joka ehkä meidän lapsina ollessamme oli vielä kiellettyä ja suhtautumisemme on tai voi olla (ainakin joillakin ykslöillä ) edelleenkin sillä tasolla. Voimme kertoa kokemuksiamme siitä.
Raisa Cacciatoren mielestä erityisesti lapsen itsetyydytys eli unnutus ja sukupuolielinten koskettelu ovat vaikeita asioita monille aikuisille.
Jo 2-vuotias tutustuu kehoonsa ja etsii sille merkityksiä. On luonnollista, ettei lapsi ymmärrä heti rajoja. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mukaan ryhmässä pikkulapsi pohtii sukupuolia, niiden ilmaisemista ja seksuaalista sanavarastoa. Taaperon seksuaalisuus ei ole sopimatonta ! (IL)
Raisa Cacciatoren mielestä erityisesti lapsen itsetyydytys eli unnutus ja sukupuolielinten koskettelu ovat vaikeita asioita monille aikuisille.
Jo 2-vuotias tutustuu kehoonsa ja etsii sille merkityksiä. On luonnollista, ettei lapsi ymmärrä heti rajoja. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mukaan ryhmässä pikkulapsi pohtii sukupuolia, niiden ilmaisemista ja seksuaalista sanavarastoa. Taaperon seksuaalisuus ei ole sopimatonta ! (IL)
Vastaukset 11
Vanhimmat
peen opettaa pienelle lapselle oikea seksuaalinen sanavarasto aivan alusta alkaen. Ehkä kirosanoina käytetyt sanat vähenisivät. Silloin myös terve itsetunto voisi oikein kehittyä.
totisesti, kun kuuntelee suomalaista TV-draamaa ja sen sanastoa, jossa yksi v-alkuinen on pääosaa esittämässä.
Mistä voi johtua?
Muissa kielissä ei tietääkseni syntymispaikka ole noin nurjassa käytössä.
On toki, eivät suomalaiset ole siinä suhteessa poikkeuksia. Nuoriso ei halua sievistellä, vaan käyttäytyvät ylikorostetun reteesti, sittemmin kai tapa josta ei välitetä, eikä jenginuoret missään nimessä VOI erottua joukosta. Monet sille tasolle valitettavasti jäävätkin!
Meidän ikäpolvemme ei voi käsittää, miten paljon vaikeampana nykymaailma avautuu nuorille monesti.
Miten niin "On toki" . Eikä ole. VAIN suomalaissana.
Englannissa kiroillaan sanomalla 'fuck',
ja se ei ole v-sana,
vaan tarkoittaa 'naida'.
Joten se on yhtälailla miehille kuin naisillekin tarkoitettu.
on siis fu'ck. Laitoin heittomerkin, jotta sana näkyisi.
Englannin sana höh
No, entä nai mutsiasi,...kyss räven,...kyss f.....n, halvantavia on minusta, vaikk'en niitä kaikkia haluakaan tietää
Eddie maaseutu kierroksella kekkosen aikana:
Useimman peltotyössä käytettävän hevosen nimi oli per...le
Perustelusi ontuu, eikä ole pätevä.
Suomen kielen v-sanalla tarkoitetaan naisen sukupuolielintä, ja sitä käyttivät eräänlaiset ''miehet'' jo kauan sitten kuin kirosanaa.
Siitä tauti lähti leviämään ensin vähitellen, mutt myöhemmin jopa juopponaisten keskuuteen,
eskaloituen lopulta jopa tietynlaisten tyttöjenkin kielenkäyttöön.
Ja nyt se on TV-draamassakin, niin että TV sulkeutuu heti monilta, joiden kanssa olen aiheesta jutellut.
PS
Aloituksen aiheesta keskustelu jäi junnaamaan, mutta henkilökohtaisesti aihe ei enää liity elämääni, pienten lasten kyselyihin vastaaminenkaan.
Televisio-ohjelmista katselen ne mitkä miellyttävät, harvemmin, tuskin koskaan nyky TV:n kovin ankeita kotimaisia sarjoja
Ihan samaa mieltä Raisan kanssa, seksuaalinen sanavarasti pitää lapselle opettaa silloin, kun hän sitä kysyy.
Ja asiallisesti!
"Jo 2-vuotias tutustuu kehoonsa ja etsii sille merkityksiä. On luonnollista, ettei lapsi ymmärrä heti rajoja. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mukaan ryhmässä pikkulapsi pohtii sukupuolia, niiden ilmaisemista ja seksuaalista sanavarastoa. "
Sellainenkin nimi naisen paikasta kuin Römpsä, näkyi olevan 60 puolella maininta. Eikös täälläkin joku Römpsänperän tarina kulkenut vuosia sitten. Enimmäkseen luen, enkä sitäkään kuin kausittain.
Olisko rakkaalla lapsella monta nimeä kauniisti ajatellen.