onnellisuushaaste

kesä ja kärpäset
onko lomat lepoa vai suorittamista päivästä toiseen
jotkut meistä on vielä töissä jotkut ei
mutta mistä olet onnellinen just tänä päivänä
mikä asia saa sut nauttimaan elämästä tänään

haastan kaikki elämäänsä tyytyväiset kirjoittajat
kolmenkymmen päivän ajaksi
kirjoittamaan sen asian joka tekee elämästä
elämästä elämisen arvoisen

1/30
tunnin aamukahvit omassa seurassa
aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta
koko päivä aikaa mennä keräämään
lämpöä ja valoa talven varalle.
3771252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 377

Vanhimmat

Ovatko lomat...

Minulla on taas auto.
Ja hain sen tänään huollosta.
Laittoivat kartan-lukijan ikkunan toimimaan napilla, kuten sen pitääkin.
Kuvatkoon tuo myös eläkeläisen elämää.
Iäkäs auto ja iäkäs kuski, vapaita molemmat suorituksien paineista.
Ei sitä tietä, missä emme yhdessä saa pölyä nousemaan yhä.

H.

Äänestä
  • "hunksz"

    Joo, mulla on kans pian uusvanha auto.
    En oikein voi kuvitellakaan sitä tulevaa tunnetta, kun saan hurahutella pitkin klumppuusia teitä ja päästellä kaikki klumput siihen malliin, ettei mieleen tule, putuaako pellit tielle.:)



    Totanoin, mitä tarkoittaa "kartanlukijan ikkunan toimimaan napilla"?

    Äänestä

  • Hei kun keikuskelen kirjoitti:

    "hunksz"

    Joo, mulla on kans pian uusvanha auto.
    En oikein voi kuvitellakaan sitä tulevaa tunnetta, kun saan hurahutella pitkin klumppuusia teitä ja päästellä kaikki klumput siihen malliin, ettei mieleen tule, putuaako pellit tielle.:)



    Totanoin, mitä tarkoittaa "kartanlukijan ikkunan toimimaan napilla"?

    "Hei kun keikuskelen"

    Apu-miehen-puoleinen ikkuna, joka toimii sähköllä.
    Ei veivillä.
    Se puoli, missä naisen pitäisi aina istua.
    Ymmärrät ehkä paremmin jos kuvaan napin olevan kuin makuu-huoneen oven-pielessä oleva katkaisin.
    Auki, kiinni.
    Uskoisin auton sopivan hyvin Vaasalaiselle naiselle, mutkaa ja mäkeä kun ei siellä ole näkö-piirissä.

    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "Hei kun keikuskelen"

    Apu-miehen-puoleinen ikkuna, joka toimii sähköllä.
    Ei veivillä.
    Se puoli, missä naisen pitäisi aina istua.
    Ymmärrät ehkä paremmin jos kuvaan napin olevan kuin makuu-huoneen oven-pielessä oleva katkaisin.
    Auki, kiinni.
    Uskoisin auton sopivan hyvin Vaasalaiselle naiselle, mutkaa ja mäkeä kun ei siellä ole näkö-piirissä.

    H.

    "hunksz"

    No niin, nyt asia on ymmärretty. Tavattoman selvästi selitetty.
    "Makuuhuoneen ovenpielessä oleva katkaisin. Auki, kiinni:"-kohta oli se niitti, joka vei ymmärrykseni sille tasolle, että hokasin "nyhämmääää tajuun".

    Tietysti se puoli autosta kuuluu naiselle. Autonkuljettaja ajaa ja nainen kertoo, minne hää ajaa. Kun ajaja ajaa, niin sillä aikaa nainen voi punailla huuliaan aurinkoläpyskän ala-asennosta löytyvän peilin avulla. Nainen voi halutessaan myös lukea mielenkiintoista kirjaa, kenties ratkoa ristikkoa tai vain leppoisasti katsella maisemia. Järkevä nainen ei Koskaan tryykää ratin taa, vaan antaa nätisti miehen istua kuljettajan paikalle.
    Järkevä nainen muistaa myös kehua miehen ajotaitoa :)

    Äänestä

  • Toivottavasti autosi on Saksalainen,olethan automies.

    Äänestä

  • Siitä vaan kiertämään Suomineito ympäri. Lohta saa muualtakin kuin Luumäeltä.

    Äänestä

Hello Tiinushcka.
Pakkohan tähän aloitukseen on vastata, kun onnellisuudesta kirjoitetaan.
Tosin tuo Onnellinen-sana on minulle pikkusen hakusessa.
En osaa ihan tarkalleen ajatella, että mimmonen se oikein on.
Minulle se ehkä on semmosta hyvänolon tunnetta, joka pulpahtaa sisuksiin ja kun sen sisuksissa hokaa, niin tekee mieli huokaista leppoisen huokauksen ja myhällä ittekseen, suu vienoisessa hymyssä.

Toisaaltaan ei sitä voi ihan koko ajan myhäillä ja pyöriä jossakin onnen tunteessa.
Joskus ihan arkipäivän askareet tuntuu kivoilta (kun inspiraatio on ja huvittaa hitosti jotakin tehdä), niin siitäkin pulpahtaa jonkinmoinen onnenhippulainen, että "tässä-mä-vaan-touhuilen-trallalalaa".
Mutta joskus tuntuu tosi tylsältä vääntää jotakin imurinletkua tai jynssätä hellan päällystää ylikuohuneen litkun takia. Silloin ei tunne onnentunteita.

Kysyit, että mistä olen onnellinen juuri tänään.

Vastaus:
Paljon touhua tälle päivälle. Pitää mennä etsimään kaasupulloon laitettavan tötsän letkuinenn (en tiedä nimeä), kun nykyinen tötsä on niin vanha.
Äiteemuorin luo tarttee mennä ja muita hommia on kans koko päiväksi.

Mutta illalla meinaan pitkästä aikaa kuunnella musiikkia kuulokkeilla. Tuola ulkona istuen. Mä luulen vähän, että silloin kun sielä istun, niin tulee "hitsi-ku-mukavaa-rentoutua"-fiilinki. Voisin sitä ihan onneksi kutsua. Onni kun omistan Korvat :)

Huomenna meen saareen taas. Huomenna on onnellisempi päivä ku tänään. Oon varma siitä. Yhdyn nääs luontoon ja luonnon ääniin ja se passaa mulle se. :)

Äänestä
  • Luonto ei hälise ja korvamato ei veivaa saaressa. Äitee on sun aarteesi. Kaunista kesää.

    Äänestä

Tämän päivän onni juuri nyt; voi tehdä mitä huvittaa, tai olla tekemättä mitään.
Iltapäivällä hiippailen ainakin uimaan.
Toissapäivänä minä ihan riemastuin, kun sain If:ltä kirjeen (kävin kotona postin katsomassa), että kuukauden päästä olen loistokuski ja saan 75% bonuksen. Niin, että älkää siellä selittäkö naisen paikkaa autossa.

Äänestä
  • Suomalaiselle on onni. kun saa vappasti pulahtaa luonnonveteen uimaan :-) kesäin.

    Äänestä

Sopevassa suhteessa suorittamista ja lepoa. Suorittamisen jälkern tuoli varjoon ja mieluisaa juotavaa, ollakkovaieikö vaan :).

Äänestä

Onhan nyt mahtavat kelit.

