Toisen tutkinnon tukikuukaudet

alanvaihtajaksi

Hei.

Olen vaihtanut pääainetta yliopiston sisällä. Ensimmäisessä pääaineessani olen suorittanut kandin (alemman korkeakoulututkinnon). Nyt sain samaan yliopistoon uuden opiskelupaikan ja opinto-oikeuden uuteen kandi maisteri -tutkintoon.

Nykyinen tukikuukausien määränihän on 55, pohdin pääsenkö toisen pääaineen myötä 64 kuukauden piiriin. Kelan sivu tietää sanoa:

"Jos olet aiemmin suorittanut alemman korkeakoulututkinnon, pääset 64 tukikuukauden piiriin, kun:
...
-haet tukea toisen koulutusalan korkeakoulututkintoon
...
Jos olet suorittanut alemman korkeakoulututkinnon, ET pääse 64 tukikuukauden piiriin, kun sinut oli alun perin otettu suorittamaan alempaa ja ylempää korkeakoulututkintoa ja jatkat näiden tutkintojen suorittamista samalla koulutusalalla"

Osaisikohan joku fiksumpi sanoa miten tässä toimitaan, eli nouseeko tukikuukausieni määrä 55:stä 64:ään? Yliopiston opintotukilautakunnaltahan se tieto lopulta tulee kyllä.

1

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+7

      Niin kun tuossa sanotaan: asia riippuu siitä onko uusi opinto-oikeus samaa alaa kuin mistä oot suorittanut kandin.
      Just tuon ratkaisevan tiedon oot viestistäs jättänyt pois, joten...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe