Olisi tarkoitus ostaa Läppäri, joka kestäisi World Of Tanksin pelailun ja nettiselailun. Maksimi hinta olis 600 euroa
Konetta ostamassa..
Wotplayer2
21358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Hm... et oikeastaan kysy mitään. :) No, minä kysyn eli mitäs läppäreitä olet jo miettinyt? Nythän on hyvin tarjouksiakin.
Kunhan vaan kone on Asus, Dell, Lenovo, Samsung, MSI merkkinen niin hyvä.
Olen miettinyt Acerin konetta/koneita. Onko Acer hyvä/laadukas tietokonevalmistaja??
Kaksi kuukautta vanhan Acer läppärin näyttö hajosi, kun käänsin kannen auki. Ei mennyt takuuseen, koska rikkinäiset näytöt eivät koskaan mene eikä niissä ole Acerin huollon mukaan valmistusvikoja.
Oli varmasti viimeinen Acer läppäri, jonka ostin.
Foorumeiden mukaan sitä ei pidetä laadukkaana.
Eli ei Aceria?
Ei. Mieluummin katsoo noita merkkejä mitä luettelin tuossa.
Tehdään näin
Etsin siis suht tehokasta läppäriä. Mistä kannattaa ostaa kone, siis missä on halvinta. Olen katsellut Gigantista....
Joku malli on jossain halvempi, joku toinen toisaalla. Siinä auttavat www.google.fi ja hintaseurannat. Itse suosin paikkoja, joista voi noutaa ja maksaa sitten noudettaessa, vaikka sillä ei juurikaan ole merkitystä tunnettujen verkkokauppojen kanssa.
Asus valmistaa itse emot ja tinaukset ovat pahinta kuraa, kuten tälläkin foorumilla korjaajat ovat kertoneet. Näppis ja saranat äärimmäisen vikaherkkiä. Dell ja Lenovo satsaavat yritysmalleihin ja kuluttajamallit ovat vikatilastojen kärjessä.. MSi-alustat ovat oikeastaan vain pelikäyttöön tehtyjä. Samsung on hyvä vain tablet valmistajana.
Acer on pärjännyt maailmalla mm. Soluto miljoonia koneita palvelimellaan pitävä yritys pitää sitä vakaana, laadukkaanaja ja luotettavana. Acer on maailman neljänneksi ostetun tietokone. Ainakaan minulla ei ole Acerista kuuden koneen ja kymmenenvuoden ajalta kuin positiivisia kokemuksia.
Itelläni on ns. normiläppäreistä positiivisia (niin positiivisia kuin kuluttajaläppäreistä nyt voi olla) kokemuksia Fujitsu-Siemensistä.
Yritysmallit nyt tuskin tulee kyseeseen kun pitäis pelata, vaikkei WoT pienillä asetuksilla paljoakaan koneelta vaadi.
http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/SATL50B1R1/toshiba-satellite-l50-b-1r1-15-6-kannettava-musta . Olisiko hyvä kone?? Odottaisin kyseisen koneen seuraavan alennuksen ja ostaisin alennuksesta...
On ihan ok kone. Tosin näyttis ei ole kovinkaan tehokas.
Selvä, kiitos neuvoista.
http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/SATL50B1R1/toshiba-satellite-l50-b-1r1-15-6-kannettava-musta . Entä tämä?
Sehän on sama kone kuin tuo sinun edellinen linkkaamasi?
anteeksi, entä HP 15-g082no 15.6?
En suosittele. Pysyin mieluummin Asus, Samsung, Dell, Lenovo, Toshiba, MSI merkeissä.
selvä.
Nyt olisi tarjouksessa Lenovon kone http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/LE59427219/lenovo-ideapad-g50-70-15-6-kannettava-musta
Mitä mieltä?