TalSa: EKP: stoppi matalille koroille

http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2014/07/15/karu-varoitus-juhlissa-korot-ylos-heti-kun-mahdollista/20149885/12

Korot nostetaan taivaisiin heti kun se vain on mahdollista. Kun tämä yhdistetään suomalaisten kuralla olevaan talouteen, saattaa -70% ALE olla turhankin maltillinen arvio.

Kohta siis rommaa. Saas nähdä koska pankit alkavat vaatia lisävakuuksia!!!1 Asunto lähtee alta ja pitää siirtyä vuokrakasarmiin!!1!! Tämä tulee olemaan kova isku todella monelle ok-keisarille!!11yksi1!!

Onneksi tajusin jäädä odottelemaan vuokralle ja nyt seuraan romahduksen etenemistä ihan rauhassa asuntoni vakosamettisohvalla.
11180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hyvät naiset ja herrat, limut ja popcornit esiin, tästä tulee huvittava näytelmä. Suomi lamassa, porukalla velat tapissa ja korot nosusevat. Muistakaa että saksa määrää lopulta talouspolitiikan ja muut vikisevät.

Äänestä
  • > Muistakaa että saksa määrää lopulta talouspolitiikan ja muut vikisevät.

    Et sitten lukenut linkin takaa aukeavaa artikkelia? Siinähän juuri taas mainittiin, että Saksa *ei* määrää talouspolitiikkaa, vaan se määräytyy euroalueen yleisen tilanteen mukaan.

    Itse näen että oma viitekorkoni tulee nousemaan noin tuhat prosenttia seuraavien kolmen vuoden aikana. Tällä ei ole käytännössä mitään vaikutusta lainaeriin.

    Äänestä

Kauanko olet asunut vuokralla ja koska tarkalleen ottaen romahtaa?

Omistusasuja joka vaihtaa, hyötyy eniten. Väliraha pienenee vaihdossa.

Äänestä
  • treenata sulkijalihasta näemmä. Ripulin pidättely muiden velkaisten kanssa tuulettimilla täytetyssä huoneessa lienee aika kamalaa.

    Äänestä

Tähän kun lisätään eräiden asintuntijoiden lausunto asuntojen hintojen noususta pääkaupungissa niin pahaa on tiedossa hyvinkin pahaa ihmisille jotka tulevat näkemään hirmu asuntojen hintojen laskun.

Äänestä

Me kuollaan kaikki.

Äänestä
  • Me hävitään tää peli.

    Äänestä

Jotain outoa koroissa kyllä on, siis niiden puutteessa.

Äänestä

Niin onhan se outoa,mutta arvatkaa vaan kun ne nousee niin voidaan sanoa että suomi on kriisimaa,hyvin moni ei jaksa selvitä koroista, jo 5% on pelottava lukema monille,tässä vaihessa on viimeistään isompia hintojen laskuja siis viimeistään.

Jättivelkaiset todella käytännössä kuolee korkoihin stupidoa myöten.

Äänestä
  • "niin voidaan sanoa että suomi on kriisimaa"

    Asiantuntijoiden mukaan Suomi on nyt pahimmassa kriisissä koskaan.
    Nimenomaan vientialojen yhtäaikainen huono tilanne aiheuttaa tämän.

    Yle aamuteeveessä tänään oli juttua, kun kirjasto aukeaa niin jokainen voi käydä Yle Areenasta katsomassa.

    Miten nopeasti, ja millä toimilla tästä suosta noustaan?
    Mitä käy asuntojen hinnoille?

    Oma arvioni on, että valtio ottaa lisää velkaa "elvytykseen" ts. kasvupakettiin, ehkä jotain veromuutoksia tehdään, ja asuntojen hinnat pysyvät numeraalisesti suunnilleen samana muutaman vuoden ja tämähän tarkoittaa laskua reaalihinnoissa jos inflaatio pysyy/kasvaa yli yhden-kahden ja 2 taisi olla se terve tavoite.

    Äänestä

Joo, natseilla on kova kiire päästä rahastamaan.

Kuten huomaat, otsikko on hämäävä, lue loppuun, niin ymmärrät mitä takaa ajavat:

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/britannian tyottomyys alimmillaan yli viiteen vuoteen/201407690356

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nyt romahtaa kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2014/07/15/karu-varoitus-juhlissa-korot-ylos-heti-kun-mahdollista/20149885/12

Korot nostetaan taivaisiin heti kun se vain on mahdollista. Kun tämä yhdistetään suomalaisten kuralla olevaan talouteen, saattaa -70% ALE olla turhankin maltillinen arvio.

Kohta siis rommaa. Saas nähdä koska pankit alkavat vaatia lisävakuuksia!!!1 Asunto lähtee alta ja pitää siirtyä vuokrakasarmiin!!1!! Tämä tulee olemaan kova isku todella monelle ok-keisarille!!11yksi1!!

Onneksi tajusin jäädä odottelemaan vuokralle ja nyt seuraan romahduksen etenemistä ihan rauhassa asuntoni vakosamettisohvalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu