sotkeeko ja montako niitä pitää olla
kakkaako joka paikan vapaana
kuinka paljon maksaa
kysyn vaan10
2
193
Vastaukset
- Neidoista
Kyllä, neitokakadut sotkevat, kuten kaikki muutkin linnut. Se voi tulla yllätyksenä uudelle, tietämättömälle linnunhankkijalle, ja siemeniä heittelevästä, sinne tänne kakkivasta, pölyttävästä lemmikistä luovutaan turhan takia, kun ei oltu otettu selvää perusasioista.
Kakduna neidot erittävät erityisesti hienojakoisa, pinnoille ja nurkkiin kertyvää lintupölyä, joten ilmanpuhdistin on suositeltava. Terve ja ei-pesivä lintu kakkii mutu-tiedolla n. 20-30 min välein, eikä tietoisesti valitse, minne kakkii. "Sisäsiisteyskoulutus" eli sallittuihin paikkoihin kakkimisen opettaminen on melkoinen haaste.
Neitokakaduita suositellaan ottamaan pareittain, eli vähintään kaksi. Pari kannattaa olla naaras-naaras tai koiras-koiras, jos ei halua/ei ole tietotaitoa pesittää. Samaa sukupuolta olevat parit tulevat neidoista puhuttaessa hyvin toimeen keskenään.
Maksimirajaahan neitoparvelle ei sitten varmaan olekaan, koska pari/parvilintuna on sosiaalinen lintu. Iso parvi vaatii käytännössä oman huoneen tilakseen.- Neidoista
viimeiseen kysymykseesi, neitokakadut maksavat n. 80-300€, riippuen ostatko eläinkaupasta vai kasvattajalta, ja onko värimuoto harvinainen. Useimpien neitojen hinta (yleisin värimuodoin) on n. 100-130€.
Suosittelen tutustumaan lintuihin ja niiden hoitoon perusteellisesti ja jos päädyt hankkimaan lintuja, tutustu kasvattajiin.
Erinomaisia neitokakaduista kertovia sivustoja:
www.neitokakadut.com
www.forum-papukaijat.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21014753
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m172148Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941196- 1171143
- 221090
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30872- 73715
Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80683