Rakennusapumies - Palkka?

Mies 1977

Olen Lahdenseudulla rakennusapumiehenä ja palkkani on 11 euroa tunti.

Työ on keskiraskasta työtä - piikkaan, raivaan, kannan tavaroita ym.

Olen suorittanut rakennusalan perustutkinnon - talonrakentaja.

Paljonko palkka pitäisi olla rakennusalan perustutkinnon suorittaneella noin vuoden kokemusta rakennuksilta omaavalla apumiehellä?

14

8218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghhj

      www.rakennusliitto.fi

    • Outsider

      .Keskipalkka ammattimiehellä Suomess 18 €/ t. Esitunti.m. Englannissa noin 11 €/.
      Suomessa palkka haitari noin 1800 - 3000 € kukaudessa.

    • 10.50 €/h - 11.00€, itse ottaisin mieluummin 9.55€/h maksavan nuoren töihin, niitä saa kyllä helposti.

    • keikka

      On kyllä aika huono palkka 11 e. Minäkin sain naisena (ei rak.alan koulutusta) 12,40 e tunnille vuokrafirmalla juuri viime kuussa. Kannattaa katsoa missä on töissä...

    • sasikain1

      12€/h maksimi mitä oon apparin hommista saanut

      • apumiehen apina

        Apumiehen apumies 45mk oli tuolla nimikkeellä v.2001 kyseessä oli muurarin apumiehen apumies.


      • Ammattimies.
        apumiehen apina kirjoitti:

        Apumiehen apumies 45mk oli tuolla nimikkeellä v.2001 kyseessä oli muurarin apumiehen apumies.

        Halvalla on mennyt. Apumiesten keskipalkka pääkaupunkiseudulla 1999 oli noin 50 mk tunti ja nousi eurojen myötä 10 euroon tunti 2000 luvun alkupuolella, milloin se euro aktivoitui joskus v. 2002. Vuokrafirmat kusettivat duunareita ja maksoivat siivoojien palkkaa 90 luvulla tyyliin 30 - 35 euroa rakennussiivouksissa.
        Ammattimiehenä seurasin alaa siihen aikaan.


    • Syön Viinereitä

      Kamalia palkkoja!
      Mersuilla varmaan ajelette ja Kauniaisissa asutte?

      Itse tienaan kevyissä sisätöissä reilusti yli 20e.
      Kesällä Ilmastointi viilentää kivasti ja Talvella ei palele.
      Kiitos siitä teille Rakentajat=)

      • EX_RAKENNUSMIÄS

        Näin se menee. Tosi miehet tekee fyysistä työtä säästä välittämättä, pullahiiret ja hameväki on sisällä lämpimässä.

        NAURAA


      • Terve, mies, terve
        EX_RAKENNUSMIÄS kirjoitti:

        Näin se menee. Tosi miehet tekee fyysistä työtä säästä välittämättä, pullahiiret ja hameväki on sisällä lämpimässä.

        NAURAA

        Pullahiiret ovatkin kaikkein sairain kansa suomessa ja pullahiiret sisätyöläiset kuormittavat suomen terveyshuoltoa mielin määrin. Ei tarvitse kuin suomen lämpötila muuttuu 2 - 3 astetta kesällä, sisätyö pullahiiret ovat kuolemansairaita.

        Itse tein urani rakennuksilla ja telakoilla ja muissa ulko töissä. Hyvin harvoin olin sairaana missään muotoa. Terveenä jäin eläkkeelle enkä vieläkään kyyki sisätiloissa kuin lähinnä iltaisin ja öisin. Ulkoilu on terveellistä vaikka seisoisi keskellä pihaa tumput suorina ja katsoisi suu auki taivaalle.


    • Rak.perustutkinto

      suoriettu ja tuli tehtyä yksi apparin keikka vuokrafirman kautta 11,5e palkalla. Noin 3 vuotta kokemusta.

    • Kalukallepöö

      Mulla apparina 16e/h ja kakilla istun väh.puolet päivästä. Joskus saatan myös sahata pari lautaa. T.kalle kustaa

    • vasarallaleukaan

      about 4v rakennusapumiehen hommia takana ja tuntipalkka 12e, ei koulutusta alalle. lomarahat ja pekkasethan nostaa sit tota palkkaa ku ne maksetaan tilin yhtydessä. niiden kans onkin sit 15,14e/h. paremmin tienaa ku jollain isommilla firmoilla vakituisena vastaavissa töissä (esim. yit, skanska, ncc, srv) oon paljon puhunu urani aikana toisten apumiesten kanssa ja 13e/h on paras tähän asti mitä jollekin on maksettu. vuoden päästä pitäis ite päästä jo seuraavaan palkkaryhmään mikä on sen about 12,50e tessin mukaan. kyllähän tässä ihan mukavasti rahallisesti pärjää, ku ajattelee et työ on aika "helppoo" vaikkakin välillä aivan helvetin raskasta.

    • Anonyymi

      Sain 11.6e tunti mutta se ei ole paha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      207
      7246
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      52
      2794
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      188
      2261
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1633
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      148
      1609
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      19
      1277
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1200
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1143
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1107
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1019
    Aihe