Lugesteronin sivuvaikutuksia vai raskaana?

Jemine

Onko kellään kokemuksia Lugesteronin sivuvaikutuksista, jotka muistuttavat kovasti raskausoireita. Itsellä Lugesteron käytössä vaginaalisesti inseminaation jälkeen dpo 3-12 (nyt dpo 13 ja kierron päivä 28/29. Aiemmin en ole käyttänyt, nyt neljäs yrityskierto ja oireet erilaiset kuin aiemmissa negakierroissa.

Oireita n. 4-5 päivän ajan: Yöllä pissattaa (normaalisti en koskaan herää yöllä vessaan) alavatsaa nippailee päivittäin, hajuaisti voimistunut ja nenä nappaa omituisia hajuja, parina päivänä järjettömältä tuntuvia raivareita ja ärtymystä, ilmavaivat, rinnat ja nännit tajuttoman kipeät lähes oviksesta saakka (ovat kipeät myös negakieroissa mutta nännien arkuus uutta).

Kellään samanlaisia kokemuksia lugejen kanssa ja oliko lopputulos sitten plussaa vai miinusta...? Entä myöhästyttääkö Lugesteron todennäköisesti vuotoa vai voinko odottaa alkavan normaalisti?

Innolla odotan kokemuksianne! :)

4

4136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...................

      Moi! Itselläni on kokemusta lugesteronista alkionsiirtojen yhteydessä. Lugeista tulee valitettavasti raskausoireita, eikä niistä voi oikein päätellä mitään. Itselläni vuoto on alkanut lugejen läpi kierroissa, joista ei ole tärpännyt.

      • Jemine

        Lopetin luget toissapäivänä ja kohdun alueen vihlaisut ja paineen tuntu on lisääntynyt sen jälkeen. Tänään vuodon odotettu alkamispäivä, toistaiseksi ei ole mitään tullut. Aiemmissa kierroissa ei ole koskaan tullut mahatuntemuksia ennen vuodon alkamista, vasta muutama tunti sen jälkeen.

        Kurjaa että oireet ovat samat raskaudessa ja lugeissa, ei helpota ainakaan pettymystä jos testaan negan.


      • Edellinen
        Jemine kirjoitti:

        Lopetin luget toissapäivänä ja kohdun alueen vihlaisut ja paineen tuntu on lisääntynyt sen jälkeen. Tänään vuodon odotettu alkamispäivä, toistaiseksi ei ole mitään tullut. Aiemmissa kierroissa ei ole koskaan tullut mahatuntemuksia ennen vuodon alkamista, vasta muutama tunti sen jälkeen.

        Kurjaa että oireet ovat samat raskaudessa ja lugeissa, ei helpota ainakaan pettymystä jos testaan negan.

        Toivotaan, että on tärpännyt.


    • sitrusviikuna

      Mulla negatiivisen arvasi lugejen yhteydessä yleensä aika hyvin siitä, että ennen ensimmäistä testiä (14 päivää inseminaatiosta) yleensä alkoi vuoto tai sitten se alkoi testauksesta seuraavana päivänä.

      Lugesteron aiheutti ensimmäisellä käyttökerralla huimausongelmia paljon, mutta näin muutamien lääkintäjaksojen jälkeen, nyt kun se ei ole enää uusi lääke niin haittavaikutuksista oikeastaan on enää ajoittain. Niistäkin tosin on sitten varaa mistä valita: vatsakipua, nesteen kertyminen elimistöön (turvotus), rintojen pingotus/arkuus, päänsärkyä, ruuansulatushäiriötä ja vatsan turvotusta..

      Oikeastaan siis aika perusoireita, mitä menkkojen aikaankin joutuu kokemaan.. -.-''

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5071
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      3593
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1300
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      101
      1292
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      903
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      773
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      759
    Aihe