Onko Kouvolan juna-asemalta vaikea vaihtaa Kotkaan menevään lähijunaan?Olen aika vähän matkustellut junalla ja pelkään etten osaakkaan mennä oikeaan junaan tai jään kyydistä. Kokemuksia ja neuvoja otan vastaan!
Kouvola-Kotka lähijuna?
4
952
Vastaukset
- aloittajanne
Tarkentaakseni siis, että kuinka pitkä vaihtoväli on? Ja onko lähijunan lähtöpaikka helppo löytää? :)
- raiteillaaloittaja
Voisiko joku viisas auttaa nytten? :P
- jälkijättö
Pelko on ihan aiheellinen. Moni on jäänyt oikeasta junasta laiturille vonkumaan. Pitää olla tarkkana. Minun naapurikin jäi vuonna -72 junasta ja hänestä tuli jälkijättöinen. Nyt häntä kutsutaan Jälkijättö- Jaakoksi.
- kokeneempi
Asiallinen kysymys, jota on turha näsäviisastella. En tiedä vastausta, koska en ole koskaan kulkenut Kouvolasta Kotkaan junalla. Yleisesti kuitenkin vaihdot sujuvat hyvin, tavallisesti vaihtoaikaa on n. 10 min vastavantapaisilla muilla paikkakunnilla (esim. Karjaa ja Pieksämäki). Junassa kuulutetaan hyvissä ajoin, miltä raiteelta jatkoyhteys lähtee ja, jos Kouvolaan tultaessa juna on myöhässä, Kotkaan lähtevä paikallisjuna odottaa, että matkustajat ovat ehtineet vaihtaa junaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait243144Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3773Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68760Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3710Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35607Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32591Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20549- 41540
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3529- 40521