9,5kk syömiset

kiitos kaunis

Meillä 9,5kk ikäinen poika, joka on parin viikon ajan syönyt aika huonosti.
Ennen on syönyt hyvin, suu ammollaan ollut aina ruokaa ottamassa vastaan.
Nyt kuitenkin suu pysyy hyvinkin supussa, mutta kaikki sormiruoka kyllä maistuu. Ruokailuilla aloitetaan pilteillä, mutta parin lusikan jälkeen ei enään kiinnosta vaan on syönyt sitten leipää todella mielellään. Olen jostain kuullut, ettei leipää kannattaisi antaa paljoa sen suolan takia, joten onko jotain vastaavaa mitä antaa tarjolle?
Unohdanko jo piltit kokonaan ja annan vain sormiruokaa laajemmin? Minkä ikäisenä vauva rupeaa harjoittelemaan itse lusikalla syöntiä?
Meillä on kyllä ruokailun yhteydessä annettu lapselle oma lusikka, joka tuppaa menemään aina väärinpäin suuhun..

1

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hellettä

      vaikuttaako helteet? meillä on poika tosin vasta 5kk ja ollaan harjoiteltu syömähommia vain noin nelisen viikkoa, mutta kuumimpina päivinä tulee täysi stoppi syömisiin. minä laulan ja loruttelen ja houkuttele esim. leluilla ja liikkeillä syömään ja touhussa kestää todella kauan. näin helteillä ei oikein tykkäisi tissilläkään olla, kun molemmat ollaan aina siinä hiestä märkinä. välissä jos on ollut pari viilempää päivää, niin ruoka on maittanut hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      63
      1892
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1306
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      12
      973
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      98
      928
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      87
      812
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      84
      651
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      49
      600
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      534
    9. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      56
      507
    10. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      236
      451
    Aihe