Olen ollut yh. isä jotakuinkin 5-vuotta. Tyttäreni on nyt koulun aloittanut 7-vuotias ilopilleri, en vaihtaisi päivääkään pois tästä ajasta. Elämäni muuttui varsin radikaalisti jäädessäni yh isäksi, jouduin lopettamaan hyvän työsuhteeni, koska matkapäiviä oli liikaa, niinpä perustin oman firman, jotta saisin olla mahdollisimman paljon lapseni kanssa. Bailaaminen loppui kuin seinään, mutta tilalle tuli paljon muita mukavia asioita ja elän hyvin pitkään lapseni ehdoilla, kuitenkin omasta vapaasta tahdostani. Nyt meille on tullut pieni ongelma, nimittäin tyttäreni on alkanut etsimään, aluksi tietämättäni, minulle nk. tyttö ystävää.
Tyttäreni oli käynyt vakavia keskusteluja lähikaupan tätien kanssa isänsä syvistä nais huolista, kun nämä kaupantädit sitten kertoivat minulle lapseni vakavan huolen, repesin totaalisesti ja nauroin kyyneleet silmissä, tätä vakavaa ongelmaa. Meille tuli aika keskustella, tästä päivän polttavasta ongelmasta ja sovittiin, että tämä on asia, minkä isän täytyy yksin hoittaa, mutta totuus on, että suhdetta ei ole hyvä luoda pelkän suhteen takia ja minun on ollut ihan hyvä näinkin, toisaalta uskon kohtaloon, jos on jotain tullakseen, niin eiköhän se tule, kuin nouseva aurinko.
Yksinhuoltaja isä
8
2212
Vastaukset
- miekkone
Tulee kun on tullakseen tai sitten ei. Itse olen ollut vuodesta 90 asti ensin yh ja nyt sinkku? kun lapsesta tuli aikuinen. Keposia suhteita on ollut enkä vakavampaa haluakkaan koska näin on hyvä. Ei tämmönen vanha ukkeli enää viitsi eikä jaksa alkaa alusta asti luomaan mitään pysyvämpää.
Yksinhuoltajuusaika oli ihan mukavaa ja leppoisaa aikaa, turhaan siitä mielestäni jotkut yh.t meluavat ja valittelevat sen raskautta. - GoldeNeye
Muistaakseni kirjoitit tästä samasta aiheesta jo toiselle palstalle. Etkö saanut mieleisiäsi vastauksia vai miksi kirjoitat siitä nyt tänne? Ei ole tarkoitus olla epäkohtelias. Mitä tällä asian pohdinnallasi tavoittelet? Haetko kenties itse tiedostamattasi itsellesi kumppania?
Jotenkin tulee väkisinkin mieleen se elokuva, jossa oli pääosissa muistaakseni Tom Hanks ja Meg Ryan. Tom näytteli yh-miestä ja Meg oli radiotoimittaja. He tapasivat tämän Tomin pojan järjestämien treffien ansioista.- K750cc
...palstalle, mutta palstan seriffi poisti sen siltä palstalta, en vain ymmärtänyt miksi, ehkä se oli sille palstalle sopimaton, joten kirjoitin sen tänne. En minä tietoisesti kumppania etsi palstoilta, koska se on pitkä prosessi ja kun on joskus siipeensä saanut, niin sitä on jotenkin puolustuskannalla, vasten tahtoaankin. Tämä kertomus on tositarina ja tyttäreni puhemiehen lahjoille hymyilee hyväntahtoisesti koko kylä.
Jees
Kyllä minäkin uskon "kohtaloon" tälläsessä. Mainio asenne sulla!
Toivon hirmusti menestystä ja raikkaita syyspäiviä sulle ja tyttärelle!- ....sari....kolmen pojan yh...
:-D Elämä on ihanaa kun se oikeen oivaltaa!
Niin pienistä asioista saa niin paljon voimaa ,että sitä ei usko kuin silloin kun itse on sen kokenut.
Minulla on kolme poikaa 11.13.14 vuotiaat olen ollut yh-äiti 5 vuotta. olen eronnut. Poiken isän kanssa eläma eron jälkeen on ollut osittain yhtä helvettiä,,henkistä väkivaltaa ja sitä löytyy tänäkin päivänä. Mieheni on näitä naisten miehiä ,,koskaan ei yksi riitä.
