Metrolla menisin

Jos osaisin

Metrokartta ja zonet/hinnat? Kertokaas miten ne menee.
Mistä tiedän millä zonella olen?

4

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jtfkjgflhjvh

      Ei noista zoneista tarvitse välittää, jos barcelonassa liikkuu. Eikö ne ole enemmänkin juniin ja ympäryskaupunkeihin liittyviä juttuja?

      Esim. metron keltaisen linjan päätepysäkki on Badalona:
      http://www.zonu.com/images/0X0/2011-01-19-12808/Barcelona-metro-map.gif

      Ja zone-kartan mukaan sekin on vielä heittämällä ykkösen sisäpuolella:
      http://www.mapametrobarcelona.net/mapas-metro/mapa-zonas-transporte-barcelona.jpg

      Pitäisi mennä El Masnouhun asti, jos haluaa ykkösalueelta pois. Ja sinne pitäisi ottaa jo lähijuna.

      Barcelonassa siis huoletta samalla lipulla kaikkiin linjoihin ja pysäkkeihin. Jos ympäryskaupunkeihin haluaa mennä, niin sitten tuon kartan mukaan ostaa sopivan lipun.

    • Olliillo

      Helppoa on suunnistaminen, asemat ovat selkeitä ja siistejä. Kaikki kyltit on selvästi näkyvissä ja eri linjat ovat erivärisiä. Esim olet la ramblalla ja haluat Sagrada Familjaan. Mene metroon esim Liceu asemalla, linjanväri on vihreä ja suunnaksi valitaan Trinitat Nova, hypätään pois Diagonal semalla ja hypätään siniseen ja suunnaksi Vall d Hebron. Metroissa on selkästi merkattu pysäkit ja näät koko ajan missä menet. Pois hypäät sagrada famlja asemalla ja olet nopeasti perillä. Kymmenen matkan lippu maksaa noin 11€ se kannattaa ostaa. asemat ovat siistejä ja metrot ilmastoituja.

    • ,,,,,

      Me ostettiin heti neljän päivän lippu ja liikuttiin paljon metrolla. Tosi helppoa ja nopeaa . Samalla lipulla saa matkustaa myös bussilla , käytettiin niitäkin. Kaikki paikat löytyi kun tiesi vain lähimmän metroaseman. Meillä oli ehkä apua kun oltiin Lontoon metrolla matkusteltu eli systeemi on hyvin samanlainen siellä.

    • ..........,,,,,,,,,,

      Itse otettiin neljäksi päiväksi 10-kerran lippu.. se kumpi tulee halvemmaksi riippuu hotellin sijainnista ja siitä paljonko haluaa liikkua julkisilla. Kymmenen matkaa maksaa n 11euroa ja meillä ainakin neljässä päivässä tuli 12 matkaa/hlö joten tuli huomattavasti halvemmaksi kuin neljän päivän lippu. Hotelli oli Sagra de Familian lähellä joten aina piti metro ottaa kun halusi keskustaan/ranta-alueelle.

      Toi 10 kerran lippu käy myös lentokenttäjunassa, junaa ei paljoa mainosteta mutta on siisti ja nopea keino päästä kentältä. Ja halpa koska samalla lipulla saa vaihdettua metroon, lentokenttäbussi vie ytimeen mutta jos pitää jatkaa metrolla pitää ostaa uusi lippu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      44
      3126
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      78
      1680
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1147
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      110
      1123
    Aihe