onko peruna hyvää ruuanjatketta kissalle, esim onko mitään haittaa jos ravinnosta 4 % on perunaa
Vastaukset 7
- p.ork.kana
Ei oo haittaa, myös riisiä tai porkkanaa voi olla.
- mikälie2
ei ole haittaa mutta ei yhtään mitään hyötyäkään
- kolakatti
Ranujen kanssa on meiän katti tykänny juoda limsaa (kokis)
- Sinsi
Kissani tykkää vain keitetyn perunan nihkeän nahkeaa kuorta syödä. Oikein silmät ummessä raateluhampailla nautiskellen pureskelee. Hiiren nahkanako pitää, en tiedä.
- kuitua
Jos pysyt tossa 4:ssä prosentissa niin ei haittaa, mutta kuitupitoinen olis se mitä kissa oikeesti lihan jatkeeksi kaipaa. Lisää mieluummin ruokaan 4 prossaa porkkanaa tai vaikka vähäsen pellavansiemeniä.
- kirjavakolli
Kissa on lihansyöjä!
- kuitua
No senhän aloittaja tietää kun puhuu pysymisestä 4 prosentissa. Tarvitseehan kissa hieman kuituakin. Lihaa (=kudoslihaa, kurkkua, sydäntä, hiukan maksaa yms) 95 prossaa. Ehdttomasti vähintään 70% pitää olla valmisruuasta lihaa. Se on minimi, jotta kissan elimistö jaksaa toimia, mutta 95 prossaa pitäisi luonnonmukaisesti olla. Surullisen vähän lihaa on ueimmissa raksuissa. Lihapitoiset ovat valitettavasti poikkeus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411877Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 991011
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88894- 102888
- 62716
- 32612
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku12505- 78501