Se siitä ! Asun omakotitalossa ja käyn töissä ja opiskelen sekä huollan kodin pannuhuoneesta lähtien.
Pärjään hyvin ,mutta kuitenkin joudun tunnustamaan sen väsymyksen tunteen ,,katkeruuden ,,että en ole yksin näitä lapsia tehnyt..vastaan kaikesta yksin..
Mutta saan pojilta paljon rakkautta,,elämän iloa ja kiitosta jokapäiväiseen elämääni. Kaipaan miestä rinnalleni,,mutta kritterit on korkealla.
Ei siihen kuka vaan pääsekkään. Hänen on oltava minulle se monen vuoden haave :-D ja pojilleni hyvä ystävä. Hänen on oltava valmis ottamaan koko tämä paketti vastaan,,ja viellä tälläisenä kuin me olemme. Ei viellä tähän päivään mennessä ole sitä miestä näkynyt. Kyllä kelpaisin sekisuhteisiin ,mutta kolme poikaa ja tuossa iässä on liikaa.. Osittain se sattuu minuun , pojat laittaa minua tansseihin , mutta ei mua kiinnosta kun tiedän mitä siellä on. Ukkomiehiä jotka haluaa vaan salasuhteita ja niitä miehiä joille kolme on liikaa.
Näin ollen tulen yksin nukkumaan kierrän peiton kainalooni nukahdan yksinäisiin kyyneliini ja aamulla herään taas ihanaan elämään , kun pojat tappelevat keskenään.:-D
Elämä on nyt raskasta , tyhjää , mutta osittain opettelen lupumaan pojistani, he itsenäistyy ja menee menojaan, yritän olla kaveri äiti jotta saisin olla lähellä lapsiani. Joudun lupumaan niin monista asiosta , mutta se ei ole ollut vaikeaa.
Sinun tarinasta sai lukea rivienvällistä oikeaa onnellisuuta. Jotenkin tiedän sun tuntemuksesi,,tiedän mitä yrittät sanoa.
Tyttäresi haluaisi varmaan aikuisen naisen elämäänsä. Naisen mallin.
Älä pahaksu sitä ,vaan ota vihjeestä vaari! Avaa silmäsi, katso ympärillesi sillä silmällä.
Olet anasinnut onnen ,,ja tyttäresi aikuisen naisen.
Kuten minulla on tapana sanoa ,että huonoa en huoli ja hyvää ei ole viellä löytynyt!
Pidän siitä kiinni ja ootan parenpaa huomista..
Toivon sinulle ja tyttärellesi kaikkea hyvää!
Värikästä syksyä ja lämmitä talvea...
Voikaa hyvin ! Teillä on paljon kun teillä on toisenne !
...sari... - mariakeksi
Kyllä lapset osaavat keinot keksiä ja yritystä löytyy! Toivottavasti minunkin lapseni keksisivät etsiä minulle uutta miesystävää....paljon on eronneita isiä mutta missäs niihin törmää. Leikkimielellä tietenkin sen ottaisin... vaik eihän sitä koskaan tiedä! Pitääpä mukuloille vihjaista! Hauskaa syksynjatkoa toivottaaa mariakeksi
- Nainen...
Sinulle yksinhuoltajaisä...nostan hattua ja korkealle,valitsit oikean tien!
Lapset on kerran vain pieniä,tuo hetki menee tosi nopeesti ohi ja huoamaat et jaahas,siinä lähti murkku illan viettoo ja nythän munkin ois mukava löytää se OIKEA sydänkäpynen :)
Sit sullon aikaa antaa naiselles ja paneutua suhteeseen oikein olantakaa,eli nautiskella suhteesta ja naisestas...nauti nyt omasta pikku neitistäs ku se vielä noinkin pieni!
Onnea teille,samoin ihanaa syksyn jatkoa.
ota muhun sit yhteyttä,kun tyttäres on vähä kasvanut ja käydään ajelulla :) - tiita
olipas sinulla ajatteleva tytär ajattele kun hän on kaksikymppinen mitä kaikkea kivaa se onkaan sulle keksinyt.huippujuttu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1066782
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h885072Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113329Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333212Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272368Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191726Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961371Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391312Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311226- 48994