Vinkkejä tai kuvat omista valinnoistanne liinerissä?
Mihin kohtiin kannattaa laittaa ruksit CCleanerissä?
CLiineri
35144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Millainen vika koneessasi on?
Näihin
http://aijaa.com/WFYL5q
http://aijaa.com/MXA735
http://aijaa.com/HpcKSp
Ja sovellukset kohdan ohjelmiin kannattaa laittaa kaikkiin ruksi paitsi selaimen salasanoihin.
Selainten kohdalla ota ruksi pois ainakin salasanoista ja "Latauskansio" kohdista.
Sivuhistoriaa ja evästeitä on aivan hölmöä poistaa.
Hyödyllistä.
Mitä hyötyä on joutua aina kirjoittamaan koko osoite uusiksi, lataamaan samalla kaikki jo ladatut sivun osat uudestaan ja kirjautumaan joka kerta sen vaatimille sivuille? Toki jos tiliäsi pääsee käyttämään muut, saattaa olla turvallisempaa.
Pääsee aloittamaan aina aamusta puhtaalta pöydältä.
Tuoko se hyödyllisyyden perustelu nyt oli?
Fakkiutuminen on vanhalta pöydältä alkamista.
Kyllä. Näin minäkin teen joka päivä eikä haittaa ole ollut.
Sinun tekemisesi ei käsittääkseni ole mikään perustelu.
Haittaa siitä toki ei ole, eipä hyötyäkään, hidastaa vain kaikkia toimia.
On ja ei hidasta.
Miten se ei hidasta, että kone joutuu hakemaan kaikki palikat verkosta, kun välimuisti on tyhjennetty?
"Kyllä. Näin minäkin teen joka päivä eikä haittaa ole ollut."
Minäpä käynnistän näytöt joka aamu ja kirjoitan salasanan, näin minulla on kaikki välilehdet auki jne. (kaikki muutkin tekstimuokkaimet, piirto-ohjelmat jne.)
Ai niin minä en muistanutkaan että windowsit suljetaan joka ilta; aamulla sitten availlaan koneita, selaimia ja googletellaan.....
"....windowsit suljetaan joka ilta; aamulla sitten availlaan ..."
Ei tuo liity Windowsiin, ei ainakaan omalla kohdallani. Pöytäkoneen laitan aina lepotilaan josta palautuminen kestää ~ yhden sekunnin ja kirjautumisen jälkeen kaikki selainikkunat ja muut ohjelmat ovat valmiina siinä missä edellisellä kerralla oli jäänyt.
Käytännössä kerran kuukaudessa joutuu buuttaamaan kun asentaa Windowsin päivitykset. Sovellusten päivittäminen ei nykyään edellytä enää uudelleen käynnistämisiä.
Sivuhistoriasta on sekin hyöty että näkee linkin väristä onko linkin sisältö luettu esim keskustelupalstoilla.
En ole nähnyt hidastumista koskaan.
Sitten sinä teet jotenkin väärin.
Vapunen ainakin aloittaa puhtaalta pöydältä,
kun on aikaisempana iltana käyttänyt Ccleaneria.
Ajatteleppa miten paljon koneesi käyttö voisi nopeutua jos käyttäisit Ccleaneria ja aloittaisit aina puhtaaltapöydältä.
No sitten et ole nähnyt nopeutumistakaan.
Olen sitäkin nähnyt kun olen tuolla sulkenut ohjelmia käynnistymästä.
Miksi sitten antaa selaimien tallentaa yhtään mitään jos ne kuitenkin päivän lopussa putsaa pois?
Minä putsaan aivan satunnaisesti, ehkä kerran kuussa. En ole nähnyt että mikään olisi nopeutunut.
Sellaista mahdollisuutta ei ole vakiona Chromessa enkä viitsi asentaa sitävarten lisäosaa.
Eikö Chromessa ole yksityistä ikkunaa?
On. Kulkee nimellä incognito. Hassua, että tiedän tuon, vaikka olen henkeen ja vereen googlea vastaan...
On toki mutta sitä käytän vain julkisilla koneilla koska siinä on omat huonot puolensa.
Mitkä huonot puolet? Sen käyttö säästäisi päivittäiseltä CCleaner-rumbalta (mikä on melko turhaa touhua muutenkin).
Kaikki liitännäiset eivät toimi ja epäkäytännöllinen koska joutuu käynnistämään aina erikseen.
"Kaikki liitännäiset eivät toimi"
Ok. Aika hassua kyllä, etteivät toimi.
"epäkäytännöllinen koska joutuu käynnistämään aina erikseen."
Eikös sen incogniton saa päälle, kun klikkaa tehtäväpalkin kuvakkeesta hiiren oikealla? Eli yksi lisäklikkaus tulee.
Käytän itse erästä Firefoxin johdannaista, tässä saa asetuksista selaimen käynnistymään aina automaattisesti yksityistilaan. Ei liene Chromessa mahdollista?
Voiko Chromea laittaa poistamaan kaikki historiatiedot selaimen sulkeutuessa?
Ei voi laittaa eikä tälle ole sinänsä tarvettakaan kun käytän tätä Ccleaneria. Se poistaa myös päivän mittaan tulleet turhat väliaikais tiedostot tem kansiosta.
Miksi et käytä Chromiumia?
Chromessa on sekä flash että pdf lukija samassa. siksi käytän sitä.
Minä antaisin Windowsin hoitaa omat hommansa, mutta jokainen tekee niinkuin itse haluaa. Selaimet minulla on asetettu niin, etteivät ne alunperinkään mitään historiaa taio muita tallenna.
.
Jätän sen sovellukset välilehden alimman sektion ruksimatta
Wintoussi ei näytä tykkäävän että noita tyhjäillään brutaalisti
.
Ei minulla ole aiheuttanut ongelmia se kohta.
Onni on elämä ilman Windowsin rekistereitä.
Minulle onni on olla ilman linuksin sudo apt-getteja! Niitä on siinä satoja.
Miten ketju liittyy Windowsin rekisteriin?