Räkätit

Onko kukaan tehnyt, tai on tietoa, niin korkeataajuisesta äänestä jota ihmiskorva ei enää kuule. Olen kuullut väitettävän, ettei räkätit viihdy mansikkamaalla jos on tällainen meteli päällä. Jos tietoa, niin minkälainen kaiuttimen pitää olla?
9169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyyl noit kaivuttimmii löötyy. Mul on ranasonikin matkiksen kajarit kaivettu mansikkapellon laitaa.Hyyyviin tooimii jooo

Äänestä

Minä taas laitoin poltossa epäonnistuneita CD-levyjä (oon säilyttänyt askartelutarkoituksiin) roikkumaan selkäsiimasta ohuella langalla alaspäin. Välkehtii hyvin väeissä ( kuin prismat) ja tuuli pyörittää. Ei harakat ja rakätit uskalla mennä, ainakaan vielä.

Äänestä
  • "rakätit uskalla mennä, ainakaan vielä. " Mutta viimeistään ylihuomenna mansikkamaa on täynnä räkättejä, kokemusta on.

    Äänestä

Huuhkajan näköispatsas lähistölle - siinä iloa rastaalle?

Äänestä

Rastaan varoitusääniä, aina kun paikalle ilmestyvät.

Äänestä

Vanha kikka jo lapsuudessani oli laittaa muutamia punaiseksi värjättyjä kiviä (oli punamultaa jäänyt ladon maalaamisesta) ja oppivat nopeasti ettei kannata kokeilla niitä punaisia nokkia kun tuli nokka kipeäksi...

Äänestä

Liiketunnistin, joka liipaisee ämyristä kiväärinlaukauksen äänen.

Äänestä
  • Liiketunnistimella laukauksen ääni on hyvä, koska silloin räkätti on paikalla. Laitoin kerran kellon ajastuksella kovan äänen, toimi vain pari päivää hyvin, mutta sitten pari minuuttia ennen ääntä räkätit lähti kauvemmas, ja palasivat heti ääne mentyä taksisin.
    Mimkä on helpoin tapa toteuttaa tuo kivärin laukauksen ääni?

    Äänestä

Ainoa piiri, jonka nyt löysin, on Hannu Miettisen kirjassa Sovellettua elektroniikkaa s. 40, ilmestynyt 1980 Harrastekirjat-sarjassa. Kirjastoista pitäisi edelleen löytyä. Kytkentä perustuu SN76477 -piirin ja parin transun käyttöön, lisäksi muutama vastus ja konkka kaiutin, toimii 9 v paristolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mansikkamaalla., kirjoitti:

Onko kukaan tehnyt, tai on tietoa, niin korkeataajuisesta äänestä jota ihmiskorva ei enää kuule. Olen kuullut väitettävän, ettei räkätit viihdy mansikkamaalla jos on tällainen meteli päällä. Jos tietoa, niin minkälainen kaiuttimen pitää olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu