Rakennusapumies - Palkka?

Mies 1977

Olen Lahdenseudulla rakennusapumiehenä ja palkkani on 11 euroa tunti.

Työ on keskiraskasta työtä - piikkaan, raivaan, kannan tavaroita ym.

Olen suorittanut rakennusalan perustutkinnon - talonrakentaja.

Paljonko palkka pitäisi olla rakennusalan perustutkinnon suorittaneella noin vuoden kokemusta rakennuksilta omaavalla apumiehellä?

14

8862

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghhj

      www.rakennusliitto.fi

    • Outsider

      .Keskipalkka ammattimiehellä Suomess 18 €/ t. Esitunti.m. Englannissa noin 11 €/.
      Suomessa palkka haitari noin 1800 - 3000 € kukaudessa.

    • 10.50 €/h - 11.00€, itse ottaisin mieluummin 9.55€/h maksavan nuoren töihin, niitä saa kyllä helposti.

    • keikka

      On kyllä aika huono palkka 11 e. Minäkin sain naisena (ei rak.alan koulutusta) 12,40 e tunnille vuokrafirmalla juuri viime kuussa. Kannattaa katsoa missä on töissä...

    • sasikain1

      12€/h maksimi mitä oon apparin hommista saanut

      • apumiehen apina

        Apumiehen apumies 45mk oli tuolla nimikkeellä v.2001 kyseessä oli muurarin apumiehen apumies.


      • Ammattimies.
        apumiehen apina kirjoitti:

        Apumiehen apumies 45mk oli tuolla nimikkeellä v.2001 kyseessä oli muurarin apumiehen apumies.

        Halvalla on mennyt. Apumiesten keskipalkka pääkaupunkiseudulla 1999 oli noin 50 mk tunti ja nousi eurojen myötä 10 euroon tunti 2000 luvun alkupuolella, milloin se euro aktivoitui joskus v. 2002. Vuokrafirmat kusettivat duunareita ja maksoivat siivoojien palkkaa 90 luvulla tyyliin 30 - 35 euroa rakennussiivouksissa.
        Ammattimiehenä seurasin alaa siihen aikaan.


    • Syön Viinereitä

      Kamalia palkkoja!
      Mersuilla varmaan ajelette ja Kauniaisissa asutte?

      Itse tienaan kevyissä sisätöissä reilusti yli 20e.
      Kesällä Ilmastointi viilentää kivasti ja Talvella ei palele.
      Kiitos siitä teille Rakentajat=)

      • EX_RAKENNUSMIÄS

        Näin se menee. Tosi miehet tekee fyysistä työtä säästä välittämättä, pullahiiret ja hameväki on sisällä lämpimässä.

        NAURAA


      • Terve, mies, terve
        EX_RAKENNUSMIÄS kirjoitti:

        Näin se menee. Tosi miehet tekee fyysistä työtä säästä välittämättä, pullahiiret ja hameväki on sisällä lämpimässä.

        NAURAA

        Pullahiiret ovatkin kaikkein sairain kansa suomessa ja pullahiiret sisätyöläiset kuormittavat suomen terveyshuoltoa mielin määrin. Ei tarvitse kuin suomen lämpötila muuttuu 2 - 3 astetta kesällä, sisätyö pullahiiret ovat kuolemansairaita.

        Itse tein urani rakennuksilla ja telakoilla ja muissa ulko töissä. Hyvin harvoin olin sairaana missään muotoa. Terveenä jäin eläkkeelle enkä vieläkään kyyki sisätiloissa kuin lähinnä iltaisin ja öisin. Ulkoilu on terveellistä vaikka seisoisi keskellä pihaa tumput suorina ja katsoisi suu auki taivaalle.


    • Rak.perustutkinto

      suoriettu ja tuli tehtyä yksi apparin keikka vuokrafirman kautta 11,5e palkalla. Noin 3 vuotta kokemusta.

    • Kalukallepöö

      Mulla apparina 16e/h ja kakilla istun väh.puolet päivästä. Joskus saatan myös sahata pari lautaa. T.kalle kustaa

    • vasarallaleukaan

      about 4v rakennusapumiehen hommia takana ja tuntipalkka 12e, ei koulutusta alalle. lomarahat ja pekkasethan nostaa sit tota palkkaa ku ne maksetaan tilin yhtydessä. niiden kans onkin sit 15,14e/h. paremmin tienaa ku jollain isommilla firmoilla vakituisena vastaavissa töissä (esim. yit, skanska, ncc, srv) oon paljon puhunu urani aikana toisten apumiesten kanssa ja 13e/h on paras tähän asti mitä jollekin on maksettu. vuoden päästä pitäis ite päästä jo seuraavaan palkkaryhmään mikä on sen about 12,50e tessin mukaan. kyllähän tässä ihan mukavasti rahallisesti pärjää, ku ajattelee et työ on aika "helppoo" vaikkakin välillä aivan helvetin raskasta.

    • Anonyymi

      Sain 11.6e tunti mutta se ei ole paha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe