Kannattaako ostaa?

Moro! Olisin kiinnostunut seuraavasta autosta VW Passatista 2006 2.0l FSI. Olen kuullut, että Passatit ovat todella mukavia ajaa ja ainakin varustelultaan mielestäni parempia kuin esim. yhtä vanhat Toyotat. Täällä kuitenkin lueskeltuani huomasin, että ilmeisesti näissäkin autoissa ilmenee paljon vikoja ja ovat kalliita korjata. Jos Passatin meinaa ostaa, niin missä moottorissa olisi vähiten vikoja tiedossa? Jos etsin luotettavaa autoa, jota ei tarvitse koko ajan korjata ja jolla on mukavaa ajaa, niin suosittelisitteko Passatia? Kiitos!
10557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

EI.. ROVANIEMELLÄ SÄHKÖINEN KÄSIJARRU PETTI JA AUTO VYÖRYI TUHOISIN SEURAUKSIN.

Äänestä
  • Ei se käsijarru pettänyt oli vaan laittamatta päälle ei kannata teron keuhkota jos ei tiedä asian oikeaa laitaa

    Äänestä

Osta Plymouth.

Äänestä
  • Kolmas passatti käytössä ja neljättä ei tule. Vikoja vikojen perään. Nykyinen 2012 malli vaihtuu tod.näk.johonkin muuhun merkkiin. Kenties Volvoon.

    Äänestä

Minulla on VW Passat 2.0 TDI,2009. Kilometrejä on kertynyt lähes 140 tuhatta. Huollot olen teettänyt ajallaan. Ainoa esiintynyt vika on ollut tuulilasinpesunesteen vuotaminen oikean etulokasuojan välistä. Letku oli nishautunut poikki ja lisäksi pumppu piti vaihtaa. Korjauskustannus oli noin 150 EUR.
Ai, niin ja lisäksi jouduin vaihdattamaan tuulilasin kiveniskemästä tulleen halkeaman takia. Kustannus 355 EUR.

No, tulevat vuodet näyttävät, mikä on auton todellinen laatu. Toistaiseksi olen ollut erittäin tyyväinen. Huolestuneena lueskelen kommentteja, mutta ainakaan pumppusuuttimia ei tässä mallissa enää ole ja vaihteistokin on manuaali eli DSG-ongelmat eivät minua koske.

Äänestä
  • Sama täällä, 2009-mallinen 103 kW 6 lovinen DSG. Pelaa kuin unelma, olen ajanut 90 000 km - nyk. 170 000 km. Remmin vaihdatin vähän etuajassa. Pääasiassa siistiä matka-ajoa.

    Olen viettänyt paljon aikaa Israelissa ja muualla Lähi-Idässä. Israelissa on Skodan ja Volkkarin DSG:tä taksissa paljon, useimmilla ajettu yli 300 000 km. Ja ajo ei siellä todellakaan ole mitään hissuttelua...

    Äänestä

Katsoppa sillä silmällä volkkareihin erikoistuneiden yksityisten pajojen pihoja, ei näytä olevan hommista pulaa.

Äänestä
  • Itsellä 2007 TDI 125kW PD. Kilometrejä 511 tuhatta. Alusta hyvä, moottoripuolessa ollut ongelmia. Pumppusuutinten hajoaminen oli kyllä fiasko. Ilmeisesti tyypivika, kun takuuseen vaihtelivat. 3 kertaa jäi suuttimen oikosulun takia tielle, kun ei saanut vaihtaa kuin yksi kerrallaan. Viimeisen suuttimen maksoin suosiolla itse.

    Äänestä

  • Eenokki kirjoitti:

    Itsellä 2007 TDI 125kW PD. Kilometrejä 511 tuhatta. Alusta hyvä, moottoripuolessa ollut ongelmia. Pumppusuutinten hajoaminen oli kyllä fiasko. Ilmeisesti tyypivika, kun takuuseen vaihtelivat. 3 kertaa jäi suuttimen oikosulun takia tielle, kun ei saanut vaihtaa kuin yksi kerrallaan. Viimeisen suuttimen maksoin suosiolla itse.

    Vielä: DSG laatikko on kestänyt. Öljyt pitää muistaa vaihtaa

    Äänestä

Täällä ois Passat 2.0 FSI Confortline 2006 sedan ,146tkm ajettu , kaksin renkain , huoltokirjalla , hopea. 10000€ . tarpeeton tällä hekellä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


passati kirjoitti:

Moro! Olisin kiinnostunut seuraavasta autosta VW Passatista 2006 2.0l FSI. Olen kuullut, että Passatit ovat todella mukavia ajaa ja ainakin varustelultaan mielestäni parempia kuin esim. yhtä vanhat Toyotat. Täällä kuitenkin lueskeltuani huomasin, että ilmeisesti näissäkin autoissa ilmenee paljon vikoja ja ovat kalliita korjata. Jos Passatin meinaa ostaa, niin missä moottorissa olisi vähiten vikoja tiedossa? Jos etsin luotettavaa autoa, jota ei tarvitse koko ajan korjata ja jolla on mukavaa ajaa, niin suosittelisitteko Passatia? Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu