Elikkäs mulla on tuossa tark.kivääri jonka lähöt on n. 150m/s 0,2g kuulalla. Ja nyt käytän tällä hetkellä 0,28g ja 0,3g kuulia muta kun vaan tuntuu että eivät lennä juuri mihinkään ja kantama on hyvä n. 50m etäisyydeltä sitten kuulat vaa tippuu sen jälkee... Joten mietin että minkä painoisia kuulia pitäs sitten käyttää jos haluis enemmän ns. rangea tuolle? Ja kun en jaksa alkaa vielä virittämään kun on rahatkin lopussa. Mutta kertokaa vaikka omia kokemuksia tai minkä ratkaisun keksisin tälle`asialle jotta saisin ammuttua vaikka vähän pidemmältä?
Mitä kuulia?
arazhr
12229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
0.20 on jo liian kevyitä. 0.25 voisit kokeilla. ei juuri muuta mahollisuutta,
0.4g tai 0.43g. Guarderilla ihan hyviä kuulia.
.3g kuulia ja siitä ylöspäin. Jos ei toimi niin pommita tänneppäin.
Eli ymmärsinkö oikein että mitä painavempia kuulia sitä pidemmälle kantaa?? :)
Tietyissä rajoissa kyllä. En vastaa siitä jos joku laittaa .86 teräspalloja maruin vakioaähköön ja kantama ei kasva :)
Ps. Jo on paska foorumi windows-puhelimelle, yritin jo päivällä vastata kahdesti mutta kumpikaan viesti ei oo tullu -,-
Mitäs ostit windowsin ;) Applella olen tähänasti rullaillut täällä, viimeksi koneella kirjottelin jouluna.
Ok kiitti vastauksesta. Elikkä tilaan seuraavaksi noita 0,40g tai 0.43g kuulia ni niillä pitäs sitte lähtee?? :)
jahka saat kuulat, niin muista pestä ne vielä. Toimivat huomattavasti paremmin pestyinä kuin suoraan purkista.
Kuulien pesu tapahtuu seuraavasti:
1. Kaada kaikki kuulat isoon kulhoon tai lasiin, niin että kaikki kuulat mahtuvat.
2. Peitä kuulat Coca-cola Zerolla(cola juoma jossa EI OLE sokeria)
3. Anna kuulien liota 13-16 tuntia
4. Huuhtele kuulat tämän jälkeen huolellisesti lämpimällä vedellä(eli valuta lämmintä vettä samaan kulhoon hetken aikaa.
5. Älä kaada vettä pois vaan lisää joukoon reippaat fairya, sekoitan hieman että saippua sekoittuu veteen
6. Anne kuulien liota vielä noin 5-6 tuntia
7. Kaada kuulat tämän jälkeen siivilään ja huuhtele runsaalla vedellä
8. Kaada kuulat pyyhkeen päälle ja levitä ne tasaisesti.
9. Pese tässä vaiheessa kuulien purkki/pussia astian pesuaineella(saadaan kaikki rasvat ja muut jämät pois eikä kuulat sotkeennu uudestaan.
10. Kun kuulat ja purkki ovat kuivuneet laita kuulat takaisin säilytys rasiaan ja kuulat ovat valmiit käytettäväksi.
Jos ihmettelette miksi kuulat kannattaa pestä, niin se tehdään siitä syystä, että SOKERITON cola sisältää PAAALJON hiilihappoa, mikä irroittaa kuulan pinnasta rasvat, vahat ja muut epäpuhtauden eli tekee kuulan pinnassa karheamman. Tämä taas auttaa kuulaa saamaan paremman kierteen. Muista käyttää SOKERITONTA colaa perus cola sisältää sokeria ja tekee kuulista tahmeita eli ovat käyttökelvottomia sen jälkeen. ITSELLÄ on toiminut Coca-Cola Zero.
Jos ette usko, niin kannattaa kokeilla
soviet.sniper sais tehdä sticky threadin tosta, kaikille nähtäväksi. Propsit kirjottelusta!
Ok täytyypä kokeilla sitten, jos tämä oikeasti vaikka toimiikin :) Kiitos
Toimii myös muille kuin raskaille kuulille mutta:
Tätähän ei tarvitse tehdä mikäli kuulien pinta tuntuu jo valmiiksi liukkaalta eikä sitä missään tapauksessa tule tehdä biokuulille.
Siis tuo pesu tehdään nimenomaan sen takia, että saadaan se kuulan luikaspinta pois. Kuten sanoi, niin pesulla saadaan kuulan pinta karheammaksi ja näin kuula saa paremman kontaktin hoppikumiin tai vaikka r-, ir-hoppiin ja mitä näitä nyt on.
Siinä olit oikeassa ja unohdinkin sen mainita, että tätä ei kannata tehdä biokuulille. Toki eihän nekään nyt silmissä sula. Noin muuten tämä pesu toimii kaikkien tavallisten kuulien kanssa ja kaikissa painoluokissa. Itse pesen kaikki kuulat 0.30g - 0.43g välillä