Onko huoneistoissa olevat sohvat kokonaan vaihdettu uusiin vai onko vain päällystekangas vaihdettu? Sohvathan oli ainakin talvella niitä, joissa oli huono istua saati nukkua. Jostain luin, että olisi uusittu mutta mitä uusiminen mahtoi tarkoittaa.
Nuriasolin sohvat
14
449
Vastaukset
- Pacosin Raikka
Tarkoitatkos nyt aulassa olevia sohvia vaiko huoneissa olevia sohvia?
- ????????
Nukutaanko aulankin sohvissa?
- Pacosin Raikka
Kylläpäs siellä on joskus huilattukin! Meillä on nimittäin seurakunnan yhteislaulutilaisuudet siellä Nuriasolin tilaisuudessa. Sohva-asia: Ei ole vaihdettu tietojeni mukaan vaan on korjattu laittamalla vanerikiila patjan alle.
- mee hoitoon
Eikös aloittajan viestissä sel-väs-ti mainita "huoneistojen sohvat". Luepa uudestaan, tai vielä parempi: jätä tämä matkailuun keskittyvä palsta rauhaan terrorismiltasi!!!
- selma4
mee hoitoon kirjoitti:
Eikös aloittajan viestissä sel-väs-ti mainita "huoneistojen sohvat". Luepa uudestaan, tai vielä parempi: jätä tämä matkailuun keskittyvä palsta rauhaan terrorismiltasi!!!
Kyselin välittäjältä syytä kovaan hinnan nousuun kahden vuodentakaisesta. Väitti, että sohvat on uusittu sekä myös asiastot. Joissakin kuvissa oli mielestäni uusittu vain päälykset, muuten samat kämäset sohvat, joista ei saa kuin selkänsä kipeäksi. Mielestäni hinta/laatu ei Nuriasolissa kohtaa.
- boikottiin nuriasol
selma4 kirjoitti:
Kyselin välittäjältä syytä kovaan hinnan nousuun kahden vuodentakaisesta. Väitti, että sohvat on uusittu sekä myös asiastot. Joissakin kuvissa oli mielestäni uusittu vain päälykset, muuten samat kämäset sohvat, joista ei saa kuin selkänsä kipeäksi. Mielestäni hinta/laatu ei Nuriasolissa kohtaa.
Juu, hinnat on viime syksyyn verrattunakin nousseet ja ottavat vielä lisähintaa urheilukentän puoleisista huoneistoista. Millaisethan mahtaa uudet astiat olla, puuttuu kuitenkin jotain "meille suomi-ihmisille" tarpeellista ja joutuu kiinakaupassa käymään kerran jos toisenkin. Kuvien perusteella sohviin on vain päälliset vaihdettu.
Suomiravintolasta viis veisaan, kyllä mieluummin paikallista... - Pacosin Raikka
boikottiin nuriasol kirjoitti:
Juu, hinnat on viime syksyyn verrattunakin nousseet ja ottavat vielä lisähintaa urheilukentän puoleisista huoneistoista. Millaisethan mahtaa uudet astiat olla, puuttuu kuitenkin jotain "meille suomi-ihmisille" tarpeellista ja joutuu kiinakaupassa käymään kerran jos toisenkin. Kuvien perusteella sohviin on vain päälliset vaihdettu.
Suomiravintolasta viis veisaan, kyllä mieluummin paikallista...Kuten sanottu, siellä on sohvien väliin laitettu puukiilat (vaneria) että ei ole sohva natkuna. Mistähän mahtoivat saada niin paljon vaneria, kun siitä kuuluu olevan tällä hetkellä pulaa ihan maailman laajuisesti? Tai ainakin filmivanerista tietojeni mukaan.
Se urheilukentän puolihan on parempi kun voi katsella merelle ja katsoa kun tuttuja käy Merca donassa.
- Pacosin Raikka
Sinne on avattu suomalainen revyy/kabaree ravintola, että ihan mukava ja keskeinen paikka on Pacosin ja Bolichesisesin välimaastossa. Hyvää ohjelmaa pojat pitävät siellä. Ja mitä sitä sohvalla nukkumaan - eiköhän tuolta taida sängytkin löytyä. Olen kyllä käynyt siellä huoneistossa kun sieltä jotain vaihtuvia talviasukkaita tunnen. Lattiat vaan on kylmät, mutta sehän vaan on normaalia täällä Espanjassa. Villa ylle!
- 440
V i t t u mikä läyhäinen mesta.
- Sepi & Mertsi
Pari viikkoa ihmeteltiin sohvia mekin - loka-marraskuun vaihteessa 2014. Vanhat sohvat, vanhat päällysteet. Astiastosta ei ollut tietoakaan, ei uudesta eikä oikein vanhastakaan. Muutama lasi, eriparisia. Yksi viinilasi. Kolme kahvimukia. Lautasia muutama. Yksi pikkulautanen. Paistinpannut ja kattila saatiin erikseen pyytämällä. Kahvinkeitintä ei huoneessa ollut, vuorokausi meni, ennenkuin siivoja sen meille toi. Viemäri haisi ammoniakille, ilmastointi kun toimi vain, kun valot olivat päällä vessassa. Saatiin myös pahoja paiseita molemmat, ja epäilimme sohvia ja niiden päällisiä. Sohvan istuinsäleet poikki pehmusteen alla. Onneksi ei kenenkään tarvinnut siinä nukkua. Ilmastointi ja lämmitys toimivat ihan hyvin. Lattiat siistit kivilaatat. Keittiön liesi ihan mahtava, myös jääkaappi/pakastin, pesukone ja tiskikone hienot ja hyvin toimivat.
- mkhllll
Hitaasti on huoneistojen päivitys tapahtunut, vuoden alussa aloitettu, mutta ollaanhan mañana maassa, jossa kaikki ei käy kuin Strömsössä.
Patjoja ja sohvia tuli rekkalastillinen marraskuun alussa, joten eiköhän ne ole jo uusittu melkein kaikkiin huoneisiin. Uusissa sohvissa on vähän parempi istua kuin vanhoissa koska ovat korkeammat ja tukevaa tekoa, mutta erkkikään ei tiedä kuinka kauan kestävät. Puiset sängynpäädyt on uusittu nykyaikaisempaan "vaaleaan nahkaan", keittiövälineistöä ei kaikissa huoneissa ole uusittu tai lisätty, mutta kaikkea saa kun respasta pyytää. Sängyllä uudet sisustustyynyt sekä sävyyn sopiva päiväpeitteen puolikas, myös verhot uusittu, Lukulamppuja tai jalkalamppua ei ole, mutta lukulamputkin sain pyytämällä.
Minun huoneistoni on minulle riittävän täydellinen, näin ei ilmeisesti kuitenkaan ole kaikkien huoneistojen osalta,..
- Murinasol
Tarkoitatko niitä euron kappale maksavia, käytettyjä muovituoleja?
- Joskus68554
Millaista ruokaa Nuriasolissa, nyt kun kokki on vaihtunut?
- 1888
Tuskin ainakaan huonompaa, kehuneet muutamat, hyvä niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360