EI KUMMIA!?

Mun konfirmaatio on lähestymäs syyskuus enkä tiiä mitä tehä ku ei oo kummia siunaa. Ku välit sukulaisiin on huonot ja mun kummi perheineen asui helsingissä(ei mitään välejä heihin).Mun on äiti ja 18v sisko. Ainuut sukulaiset jotka tulee on mun täti ja sen mies. Isovanhemmat kuollu.
567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itselläni oli sama ongelma viime vuonna omassa konffiksessani. Omalle papille ainakin kävi että siunaamassa oli setäni. Joten veikkaan että täti käy loistavasti :)

Äänestä

Moi,

Surullista kuulla, että välit sukulaisiin ovat huonot. Kummeja pyydetään konfirmaatioon siunaamaan nuorta, koska konfirmaatio liittyy kasteeseen. 15 vuotta sitten kummisi olivat myös siunaamassa sinua.

Mutta elämä välillä on mitä on. Jos välit kummeihin ovat katkenneet, joku toinen aikuinen voi yhtä hyvin tulla konfirmaatioon siunaamaan sinua. Eli esimerkiksi tätisi voi hyvin olla siunaamassa sinua. Hyvää konfirmaatiota!

Vilppu H.
pappi

Äänestä
  • Vilppi pappi, parempi vaan lopettaa lisäuhrien tekeminen.

    Luovu sinäkin edustamasi taikauskon levittämisestä ja hanki joku kunniallinen ammatti itsellesi.

    Ystävällisin terveisin ja hauskaa kesää toivottaen, Nasse

    Äänestä

Ripari konfirmaatioineen on hanurista ja syvällä onkin.

Jumala on satua ja höpötystä niin kauan kuin toisin todistetaan. Vai mitä Vilppu H pappi?

Höpötysten takia ei kannata ripariin menoa edes suunnitella.

Protulla ei höpötetä satuja totena niin kuin riparilla tehdään.

REHELLINEN AIKUINEN

Äänestä

En tiedä uskallatko, mutta ainahan sitä voi kysäistä kummiltasi, ja pyytää häntä mukaan kun se ois sulle tärkeää. Toki hän voi kieltäytyä, mutta kysymällä et mitään häviä. Siis jos toivoisit hänen tulevan.

Muussa tapauksessa mä pyytäisin vaikka just tätiäsi, jos et halua olla yksin. Kyllä sä senkin kestät ettei sua kukaan erityinen siunaile, jos niin päätät.

Rippikoulun jälkeen tuollaiset asiat tuntui tosi isoilta minustakin, mutta myöhemmin moni muu tuli plajon tärkeämmäksi. Ymmärrän kyllä ikävää tunnettasi. Toivottavasti löydät sopivan ratkaisun itsellesi. Osaat kyllä lopulta valita oikein!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua_ kirjoitti:

Mun konfirmaatio on lähestymäs syyskuus enkä tiiä mitä tehä ku ei oo kummia siunaa. Ku välit sukulaisiin on huonot ja mun kummi perheineen asui helsingissä(ei mitään välejä heihin).Mun on äiti ja 18v sisko. Ainuut sukulaiset jotka tulee on mun täti ja sen mies. Isovanhemmat kuollu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu