Pakko on kysellä

Eilinen päivä toi eräällä ketjulla monta uutta kirjoittajaa(kai uusia)ja monenmoista uutta ja yllättävääkin tuli esille.

Ensiksi puolustuksen puheenvuoro.
Minua moitiskeltiin lapselliseksi ja toivottiin poistumistanikin,mutta sitä en kyllä aio vielä tällä hetkellä tehdä.
Lapsellista voi olla ,mutta olen myös saanut palautetta toisellakin tavalla,ja olen pitänyt aina hienona,kun suomenkieli on niin rikasta,sitä saa ilmaistua värikkäästi ja lukemiseen innostavalla tavalla.
Miten olisitte tykänneet lukea esimerkiksi Päätaloa,kun olisi lukenut ,Lol,lool, lol,lol
Minä en olisi jaksanut.
Esimerkinä Päätalo on hyvä esimerkki rikkaasta kerronnasta ja kuvauksista,sitä kerrontaa lukee mielellään.

Entäs senora lyyli ,voiko rikkaampaa ja mielekämpää kerrontaa olla, luen aina ihastuksella kuvauksiaan.

Keskustelussakin olisi kyllä lupa antaa myös mielikuvitukselle tilaa,värittää kerrontaa,mielestäni näin saadaan mukavampaa luettavaa.Ei valheita, mutta on lupa tehdä luettavasta yllätyksellistäkin.
Huumori ja leikin lasku, tuovat keveyttä juttuihin,tietysti rajansa silläkin.

Minä nyt kirjoitan tätä lapsellista jatkossakin, ja neuvon ,ärtymystänne välttääksene,älkää lukeko Skillanin viestiä,kiitos.

11

856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ingalil

      kyllä tämä tästä lähtee,et ole sen lapsellisempi kirjottaja kuin kukaam toinenkaan,minä pidän kirjoituksistasi ja jos toiset tulkitsevat sen väärin se on heidän asiansa.Eilen minun aloitukseni tulkittiin niin väärin kuin olla saattaa,täällä ei saa ihmetelläkkään mitään asiaa,eikä olla utelias mitä haluaisi tietää,siitähän nousi kova ristiriita kun satuin uteliaalle päälle.Siinähän jo riepoteltiin galleria tietonokin,kun ne oli julkisina,mutta ne ovat julkisia vain galleriassa luettavaksi,ei tänne palstoille tuotuna,mutta menin sitten ja laitoin ne salaisiksi.Sekään ei ollut hyvä jonku mielestä.Mutta jatka sinä kirjoittelua,minä häivyn taas joksikin aikaa,kun lähdetään,vähän tuulettumaan,enkä halua muutenkaan olla tämän palstan vankina.Heippa sinulle ja voimia kestää.

    • etkö opi

      Nyt alkaa keittää ! Etkö todellakaan tajua. Ei täällä kukaan varmasti kaipaa sinun neuvojasi ja opastuksia.Typerämpää ja ajatuksettomampaa tekstiä en ole lukenut sitten alakoulun ensiluokan.Kirjoituksesi ei todellakaan edusta ikäihmisen kirjoitusta.Mistä hiton hoitolasta värkkäät tätä sontaa tänne? Lopeta ihmisten kiusaaminen.

      • laittamaan nimimerkkinsä kirjoittamaansa viestiin.
        Hänellä on täällä nimi, mutta kuka sinä olet, etkö opi.


      • kapa

        mikä helvetin oikeus sulla on tulla loukkaamaan ketään kirjoittajaa,etkö sinä ikinä opi käyttytymään ihmisten tavoin,ei aasiinkaan sua voi verrata,täysi tomppeli olet.
        Sinä et todellakaan tajua että sinun kirjoituksiasi ei täällä kaivata.Ei ikäihminen voi tuollaista kirjoittaa,joko olet kakara tai lapsenasteelle jäänyt torvelo.Taidat olla se tunnettu,Hah hah huu haa.
        Älä Skillan perusta tuollaisista mitään,kaikki toiset pitävät varmaan puoliasi,olet hyvä kirjoittaja.Tuo tekee itelleen vain karhub palveluksen ja haastaa riitaa.


