Kehittääkseni kirjoitusnopeutta koneella päätin aloittaa tällaisen keskustelun, jotta kirjoitusnpoeuteni kehittyisi ja päjäisin paremmin työelämässä. Mites teillä, tuntuuko oma kirjoitusnopeus riittävän niin, ryyä sitten töissä saatte kaikki tarvittavat raportit sun muut miä lie valmiiksi ajoissa? Itselläni ei oikein tämä kirjoittaminen suju. Tulee hirveästi virheitä, vaikka vauhti on niin hidas. Useampaan notteeseen olen jo askelpalautinta käyttänyt korjatakseni virheen, ja sehän hidastaa kuin... nyt voisi keksiä jonkun hyvän vertauksen, jos olisi luova, mutta ei vaan tule; yritän n äet koko ajan paukuttaa tätä pötäkoneeni näppäimistöä, jotta saisin kirjoitusharjoitusta. Ja nut meni aivot aivan lukkoon. Ai niin, ajattelin kysyä teiltä vielä jotain, ja kysymys kuuluu: Osaatko kymmensormijärjestelmän, siis sen oikean, vai käytätkö kymmensormijärjestelmää, jossa kaksi sormea tekee työt ja kahdeksan katsoo vierestä. Vai miten kirjoita. Tiedän, tämä on huonoa tekstiä, mutta toivoisin, että joku tämän lukisi ja kommentoisikin jotain.
Konekirjoitusnopeus - tajunnanvirtaa
taatelituuu
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kännykällä käytän yleensä molempien käsien peukaloita, mutta joskus vain toisen, joskus etusormia. Virheet korjaantuvat itsestään. Koneella kirjoitan kymmenellä sormella; se tuntuu luontevalta, koska soitan myös instrumenttia, jonka soittamiseen vaaditaan kymmenen sormen käyttöä. En osaa järjestelmää täysin ulkoa, vaan katson välillä näyttöä ja välillä näppäimistöä.
En osaa kymmensormi järjestelmää. En kyllä käytä pelkästään kahta sormeakaan... Kirjoitan vähän sillä tavalla jännästi... Omasta mielestäni aika nopeasti, koska välilehtien ja toimivan netin ansiosta olen saattanut kommentoida kahteen keskusteluun minuutin sisällä... XD
Olen aika nopea kirjoittamaan tietokoneella, kun jaksan keskittyä. En käytä kymmensormijärjestelmää, mutta käytän lähes kaikkia sormiani kirjoittaessani.
Ite en osaa käyttää tietokonetta juuri ollenkaan, kirjotan yhdellä sormella näppistä tuijottamalla, kirjotan puhelimella
Olen ainakin kaveriporukan nopein kirjoittaja, mikä näkyy myös kokeissa ja ainekirjoituksissa, jotka teen koneella. Yleensä kirjoitan kahdeksalla tai yhdeksällä sormella, oikea pikkurilli ei ikinä osallistu kirjoittamiseen, vasenkin harvoin. Virheitä tulee yllättävän vähän, mutta siihen kyllä vaaditaan oikea, fyysinen, vähän rapiseva näppäimistö. Näppäimien pitää olla kyllin korkeita, mutta ei liian. Uutta konetta hankkiessa kiinnitin paljon huomiota näppäimistöön. Monessa näppäimet ovat liian matalat, eikä liikepalautteesta sitten saa selvää, oliko se nyt painallus vai eikö ollut. Samasta syystä inhoan kosketusnäytöllä kirjoittamista. Liian korkeat näppäimet puolestaan hidastavat kirjoittamista.
Suoritin tätä kirjoittaessa pientä itsetutkiskelua, edelleisne kappaleen kirjoittamiseen meni suunnilleen minuutti, kirjoitusvirheitä oli kaksi, jotka huomasin heti niiden synnyttyä ja jotka korjasin sen enempiä asiaa ajattelematta. Tätä kappaletta jouduin pohtimaan enemmän. Kolme virhenäppäilyä.
Isäni muuten kirjoittaa kahdella sormella. Näyttää hassulta kun iso mies käyttää pientä läppäriä "tökstöks" -menetelmällä :D Ja hitaasta tahdista huolimatta niistä tuotoksista löytyy älytön määrä typoja, epäjohdonmukaisuuksia ja ajatusvirheitä. On tullut tarpeeksi usein oikoluettua. Voisi ajatella, että nopea kirjoittaja olisi virheherkempi kaikilla edellämainituilla alueilla, mutta näin ei näköjään ole.
Joo o. Mien oikiastaan oo varma miten mie kirjotan, mut luulen et mie käytämn vähän kaikkia sormia riippuen mitä kirjotan.
Ja kyllä oikialainen näppäimistö vaikuttaa hirviästi, mullaki oma näppäimistö on parempi ku tää millä mie ny kirjotan, ku net näppäimet on paljon kevyemmät käyttää ku nää on viel vähän jäykät.
Ja kyllä pittää kuulua semmonen ääni ku näppäilee tai se on tosi outoa.... Tää tuntuu vähä hassulta pohiskella tässä kirjottaessa että miten kijrottaa.
Emt.... mie oon ny vähän kokkeillu tämmöstä http://10fastfingers.com/typing-test/finnish järkytyin vähän huonosta tuloksesta, mut mie oon paljon hitaampi kirjottammaa jos mun pittää ihan keskittyä keskittyä.
Muistan tän kirjainten järjestyksen ulkoa ko yhteen välliin kirjotain aika paljon tarinoita....ne kyl on kaikki kesken ja ihan surkeita mut joo... se on auttannu aika paljon ja kielioppi parantunnu samalla jokseenkin.