"kennolle saa yhtä hyvän kuvan, kuin filmille!"

"kennolle saa yhtä

Täällä kirjoittaa vuodesta toiseen muutama googlepoju, että "kennolle saa yhtä hyvän kuvan, kuin filmille!"
1. Vertaus on ..... kuin kantaisi vettä siivilällä tai sangolla kiireellä
2. Ihmisen kyvyt, eikä rahat riitä tekemään sitä kennoa kameraan, joka vastasi hopeasuolojen kyvyn taltioiden tietoa valon määrästä ja väreistä.
3. Kaiken kennolle otetun kuvan sisällys suodatuksineen, taltiointiineen ja katselulaitteiden vaatimattomuuden jälkeen on 13 - 20% objektiivin läpi piirtyneestä tietoerästä. Negatiivissa tai diassa se lähentelee 99%!

Sitten yleensä ottaen monella tuo kameran tekniikkatieto on lehdistä ja googlen lukemisesta. Harvalla tuolta käytännön työstä tai vakavasti otettavasta harrastamisesta.
Suunsoittoa saa visvanaamoilta heti, joten monet täältä ovat pysyvästi häipyneetkin. Mitään ylläpitokontrolliahan ei ole olemassakaan!

13

259

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2580

      Laitetaan eteesi 2 vedosta samasta aiheesta vaikka A4 koossa. Toinen otettu kuva otettu filmikameralla värinegalle ja toinen nykyaikaisella digikameralla. Et varmasti osaa sanoa kumpi on kumpi.

      • hyythyyhrhyyh

        Miksi filmimies haluaa jotakin sellupaperi ja mustekuplapaskaa? Se vedostaa sen valokuvaksi kemiallisesti hölmö!


    • ladamies nyt ja aina

      "3. Kaiken kennolle otetun kuvan sisällys suodatuksineen, taltiointiineen ja katselulaitteiden vaatimattomuuden jälkeen on 13 - 20% objektiivin läpi piirtyneestä tietoerästä. Negatiivissa tai diassa se lähentelee 99%!"

      meiltä päin saa myös 99-prosenttista pirtua kaupan hyllyltä :-)

    • sangolla kiireellä

      ”Täällä kirjoittaa vuodesta toiseen muutama googlepoju"
      —ihanko totta, onko teitä siellä montakin. Täällä ei ole yhtään.

      Eikös ne hopeakiteet ole harmaita, mitenkäs niillä värikuvia?

      Tuliko tuo visvanaama-ongelma murrosiässä?

      • ttrhtrhhrht

        Räkänenät taas tuskissaan ja puutteessaan puhuvat suuria, pienuutensa sekä mitättömyytensä olotilassaan.


    • missä se kuva?

      Aloitus on oikeassa. Valokuvaamisesta muutamat tekevät hifistelyä, tai uutuusautojen vertailuhauskaa. sitä kuvaa ei sitten ehditäkään tehdä ja ottaa. Lopulta fotosopataan oikein perkeleesti ja kehutaan lopputulosta.

      • räkänenä

        ”missä se kuva?”
        Näytä esimerkkiä! Missä voimme ihastella sinin mestariotoksiasi?

        Mitä pahaa on siinä jos joku tekee harrastuksesta hifistelyä?
        Älä turhaan pelkää ja kadehdi muiden ”photoshoppaamista”


      • kjgsdhghwesg
        räkänenä kirjoitti:

        ”missä se kuva?”
        Näytä esimerkkiä! Missä voimme ihastella sinin mestariotoksiasi?

        Mitä pahaa on siinä jos joku tekee harrastuksesta hifistelyä?
        Älä turhaan pelkää ja kadehdi muiden ”photoshoppaamista”

        Kun kuvaustaito loppuu, niin tarvitaan sitä shoppaamista ja kauheesti.


      • ja kauheesti?
        kjgsdhghwesg kirjoitti:

        Kun kuvaustaito loppuu, niin tarvitaan sitä shoppaamista ja kauheesti.

        Uskon, että sinulla on noin, mutta miksi luulet, että muilla olisi noin vakavia ongelma?
        Useimmiilla harrastajilla on vain yksinkertainen ilmainen kuvansäätöohjelma jolla ei voi edes tehdä mitään ”photoshoppailuja”.

        Minulla se ”kauhein shoppaaminen” on usein värikuvan mustavalkoiseksi muuttaminen (usein suoraan kamerassa).
        En koe mustavalkoista kauheasti photoshopatuksi.


      • ttytyjuyjuy
        ja kauheesti? kirjoitti:

        Uskon, että sinulla on noin, mutta miksi luulet, että muilla olisi noin vakavia ongelma?
        Useimmiilla harrastajilla on vain yksinkertainen ilmainen kuvansäätöohjelma jolla ei voi edes tehdä mitään ”photoshoppailuja”.

        Minulla se ”kauhein shoppaaminen” on usein värikuvan mustavalkoiseksi muuttaminen (usein suoraan kamerassa).
        En koe mustavalkoista kauheasti photoshopatuksi.

        oletko perheesi vajakki?


    • Kuva ratkasee

      Äkisti arvaten sillä ei oo paljoo väliä onko kuva otettu dialle kennolle vilmille vai muistikortille?
      Satelliitilille tai valvontakameralle?

      Vai kuinka?
      Oiskohan muka noin?
      Halvalla ja helpollahan ei saa hyviä kuvia vaivattomasti kukaan.
      Ja määrä ei korvaa laatua eikä aikaa ja rahaa ole kuin rajallisesti.
      Kuvia on nykyään niin paljon ettei kukaan kerkii niitä kaikkia kattoa.
      Lukijan käsipuhelin kuvat on ensimmäisenä lehdessä tapahtumapaikalta.
      Mutta jo muinaiset luolamiehet tekivät senaikaisin välinein upeita kuvia senaikaisista tapahtumista jotka ovat hyvin
      säilyneet.
      Maailma muuttuu, joskus nopeasti toisinaan hitaasti, eräät asiat jatkuvasti jotkut eivät ehkä milloinkaan, mutta muuttuu se lopulta kumminkin.

    • saa kuvan?

      "kennolle saa yhtä hyvän kuvan, kuin filmille!"

      Tuohan on täysin perätön väite joka suhteessa. Kennolle ei saa mitään kuvaa kameralla ja filmillekin saa vain kemiallisen reaktion joka ei ole kuva.
      Se, että digitiedostosta tai filmistä tehdään kuva ei ole valokuvaamista eikä kuvan saamista vaan kuvanvalmistusta.

      Digitiedostosta voi yleensä valmistaa paremman kuvan kuin filmistä.

      • rtyrttytyytrt5

        oletko perheesi vajakki?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1689
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      33
      1084
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. 71
      577
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      444
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe