mielipide gunnarin pelilaseista

avun tarpeessa

Elikkäs olisin ostamassa tuollaiset gunnarin pelilasit, kun niin kovasti mainostavat että ehkäisee päänsärkyä yms. Onko kenelläkään kokemusta pelilaseista? Olisiko järkevä sijoitus?
Kiitos jo etukäteenn kaikille vastanneille!

2

2956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LUkTtt

      Näyttöpääte vaatii omat siihen tarkoitukseen sovitetut lasit. Ei mitään marketlaseja. Siis mars optikolle.

      Toinen juttu on näytön kirkkaus. Kokeile pudottaa reippaasti kirkkautta.

    • Anonyymi

      Silmänpohjan ym. rappeuman suojaks sinisen valon vähennys, ja kirkkauden vähennys. Sen sijaa tai lisäks voi kokeil halpoja pelilaseja, esim. 30-40 euroo, tai e-villessä oli jja ehk onki joku 13 euroo plus postikulut (Kiinast, ja tullia tuli vuosia sit 22 euron kieppeil vast; 24%). Näyttö on pidettävä riittävän kaukan, ehk noide vähennyksest huolimat.

      Voi myös kokeil aurinkolaseja, pitäen kirkkauden korkeampana, mut niide lasie on syötävä sinistäki valoo, joka sit voi ol kalliimpi pauk jos ei ales, kute nyt voi ol ja teorias (vaikea tulkita raameja jne. yhdestä näist kaupoist) saada jokusen kohtuuhintaaki (mm. instru, pöhheli.verkkokaup, siis noist silmäverkkokaupoist jotka myy lasejaki, ja noitaki saa vahvuuksil, ja ilma, ja valituin ominaisuuksin, mut hybridi monitoriin lienee kiven al, ku monitoril haus ei oo kirkkaut nii vähentävät lasit, ja pelilasej voi käyttää myös auringos,

      ku UVki, jota varte niit kesälaseja voi enimmäksee tarvit, ja sinisen valon suojaki puolikas nois pelilaseis, tai noi on molemmat alle, ehk puolet sanotust ku vuotaa auringonvaloaosivuilt, ei tosin niinkää monitorin valoo, vaa auringon). Pelilaseja on muunki värisii ja kullaki väril on joku vaikutus, esim. ruskee on ajamist varte, ja on vähä keltaises päin (monitori, ja kuulem golf, laskettelu). Pääsääntöisest monitori käyttää keltaisii, ilmeisest näkyvyydest johtue. Noist väreist on juttuu erityisest kesälasie kohdal, siis aurinkolasie.

      Monitorilt suojaavist laseist voi maksaa paljonki, jos lähtee metsästää ihan sellasii huippujuttuj jotka voi suojata muultki(??),

      Mut halval pääsee ekä kokeilee. Tuoteselosteis lukee mitä kaikkee niide väitetää tekevän ja moni on kannal, ja niitä on erilaisii, mut pääkohddat on tuoteselosteis ja niitä joskus kommentoidaanki, et ei taina arvii ostaa täyt sikaa.

      Pelilasien naarmuntumine ja vaikeahko pyyhint (joutuu pesee mut ei tiskiaineel), et esim. lasiset (rahal kaavitus et painaa vähemmä kun muoviset voi painaa todel vähä) olis hyvät (lähinnä ei-oota) ja kovapinnoite, jota saa kesälaseihin ja siel myös pyöräilylaseja, ehkäisee naarmuja. Polykarbonaat muovilasit on tiettäväst vähemmä herkkä naarmuuntumisel, mut siit ei ehkä saa tietoo pelilasie alalt, tai edes aurinkolasie.

      Sovittav myös kuulokeide al siten, et korvat sen kestää, et muodot ja ehk taipuisuus tai koko, muoto. Ja korvat kuulokeide sisää. Sen voi nähdä joskus jopa todella pitkän ajan kulus, et tulee ongelmii korvie kans, ja hörvelit voi kannatel toisians, mut vessapaperi voi silt tarvit välii noihi kuulokeisii kute yleens, ku allergiahieront, hygien. Mut täs on ny eka kyse perusjuttuje testauksest, ja vast sit koko alan edistymisest.

      Marginaalisist silmälasienki ominaisuuksist ois paljo hyötyy, ja jos jo tarvii rillii, nii saada niih sinivalo ja autokesälasimuutos valosammas. Ja ni edele, esim. haijastuksi pelilasit ei taid poistaa, ja sil tarkoitan laseis olevi heijastuksi, en monitoris, ja kesälasimarketeil puhutaa polaroivist, mut en tied vaikutak kesärillii itseens. peililasit ei lie hyvät, ku ne saattaa heijastaa monitorii tai jonku silmää? Hybridit yksinkertaistas asiaa, mut sitä saadaa odota.

      Rillit monitorin edessä eläväl on vähintäänki vakuutus, jos säädöt ei riit, ja sini ei oo kiva unen saantii muutenkaa (ja mitä lie avaruussäteilyy siit muutki tulee) , ja hienoine suurennos (voi jo ol himppu, mut kontrast parempi väri ja sinine vähem kirkkaampiki, tavalaa), jok tekis gutaa, ja siit voi hyötyy muutaki ku pelates, siis TV ja käyttöohjeide, buranan ohjeen luvus, ku muute joutuu käyt suurennuslasii tai lukulasii, tai/ja valoo, ku ei siit joka erkki ota selvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      159
      5537
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3283
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      256
      3232
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2708
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1854
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1625
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1596
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1467
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1447
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1347
    Aihe