Laitoin oheisen vietin neurologiaosiolle joss keskusteltii punkin pureman aiheuttamista neurologisista sairauksista kuten borioloosista.
Aiheeseen liittyvä kysymys. Mikä ötökkä. Omalla kohdalla punkin kuvien http://kuvaton.com/u/yMS perusteella kyse ei ole punkista.
Kaksi kolme päivää sitten huomasin olkavarren etuosassa lähellä kainaloa kuin mustan ärtyneen luomen, jonka ympäristön iho oli tulehtunut punaiseksi noin 1 cm ympyrällä.
Oletin kyseessä olevan pieni (roikku-) luomi jota mahdollisesti suihkussa olin raapinut ja siitä ärtynyt. Ihmettelin kyllä koska muistakseni minulla ei ollut luomea tuossa kohdassa. Sitä oli hieman hankala nähdä kunnolla ja koetin ottaa siitä kiinni ja hieman kynnellä kokeilla reunasta (testatakseni onko se luomi vai ötökkä), mutta mitään ei tapahtunut.
Laitoin siihen kuitenkin antiseptistä liuosta muutamia kertoja ja vaikutti kuin puniutus olisi hieman lieventynyt, kuitenkana poitumatta. Siinä se pysyi tiukasti kiinni pukeutumisista, suihkussa käynneistä ja kahdesta nukutusta yöstä huolimatta.
Tänään sitten kuitenkin nappasin siitä tiukemmin kynsillä kiinni ja havaitsikin sen olevan jokin pieni koko-musta ötökkä. Purema-alue on hieman tulehtunut edelleen, mutta ei mitään muita oireita, kutinaa ymv. tai borreliosistyyppisiä kipuja.
Ylhäältä katsoen ellipsin muotoinen, kolmisen mm pitkä, "meduim" litteä ja sen lyhyitä mustia jalkoja ja kuonokarvoja tuskin erottaa. Laitoin sen purkkiin ja edelleen elävä, liikkuu todella vähän.
Mikähän ötökkä se voisi olla ja onko aihetta käydä lääkärissä varmuden vuoksi? Olen jatkanut antiseptisen liuoksen käyttöä puremakohdassa.
Luultavasti se on täkkiä ulkona ravistellessa tarttunut oven viressä olevasta kukkapensaasta täkkiin-pussilakanaan ja siitä iholle. Kuin sattumalta juuri peiton pääpuoli on aina ravistellessa kukkapensaan puolella johtuen tavasta ottaa peitto matkaan ravistettavaksi, eli sopisi puremakohtaan.
Punkin purema ja sairaudet ym.
pieni musta ötökkä
0
91
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1165307
- 675074
- 914134
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753620Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603228- 432811
- 152307
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️541949- 401810
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381673