paimensukuinen lapinkoira...

johannah70

Minulla on paimensukuinen lapinkoira...eli suomenlapinkoira...ollut jo kymmenen vuotta....mutta,mutta, minä olen vaan omistaja, en kasvattaja.Ihmetyttää tässä paimensukusten seurassa tämmöinen...jos oot vaikka alottelija koirien kanssa, ja erehdyt kertomaan mielipiteesi, niin sinut "teilataan" samantien....eli tässä seurassa on vaan ne ainoat pari oikeaa asiantuntijaa, jotka tietää, miten asia menee???? Jäsenmaksuja silti maksetaan, ja luulisi kait että meillä" ei niin pitkään koiranomistajillakin"olisi jonkunlainen sananvalta!!!!Tästäkin tulee eteen täällä SOMEssa tämä inhottava tilanne, tiettyjen kennelien koiruuvet on niin in ...toiset taasen ei....fase ja paimensukuinen suomen lapinkoira....

4

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuo kasvattajat ovat varsin sekalainen sakki, osalle on kilahtanut itse itselle otettu titteli nuppiin, vaikkei sille ole mitään sen kummallisempaa pohjaa, ei se vaadi korkeakoulukoulutusta. Tällä itsemääräämisoikeudella tyypit sitten päättävät että juuri heidän kasvatinsa ovat kaikkein rodunomaisimmat, vaikkei sille olisi mitään sen kummallisempaa pohjaa.
      Vitsihän on se että paimensukuiset on perustettu käyttöön kelpaamattomista, Lapista etelään tuoduista koirista, joista piti jalostaa suomalainen seurakoirarotu.

      Tämä maa on hiukan turhan pieni että voisi yhdestä pienestä rodusta eriyttää vielä kaksi aivan erillistä linjaa; geeniperimän kaventuminen on muutenkin riskinä; nykyaikaisimmat kasvattajat tekevät ns. sekalinjoja, esim. etsivät terverakenteisia koiria paimennustaipumuksella.
      Tuosta kuppikuntaisuudesta johtuen voi olla hiukan vaikeaa löytää ihmisiä. jotka avoimesti ja ennakkoluulottomasti katsovat eteenpäin.

    • sellaista se elämä

      Älä osta vastedes enää mistään fanaattisista klikeistä koiria :)

    • alli.. :)

      Hei! Mullakin on paimensukuinen lapinkoira ja olen aivan ihastunut ajatukseen, että alkuperäinen työkoirakanta on saatu säilytettyä. Minusta sen asian pitäisi olla kaikkien suomalaisten koiraharrastajien sydäntä lähellä. Kuten kaikkien muidenkin kotimaisten rotujen säilyminen, tietenkin.

      Geenipohja on ongelma, toki, mutta onneksi rodulla suomenlapinkoiralla on avoin rotukirja jonka myötä pohoisia työkoiria voidaan edelleen ottaa rotuun harkintamenettelyllä.

      Ja mitä tulee paimensukuisharrastajiin. Ikävää, että olet pahoittanut mielesi. Facessa tulee usein väärinymmärryksiä kun kirjoitellaan toisia näkemättä, ja niin on tietenkin kaikkialla sosiaalisessa mediassa.
      Mutta itsestäni on ainakin tuntunut siltä, että minut on otettu aloittelijakoiranomistajana paimensukuis'porukoihin' hyvin mukaan ja kaikissa tapahtumissa on iloista seuraa ja mukavia koiria.

      Ei kannata yleistää kaikkia koiraharrastajia, tai kaikkia paimensukuisharrastajia, jos joku on ollut harmittavainen. Ja mitä tulee rodunomaisuuteen, niin paimensukuinen lapinkoira harvemmmin vastaa täydellisesti suomanlapinkoiran rotumääritelmää, joskin jotkut kyllä vastaavat. Juuri moninaisuus on paimensukuisen rikkaus. Kuten se on myös suomenlapinkoiran, valtalinjankin, rikkaus. Ei viitsi laittaa näitä linjoja vastakkain vaan ajatellaan, että lapinkoirasta riittää jokaiselle 'jotain' = )

      • alli.. :)

        ... ja piti tuohon kapeaan geenipohjaan vielä lisätä, että paimensukuisen kuten valtalinjankaan edustajien geenipohja ei kuitenkaan ol emitenkään hälyttävä, vaan on paljon koirarotuja paljon pienenmmällä geenipohjalla.
        Mutta tokihan geenipohja laajempi saisi olla, siihen ei kylläkään ole vastaan väittämistä. Parasta olisi jos noita pohjoisessa edelleen työskenteleviä koisia saataisiin rotuun ja tekemään vaikka yhdet pennut paimennuskauden välissä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      3063
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1799
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1754
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1600
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1532
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      334
      1418
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1251
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1248
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1082
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1045
    Aihe