Laserin käyttö juurihoidossa

Epsoolainen

Onko pääkaupunkiseudun kunnallisessa hammashoidossa käytössä missään laseria, jolla avataan juurihoidon yhteydessä mutkikkaita juurikanavia, joihin ei hammaslääkäri välineillään pääse? Vai onko aina vain yksi vaihtoehto: hampaan poistaminen?

1

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epsoolainen aloittaj

      Katselin vanhoja kyselyjä laserhoidosta eikä näytä niihin tulleen yhtään vastauksia. Kaverini kävi kunnallisessa hammahoidossa ja koska oli kierot juuret, niin ainoa vaihtoehto oli hänelle: otetaan hammas pois. Sitä hän ei halunnut, joten hän sai sukulaisiltaan lainaksi rahaa ja kanavat avattiin yksityisellä klinikalla Helsingin keskustassa. Jokaiselle juurelle eri käynti ja monta sataa lasku per kerta.

      Minulla tätä mahdollisuutta ei ole, joten kyselen tätä kunnallista, että tietääkö joku, jos nyt olisi jo jossain kaupungin hammashoitolassa hankittu laser, johon voisi päästä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      345
      2811
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2276
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe