Mikä 0-päivitys?

Tai 0-päivän haavoittuvuus? Näitä 0-juttuja vilisee tietotekniikassa tämän tästä. Mitä noilla pyritään ilmaisemaan?
7109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

? Ö ?

Äänestä

0-päivän haavoittuvuus tarkoittaa sitä että jossain ohjelmistossa on olemassa tietoturva-aukko johon ei ole vielä korjausta olemassa ja aukkoa hyväksikäytetään ja siihen on saatavilla hyväksikäyttömenetelmä.

Äänestä

0-päiväreikä on haavoittuvuus johon hyökätään ennen kuin korjausta on olemassakaan. Aika ikäviä kun ei voi muuten suojautua kuin estämällä haavoittuneen toiminnon käytön. Esim. jos PDF-lukijassa on 0-päivä reikä niin vieraiden tiedostojen avaaminen sillä ei ole turvallista ennen kuin kuin saa korjauksen.

Harvinaisia nuo onneksi ovat. Lähes kaikki virukset tehdään tunnettuihin turva-aukkoihin joihin saa korjaukset.

Äänestä
  • niin ja se 0 päivä reikä on voinut olla vaikka miten kauan eikä ole ollut tiedossa ja tyytyväisenä vaan availlut kaikkia tiedostoja tietämättä mistään mitään.

    mutta kyllähän virustorjunta poistaa virukset sitten aikanaan kun ne tunnistetaan.

    Äänestä

  • virus iskee kirjoitti:

    niin ja se 0 päivä reikä on voinut olla vaikka miten kauan eikä ole ollut tiedossa ja tyytyväisenä vaan availlut kaikkia tiedostoja tietämättä mistään mitään.

    mutta kyllähän virustorjunta poistaa virukset sitten aikanaan kun ne tunnistetaan.

    "...niin ja se 0 päivä reikä on voinut olla vaikka miten kauan..."

    Äärimmäisen harvinaisia ovat tuollaiset tapaukset. Tuollaiset eivät koske käytännössä ikinä "tavallisia pulliaisia". Tuollaisia on sattunut vain "arvokkaita" kohteita vastaan ja tuollaisten takana on yleensä joku valtion tiedustelupalvelu tms.

    Yksi esimerkki on stuxnet joka pysyi piilossa ainakin ~2vuotta ja jonka takana oli Israel ja USA ja kohde oli Iranin ydinlaitokset.

    Äänestä

  • virus iskee kirjoitti:

    niin ja se 0 päivä reikä on voinut olla vaikka miten kauan eikä ole ollut tiedossa ja tyytyväisenä vaan availlut kaikkia tiedostoja tietämättä mistään mitään.

    mutta kyllähän virustorjunta poistaa virukset sitten aikanaan kun ne tunnistetaan.

    "mutta kyllähän virustorjunta poistaa virukset sitten aikanaan kun ne tunnistetaan. "

    No ei mitenkään selvästi. Kone kun korkataan niin sen jälkeen se haittaohjelma hallitsee kaikkea, ja voi estää virustutkia tunnistamasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


0-kysyjä kirjoitti:

Tai 0-päivän haavoittuvuus? Näitä 0-juttuja vilisee tietotekniikassa tämän tästä. Mitä noilla pyritään ilmaisemaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu