Oliko kerran oikeusvaltio?

Phyllis TYPs

Oli EU:n jäsenvaltioiden oikeusministerien kokous. Se toimeenpantiin kauniissa kokoussalissa eräässä keski-euroopan maassa.

Kokouksen aluksi esitettiin kullekkin ministerille kysymys: "Mistä rikoksesta teidän maassanne saa pisimpään kestävän rangaistuksen?"

Ministeri toisensa jälkeen vastasi: "Murhasta."

Sitten olisi ollut Suomen oikeusministerin vuoro vastata, mutta hämmästykseksi huomattiin että Suomen oikeusministeri oli poistunut kokoussalista, hänen tuolinsa oli tyhjä.

Sitä ihmeteltiin aikansa kunnes joku kiinnitti huomiota että salin seinässä tapetissa oli isohko kohouma ja että siitä kohoumasta kuului epäselvää kuin vaimeaa puhetta.

Mikrofoni vietiin lähemmäs sitä kohoumaa ja sanottiin isoon ääneen että: "Kuka tai mikä olette ja voisitteko toistaa sen mitä äsken jo puhuitte kun emme oikein saaneet siitä selvää?"

"Olen Suomen oikeusministeri" :kertoi ääni tuosta tapetissa olevasta kohoumasta ja jatkoi: "Pisimpään kestävät rangaistukset maassamme saa siitä että rangaistu kieltäytyy työvoimapolittisesta toimenpiteestä kuten osallistumasta kurssille jolla ei opeteta yhtään mitään hyödyllistä tai ylipäätään mitään ammattitaitoa kehittävää tai ylläpitävää, tai että rangaistava on kieltäytynyt työttömyydestään rankaisevista palkattomista pakkotöistä, joita pakkotöitä häveliäästi kutsumme kuntouttavaksi työtoiminnaksi."

"Pakkotöistä?" :salissa kohistiin: "Mutta eikö Suomi valtiona ole allekirjoittanut pakkotyön kieltävän kansainvälisen sopimuksen? "

"On on allekirjoittanut, mutta Suomessa on se kanta että asiat ovat sitä miksi niitä kutsutaan, niinpä Suomessa pakkotyö ei ole pakkotyötä jos sitä ei kutsuta pakkotyöksi vaan joksikin muuksi kuten vaikka kuntouttavaksi työtoiminnaksi": kuului vastaus tapetissa olevasta kohoumasta.

"No entäpä rangaistus murhasta?": kohoumalta kysyttin.

"Jaa murha, no se on Suomessa kestoltaan toiseksi pisimmän rangaistuksen tuova rikos": kuului Suomen oikeusministerin vastaus sieltä kokousalin seinän ja tapetin välistä.

0

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

        Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
        Ikävä
        66
        3112
      2. Kesä, kesä!

        Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
        Tunteet
        9
        1841
      3. Minkälaisesta seksistä

        haaveilet kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        111
        1724
      4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

        Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
        Maailman menoa
        224
        1239
      5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

        Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
        Ikävä
        125
        1019
      6. Pitikö mennä rakastumaan

        Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
        Ikävä
        95
        958
      7. Mitä tai ketä kaivattusi

        muistuttaa?
        Ikävä
        60
        944
      8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

        Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
        Maailman menoa
        67
        926
      9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

        No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
        Viihde ja kulttuuri
        6
        855
      10. Ei sua pysty unohtamaan

        Ei vaan yksinkertaisesti pysty
        Ikävä
        84
        849
      Aihe