Punkin purema ja sairaudet ym.

pieni musta ötökkä

Laitoin oheisen vietin neurologiaosiolle joss keskusteltii punkin pureman aiheuttamista neurologisista sairauksista kuten borioloosista.

Aiheeseen liittyvä kysymys. Mikä ötökkä. Omalla kohdalla punkin kuvien http://kuvaton.com/u/yMS perusteella kyse ei ole punkista.

Kaksi kolme päivää sitten huomasin olkavarren etuosassa lähellä kainaloa kuin mustan ärtyneen luomen, jonka ympäristön iho oli tulehtunut punaiseksi noin 1 cm ympyrällä.

Oletin kyseessä olevan pieni (roikku-) luomi jota mahdollisesti suihkussa olin raapinut ja siitä ärtynyt. Ihmettelin kyllä koska muistakseni minulla ei ollut luomea tuossa kohdassa. Sitä oli hieman hankala nähdä kunnolla ja koetin ottaa siitä kiinni ja hieman kynnellä kokeilla reunasta (testatakseni onko se luomi vai ötökkä), mutta mitään ei tapahtunut.

Laitoin siihen kuitenkin antiseptistä liuosta muutamia kertoja ja vaikutti kuin puniutus olisi hieman lieventynyt, kuitenkana poitumatta. Siinä se pysyi tiukasti kiinni pukeutumisista, suihkussa käynneistä ja kahdesta nukutusta yöstä huolimatta.

Tänään sitten kuitenkin nappasin siitä tiukemmin kynsillä kiinni ja havaitsikin sen olevan jokin pieni koko-musta ötökkä. Purema-alue on hieman tulehtunut edelleen, mutta ei mitään muita oireita, kutinaa ymv. tai borreliosistyyppisiä kipuja.

Ylhäältä katsoen ellipsin muotoinen, kolmisen mm pitkä, "meduim" litteä ja sen lyhyitä mustia jalkoja ja kuonokarvoja tuskin erottaa. Laitoin sen purkkiin ja edelleen elävä, liikkuu todella vähän.

Mikähän ötökkä se voisi olla ja onko aihetta käydä lääkärissä varmuden vuoksi? Olen jatkanut antiseptisen liuoksen käyttöä puremakohdassa.

Luultavasti se on täkkiä ulkona ravistellessa tarttunut oven viressä olevasta kukkapensaasta täkkiin-pussilakanaan ja siitä iholle. Kuin sattumalta juuri peiton pääpuoli on aina ravistellessa kukkapensaan puolella johtuen tavasta ottaa peitto matkaan ravistettavaksi, eli sopisi puremakohtaan.

0

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi sä valitsit

        Juuri minut sieltä?
        Ikävä
        70
        3129
      2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

        Rehellinem fiilis
        Suhteet
        61
        2487
      3. Hei........

        Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
        Ikävä
        56
        2126
      4. Heilutetaanko peittoa hieman

        Heilutetaan peittoa vähän ;3
        Ikävä
        55
        1942
      5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

        Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
        Sinkut
        94
        1892
      6. Tilanteesi nyt?

        Kysymys otsikossa
        Suhteet
        42
        1574
      7. Kaipaan sua, Ope

        Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
        Ikävä
        40
        1540
      8. Mä en jaksa suojella sua enää

        Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
        Ikävä
        14
        1243
      9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

        "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
        Maailman menoa
        139
        1158
      10. Vuodetvierii

        E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
        Ähtäri
        6
        1073
      Aihe