Galaxy S4 4G+ vai Lumia 925?

Kumpiko noista parempi ominaisuuksiltaan, kumpi olisi parempi valinta?
Käyttöjärjestelmistä minulla ei ole kumpaakaan ollut, joten puhtaalta pöydältä siltä osin lähden liikkeelle.
Tuntuu että noissa hinta jo sen verran laskenut että saa hyvän hinta laatu suhteen, olenko oikeassa?
1682
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Lumia jos kaipaat parempaa päivitystukea. Samsung muuten.

Äänestä

Tekniikan Maailman vertailussa Lumia 925 oli ykkönen ja S4 jäi kolmanneksi

Äänestä

Vertailu ei vain kerro totuutta.

Äänestä
  • Kertoo Tekniikan Maailman ammattilaisten tekemä testi paremmin kuin sinä joka et omista etkä ole koskaan käyttänyt WP8 puhelinta.

    Äänestä

Ei kerro kaikkea. Jos esim Iphone voittaa testin niin se ei ole se paras vaihtoehto. Riippuu täysin kuluttajasta. Kaikki ei tykkää WP8 käyttiksestä ja tätä ei TM voi päättää kuluttajan puolesta.

Äänestä

925 on parempi. Sen kamera peittoaa helpoiten S4 ja muistaakseni tuossa TM testissä 925 kuuluvuus oli ylivoimainen ja näyttö paras.
Auringonvalossa näiden arvokkaampien Lumioiden näytöt on kokemuksen mukaan parhaita. WP8 käyttöjärjestelmä on turvallisin eikä siihen ole haittaohjelmia toisin kuin Androidiin. S4 saa ehkä yhden päivityksen vielä, 925 tuetaan huomattavasti kauemmin. Käy kokeilemassa kumpi tuntuu paremmalta käteen. 925 on alumiinirunko ja S4 muovinen.

Äänestä

Molemmat on kyllä hyviä, eli kysymys ei ole ihan yksiselitteinen.
S4:ssä on huomattavasti laajempi sovellusvalikoima ja mahdollinen muu ekosysteemi. S4:ssä on myös ehkä hivenen parempi kamera. 925 taas ottaa hämärässä parempia kuvia.
S4:ssä on enemmän mahdollisuuksia muunteluun. Toisaalta 925 on taas enemmän "avaimet käteen" paketti.
925:n päivitystuki tulee olemaan todennäköisesti pidempi kuin S4:llä. Kun taas Androidin ohjelmien päivitystuki on parempi ja ohjelmat enemmän hiottuja.

Yksi asia tietysti on puhelimen ulkomuoto ja olemus. Paljonko arvostat niitä ja kumpi niistä tuntuu paremmalta.

Kannattaa käydä hiplaamassa niitä molempia jossain kaupassa ja kokeilla kumpi miellyttää enemmän.

Ei noista nyt kumpikaan selvästi toistaan parempi ole. Mun suositus ehkä hivenen kallistuu S4:n kannalle, mutta se ei sano että se olis taas sun käyttöön parempi. Mutta et huonoon päädy tuossa, otit kumman tahansa.

Äänestä

Suurin ero näissä on käyttöjärjestelmä. Eli kummasta pitää eniten niin sellaisen kännykkä kannattaa ostaa.

Äänestä

Eli jos olet ekaa älypuhelinta ostamassa niin ehdottomasti Lumia. Se on helpompi oppia käyttämään

Äänestä

Ei se sen helpompi ole kuin Android.

Äänestä

Olen muutaman Androidin käyttöönottoa ollut seuraamassa, ja en kyllä enää ihan täysin allekirjoita tuota helpompaa käyttöönottoa Lumialla. Viimeisenä yhden naisen vaihtoa Lumiasta Galaxyyn ja kaikki muu kävi itsenäisesti, paitsi yhteystietojen tuonti livestä gmailiin. Ja on sen Androidin osannut ottaa jo ainakin puolimiljardia ihmistä käyttöön tällä planeetalla.

Windows phonen epävarma tulevaisuuden näkymä ja androidin jo olemassa oleva ja alati kasvava ekosysteemi kallistaa mun vaakan edelleen hieman sampan puolelle, mut ei paljoa.

Äänestä
  • Käyttöönotto on eri asia kuin jokapäiväinen käyttäminen. WP on yksinkertaisempi.

    Äänestä

  • kokemusta kummastaki kirjoitti:

    Käyttöönotto on eri asia kuin jokapäiväinen käyttäminen. WP on yksinkertaisempi.

    Miten sen nyt ottaa.

    Äänestä

  • vapunen kirjoitti:

    Miten sen nyt ottaa.

    Miksi vapunen kommentoit kun
    -et ole koskaan omistanut Lumiaa
    -et ole käyttänyt WP8 puhelinta vaan joskus kauan sitten vain kokeillu WP7 puhelinta

    Äänestä

  • kokemusta kummastaki kirjoitti:

    Käyttöönotto on eri asia kuin jokapäiväinen käyttäminen. WP on yksinkertaisempi.

    No oppia käyttämään on vähän sama kuin käyttöönotto. Molemmissa on oma opiskelunsa.
    En mä nyt normaalissa päivittäisessä käytössä kauheasti eroja näe. Puhelut soitetaan puhelukuvakkeesta, viestit viestikuvakkeesta, face avautuu facebook-kuvakkeesta...

    Äänestä

WP7 ja WP8 käyttöliittymä on samantapainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuo kiinnostaa kirjoitti:

Kumpiko noista parempi ominaisuuksiltaan, kumpi olisi parempi valinta?
Käyttöjärjestelmistä minulla ei ole kumpaakaan ollut, joten puhtaalta pöydältä siltä osin lähden liikkeelle.
Tuntuu että noissa hinta jo sen verran laskenut että saa hyvän hinta laatu suhteen, olenko oikeassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu