sotkeeko ja montako niitä pitää olla
kakkaako joka paikan vapaana
kuinka paljon maksaa
kysyn vaan10
2
208
Vastaukset
- Neidoista
Kyllä, neitokakadut sotkevat, kuten kaikki muutkin linnut. Se voi tulla yllätyksenä uudelle, tietämättömälle linnunhankkijalle, ja siemeniä heittelevästä, sinne tänne kakkivasta, pölyttävästä lemmikistä luovutaan turhan takia, kun ei oltu otettu selvää perusasioista.
Kakduna neidot erittävät erityisesti hienojakoisa, pinnoille ja nurkkiin kertyvää lintupölyä, joten ilmanpuhdistin on suositeltava. Terve ja ei-pesivä lintu kakkii mutu-tiedolla n. 20-30 min välein, eikä tietoisesti valitse, minne kakkii. "Sisäsiisteyskoulutus" eli sallittuihin paikkoihin kakkimisen opettaminen on melkoinen haaste.
Neitokakaduita suositellaan ottamaan pareittain, eli vähintään kaksi. Pari kannattaa olla naaras-naaras tai koiras-koiras, jos ei halua/ei ole tietotaitoa pesittää. Samaa sukupuolta olevat parit tulevat neidoista puhuttaessa hyvin toimeen keskenään.
Maksimirajaahan neitoparvelle ei sitten varmaan olekaan, koska pari/parvilintuna on sosiaalinen lintu. Iso parvi vaatii käytännössä oman huoneen tilakseen.- Neidoista
viimeiseen kysymykseesi, neitokakadut maksavat n. 80-300€, riippuen ostatko eläinkaupasta vai kasvattajalta, ja onko värimuoto harvinainen. Useimpien neitojen hinta (yleisin värimuodoin) on n. 100-130€.
Suosittelen tutustumaan lintuihin ja niiden hoitoon perusteellisesti ja jos päädyt hankkimaan lintuja, tutustu kasvattajiin.
Erinomaisia neitokakaduista kertovia sivustoja:
www.neitokakadut.com
www.forum-papukaijat.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261730
- 1051215
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381091- 49989
- 129892
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni52887Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240858Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?73757Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55729