Mietin vaan, että kuinka 'helposti' 17-vuotias voi saada ympärileikkauksen. Itse ehdottomasti haluan sen mm. esinahan kireyden erektion aikana ja herkän terskan takia. Oon kyllä ihan tietoinen leikkauksen riskeistä ym., mutta oon kuitenkin täysin varma siitä, että haluan leikkauksen. Porukoille olen tästä jo puhunut ja heille se sopii.
En tiedä kuitenkaan, oonko ns. kelpoinen leikkaukseen, koska olen edelleen alaikäinen sekä tämä kireys/kipu ei ole mitenkään vakava - vain epämukava seksin aikana.
En tiedä kuitenkaan, oonko ns. kelpoinen leikkaukseen, koska olen edelleen alaikäinen sekä tämä kireys/kipu ei ole mitenkään vakava - vain epämukava seksin aikana.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Alaikäisyydellä ei ole väliä, sulla on oikeus päättää omasta hoidostasi itse. Vanhemmat/huoltajat on toki viimekädessä päätäntävallassa, mutta jos tuo on heille ok, niin ongelmaa ei ole. Hanki aika yksityiselle urologille, tai kirurgille, siitä jatkot. Olet varmaan lukenut ihmisten kokemuksia, joten jos haluat hyvän lopputuloksen, niin vältä menemästä julkisen puolen hoitoon... vaikka hinta on "halpa", niin lopputulos voi v*tuttaa koko sun loppuiän, tässä kohtaa pieni satsaus laatuun todellakin kannattaa!
En suosittele y- leikkausta!
Tuntoa lähtee todella paljon ja seksielämä ei ainakaan parane leikkauksella. Kadut leikkausta luultavasti koko loppuelämän. Olet vielä nuori, jos ongelma ei ole kovin suuri, kannattaa ehdottomasti odottaa ja miettiä asiaa vielä pari vuotta. Kasvaa aikuiseksi.
Ympärileikkaus on leikkaus jota ei voi peruuttaa!
Totta. Kadun joka ikinen päivä, että pakotin itseni luottamaan niihin epäpäteviin puoskareihin, jotka jankkas, että tää on hyvä ratkasu ja niin yksinkertainen, ettei mitään voi mennä pieleen. No pieleen meni ja peruuttamaton on, siispä nuolen haavojani lopun ikää. Ennen leikkaukseen menoa kannattaa harjottaa tuota venyttelyä ainakin vuosi, säännöllisesti joka päivä, useimmiten tuo auttaa.
Näin vanhempanan ihmisenä neuvoisin käyttämään aikaa ja runsaasti liukkaria omissa yksityisissä leikeissäsi. Kyllä se esinahka hiljalleen ja nimenomaan kytössä venyy. Harjoitella kannattaa juurikin itse sooloseksissä, koska itse parhaiten tietää, millainen kosketus tuntuu hyvälle. Hitaasti ja kevyesti hyvä tulee. Nuorilla vaan on aina niin kiire. Kaikki pitäis saada heti nyt just.
ite oottelin kolmekymppiseks kunnet menin lääkärin juttusille kireestä esinahasta.
10sekunnin vilkasulla se ties että juu leikkusta tuohon tarvitaan.
Homma suju oikein mainiosti ja ensimmäistä kertaa 30 vuoteen näin oman kullinnupin :).
Eipä ole moitteen sijaa vaikka tehtiinkin täällä niin parjatulla julkisella sektorilla.
Sulla oli sitten hyvä tuuri, sattui pätevä ja osaava kirurgi.