Sakko maksamatta ja ulosotossa.

alaikäinen poikanen

Olen opiskelemassa ja opintotukeni muutama kymppi menee kaikki koulumatkoihin. Koulumatkani on niin pitkä etten voi ajatella sitä kävelemällä. Vanhemmat eivät auta, kun ei heilläkään sitä ylimääräistä ole. Ulosotossa eivät huoli tarjoamaani 10 euron kuukausierää, on kuulema liian pieni.

11

2308

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkk

      Eikös sakon voi kärsiä vankeusrangaistuksenakin?

      • tasan näin

        vankilaan pistä. Ole vaan huoleti. Varo ettei mene luottotiedot.


      • no problems
        tasan näin kirjoitti:

        vankilaan pistä. Ole vaan huoleti. Varo ettei mene luottotiedot.

        no ei sulla voi luottotiedot mennä kun sun vanhemmat vastaa sun laskuistasi kunnes olet täsyi- ikäinen.
        Mikä tarkoitus sinulla oli oikein laittaa palstalle ilmoitus: Olen 16- wee ja on liian vähän rahaa ja epätoivoinen tilanne...miten saisi helpolla lisää, vai?


      • alkuperäinen
        no problems kirjoitti:

        no ei sulla voi luottotiedot mennä kun sun vanhemmat vastaa sun laskuistasi kunnes olet täsyi- ikäinen.
        Mikä tarkoitus sinulla oli oikein laittaa palstalle ilmoitus: Olen 16- wee ja on liian vähän rahaa ja epätoivoinen tilanne...miten saisi helpolla lisää, vai?

        aikomukseni oli saada asiasta oikeata tietoa ja sainkin sitä. kiitos fiksuille (ei siis sinulle). vanhempani eivät ole sakoistani vastuussa ja normaaleista sakoista ei mene luottotietoja (rikesakoista menee). makselen kun jakselen.


    • haveheard

      Minä olen kyllä kuullut että ihmiset maksavat noita sakkojaan jopa pienemmissä kuukausierissä. Kuullun perusteella olen myös ymmäränyt, että siellä kohdellaan vähän pärstän perusteella - vaikka kaikkien pitäisi kyllä olla ihan samalla viivallani. Eräskin tuttavani maksoi, kun jaksoi ja velkasummat olivat todella suuria. Hänelle ei naristu ikinä. taas pienemmät velkasummat omaavaa pompteltiin miten sattuu ja soiteltiin jopa kotiin että missä aikataulussa maksuja hoidetaan. Hieman siis inhimillisyyttä - Kouvolan UO!

    • Lyyli

      se sakko on?

      • alkuperäinen

        euroa.


    • Työn puoleen tietoinen

      Maksuissa ja käsittelyissä on aina kulujakin sen verran että noin pientä maksamalla kuukausittain ei kukaan hyötyisi mitään, menisi kaikki suurinpiirtein tätänykyä käsittelykuluihin ja liian vaivalloistakin alkaa ottaa ihan minisummia vaikka suhteessa sakkoon olisivatkin ihan kohtuukokoisia.

      Voi sanoa että aika minimi kulujen puoleen jatkuvana esim. juuri kuukausittaisena summana on n. 50e ja ei niinkään pieniin mielellään kyllä oikein lähdetä. Tapauskohtaista tietenkin eli itse tapaus, summa, maksut, tulot ym. suhteutaan. Ja on se suoraansanoen todella paljon kiinni itse ulosottomiehestäkin mihin viitsii ryhtyä.

      Nuo sitten ovat usein aikalailla erijuttu kun ei säännöllistä maksuohjelmaa esim. olemattomien tulojen ja omaisuuden puuttumisen voida tehdä. Silloin kyllä jotkut voivat kantaa isoissakin summissa aina "kun on ylimääräistä" tms. Melkein se kyllä sitten onkin jo sellaista että kellekään ei siitä hyötyä ole ja summa ei vähene. Mutta jos ei ole ottaa ja kuitenkin voudinkin pakko on ulosotto hoitaa niin sitten se menee melkein muodollisena olemassaolona. Eli jos tulee joku kymppi ylimääräistä niin sitten antaa sen, (tai se otetaan, useimmiten näin).

      Kun se sakko kerran on jo siellä ulosotossa ja varsinkin jos tilanne on jo "jäissä" eli ei etene enää mihinkään niin siellähän se on. Tosin voi kasvaa hiukkasen korkoa mutta muuten aika sama makseleeko kerralla vai erissä. Jos nyt ei isosta ole kysymys niin odottele ensi kesää ja maksele vaikka kesätyörahoista.

      Eriasia tietenkin jos tässävaiheessa on tilanne jossa joko pitää tehdä ohjelma maksamisesta tai sitten palavat luottotiedot. Niistä kannattaa sitten kyllä pitää kiinni kynsin hampain eli sitten vaikka vähän isommalla maksulla ohjelma päälle. Ilmeisesti kuitenkin tilanne on sellainen että ei se tuosta enää etene. Odottelee vain siellä maksua.

      • Jarmo

        tarkennusta edelliseen viestiin.

        Ulosotossa sakkoissa (rangaistusmääräys-, tuomiolauselma- ja uhkasakot)varattomilla ihmisillä (ei tuloa/omaisuutta ulosmitattavissa)on kaksi vaihtoehtoa:
        - maksaminen (niistä vähistä rahoista mitä on)
        - muuntohaaste (Käräjäoikeudessa määrätään kuinka monta vankeuspäivää jokin euromäärä vastaa)

        Em. sakot ovat ulosottomaksusta vapaat ja ei kasva korkoa.
        Varattomuus ei voi olla sakon perimisen este > ei mene luottotiedot.

        Rikesakko, tuomiolauselmasaamiset yms. on eri asia, niiden osalta voidaan todeta varattomuus = luottotiedot menee.


      • ihmeissään

        Ihmetellä vaan täytyy, jos kymppiä ei huoli. Jos nuori valitseekin muuntorangaistuksen niin kumpihan se onkaan edullisempaa valtiolle? Tietääkseni jälkimmäisessä ei mitään muuta olekkaan?!

        Kun puhutaan nuorisostamme niin kasvatuksellinen näkökulma olisi varmasti se yhteiskunnalle järkevin ratkaisu.


      • ihmettelijä
        ihmeissään kirjoitti:

        Ihmetellä vaan täytyy, jos kymppiä ei huoli. Jos nuori valitseekin muuntorangaistuksen niin kumpihan se onkaan edullisempaa valtiolle? Tietääkseni jälkimmäisessä ei mitään muuta olekkaan?!

        Kun puhutaan nuorisostamme niin kasvatuksellinen näkökulma olisi varmasti se yhteiskunnalle järkevin ratkaisu.

        alaikäiseltä mennä luottotiedot?
        sakko summa on iso jos varaton?mihin noin iso summa on alaikäiselle annettu ynm?
        kyllähän tulot otetaan huomioon ja lyhennykset sen mukaisesti.ainakin aikuisilla toimitaan näin.
        minkä ikäinen muuten olet?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7929
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      456
      2211
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2120
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1691
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1228
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1216
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1098
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      833
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      748
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      727
    Aihe