Hei.
Olen vaihtanut pääainetta yliopiston sisällä. Ensimmäisessä pääaineessani olen suorittanut kandin (alemman korkeakoulututkinnon). Nyt sain samaan yliopistoon uuden opiskelupaikan ja opinto-oikeuden uuteen kandi maisteri -tutkintoon.
Nykyinen tukikuukausien määränihän on 55, pohdin pääsenkö toisen pääaineen myötä 64 kuukauden piiriin. Kelan sivu tietää sanoa:
"Jos olet aiemmin suorittanut alemman korkeakoulututkinnon, pääset 64 tukikuukauden piiriin, kun:
...
-haet tukea toisen koulutusalan korkeakoulututkintoon
...
Jos olet suorittanut alemman korkeakoulututkinnon, ET pääse 64 tukikuukauden piiriin, kun sinut oli alun perin otettu suorittamaan alempaa ja ylempää korkeakoulututkintoa ja jatkat näiden tutkintojen suorittamista samalla koulutusalalla"
Osaisikohan joku fiksumpi sanoa miten tässä toimitaan, eli nouseeko tukikuukausieni määrä 55:stä 64:ään? Yliopiston opintotukilautakunnaltahan se tieto lopulta tulee kyllä.
Toisen tutkinnon tukikuukaudet
alanvaihtajaksi
1
385
Vastaukset
- 19+7
Niin kun tuossa sanotaan: asia riippuu siitä onko uusi opinto-oikeus samaa alaa kuin mistä oot suorittanut kandin.
Just tuon ratkaisevan tiedon oot viestistäs jättänyt pois, joten...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1193007Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel692155Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102097Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien661828Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1551652Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241456Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31063Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️751045- 801011
Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘671008