Sain vihdoin laiturin korjattua ja kun siellä vesessä seisoin ja tukipuihin nauloja naputtelin sain mieluisan vieraan. Entinen mökkinaapuri tuli tervehtimään.

Kun hän teki lähtöä sanoin humaatko olemme tulossa vanhoiksi, hän katsoi minua omituisesti, jatkoin oitis... keskustelimme sairauksista kun ennen suunnittelimme mökkitietalkoita ja illanistujaisia ja muuta kivaa. Oi niitä aikoja nyt ei enää ole mökkinapureista mitään iloa.

Pottuvarpaani tököttää mustana eilisestä ilmalennosta, mutta on jo paranemaan päin eikä estänyt timpurointia vedessä.

Onnen tunteita tuovat myös lapset. Esikoinen vei perämoottorin huoltoon tiedä vaikka päästäisiin tällä viikolla Nuakselle putputtelemaan. Poika korjasi pyöräni renkaan ja vaihtoi nauhan trimmeriin. Lähden laiturille ilta-aurinkoon.

Äänestä
  • Nuaks järvi on komea järvi ja luonto rehevää. Olet onnentyttö.

    Äänestä

Elämässähän yksi seikka johtaa toiseen ja niin tänäänkin se tapahtumaketju tuntui poistavan itämaisen kännykän valmistajan tekemän ilkeyren.
Olen ollut parivuotta huonosti toimivan eli ns tunnottoman näytön uhrina,paljon vika tökkäsyjä ja vääriä valikkoja.
Mut onnellisuuten joka oli alotuksen teemana,olin parvekkeeni raunioilla ,sekavassa koolinkien muorostamassa ryteikössä.
Kuumaakin oli ja silmissä kirveli rehti työmiehen hiki,vaikka nykyään kattelen aikaa kalenterista niin vanhasta muistista se puhelin oli taskussa.
Soihan se ja ns pahassa paikassa,paksut hikiset sormet ei saanu otetta vaan tekniikan ihme kolisi petonille.
Eihän se möykky rikki mennyt,sehän on vasarointiin tarkoitettu remonttimiehen puhelin.
Näytössä oli sellanen kupla eli kuin ilmaa jään alla talvella, tarkempi tutkinta paljasti itämaan pojan omituisen huumorin tajun.
Olivat laittaneet kaks muovikalvoa näytön lasin päälle,sen hennon poistin ja se paksu lasimainen jäi siihen kiusaamaan,putoaminen teki siihen naarmun .
En tosin tuntenut kovinkaan fiksuksi itseäni ja vieressä olleen vaimon nauru sai rinnan painumaan kuopalle.
Mut olkoon tää päivän onnellisuus aihe ja samalla suon toisille pikku hymyn ,sellasen säälivän

Äänestä
  • Mikä onkaan ihanampaa kuin oman kullan ilosta helmeilevä nauru ;-)) olet sinä onnenpoika.

    Äänestä

Sangollisesta mustikoita.

Sisaren ilmoituksesta kylään tulosta.

Kivasta päivästä mökillä.

Eiköhän tässä tällepäivälle jo liene onnelisuuden aineksia. :)

Äänestä
  • Onnelisuuspiirakan ainekset ovat kasassa ;-)

    Äänestä

Aloittaja

löytyi kun löytyikin
palstalta muutama onnellinen ihminen
olin kyllä odottanut paljon enemmän olevan
mutta ei se mitään näillä mennään

2/30
muistelen naurussa suin
eilisen tyttöjen saunaillan juttuja
oli meillä yks mieskin mukana joka ei ollu koskaan
käyny useamman kun yhden naisen kanssa saunassa
kiva kun saatiin rohkastua tyyppi...
säät taas hellii aurinngon palvojia
ja mieli on sen mukainen
aurinkoinen ja kirkas
mikä sen mukavampaa kun kaunis kesäpäivä
eikä näköjään koskaan aamulla vielä tiedä
mitä yllätyksiä ilta tuo tullessaan
kun on vapaa vapaa vapaa...
huolista ja murheista ja antaa elämän kuljettaa
eikä missään tapauksessa pistä jarruja päälle :)

Äänestä
  • Aurinko on meitä hemmotellut. Vapaus on onnea.

    Äänestä

2/30

Eilisilta oli leppoinen. Menin kaverin luo istuskelemaan terassille ja lennätimme taas monen monituista ajatusrypäskää ilmoille. Hyvin piristävä ilta.

Tänään lähden iltapäivällä saareen. Nyt on siis erityisen mukava päivä.
Piristää kans, kun vihdoin oon löytänyt itselleni uuden auton. Haen sen torstaina tai perjantaina, riippuen koska kotiudun saaresta. Kyllä tämä muori sitte ajeloo pitkin mantuja. Tarttee harjotella, että auto tietää, että nyt sillä on uusi emäntä, jolla uudet kujeet. BRrrrrrr....aummmmm...

Illalla meinaan raahata patjan pihalle. Köllähdän siihen ja alan lukemaan kirjaa. Nyt on menossa NIIN mielenkiintoinen kirja, että alvariin ajatus menee kirjaan. Siinä on 1040 sivua, puolessavälissä oon.

Että tämmöstä mukavaa mulla tänään.
Huomenna sitte otan taas pensselin kätöseen ja kätöstelen sit niin kauan ku huvittaa.

Äänestä

Eilen illan jo viiletessä kohtasin pihallamme siilin, siinä kaksi piikikästä tuijotti hetken toisiaan silmiin. Sitten heipat ja molemmat omiin suuntiin.

SIILI JA MANSIKAT

Siili kurkkaa nurkastansa,
mansikat jo punoittaa.
Kohta, kohta herkutella
äidin marjamaalla saa.
'Kuule siili, tuhmeliini, omin luvin älä juokse mansikoiden luokse'..."

"Siili hiipii lähemmäksi,
vesi suuhun herahtaa.
Nytpä, nytpä tassullansa
mansikasta kiinni saa.
'Kuule siili, tuhmeliini, omin luvin älä juokse mansikoiden luokse'..."

"Mutta, mikä kiiluu tuolla
auringossa välkähtää?
Voi, voi nyt mun täytyy juosta.
Varmaan vihollisen nään.
'Kuule siili, tuhmeliini, omin luvin älä juokse mansikoiden luokse'..."

"Mansikoita naurattaapi
siilin kiire palava.
Tinapaperia vainen
oli peto kauhea.
'Kuule siili, tuhmeliini, omin luvin älä juokse mansikoiden luokse'..."

Äänestä

Taas on uusi kaunis päivä. Tässä vielä Epun kanssa kaksin ollaan.
Vaan iltapäivällä tulee poika ja koira. Sitten se mökinteko taas jatkuu.
Onnellisuus ei mielestäni tule ulkoapäin.
Se pitää löytää sisältään ja omien valintojen kautta ´´pönkittää´´.

Äänestä

Hieno päivä tääkin, aamulla pyrährin ennen seittemää 4h lenkin ja sit ku oli kunnolla herännyt jatkoin remppaprojektia.
Kertakaikkiaan mukavaa olla kiusatun nahoissa.

Äänestä
  • määkin varmaan olin vetänyt yöllä pitkän lenkin, kun heräsin oli ihan hiki märkä

    Äänestä

  • henrjii kirjoitti:

    määkin varmaan olin vetänyt yöllä pitkän lenkin, kun heräsin oli ihan hiki märkä

    Olit varmaan nukkunut liian raskaasti.

