Koiralla on aika raju ientulehdus ja hammaskuveäkin paljon. Hampaita on harajttu mutta silti pääsi käymään näin. Koira on 2v ja se leikataan koska pallit eivät laskeutuneet. Hammaskivenpoisto tehdään ja olen ajatellut samssa nukutuksessa hoitaa nämä hampaat ja leikkauksen. Nyt kesällä en leikkaa koska haavahan mätänisi vain. Syksyllä on metsästyskausi ja (koira on ajokoira ) sillon en häirihde koiran ajoa. Ainoa vaihtoehto on leikata talvella. Kärsiikö nuo hampaat sitte liian pitkään ku talvella vasta pääsisi vasta hoitoon? Kahta kertaa en kehtaa eläinlääkärissä käyttää ku turhaa nukutamista tulisi.
hampaista
5
124
Vastaukset
Tuolla vitkuttelulla syksyn kausi menee jokatapauksessa ohi, puolikuntoisella koiralla; tai voi meinaan vähintäänkin olla aika arvaamaton mettäkaveri tuollainen hammassärkyinen uros...
Parempi yksi väliin jäänyt kausi, kuin ei enää yhtään.
Heti kun viet niin koira on kunnossa syksyä varten; jos siellä hampaissa on tulehdusta, niin päälle tulee jokatapauksessa kunnon lääkekuuri, niin ihan sama mikä vuoden aika on meneillään ja mitä tikkauksia on.- fan okso
Hammaskiven poisto ja tulehduksen hoito on senverran simppeli juttu, että hoitaisin sen hetimmiten kuntoon. Puolentuntia siitä kun koira on tullut lekurille niin se on jo herätetty ja hammaskivetön ja sinä vajaat satasen köyhempi. Sen päälle tabut. Viikon parin päästä sinulla on terveikunainen koira, joka ajaa jänistä kuin fan. Ei sitä nukutusta kannata varoa tai pelätä. Pallit pois vaikka joulun kunniaksi.
- kipeethampaat
Tuossa kunnossa olevat hampaat särkevät! Se tekee tosi kipeetä eikä koiraa saa kiduttaa vetkuttamalla asiaa. Harjausta tehokkaampi on meillä ollut Leba hampaiden hoitoaine. Ja helpompi käyttää.
- kääpiö
Tuossa tilanteessa nukuttaminen ei ole turhaa vaan hampaat kannattaa tosiaan hoidattaa heti. Suurempi riski on antaa hampaiden mädäntyä suussa, jolloin ikenien kautta saattaa levitä vakavampikin tulehdus koiran elimistöön. Sitä paitsi yleensä kun tehdään leikkaus, niin likaisia toimenpiteitä ei tehdä samalla kertaa eli tuskin edes suostuvat lääkärissä hoitamaan noita kahta asiaa samalla kertaa. Paras on siis hoidattaa koiran suu nyt kuntoon, lähteä syksyllä metsään ja talvella sitten leikkauttaa koira!
- suomi1982
Kannattaa viedä hammashoitoon. Hammastulehduksista leviää helposti tulehdus eteenpäin ja voi vaikuttaa koko kehoon. Omalla koiralla oli katkennut hampaan alla oleva juuri, vaikka päällepäib ei juuri mitään huomannut, ja hammaskiveäkään ei paljoa ollut. Mutta hampaat osa niin pieniä että jos tulehdusta on leviää nopeastikin. Kannattaa siis ehdottomasti hoitaa, voi aiheuttaa kipua ja sitähän koira ei välttämättä näytä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1447228Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265025L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694462TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153523Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242331Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3301894Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241786Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91639- 681517
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581468