      • kukako olen
        kirjar kirjoitti:

        laittamaan nimimerkkinsä kirjoittamaansa viestiin.
        Hänellä on täällä nimi, mutta kuka sinä olet, etkö opi.

        Mitä teet sillä tiedolla? Haluatko lähteä sanailemaan? Annan sinulle mahdollisuuden peruuntua. Älä siis utele turhia.


      • kirjoittele ja sinä et kyllä käskyttele minua ,puhuipa sinusta kumpi pää tahansa, poistavat sitten ,kun katsovat sopivaksi.

        Omistan kodin ja olen asiani hoitava ihminen, ja tämä sanailu kyllä keittää myös minun päässäni.
        Arvaan kyllä kuka sinä olet,ja ei tuo sinunkaan kirjoitus kovin suurta oppimäärä osoita.

        Olen jo sanonut ,vältä lukemasta,minä tekisin samoin,jos reketulla kirjoittaisit,että voisin varmuudella kiertää yhteentörmäykset.

        Jos minun persoona noin kovin vaivaa,luulenkin olevani varteenotettava jutustelija, itsetuntoni kohoaa,,kiitellen SkillaN.

        P.s.sinulle suon luvan käpristellä keitoksissasi.


      • kapa kirjoitti:

        mikä helvetin oikeus sulla on tulla loukkaamaan ketään kirjoittajaa,etkö sinä ikinä opi käyttytymään ihmisten tavoin,ei aasiinkaan sua voi verrata,täysi tomppeli olet.
        Sinä et todellakaan tajua että sinun kirjoituksiasi ei täällä kaivata.Ei ikäihminen voi tuollaista kirjoittaa,joko olet kakara tai lapsenasteelle jäänyt torvelo.Taidat olla se tunnettu,Hah hah huu haa.
        Älä Skillan perusta tuollaisista mitään,kaikki toiset pitävät varmaan puoliasi,olet hyvä kirjoittaja.Tuo tekee itelleen vain karhub palveluksen ja haastaa riitaa.

        kiitokset teille,tuntui hyvältä ,tuo tukeminen.
        Alan kyllä olla aika kovaksi keitetty,en kyllä mielelläni ota vastaan mitä vaan,puolustautumatta.

        Olen yrittänyt jutella sovinnollisesti ja huumorillakin koittanut kärkeä viedä,ei kelpaa.
        Kyllä riidelläkkin osaan ja piikkejä on pystyssä,katson ja kuuntelen kannattaako sotaan mukaan mennä.
        En käännä jatkuvasti toista poskeani,sen verran sitä vanhaa"aatua" minussakin piilee.
        (kai häveten pitää tunnustaa)
        Kiitos siis teille,toivon jaksamista teillekin,saitte osan myrkystä,,,:D !!!!näinhän pitää,eikö vain.


      • SkillaN kirjoitti:

        kiitokset teille,tuntui hyvältä ,tuo tukeminen.
        Alan kyllä olla aika kovaksi keitetty,en kyllä mielelläni ota vastaan mitä vaan,puolustautumatta.

        Olen yrittänyt jutella sovinnollisesti ja huumorillakin koittanut kärkeä viedä,ei kelpaa.
        Kyllä riidelläkkin osaan ja piikkejä on pystyssä,katson ja kuuntelen kannattaako sotaan mukaan mennä.
        En käännä jatkuvasti toista poskeani,sen verran sitä vanhaa"aatua" minussakin piilee.
        (kai häveten pitää tunnustaa)
        Kiitos siis teille,toivon jaksamista teillekin,saitte osan myrkystä,,,:D !!!!näinhän pitää,eikö vain.

        olla vastaamatta noihin turhiin syytöksiin.

        Viisaampi on aina se joka osaa lopettaa ennen viimeistä sanaa, riitelyä täällä sen paremmin kuin muuallakaan elämän aloilla, ei kannata jatkaa, vain saadakseen vastapuoli vaikenemaan, sillä totuushan on ettei riita lopu riitelemällä vaan sopimalla, tai vaikenemalla.

        Arvostelu taas, siitä ei suurta numeroa kannattaisi tehdä. Jos joku haluaa ilmaista mielipiteensä, arvostella ja moittia, suotakoon heille se ilo, jos he nyt siitä sitten itsekään nauttivat.