    Äänestä

  • henrjii kirjoitti:

    määkin varmaan olin vetänyt yöllä pitkän lenkin, kun heräsin oli ihan hiki märkä

    Oltiin varmaan samalla lenkillä, hiessä kylvin minäkin, ja viihdevuodet ovat kaukana takana päin.

    Äänestä

  • henrjiin fani kirjoitti:

    Oltiin varmaan samalla lenkillä, hiessä kylvin minäkin, ja viihdevuodet ovat kaukana takana päin.

    henkan fanittajalle

    Se on ainakin mun kohralla sellanen juttu että kun on liikkeellä ja tierostaa omat kremppansa ja silti rasituksen aikana huomaa että kone käy kaikesta huolimatta.
    Mulle tulee sellanen voittajan olo,aloituksen teeman mukaan vois puhua jopa onnellisuuresta

    Äänestä

Oikeesti nyt alko vi^¨******aa. Mä enkestä onnellisii ihmisiä tai teko-onnellisii. Paskaahan tää o-

Äänestä
  • Ei kipenettäkää oo tinkaamisen varaa siinä että olenko onnellinen,niin että oikein pihisee.

    Äänestä

  • old_profile_43590 kirjoitti:

    Ei kipenettäkää oo tinkaamisen varaa siinä että olenko onnellinen,niin että oikein pihisee.

    Oo, oo vaa, oo oikein kiusallas, tai sanosink ett oo kisattunas onnellinen. Mä en vaa kestä, ett sitä pitää toitottaa. Olkaa tykönänne niin pirun onnellisii, ei tarvii tartuttaa.

    Äänestä

  • olmi kirjoitti:

    Oo, oo vaa, oo oikein kiusallas, tai sanosink ett oo kisattunas onnellinen. Mä en vaa kestä, ett sitä pitää toitottaa. Olkaa tykönänne niin pirun onnellisii, ei tarvii tartuttaa.

    Olekskattonu niit mielensä pahottaja juttuja?
    Mäolin niin kauan surulinen et nyt onnellisuuren aika ja kyl mar tierät et jaettu ilo on kaksinkertane ilo.

    Äänestä

  • old_profile_43590 kirjoitti:

    Olekskattonu niit mielensä pahottaja juttuja?
    Mäolin niin kauan surulinen et nyt onnellisuuren aika ja kyl mar tierät et jaettu ilo on kaksinkertane ilo.

    Mä oon kattonu ja ny oon oman mielen pahottanu täst pirummoisest onnellisuusropakantasta. Varmaan ootta syöny yliannoksen jotain ilmaseks jaettua vitaroota. Ilettää se mainoskii, nikke liknell keikaroi siinä... hyi helvata.
    Kyllä vähempikii muka onnellisuus riittäis.

    Äänestä

  • olmi kirjoitti:

    Mä oon kattonu ja ny oon oman mielen pahottanu täst pirummoisest onnellisuusropakantasta. Varmaan ootta syöny yliannoksen jotain ilmaseks jaettua vitaroota. Ilettää se mainoskii, nikke liknell keikaroi siinä... hyi helvata.
    Kyllä vähempikii muka onnellisuus riittäis.

    Olen määkin tavannu semmosia jotka pilavat toisen ikävän piron.
    Kun on oikein alakulone ja alahuulikin on ku pajatson kuppi nii joku ymmärtämätön tulee siihen höpöttämä.
    Ennen ku huomaatkaan niin päästelet selkäkeikka nauruja ja kunnon murjotus on haihtunu taivaan tuuliin.
    Se on semmone juttu et mä voin olla onnelline mut en koskaan hymyile ja naura turhan päiten,syy pitää olla esim naapurin lehmä suossa.

    Äänestä

  • old_profile_43590 kirjoitti:

    Olen määkin tavannu semmosia jotka pilavat toisen ikävän piron.
    Kun on oikein alakulone ja alahuulikin on ku pajatson kuppi nii joku ymmärtämätön tulee siihen höpöttämä.
    Ennen ku huomaatkaan niin päästelet selkäkeikka nauruja ja kunnon murjotus on haihtunu taivaan tuuliin.
    Se on semmone juttu et mä voin olla onnelline mut en koskaan hymyile ja naura turhan päiten,syy pitää olla esim naapurin lehmä suossa.

    Minä tulin osassani onnelliseksi, kun luin teidän kahden juttuja.

    Äänestä

Sull joku tolkku sentäs on tai ainakii joku kotihirmu joka pitää aisoiss ettet ala turhaa ilakoimaa.
Ku ei saa ennää olla oma ittesä. Ku ei naurata ni ei naurata, ku ei tee onnelliseks mikkää ni ei tee. Sitte pukkas tämän lämpöaallon, helvetin tuleks minä sen sanon, kylllä vanhukset kuolis vähemmälläkin paahteella. Ei mikkää pysy kohtuuden rajoissa.

Äänestä
  • Tuo ol k/k:lle. Ovat pistäneet tämänkii sekasin, ei mee kenelle tarkotan. Ei mitään väliä.
    Voin kertoo teille ylionnellisille tai olkoon... ettepä minun käsimyksillä ilakoi!

    Äänestä

Elämästä nauttii, kun ei ole huolia, stressiä, kiirettä, kireätä aikataulua. Mikäpä tässä elellessä kun on terve, lämpöä riittää, mukavaa tekemistä. Illalla kun aurinko laskee, tulee kotiin, vaihtaa hellemekon uimapukuun ja kävelee rantaan ja pulahtaa järveen.
On sitten ihana fiilis, keitellä teetä, katsella päivän postia, istahtaa netille. Kesällä ei jaksa keskittyä lukemaan sivukaupalla, mutta sanaristikot ovat mukavaa iltapuuhaa odotellessa unimattia.
Koen olevani onnellinen. Saan olla ja elää!

Äänestä

Onko ketjun aloittaja vapaa ?

Äänestä
Aloittaja

ensimmäiseksi täytyy sanoo että eiole eiole
siinä mielessä kun sun kysymyksen
onnellisesti aviossa jo 21 vuotta
mutta muuten vapaa kulkemaan omia polkujaan
eiole palloa jalassa...
ystävät on elämän suola ja sokeri
nyt sen taas huomaa ja niistä nauttii kun on aikaa :)

3/30
hyvin nukuttu pitkä yöuni takana
kaikkine unineen välillä nauroin ääneen
ja tossa aamuyön tunteina
rupesin jo miettimään oikeudenkäyntiä
ei tartte kattoo elokuvia iltaisin
kun yö on niitä täynnänsä
mää oon nimittäin ihan hirvee näkeen unia
aurinkoa jo heti aamusta tälle palvojalle
muutama tunti myllyllä lastenhoitoa
illan saa taas pötkötellä pihassa
omissa mietteissään ja unelmissaan tulevasta
nämä asiat tekee tästäkin päivästä
elämisen arvoisen ja elämästä arvokkaan.

Äänestä

Yksi onnellisuuteni aihe on musiikkiin riimittely.
Pienten tarinoiden kirjoittaminen.
Se ei paljoa vaadi.
Ajatuksen-poikanen, melodian-häivähdys...
Ja niin nousee taiteeni loistava, sininen lintu korkealle.
Tai törmää pahaisen nyppylän rinteeseen.
Todeten: Noh, tämän olisi voinut tehdä ilman musiikkiakin.
Tämän kommenttini innoittaja on Sibelius.
Hänen ryyppy-kaverinsahan teki taulun, jossa on pelokas neitonen veneen-kokassa.

H.

Äänestä

Huomenta Tiina ja muut vähän onnelliset@

Eilinen oli päivä joka ilahdutti ja väsytti. Haimme poikien mummun vanhaikodista mökille. Tytär ja esikoinen eivät saaneet mummia ensin nousemaan autoon, joten he hakivat minut apuun. Menin, hymyilin ja sanoin Liisä, lähetään syömään masikoita. Lähti mukaani heti.

Autossa mummi nauroi, että mahtaa mamma ihmetellä minne tyttöä viedään.
Lapsuuteen on mennyt mummin muisti.

Henkisesti kuluttavaa katsoa muutosta, mikä seuraa jos muistisairaus iskee.

Oli toki onnen hetkiäkin. Onnea nähdä mummi suvun keskellä ja herskyvästi nauravan.

Sain toisen ilon aiheen veneen moottori on nyt kunnostettu ja pääsen tänään opettelemaan merenkäyntiä ; )

Äänestä

Lämmin päivä tekee onnelliseki, mutta aamun ensimmäinen uutinen teki surulliseksi, taas kauhea perhesurma...

Äänestä

Tunnen itseni onnelliseksi paiskiessani töitä vointini mukaan omassa pikkuisessa metsämökissäni, jossa ei ole mukavuuksia. Ympärillä vain luonto ja järven liplattavat laineet mielistelemässä korviani.

En haluaisi millään palata mukavuuksien ääreen, vaan olla elämääni tyytyväinen vaatimattomissa puitteissa. Hyttysetkin kadonneet jonnekin tuntemattomaan, joten ulkona on kiva oleskella. Illalla on sitten mukavaa saunoa pehmoisissa löylyissä ja pulahtaa veden syleilyyn välillä vilvoittelemaan.

Olikohan liian runollista. Mutta taiteellinen sielu olenkin ja siksi vaikeasti ymmärrettävä. Siksi hiljainen luonnonläheisyys tekee onnelliseki.

Äänestä

Mun tarvii myöntää että olen tahallisesti pysynyt sivussa (tähän asti) "onnellisuushaasteestasi" koska minulla on huonoja kokemuksia onnellisuutensa tunnustamisesta ja siitä puhumisesta. Hieman taikauskoa mukana?

Tänään paistaa aurinko ja lämpömittari kiivennyt yli 30 täällä pohjoisen upplannin ja etläisen norrlannin rajaoilla. Kurpitsani ja squashini voivat hyvin ja suuret keltaiset kukat ovat täynnä pölyttäjiä ja jos onni suosii, niin saan ehkä ensimmäisen kerran korjata satoa itsekasvatetuista taimista.

Äänestä

Päivän annos onnellisuutta tuli äsken istuessani leppeessä illassa terassillani.
Mullahan oli 6 pesintää noissa pesäpöntöissä ja laatikoissa,viimeisin pesintä on kirjosiepolla.
Olen jo muutaman päivän orottanut poikasten lähtöä sillä sokee reettakin näkee miten emolintu komentaa niitä mailmalle.
Nyt illalla kun jälleen kiikaroin laatikkoa niin kolmesta isoin istui siin reunalla vimmatusti räpytellen ja sulkiaan sukien.
Iso lintu pyrähti laatikolle ja silloin lähti lapsi mailmalle, se lapatti ku perhonen lähipuskan oksalle ja oli selvästi hämillään tapahtuneesta.
Sit se repalehti puuhuoneen taakse ison linnun saattelemana ja lopetin tarkkailun.
Taas tunsin itteni lintujen kaveriksi,onnelliseksi.

Äänestä
  • viimme yönä nukuin vähä kevyemmin, käännin kylkeä ainakin kuusitoista kertaa, eikä ollut aamulla hiki.
    Nyt kyllä pukkaa, vaikka en ole viellä tutumassa.
    Muuta vähemmänonnelista ei sitten ole tapahtunutkaan. Harkanpoikasetkin on lähtenyt jo ajat sitten, liekö varhainen kevät sitten.

    Äänestä

Tämän päivän onnellisuus
tuli rukkaset kädessä,
kolmen puhelinsoiton päästä löytyi mies,
joka sitten joskus tulee ja kaivaa viemärini metsän reunaan.

Aamulla katselin lammaspilviä,
päivällä ihmettelin pääskysten lentoa niin korkealla taivaalla,
iltapäiväkahvit omenapuiden alla kello kuusi,
yösauna kello kaksitoista.

Pitkin päivää vilkuilin hevosia ja mietin
ruksaisko Hullumiehen vai Saagaanko luottais,
Pahus,
Pori jää viikon päästä väliin.
Onneksi tämä netti tulee hätiin.

Äänestä

Aamuhiljaisuus, eilen muksu heräsi jo kuuden jälkeen.
Päivä vietettiin rannalla, minäkin uin neljä kertaa.
Ehkä mennään tänäänkin viettämään rantaelämää.
Kaikki päivät täynnä iloa, naurua, aurinkoa ja lämpöä.
Halauksia, pusuja, jos välillä pieniä muksauksiakin saan osakseni.
Mitä muuta onnellisuuteen tarvittaisiinkaan, kun kaikki rakkaimmat ovat tässä lähellä.

Nimpparionnittelut sinulle!

Äänestä
  • Aloittaja

    kiitos anceli
    ihanaa että sun rakkailla on paikka mihin tulla
    halattavaksi ja pusuteltavaksi
    mummu ja vaari maalaismaisemassa
    pääsevät pois kaupungin kuumuudesta
    maaseudun raikkaaseen ilmaan
    tarveisiä teille kaikille meiltä kaikilta.

    Äänestä

Tänään onnellisuudentuottajana mahdollisus irrottautua arjesta vaihtamalla maisemaa. Onneksi autossa on toimiva IlmanVaihto. Kesä ja Me :).

Äänestä

Onnellisuus = tyytyväisyys?

Jokainen päivä jotakin. Milloin tärkeämpää. Milloin turhempaa.

Viimeisen "elimistöratsian" tulokset olivat ilahduttavia.
Syöpämarkkerini oli parantunut tuntuvasti viimeisen 7kk:n aikana ollen nyt melko lähellä alarajaa.
Eturauhasen ennestäänkin hyvän arvon reipas koheneminen on myös ilon lähde.

Kunto on sitä mitä se on. Eilinen "testi" oli kuitenkin melkein tyydyttävä.
Olosuhteet huomioiden ilonlähde kuitenkin.

Haasteesi on minulle ylivoimainen! Tulisi vain toistoa.

Äänestä
Aloittaja

4/30
helteet jatkuu
rakastan rakasta rakastan
jokaista uutta aurinkoista aamua
kävin aamutuimaan hakemassa pikku kaverin
mun ja vaarin seuraksi

auton katsastus puolenpäivän aikaan
sitä ei vielä tiedä kuinka onnellisesti
sen vanhan koslan kanssa käy
mutta toivotaan parasta ja pelätään pahinta

iltapäivällä mennään kaupunkiin
ystävien luo yökylään
elikkä tarkoittaa sitä että tiedossa on
hyvää seuraa hyvää ruokaa
ja kunnon nesteytys sitähän helteellä tarvitaan

jossain välissä päivää pääsen myös
toteuttamaan rentouttavaa harrastustani
elikkä kiertämään kirpputorilla

näistä kivoista asioista koostuu tämä päivä
joka on myös nimipäivä

mukavaa ja rentouttavaa kesäpäivää
toivotan teille kaikille palstalaisille
ja onnea kaikille
kirseille kristiinoille kirsteille ja tiinoille :)

Äänestä

Mukavalta tuntuu täälläkin. Illalla sään hieman viiletessä läksin kävelemään lenkkipolulle, söin mustikoita kankaalla. Sitten oli ihana mennä uimaan hikisenä ja ottaa sen jälkeen suihkut.

Minulla ei paino-ogelmia yleensä ole, mutta kun vähemmän liikkuu ja ystävät pakkaavat herkkujaan, niin huomaa että muutamat shortsit pakkaavat hieman kiristämään edellisiltä vuosilta. Nyt olet sitten päättänyt tehdä asialle jotain ja syön kevyemmin. Helteellä se on vaivatonta, kun ei muutenkaan ruokahalua ole.

Iltapäivällä menen neljäksi tunniksi kirpputorin myyjäksi. Olen kertonut aikaisemmin olevani pätkätöissä. Nyt puolen kuun maissa jälleen kaikki työsopimukset vanhusten henkilökohtaisena avustajana loppuivat, ja olen taas "työtön". Saa nähdä miten kauan tämä autuus saa jatkua. Työkkärissä sanottiin, että kyllä niitä avustettavia riittää ja heidän on otettava yhteyttä, jos ei ole ketä lähettää ja työllisyysehdot täyttyvät. Eräs ystävärouva jo vihjaili, että voisinko alkaa häntäkin hoitamaan, kun ei enää nykyisen tuen avulla pärjää.
Kyllähän terveen ihmisen elääkseen jotain tehtävä on ja en kannata että laiskan leivällä pitää itseään elättää, mutta kun meikäläisellä on jo näitä palveluspaikkoja ja palkka on noissa avustavissa hoitotöissä on mitätön. Ihan voisin hyvällä omallatunnolla viettää jo aikaa näin vapaaehtoistöitä tehden. Heidän kyllä nämäkin murheen Korkeimman päätettäväksi.
Illalla käyn vanhempieni haudalla ja sytytän kynttilän. Tänään tulee täyteen 16 vuotta hetkestä, kun löysimme äidin vaipuneena ikiuneen.

Äänestä
  • Hieno elämänasenne sinulla, reppuriika. "Moninaisista me huolehdimme ja hätäilemme. Mutta tarpeellista on vain vähän, tai yksi ainoa" ( Raamattu)

    Äänestä

Tämäkin aamu oli taas onnellisuuden aikaa.
Piti oikein kivelle istahtaa ja katsella Terva-Pääsky-Lauman huimaa kiitoa
taivaalla.
Ihka-varmaan ne eivät saa kiinni yhtään elukkaa.
Menevät vauhdilla ohi että se vaan heilahtaa.
Naaraita ovat.
Kauhea hammasten-kiristys raastoi korvia.
Tai siis jonkinlainen nokan-koputtelu.
Mutta raastakoon, sehän merkitsee että kesän loppuun on vielä paljon aikaa.

Kummallinen on Tiinainen, mies olisi, vaan kakaroita pitää haalia :)

H.

Äänestä

1-3/30

Löysin L.M.Montgomeryn kolme Runotyttökirjaa yksiin kansiin sidottuina ja kirjan per päivä olen lukenut. Kyllä varhaisnuoruus muistui mieleen, eli aika kun noita kirjoja jaAnnoja hmin silmillä ja sielulla ja henkikin taisi joskus liidellä sfääreissä. Viimeksi luin omien lasteni ollessa teosten lukuiässä ja nyt sitten näin mummukkana. Eka kirja oli vanhaa hurmiota vaan toinen ja kolmas kirja antoivat aihetta ajatella kaikenlaista siinä sivussa. Kyl viellä aion onnellistuttaa itseäni joskus kymmenen vuoden kuluttua uudelleen runotytöillä.

4/30

Maailma on kaunis luonnoltaan ja elämänpolulla on tullut tallailtua jo vähintään sen kolme neljännestä, joten hyvin on elämänuunissa pullat jo paistuneet ja rukihinen leipäkin. Laulussa sanotaan: "Mä oon mikä oon, en muuksi voi tulla..." parasta on ettei tarvitse tulla muuksi, vanhuutta kohtihan jokainen tulee yhä enemmän itsekseen, kun ei enää jaksele kantaa rekvisiittaa sun muuta ja saa vaikka näin höpinöidä helteellä. :-)

Äänestä

4/30

Kyllähän minä kirjoista tykkään. Sikana tykkään.
Mutta kyllä maailman kirjat on kuiteski mennyt sekasin, kun meikäläinen unelmoi lumihiutaleitten laskeutumisista naamaan. Minä, se vihoviimeisin muori, joka lumesta haaveilee, haaveilee kuitennii. Jos ulkona olis kinoskaupalla lunta, telmisin siellä ku delfiini aalloissa. Kiemurtelisin kokonaan lumen alle, ponnahtaisin ylös ku trampoliinin ponnahduspinnalta, uisin selkää, kroolaisin ja tukkisin poskeeni suukaupalla lunta. Oon varma, että niin tekisin.

No ehän valita kuumuudesta. Eilenkin oli hiukset niin litimärät, että joka hiuskimpusta hiki pisaroina valui. Mä vaan annoin valua ja huusin auringolle, että naura sä vaan, voin mä ryömienkin eteenpäin mennä.

Jahka saan nämä papiljotit veks päästä, lähden katsastuskonttoriin. Laitan vanhan auton seisontavakuutukseen. Muitakin asioita on. Ostan pienen pikkuruisen akun, jotta saan kännykkäni ladattua saaressa. Kaiketi joku motskariakku olis sopiva?

Tämmöstä täällä.

Äänestä
  • "Hei kun keikuskelen"

    Mites se sitten olisi?
    Pitäiskö kuvaasi hangessa katsella ihan enkeleiden silmin, jotta kauneuden siinä
    erottaisi :)

    En mainosta, mutta etsi voimapankki.fi
    Ostin sellaisen viime kesänä.
    Enkä katunut, ennen kuin mökkikaverini pakotti sen myymään hänelle.
    Ostin sitten uuden, ja nyt tuota on ainakin hänen kahdella pojallaan ja neljällä
    muulla kaverillani.
    Hekään eivät kadu.
    Huom!
    Osta sitten 13000 mAh.
    Sopivalla tup.syt. laturilla sen voi ladata ajellessaan.
    Akku riittää 5 lataukseen.
    Jopa äly-kännyillä.
    Takaan onnellisuutesi.
    Mahtuu nääs pieneenkin käsi-laukkuun.

    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "Hei kun keikuskelen"

    Mites se sitten olisi?
    Pitäiskö kuvaasi hangessa katsella ihan enkeleiden silmin, jotta kauneuden siinä
    erottaisi :)

    En mainosta, mutta etsi voimapankki.fi
    Ostin sellaisen viime kesänä.
    Enkä katunut, ennen kuin mökkikaverini pakotti sen myymään hänelle.
    Ostin sitten uuden, ja nyt tuota on ainakin hänen kahdella pojallaan ja neljällä
    muulla kaverillani.
    Hekään eivät kadu.
    Huom!
    Osta sitten 13000 mAh.
    Sopivalla tup.syt. laturilla sen voi ladata ajellessaan.
    Akku riittää 5 lataukseen.
    Jopa äly-kännyillä.
    Takaan onnellisuutesi.
    Mahtuu nääs pieneenkin käsi-laukkuun.

    H.

    "hunksz"

    Kävelyni on hieman raskahtavaa, astanta tiiviin keskittynyt. Pienikin herpaantuminen keskittymisessä, saisi aikaan horjuvan, lähes juopohkomaisen kävelytyylin.
    Olen sullonut korvien taa jos joitakin "tää-pitää-muistaa-ostaa"-, "tätä- ei- Saa- unohtaa"-, "kello-silloin-ja-silloin"-muistilappuja, että aikamoisen täynnä ovat korvieni taustat. Siitä raskauteni johtuu.
    Mutta jos oikein maanmainio ehdotus tulee, niin tukin ja sullon semmosenkin muiden lappujen joukkoon.

    Annoit hyvän ehdotuksen, jonka suostun vastaanottamaan. Täten kiitän teitä.


    Mitä hankiuimiseni katselemiseen tulee, niin ei olisi laisinkaan pahitteeksi, jos enkelisilmin uimistani katselisi. Se olisi jopa suotavaa.:)

    Äänestä

Niin, että mikä tekee elämästä elämisen arvoisen ? Luonto ja läheiset nyt ainakin.

Ja pikkumies on tietysti ylitse muiden. Pitkä putki yhdessäoloa. Vanhemmat jo kyselevät, joko alkaa käydä työstä. Ei ala. Juhlaa on ollut, mutta tietysti juhlakin väsyttää - ainakin jälkeen päin..))

Äänestä

Näyttäisi tässä ketjussa olevan melko vähän onnellisuuden hehkuttajia Gazasta ja Itä-Ukrainasta, vaikka aurinko näissäkin paikoissa lämmittää ja monella varmasti läheiset ympärillä.

Äänestä
  • Kummajuttu
    Vaikka mä mättäisin koko vuoren tuhkat päälleni ja säkkiin pukeutuisin ja torilla ryysyni repisin niin mitä siitä sitten?
    Heräisikö ammuttu henkiin?tulisiko napalmin polttama lapsi rusoposkisena kotiin?
    ei ei tulisi ,kukaan ei henkiin heräisi.
    Jos söisin vain homeista leivänkannikkaa niin pienenisikö rumpumahaisen lapsen vatsa,ei ei pienenisi.
    Siksi kun en pysty mailman tuskaa poistamaan ja nälkäisiä ruokkimaan niin minä vaan jatkan elämääni,onnellisena osaani.

    Äänestä

  • k/k kirjoitti:

    Kummajuttu
    Vaikka mä mättäisin koko vuoren tuhkat päälleni ja säkkiin pukeutuisin ja torilla ryysyni repisin niin mitä siitä sitten?
    Heräisikö ammuttu henkiin?tulisiko napalmin polttama lapsi rusoposkisena kotiin?
    ei ei tulisi ,kukaan ei henkiin heräisi.
    Jos söisin vain homeista leivänkannikkaa niin pienenisikö rumpumahaisen lapsen vatsa,ei ei pienenisi.
    Siksi kun en pysty mailman tuskaa poistamaan ja nälkäisiä ruokkimaan niin minä vaan jatkan elämääni,onnellisena osaani.

    Ei meistä immeisistä ole kukaan Atlas, joka jaksaa kannatella koko maailmaa murheineen.

    Äänestä

  • k/k kirjoitti:

    Kummajuttu
    Vaikka mä mättäisin koko vuoren tuhkat päälleni ja säkkiin pukeutuisin ja torilla ryysyni repisin niin mitä siitä sitten?
    Heräisikö ammuttu henkiin?tulisiko napalmin polttama lapsi rusoposkisena kotiin?
    ei ei tulisi ,kukaan ei henkiin heräisi.
    Jos söisin vain homeista leivänkannikkaa niin pienenisikö rumpumahaisen lapsen vatsa,ei ei pienenisi.
    Siksi kun en pysty mailman tuskaa poistamaan ja nälkäisiä ruokkimaan niin minä vaan jatkan elämääni,onnellisena osaani.

    Onnellinen hän, ken pystyy kotinurkkansa ja naapuristonsa avun tarpeet huomaamaan ja niihin reagoi sopivasti. Tuhkat kantaa kylvää muualle kuin itsensä päälle ja torilla kannattaa pitää ryysyt päällä niin ei tule väärinkäytetyksi. Älä syö mitään homeista.

    Äänestä

Pit syömäni tänään kylmää tomaattikeittoa. Nyt en uskallakkaa ku DW sanoi sillä olevan sama vaikutus ku vitaroolla. Pelkään et nikke ja raksu liknell alkaa elämöimää.

Äänestä
  • Joo, on se niin kamalaa, kun aikaukko hyppii ja huutaa. Olen onnellinen, ettei se mainos kestä kauan.

    Äänestä

Tämän päivän onnellisuus
oli vain raapaisu jotain sinnepäin
arjen palaset osuivat suhtkoht kohdalleen
kiukuttelin tosin koiralle
eskimotikku oli jälleen kutistunut
k-kaupan kassa kaunistunut
banaanikakku onnistui yli odotusten
maistui tänään melkein joululta

suloinen helle ja leppeä tuuli
nuukan pyykkärin kuivausrumpuna
puhtaan pyykin narulle ripustamisessa oli
tänään jotain taikaa

nyt odotan vain pimenevää
avaan baarikaapin (lue siideripurkin)
ja ihailen yössä valkoisina hohtavia kukkia,
kukkia ja kukkia ja kukkia.

Äänestä

5/30

Kuuma, hiottava kesän sää on saanut aikaan päätöksen: paksu kihara pitkä hiuksistoni saa luvan lyhetä elokuun puolella pysyvästi. Oon kiikkunut ja kaakkunut kyllä vai ei pölkyllä riittävän kauan, joten onnea ja kevytpäisyyttä kohden menen.

Äänestä

Tänään aion jumpan jälkeen mennä mökille. Syödä kaksi luomulammasbratwurstia ja juoda kaksi hyvää olutta. Kolesterolini nousee, pikkasen promilletkin.
Niin nousee endorfiinit, serotoniinit.

Äänestä
Aloittaja

5/30
matkasin kaskisiin pikku jätkän kanssa
edellisestä illasta lievästi väsyneenä
mutta onnellisena onnistuneen vierailun jälkeen

siellä meidät otettiin vastaan
grilliherkuin ja punaviinein ja mehuin
myöhään meni mutta uni maistu.

Äänestä
  • Pikku jätkä, mummun kulta. :))

    Äänestä

Aloittaja

6/30
kaskisissa kiva kirpparipäivä
68 talossa oli kirpputori
helteessä koko päivä
ja sit kotiin ilmastoimattomalla autolla

just kun oltiin poitsun kans lähdössä
tyttö soitti että ne oli voittanu
suosählyn sm kultaa
hyvä meidän suomatamit

vähän oli hikinen tulomatka
ja nyt järveen pienemmän ja isomman miehen kanssa :)

Äänestä

6/30

Tänään minut yllätti sateenkaari, suloinen utuinen mutta selkeästi sateenkaari ja pilvi joka sen taustalla oli, oli aikamoisen kumpupökkelö valkoisuutta hohtaen. Sateenkaarihan merkitsee sovintoa maailmankaikkeuden puolelta, joten onnellisuus olkoon aarteeni tällätasolla.

Äänestä
Aloittaja

7/30
arki koittaa tiiviin iloittelu viikon jälkeen
myllyn ovet pidän avoimina iltapäivän
saa nähdä jaksaako kukaan lähtee helteessä käymään
hyvin nukutun yön jälkeen
jaksaa taas nautti helteistä niitä ei oo koskaan liikaa
kun on kaikki ikkunat auki niin ilma kiertää mukavasti
tässäkin tönössä eikä oo tukalaa vaikka
lämmintä onkin 25 sisälläkin

odottelen tässä että äitit tulee hakeen
tota poitsua saattaa kyllä olla että joutuu ite sen viemään
kuinka myöhään lie iloiteltu
sitä suomenmestaruutta
kyllä ne reilut kolmekymppiset
matamit on vielä niin kovassa kunnossa
että jaksavat rämpiä suossa
kokonaisen helteisen päivän

toivottelen kaikille
mukavuuden täytteistä helteistä sunnuntai päivää.

Äänestä

7/30
virkistävä aamu parvekkeella kahvikupposen kanssa
ja kuningatarvohvelin kera

aurinko hellii sopivasti
takana on aamukävely raikkaassa tuulosessa

muutoin samanlainen aamu kuin kaikki kuusi edellistä,
mutta tänään onnellisuutta lisäsi kuningatarvohveli
sitä ei ollut vielä eilen aamulla

Äänestä

Jaaa... 27 päivä heinäkuuta.

Nyt on pakkotyölaitoksessa loma alkanut kaikki rästityöt tehty.

Aamulla sikoinen heitti farkkunsa kuistille ja sanoi, että jos tuntuu siltä, että aikasi käy pitkäksi tässä olisi pieni korjaustyö. Samalla muistin, että kuopus pyysi eilen korjaamaan hieman rispaantuneet lenkkikenkänsä.

Tämä kesä on antanut runsaasti ilon aiheita. Yksi tärkeimmistä on se, että tein lapset reippaasti yli kolmikymppisenä, nyt he ovat lomat kanssani ja kimpassa puuhastelemme yhtä sun toista. Kaikilla on omat osaamisalueensa ja työkohteensa eikä minun tarvitse mummuna jonninjoutavia höpäjähtää.

No, silleen, söin juuri kanapyöryköitä ja ajattelin ottaa ettonet.

Äänestä

7/30

Ihailin yöpimeällä parvekkeellani suurehkoa, solisevaa, valaistua suihkulähdettä ja annoin veden valua sormieni lävitse. Ensiyönä aion nukkua sen vierellä (oletuksena, ettei ukkosta).

Äänestä
  • Minä olen myös ihastunut saunan ulosmenoputken veden solinaan ;).

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Minä olen myös ihastunut saunan ulosmenoputken veden solinaan ;).

    ........... ;-))

    Äänestä

  • old_profile_85999 kirjoitti:

    ........... ;-))

    Tuo korpik. etsi sitä saunan putkee niin kauan ja, kun Hän sen vihdoin löysi, ihastui ikihyväksi.

    Äänestä

  • eppu2 kirjoitti:

    Tuo korpik. etsi sitä saunan putkee niin kauan ja, kun Hän sen vihdoin löysi, ihastui ikihyväksi.

    Niin tein. Nyt on ihana saunoa, ei tarvii säännöstellä veden käyttöä, kipasen jopa välillä ulkona ihastelemassa putken päätä ja veden solinaa ; ).

    Äänestä

  • korppis kirjoitti:

    Niin tein. Nyt on ihana saunoa, ei tarvii säännöstellä veden käyttöä, kipasen jopa välillä ulkona ihastelemassa putken päätä ja veden solinaa ; ).

    ´korppis´´
    Vuosia sitten, kun mökkimme ei ollut vielä kytketty kunnalliseen viemäriverkkoon. tuon saunan putken kanssa minulle kävi tismalleen samalla lailla. Siksi se niin kiinnitti huomioni.

    Äänestä

  • korppis kirjoitti:

    Niin tein. Nyt on ihana saunoa, ei tarvii säännöstellä veden käyttöä, kipasen jopa välillä ulkona ihastelemassa putken päätä ja veden solinaa ; ).

    Meilläkin mökillä viemäri temppuilee, ainakin loppunesästä, kun sitä rantahiekkaa ei muisteta aina huuhtasta saunaan mennessä kunnolla...ja kai niitä tiski esiäkään ei aina tule niin tarkkailtuo, joku muru sinne aina pääsee hiekan lisäksi, vaikkei kahvinporoja sinne huuhdotakaan, - missä liekään se putken pää, pitäskö pajuvitsalla katsoa

    Äänestä

  • Pirre* kirjoitti:

    Meilläkin mökillä viemäri temppuilee, ainakin loppunesästä, kun sitä rantahiekkaa ei muisteta aina huuhtasta saunaan mennessä kunnolla...ja kai niitä tiski esiäkään ei aina tule niin tarkkailtuo, joku muru sinne aina pääsee hiekan lisäksi, vaikkei kahvinporoja sinne huuhdotakaan, - missä liekään se putken pää, pitäskö pajuvitsalla katsoa

    Pirre

    Minä pistin riman pystyyn silloin suuaukon kohdalle, ei enää kadonnut.

    Äänestä

  • eppu2 kirjoitti:

    Pirre

    Minä pistin riman pystyyn silloin suuaukon kohdalle, ei enää kadonnut.

    Me teimme kunnollisen kivipesän rannan kaislapedille. Jätimme putkenpään näkyviin ja asensimme siihen pienen suojan, joka päästää veden ulos mutta ei esim. myyriä tai muuta sisään. En pistä saunanviemäriin tiskivesiä enkä muitakaan talousvesiä vain saunan pesuvedet.

    Putken halkeamiskohta oli vaikea löytää koska se oli oli samassa kaivannossa kuin salaojaputket. Vaikka toisaalta se, että putki oli laitettu samaan ojaan on hyvin loogista sillä maasto on vaikeasti kaivettavaa isojen puunjuurien vuoksi.

    Esimme useamman kesän tukosta nyt se oli pakko kaivaa esiin koska vesi jäi saunan lattialle ja oli pumpattava ulos. Saunan rakentaja antoi väärän vinkin viime kesänä ja etsintä ei tuottanut silloin tulosta joten nyt lähdimme nyt toiseen suuntaan kaivamaan ja löytyihän se.

    Olin aikaisemmin keväällä kaivanut ojaa salaojaputkea pitkin rannasta kohti saunaa, mutta putkiliikkeen myyjä kehoitti lopettamaan sanoen, että ei se sieltä löydy kaivat vain saunan ympäri ja palaat samaan paikkaan joten lopetin kaivuun. Olin kuitenkin kaivanut ojaa aivan tukoksen eteen kun lopetin. No kun kerroin myyjälle sain ilmaiseksi putkenpäänsuojan ja halauksen.

