Eli jos otan tosta mun derbistä pakoputken irti ja ajan sillä et siit tullee kovat äänet nii voiksen ajon jälkee laittaa takas?
Putketta ajaminen
putkimies543
488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toki. mutta kysymys on että miksi?
Moottorin toiminta siinä kärsii, joko huononee teho tai alavääntö. Tykkäisitkö sinä moottorista mitä pitää kokoajan huudattaa että voimaa olisi edes jonkinverran? Minä en, vaan minä päädän missä on voimaa pienemmilläkin kierroksilla.
Lisäksi moottoreita ei ole suunniteltu käytettäväksi täysin ilman pakoputkea: 4t moottorilla tulee riski pakoventtiilien palamisesta, 2t moottorilla reiän sulamisesta männän päähän.
"minä pidän moottorista missä on voimaa pienemmilläkin kierroksilla. "
Kaikkea sitä :D Siitäpä vaa sateesee ajelemaa, mee vielä jonku mutapolun läpi :D Miks ihmeessä haluisit ajaa ilman putkea?
Ai meinasit 2tahtisella ajaa ilman pakoputkea? Et taida olla se pesän pörröisin mehiläinen:D
Kokeileppa irroittaa koko pakoputki niin tulet huomaamaan, että 2t moposi ei liiku mihinkään ilman pakoputkessa sijaitsevaa paisuntakammiota:D
Jos haluat derbistäsi lähtevän ääntä, niin irroita sitten äänenvaimennin.