        Tuntematon vastapuolihan on aina se helpoin kohde, tutulle harvemmin tulee sanottua noin suoraa syytöstä tai arvostelua. Pian sitä silloin olisikin yksin miettimässä, kuinka minä nyt noin meninkään sanomaan.

        Olen jo aiemminkin sanonut, ja toistan taas, minua saa arvostella viestini sisällön perusteella, mutta jättäkää henkilökohtainen arviointinne persoonallisuuteeni ulkopuolelle.
        Vaikka sanon suoraan mitä ajattelen, niin olen kyllä ajatellut mitä sanon. Sen vuoksi usein jätän sanomatta mitä ajattelen, välttääkseni turhaa sinä olet... minä olen.. jankutusta.

        Vanha aatami asuu meissä kaikissa. Eiköhän nyt lopultakin rauhoiteta tilanne ja laiteta se aatami jäähypenkille, jospa vähän tunteet viilenisi ja näkökenttäkin avartuisi.


    • an-nikki

      on aina helpoo ymmärtää.
      Kielemme on rikasta, hyvässä ja pahassa on monta ilmausta. Sanomisesi ja tarkoituksesi selviää kaikista viesteistäsi, kirjotusvirheitä ja kieliopillisiakin virheitä me jokainen teemme.
      Parhainkin kirjailija joutuu käymään tekstinsä läpi moneen kertaan ennen sen painoon menoa, eikä täällä kai ole tarpeen niin tarkka olla.

      Jos me osaisimme säilyttää oman persoonallisen ilmaisutapamme liikaa jännittämättä sanojamme, olisi kaikki kanssakäyminen elävää kielen käyttöä parhaimmillaan. Säilytä tyylisi, sano niinkuin ajattelet, jos sitä ei ymmäärretä, vika ei ole sinussa, vaan lukijassa.

      Se avoin, vastaanottavainen lapsenmieli on aivan muuta kuin lapsellisuus. Moittijat kai pitävät itseään aikuisina, aikuisuusmaisina, sitähän osoittavat ne sanavalinnat joita he käyttävät, vai, kuuluuko aikuisuuteen arvosteleminen, moittiminen, syyttely, ja kaikki muu ilkeily.
      Iästäni huolimatta en halua olla aikuismainen, jos tuo kaikki ed. mainittu siihen kuuluu.

      Pysykäämme l a p s e n m i e l i s i n ä, avoimina itsenämme edelleenkin. Sivuutetaan asiattomuudet olan kohautuksella, väistetään kyynärpäätä käyttävät ja annetaan heille tilaa rypeä omassa viisaudessaan, se kai kuuluu heidän sivistyneeseen kielen käyttöönsä ja käytöstapoihinsa.

      Sota loppuu kun vastapuoli laskee aseensa.
      Laskemmehan mekin, sinä SkillaN ja kaikki muutkin jotka tulilinjalle olette osuneet.
      Sytytetään kynttilä riitelyn muistolle ja toinen siihen viereen sopusoinnun lämpöä tuomaan.

      Näin ajattelee tänään an-nikki, ja uskoakseni moni muukin.

      • sinullekin kiitos ja oikeassa olet,pitäisi unohtaa ja väistää,mutta se vanha kehno,,,,
        Kieliopista en pysty numeroa itselleni antamaan ,olin kehno siinä aineessa,mutta ainekirjoituksen sisällöstä sain aina kiitosta.

        Lapsenmielisyyteni säilytän ,se on luonteeni.
        Yhdessä keskustellen jatkamme ,toivo SkillaN.


      • torvelo

        Voi sinua sinisilmäinen joka kiiruhdat elämän läpi lapsen uskossasi. Valtaosa ihmisistä joutuu kuitenkin kantamaan vastuun aikuisuudesta. Ei se merkitse suinkaan pelkkiä etuja.Tämänkin ajan arkipäivä on taistelua joka päiväisestä leivästä,ihmisarvosta ja monesta muusta asiasta.Kaikki eivät symnny hopealusikka suussa niinkuin sinä, hurskasteli.Nätisti kirjoitit. Rumaan kielen käyttöön ei todellakaan olisi mitään syytä.Noudattakaamme sinun neuvoasi ja jättäkäämme nämä rivosuiset nimittelijät omaan arvoonsa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2732
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      9
      2259
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1865
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe