9,5kk syömiset

kiitos kaunis

Meillä 9,5kk ikäinen poika, joka on parin viikon ajan syönyt aika huonosti.
Ennen on syönyt hyvin, suu ammollaan ollut aina ruokaa ottamassa vastaan.
Nyt kuitenkin suu pysyy hyvinkin supussa, mutta kaikki sormiruoka kyllä maistuu. Ruokailuilla aloitetaan pilteillä, mutta parin lusikan jälkeen ei enään kiinnosta vaan on syönyt sitten leipää todella mielellään. Olen jostain kuullut, ettei leipää kannattaisi antaa paljoa sen suolan takia, joten onko jotain vastaavaa mitä antaa tarjolle?
Unohdanko jo piltit kokonaan ja annan vain sormiruokaa laajemmin? Minkä ikäisenä vauva rupeaa harjoittelemaan itse lusikalla syöntiä?
Meillä on kyllä ruokailun yhteydessä annettu lapselle oma lusikka, joka tuppaa menemään aina väärinpäin suuhun..

1

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hellettä

      vaikuttaako helteet? meillä on poika tosin vasta 5kk ja ollaan harjoiteltu syömähommia vain noin nelisen viikkoa, mutta kuumimpina päivinä tulee täysi stoppi syömisiin. minä laulan ja loruttelen ja houkuttele esim. leluilla ja liikkeillä syömään ja touhussa kestää todella kauan. näin helteillä ei oikein tykkäisi tissilläkään olla, kun molemmat ollaan aina siinä hiestä märkinä. välissä jos on ollut pari viilempää päivää, niin ruoka on maittanut hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1279
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1085
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      936
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      35
      858
    5. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      719
    6. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      716
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      48
      683
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      94
      662
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      656
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      635
    Aihe