Rakennusapumies - Palkka?

Mies 1977

Olen Lahdenseudulla rakennusapumiehenä ja palkkani on 11 euroa tunti.

Työ on keskiraskasta työtä - piikkaan, raivaan, kannan tavaroita ym.

Olen suorittanut rakennusalan perustutkinnon - talonrakentaja.

Paljonko palkka pitäisi olla rakennusalan perustutkinnon suorittaneella noin vuoden kokemusta rakennuksilta omaavalla apumiehellä?

14

8733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghhj

      www.rakennusliitto.fi

    • Outsider

      .Keskipalkka ammattimiehellä Suomess 18 €/ t. Esitunti.m. Englannissa noin 11 €/.
      Suomessa palkka haitari noin 1800 - 3000 € kukaudessa.

    • 10.50 €/h - 11.00€, itse ottaisin mieluummin 9.55€/h maksavan nuoren töihin, niitä saa kyllä helposti.

    • keikka

      On kyllä aika huono palkka 11 e. Minäkin sain naisena (ei rak.alan koulutusta) 12,40 e tunnille vuokrafirmalla juuri viime kuussa. Kannattaa katsoa missä on töissä...

    • sasikain1

      12€/h maksimi mitä oon apparin hommista saanut

      • apumiehen apina

        Apumiehen apumies 45mk oli tuolla nimikkeellä v.2001 kyseessä oli muurarin apumiehen apumies.


      • Ammattimies.
        apumiehen apina kirjoitti:

        Apumiehen apumies 45mk oli tuolla nimikkeellä v.2001 kyseessä oli muurarin apumiehen apumies.

        Halvalla on mennyt. Apumiesten keskipalkka pääkaupunkiseudulla 1999 oli noin 50 mk tunti ja nousi eurojen myötä 10 euroon tunti 2000 luvun alkupuolella, milloin se euro aktivoitui joskus v. 2002. Vuokrafirmat kusettivat duunareita ja maksoivat siivoojien palkkaa 90 luvulla tyyliin 30 - 35 euroa rakennussiivouksissa.
        Ammattimiehenä seurasin alaa siihen aikaan.


    • Syön Viinereitä

      Kamalia palkkoja!
      Mersuilla varmaan ajelette ja Kauniaisissa asutte?

      Itse tienaan kevyissä sisätöissä reilusti yli 20e.
      Kesällä Ilmastointi viilentää kivasti ja Talvella ei palele.
      Kiitos siitä teille Rakentajat=)

      • EX_RAKENNUSMIÄS

        Näin se menee. Tosi miehet tekee fyysistä työtä säästä välittämättä, pullahiiret ja hameväki on sisällä lämpimässä.

        NAURAA


      • Terve, mies, terve
        EX_RAKENNUSMIÄS kirjoitti:

        Näin se menee. Tosi miehet tekee fyysistä työtä säästä välittämättä, pullahiiret ja hameväki on sisällä lämpimässä.

        NAURAA

        Pullahiiret ovatkin kaikkein sairain kansa suomessa ja pullahiiret sisätyöläiset kuormittavat suomen terveyshuoltoa mielin määrin. Ei tarvitse kuin suomen lämpötila muuttuu 2 - 3 astetta kesällä, sisätyö pullahiiret ovat kuolemansairaita.

        Itse tein urani rakennuksilla ja telakoilla ja muissa ulko töissä. Hyvin harvoin olin sairaana missään muotoa. Terveenä jäin eläkkeelle enkä vieläkään kyyki sisätiloissa kuin lähinnä iltaisin ja öisin. Ulkoilu on terveellistä vaikka seisoisi keskellä pihaa tumput suorina ja katsoisi suu auki taivaalle.


    • Rak.perustutkinto

      suoriettu ja tuli tehtyä yksi apparin keikka vuokrafirman kautta 11,5e palkalla. Noin 3 vuotta kokemusta.

    • Kalukallepöö

      Mulla apparina 16e/h ja kakilla istun väh.puolet päivästä. Joskus saatan myös sahata pari lautaa. T.kalle kustaa

    • vasarallaleukaan

      about 4v rakennusapumiehen hommia takana ja tuntipalkka 12e, ei koulutusta alalle. lomarahat ja pekkasethan nostaa sit tota palkkaa ku ne maksetaan tilin yhtydessä. niiden kans onkin sit 15,14e/h. paremmin tienaa ku jollain isommilla firmoilla vakituisena vastaavissa töissä (esim. yit, skanska, ncc, srv) oon paljon puhunu urani aikana toisten apumiesten kanssa ja 13e/h on paras tähän asti mitä jollekin on maksettu. vuoden päästä pitäis ite päästä jo seuraavaan palkkaryhmään mikä on sen about 12,50e tessin mukaan. kyllähän tässä ihan mukavasti rahallisesti pärjää, ku ajattelee et työ on aika "helppoo" vaikkakin välillä aivan helvetin raskasta.

    • Anonyymi

      Sain 11.6e tunti mutta se ei ole paha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      402
      4858
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      156
      2771
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2369
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1548
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      46
      1513
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1500
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      85
      1334
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      155
      1078
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1065
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      1012
    Aihe