Olen opiskelemassa ja opintotukeni muutama kymppi menee kaikki koulumatkoihin. Koulumatkani on niin pitkä etten voi ajatella sitä kävelemällä. Vanhemmat eivät auta, kun ei heilläkään sitä ylimääräistä ole. Ulosotossa eivät huoli tarjoamaani 10 euron kuukausierää, on kuulema liian pieni.
Sakko maksamatta ja ulosotossa.
alaikäinen poikanen
112239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eikös sakon voi kärsiä vankeusrangaistuksenakin?
vankilaan pistä. Ole vaan huoleti. Varo ettei mene luottotiedot.
no ei sulla voi luottotiedot mennä kun sun vanhemmat vastaa sun laskuistasi kunnes olet täsyi- ikäinen.
Mikä tarkoitus sinulla oli oikein laittaa palstalle ilmoitus: Olen 16- wee ja on liian vähän rahaa ja epätoivoinen tilanne...miten saisi helpolla lisää, vai?
aikomukseni oli saada asiasta oikeata tietoa ja sainkin sitä. kiitos fiksuille (ei siis sinulle). vanhempani eivät ole sakoistani vastuussa ja normaaleista sakoista ei mene luottotietoja (rikesakoista menee). makselen kun jakselen.
Minä olen kyllä kuullut että ihmiset maksavat noita sakkojaan jopa pienemmissä kuukausierissä. Kuullun perusteella olen myös ymmäränyt, että siellä kohdellaan vähän pärstän perusteella - vaikka kaikkien pitäisi kyllä olla ihan samalla viivallani. Eräskin tuttavani maksoi, kun jaksoi ja velkasummat olivat todella suuria. Hänelle ei naristu ikinä. taas pienemmät velkasummat omaavaa pompteltiin miten sattuu ja soiteltiin jopa kotiin että missä aikataulussa maksuja hoidetaan. Hieman siis inhimillisyyttä - Kouvolan UO!
se sakko on?
euroa.
Maksuissa ja käsittelyissä on aina kulujakin sen verran että noin pientä maksamalla kuukausittain ei kukaan hyötyisi mitään, menisi kaikki suurinpiirtein tätänykyä käsittelykuluihin ja liian vaivalloistakin alkaa ottaa ihan minisummia vaikka suhteessa sakkoon olisivatkin ihan kohtuukokoisia.
Voi sanoa että aika minimi kulujen puoleen jatkuvana esim. juuri kuukausittaisena summana on n. 50e ja ei niinkään pieniin mielellään kyllä oikein lähdetä. Tapauskohtaista tietenkin eli itse tapaus, summa, maksut, tulot ym. suhteutaan. Ja on se suoraansanoen todella paljon kiinni itse ulosottomiehestäkin mihin viitsii ryhtyä.
Nuo sitten ovat usein aikalailla erijuttu kun ei säännöllistä maksuohjelmaa esim. olemattomien tulojen ja omaisuuden puuttumisen voida tehdä. Silloin kyllä jotkut voivat kantaa isoissakin summissa aina "kun on ylimääräistä" tms. Melkein se kyllä sitten onkin jo sellaista että kellekään ei siitä hyötyä ole ja summa ei vähene. Mutta jos ei ole ottaa ja kuitenkin voudinkin pakko on ulosotto hoitaa niin sitten se menee melkein muodollisena olemassaolona. Eli jos tulee joku kymppi ylimääräistä niin sitten antaa sen, (tai se otetaan, useimmiten näin).
Kun se sakko kerran on jo siellä ulosotossa ja varsinkin jos tilanne on jo "jäissä" eli ei etene enää mihinkään niin siellähän se on. Tosin voi kasvaa hiukkasen korkoa mutta muuten aika sama makseleeko kerralla vai erissä. Jos nyt ei isosta ole kysymys niin odottele ensi kesää ja maksele vaikka kesätyörahoista.
Eriasia tietenkin jos tässävaiheessa on tilanne jossa joko pitää tehdä ohjelma maksamisesta tai sitten palavat luottotiedot. Niistä kannattaa sitten kyllä pitää kiinni kynsin hampain eli sitten vaikka vähän isommalla maksulla ohjelma päälle. Ilmeisesti kuitenkin tilanne on sellainen että ei se tuosta enää etene. Odottelee vain siellä maksua.
tarkennusta edelliseen viestiin.
Ulosotossa sakkoissa (rangaistusmääräys-, tuomiolauselma- ja uhkasakot)varattomilla ihmisillä (ei tuloa/omaisuutta ulosmitattavissa)on kaksi vaihtoehtoa:
- maksaminen (niistä vähistä rahoista mitä on)
- muuntohaaste (Käräjäoikeudessa määrätään kuinka monta vankeuspäivää jokin euromäärä vastaa)
Em. sakot ovat ulosottomaksusta vapaat ja ei kasva korkoa.
Varattomuus ei voi olla sakon perimisen este > ei mene luottotiedot.
Rikesakko, tuomiolauselmasaamiset yms. on eri asia, niiden osalta voidaan todeta varattomuus = luottotiedot menee.
Ihmetellä vaan täytyy, jos kymppiä ei huoli. Jos nuori valitseekin muuntorangaistuksen niin kumpihan se onkaan edullisempaa valtiolle? Tietääkseni jälkimmäisessä ei mitään muuta olekkaan?!
Kun puhutaan nuorisostamme niin kasvatuksellinen näkökulma olisi varmasti se yhteiskunnalle järkevin ratkaisu.
alaikäiseltä mennä luottotiedot?
sakko summa on iso jos varaton?mihin noin iso summa on alaikäiselle annettu ynm?
kyllähän tulot otetaan huomioon ja lyhennykset sen mukaisesti.ainakin aikuisilla toimitaan näin.
minkä ikäinen muuten olet?