Elikkäs olisin ostamassa tuollaiset gunnarin pelilasit, kun niin kovasti mainostavat että ehkäisee päänsärkyä yms. Onko kenelläkään kokemusta pelilaseista? Olisiko järkevä sijoitus?
Kiitos jo etukäteenn kaikille vastanneille!
mielipide gunnarin pelilaseista
2
2915
Vastaukset
- LUkTtt
Näyttöpääte vaatii omat siihen tarkoitukseen sovitetut lasit. Ei mitään marketlaseja. Siis mars optikolle.
Toinen juttu on näytön kirkkaus. Kokeile pudottaa reippaasti kirkkautta. - Anonyymi
Silmänpohjan ym. rappeuman suojaks sinisen valon vähennys, ja kirkkauden vähennys. Sen sijaa tai lisäks voi kokeil halpoja pelilaseja, esim. 30-40 euroo, tai e-villessä oli jja ehk onki joku 13 euroo plus postikulut (Kiinast, ja tullia tuli vuosia sit 22 euron kieppeil vast; 24%). Näyttö on pidettävä riittävän kaukan, ehk noide vähennyksest huolimat.
Voi myös kokeil aurinkolaseja, pitäen kirkkauden korkeampana, mut niide lasie on syötävä sinistäki valoo, joka sit voi ol kalliimpi pauk jos ei ales, kute nyt voi ol ja teorias (vaikea tulkita raameja jne. yhdestä näist kaupoist) saada jokusen kohtuuhintaaki (mm. instru, pöhheli.verkkokaup, siis noist silmäverkkokaupoist jotka myy lasejaki, ja noitaki saa vahvuuksil, ja ilma, ja valituin ominaisuuksin, mut hybridi monitoriin lienee kiven al, ku monitoril haus ei oo kirkkaut nii vähentävät lasit, ja pelilasej voi käyttää myös auringos,
ku UVki, jota varte niit kesälaseja voi enimmäksee tarvit, ja sinisen valon suojaki puolikas nois pelilaseis, tai noi on molemmat alle, ehk puolet sanotust ku vuotaa auringonvaloaosivuilt, ei tosin niinkää monitorin valoo, vaa auringon). Pelilaseja on muunki värisii ja kullaki väril on joku vaikutus, esim. ruskee on ajamist varte, ja on vähä keltaises päin (monitori, ja kuulem golf, laskettelu). Pääsääntöisest monitori käyttää keltaisii, ilmeisest näkyvyydest johtue. Noist väreist on juttuu erityisest kesälasie kohdal, siis aurinkolasie.
Monitorilt suojaavist laseist voi maksaa paljonki, jos lähtee metsästää ihan sellasii huippujuttuj jotka voi suojata muultki(??),
Mut halval pääsee ekä kokeilee. Tuoteselosteis lukee mitä kaikkee niide väitetää tekevän ja moni on kannal, ja niitä on erilaisii, mut pääkohddat on tuoteselosteis ja niitä joskus kommentoidaanki, et ei taina arvii ostaa täyt sikaa.
Pelilasien naarmuntumine ja vaikeahko pyyhint (joutuu pesee mut ei tiskiaineel), et esim. lasiset (rahal kaavitus et painaa vähemmä kun muoviset voi painaa todel vähä) olis hyvät (lähinnä ei-oota) ja kovapinnoite, jota saa kesälaseihin ja siel myös pyöräilylaseja, ehkäisee naarmuja. Polykarbonaat muovilasit on tiettäväst vähemmä herkkä naarmuuntumisel, mut siit ei ehkä saa tietoo pelilasie alalt, tai edes aurinkolasie.
Sovittav myös kuulokeide al siten, et korvat sen kestää, et muodot ja ehk taipuisuus tai koko, muoto. Ja korvat kuulokeide sisää. Sen voi nähdä joskus jopa todella pitkän ajan kulus, et tulee ongelmii korvie kans, ja hörvelit voi kannatel toisians, mut vessapaperi voi silt tarvit välii noihi kuulokeisii kute yleens, ku allergiahieront, hygien. Mut täs on ny eka kyse perusjuttuje testauksest, ja vast sit koko alan edistymisest.
Marginaalisist silmälasienki ominaisuuksist ois paljo hyötyy, ja jos jo tarvii rillii, nii saada niih sinivalo ja autokesälasimuutos valosammas. Ja ni edele, esim. haijastuksi pelilasit ei taid poistaa, ja sil tarkoitan laseis olevi heijastuksi, en monitoris, ja kesälasimarketeil puhutaa polaroivist, mut en tied vaikutak kesärillii itseens. peililasit ei lie hyvät, ku ne saattaa heijastaa monitorii tai jonku silmää? Hybridit yksinkertaistas asiaa, mut sitä saadaa odota.
Rillit monitorin edessä eläväl on vähintäänki vakuutus, jos säädöt ei riit, ja sini ei oo kiva unen saantii muutenkaa (ja mitä lie avaruussäteilyy siit muutki tulee) , ja hienoine suurennos (voi jo ol himppu, mut kontrast parempi väri ja sinine vähem kirkkaampiki, tavalaa), jok tekis gutaa, ja siit voi hyötyy muutaki ku pelates, siis TV ja käyttöohjeide, buranan ohjeen luvus, ku muute joutuu käyt suurennuslasii tai lukulasii, tai/ja valoo, ku ei siit joka erkki ota selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562761
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541699Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461684Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501433- 711397
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3151275The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut171206- 1561006
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek25965Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m61937