niihin on itseasiassa aika vaikea vastata, sillä kuumeen huomaa useimmiten vain jos marsu käyttäytyy poikkeavasti. Useimmiten tämä poikkeava käytös on syömättömyyttä ja masentunut olemus. Syömätömyydenkin huomaa useimmiten marsua punnitessa, jos paino on tippunut.
Aivan valtavan hyvää ja varmaa tietoa saat marsun omistajan opas-kirjoista. Voithan aina laitata tällaisen kirjastosta, ellet osta sellaista itsellesi.
On myös vaikea sanoa minkä rotuinen marsu olisi hyvä ensikertalaiselle. Kaikilla marsuilla on samanlaiset hoitotarpeet ja niiden luonne muovautuu mielestäni ajan myötä sen mukaan miten hyvä niillä on olla. Onnea kuitenkin "marsun metsästykselle =) - Pikku lisäys
Unohdin mainita, että kannatta ottaa kaksi marsua, sillä marsun paras kaveri on toinen marsu. Marsu kyllä viihtyy ihmisen seurassa, mutta ihmisen seura on kuitenkin eri asia kuin toisen samaa lajia olevan seura.
- za-za
Marsusivuja löytyy esim. googlella hakemalla ja meidänkin sivuilla on pitkä lista linkkejä ja bannereita muille sivuille ( http://www.muumilaakso.fi/~peikot/tuisku )
Minäpäs en itseasiassa tiedä mikä on marsun normaali ruumiinlämpö, mutta aina kun epäilet että pikkuinen ystäväsi on sairas, vie se eläinlääkäriin.
Marsun terveyteen liittyy olennaisena osana C-vitamiini. Marsu ei itse pysty tuottamaan sitä, eli se tarvitsee C-vitamiinilisän ravintoonsa, esim. eläinkaupasta saatavana jauheena ja jauhe voidaan ripotella esim. ruuan sekaan. C-vitamiinin puute saattaa aiheuttaa vakavia ongelmia marsulle.
Porin kasvattajia voit kysellä myös Suomen Marsuyhdistyksen sivuilta http://smyweb.cjb.net/
Aloittelijalle sopii minkä tahansa rotuinen marsu (tosin pitkäkarvaisen hoito on työläämpää, eli ehkä kannattaa ensin hankkia lyhytkarvaisempi), kannattaa hankkia samantien 2 tyttöä. Mutta onhan sekin todettu, että myös yksinelävä marsu voi olla onnellinen - kunhan sen kanssa viettää ihan oikeasti aikaa :)
Marsulle parasta ruokaa on Altromin-nimiset pelletit. Niissä on kaikki mitä marsu jyviltä tarvitsee. Niitä on olemassa pentu-altroja nuorille marsuille ja aikuis-altroja aikuisille marsuille. Altroja saa eläinkaupoista, esim. Faunattaresta. Myös Supa Guinea on hyvää ja marsuille sopivaa ruokaa, mutta Supassa on se huono puoli verrattuna Altroihin, että marsu voi valikoida mitä se syö: meillä ainakin syötiin vain hyvät jyvät ja pahat jäi kuppiin kun eihän marsu taas ymmärrä, että ne pahatkin jyvät kuuluu terveelliseen ruokavalioon. Altrot kun ovat kaikki samanlaisia, niin marsu ei pääse nirsoilemaan :)
Kahdelle marsulle kannattaa ostaa väh. 120cm pitkä häkki, sellainen maksaa uutena n.100e.
Hienoa että selvittelet asioita etukäteen ja sitten vasta hankit marsut :>- naana89
kiitos toodella paljon vastauksista, juu eilen löysinkin tuonne msy sivuille... paljon hyvää tietoa. täytyy täsä niitä kirjoja lainailla yms vaikka vieläkin on hieman epävarma olo että jos en tiedäkkään kaikkea...
eli sitten kun aika koittaa niin hankin sitten 2 tavallista tyttömarsua...
kiitos vielä kerran! - za-za
naana89 kirjoitti:
kiitos toodella paljon vastauksista, juu eilen löysinkin tuonne msy sivuille... paljon hyvää tietoa. täytyy täsä niitä kirjoja lainailla yms vaikka vieläkin on hieman epävarma olo että jos en tiedäkkään kaikkea...
eli sitten kun aika koittaa niin hankin sitten 2 tavallista tyttömarsua...
kiitos vielä kerran!Hei, suosittelen vielä, että jos saat käsiisi kirjan "Marsunomistajan opas" (kirjoittanut Arja Linnavuori), lue se ja jos mahdollista, osta se myös omaan kotikirjastoon. Kirjassa on hyvin vähän kuvia mutta paljon tekstiä ja ennenkaikkea puhtaita faktoja marsuista ja niiden olemuksesta! :) Suosittelen! :)
- Anika
On olemassa sellainen keskustelupalsta kun marsuforuumi ja siellä kannattaa kysyä.Joskus minäkin kävin siellä,kun tuli jotakin epäselvää.
- Martza
No moi!!! Tuli tässä mieleen,että ei se oo välttämättä pakko ottaa kahta tyttömarsua.. Minulla on kaksi poikamarsua,ja ne tulevat myös tosi hyvin toimeen keskenään,ikinä ei ole riitoja tullut.. Mun vanhempi marsu (jonka ostin keväänä sen ollessaan 2-vuotias) oli aina ollut yksin,niin tämä herra kyllä hyväksyi toisen 5-viikkoisen poikamarsun kaverikseen:)...! Ja onnellisilta ne näyttävät yhdessä:)...! Ajattelin vain,että kun yleensä aina kaikki ehdottavat 2 tyttömarsua,mutta kyllä ne poikamarsutkin yleensä tulevat toimeen keskenään,on tietenkin poikkeustapauksiakin,mutta kuitenkin... =)
- kristina
joo kiitti vastauksetas täytyypi miettiä tätä marsuhankintaa jos vaikka ottais niitä poikia... en vielä osaa päättää...=)
- rex--
Mainostetaanpa omia sivuja :) http://www.minunmarsuni.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202970Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3612653Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o482410Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä302390Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581948Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181479Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121472- 721393
- 571349
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?141321