    Pitänee tehdä syksyllä suojaus putken päähän talvea varten.

    Äänestä

  • eppu2 kirjoitti:

    Pirre

    Minä pistin riman pystyyn silloin suuaukon kohdalle, ei enää kadonnut.

    eppu2, niin kun oisikin tehneet, - meillä viemäri on maan sisässä kokonaan ja ei ole hajuakaan mihin sen ovat upottaneet, joku kivipesä siellä kuulemma on mihin se saunavesi purkautuu...liekö jo liettynyt niin ettei enää vedä..pitää kaivattaa ensi kesänä esiin jos saa jonkun pikkukaivurin sinne uitettua...tai sitten menee lapiohommiksi.

    Äänestä

  • korppis kirjoitti:

    Me teimme kunnollisen kivipesän rannan kaislapedille. Jätimme putkenpään näkyviin ja asensimme siihen pienen suojan, joka päästää veden ulos mutta ei esim. myyriä tai muuta sisään. En pistä saunanviemäriin tiskivesiä enkä muitakaan talousvesiä vain saunan pesuvedet.

    Putken halkeamiskohta oli vaikea löytää koska se oli oli samassa kaivannossa kuin salaojaputket. Vaikka toisaalta se, että putki oli laitettu samaan ojaan on hyvin loogista sillä maasto on vaikeasti kaivettavaa isojen puunjuurien vuoksi.

    Esimme useamman kesän tukosta nyt se oli pakko kaivaa esiin koska vesi jäi saunan lattialle ja oli pumpattava ulos. Saunan rakentaja antoi väärän vinkin viime kesänä ja etsintä ei tuottanut silloin tulosta joten nyt lähdimme nyt toiseen suuntaan kaivamaan ja löytyihän se.

    Olin aikaisemmin keväällä kaivanut ojaa salaojaputkea pitkin rannasta kohti saunaa, mutta putkiliikkeen myyjä kehoitti lopettamaan sanoen, että ei se sieltä löydy kaivat vain saunan ympäri ja palaat samaan paikkaan joten lopetin kaivuun. Olin kuitenkin kaivanut ojaa aivan tukoksen eteen kun lopetin. No kun kerroin myyjälle sain ilmaiseksi putkenpäänsuojan ja halauksen.

    Pitänee tehdä syksyllä suojaus putken päähän talvea varten.

    Mites jäät, eikö ne riko niin rannassa olevaa putkea, jäillä nääs on mahtava voima, mie ihmettelin että kuinka rannassamme oli sellainen kiven lohkare siirtynyt melkein maalle, ja muuta selitystä siihen ei ole kuin että jäät on sen työntäneet paikoiltaan.

    Tänä kesänä viemäri toimi ihan hyvin koska saunomisia ja muita veden laskemisia on ollut niin vähän, - joskus en viitsi astioitten huuhteluvettä viedä ulos vaan lasken sen altaasta menemään, miellä kun on altaallinen tiskipöytä.

    Mutta niiku sanoin, ensi kesäksi täytyy jättää tämä meidän viemäri projekti, eiköhän se löydy sieltä...jos ei joulupukki tekisi :)

    Äänestä

  • Pirre* kirjoitti:

    eppu2, niin kun oisikin tehneet, - meillä viemäri on maan sisässä kokonaan ja ei ole hajuakaan mihin sen ovat upottaneet, joku kivipesä siellä kuulemma on mihin se saunavesi purkautuu...liekö jo liettynyt niin ettei enää vedä..pitää kaivattaa ensi kesänä esiin jos saa jonkun pikkukaivurin sinne uitettua...tai sitten menee lapiohommiksi.

    Ota yhteys mökin rakantajaan, vaikka ei siihenkään voi luottaa. Minulle saunan rakentaja antoi neuvon, että putki on vedetty saunasta suoraan rantaan. Putki oli kuitenkinj saunan vasemmasta kulmasta vasemmalle rantaan.

    Äänestä

  • Pirre* kirjoitti:

    Mites jäät, eikö ne riko niin rannassa olevaa putkea, jäillä nääs on mahtava voima, mie ihmettelin että kuinka rannassamme oli sellainen kiven lohkare siirtynyt melkein maalle, ja muuta selitystä siihen ei ole kuin että jäät on sen työntäneet paikoiltaan.

    Tänä kesänä viemäri toimi ihan hyvin koska saunomisia ja muita veden laskemisia on ollut niin vähän, - joskus en viitsi astioitten huuhteluvettä viedä ulos vaan lasken sen altaasta menemään, miellä kun on altaallinen tiskipöytä.

    Mutta niiku sanoin, ensi kesäksi täytyy jättää tämä meidän viemäri projekti, eiköhän se löydy sieltä...jos ei joulupukki tekisi :)

    Putken pää on aika yljhäällä laiturin tasolla ja jäät eivät ole koskaan nousseet niin korkealle. Aijon kuitenkin suojata putken pään ennen lumentuloja. Asetin sellaisen ulkotilojen ruohikkomaton suojaksi putken viimeiselle metrille ja päällystin kauttaaltaan turvemullalla ja kylvin apilansiementä päälle.

    Äänestä

Tämä on kyllä hankala aloitus.
Mistä löytää eläköitynyt vanhus erityisiä ilon- tai onnen-aiheita?
Jos itkisi onnesta, niin ei muuta ehtisi tekemäänkään.
Valittavat naiset maailmalla että liian pieniä pikkareita pakotetaan käyttämään
julkisesti pelaamisessa.
Kaikenlaista märkää suota sitä naisilla onkin.
Tiinainen voisi ensi-kesäksi kehittää suo-Shakin.
Mitä enemmän pyllistää nappulaa hakiessaan, sen enemmän saa pisteitä.
Pari pelaajaa kun hänellä jo on.
Toivottavasti ihan runko-pelaajia.

H.

Äänestä
  • Aloitus ei ole hankala sellaisille, jotka katsovat maailmaa järvenrannalta tai luonnon helmasta. Uskon, että elämä hikisessä kaupunki yksiössä tai kaksiossa vie katsojan vitsit vähiksi.

    Ulkoelämä antaa virikkeitä ja myös tekemisen iloa. Ylisille pötkölleen kun siltä tuntuu sillä mikään ei ole enää eläkeläiselle must ....pitää tehdä...pitää ehtiä...pitää sitä sun tätä.

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Aloitus ei ole hankala sellaisille, jotka katsovat maailmaa järvenrannalta tai luonnon helmasta. Uskon, että elämä hikisessä kaupunki yksiössä tai kaksiossa vie katsojan vitsit vähiksi.

    Ulkoelämä antaa virikkeitä ja myös tekemisen iloa. Ylisille pötkölleen kun siltä tuntuu sillä mikään ei ole enää eläkeläiselle must ....pitää tehdä...pitää ehtiä...pitää sitä sun tätä.

    Tossa on sulla kyllä pointti ja jos istuu vain tietokoneen ääressä ja tuijottelee kuolonuhreja ja asuntojen ja lentokoneiden jämiä ruudulta kuumassa kaupunkiasunnossa niin siinä alkaa olla onnellisuuden aiheet vähissä.

    Dalajoen rannalta raportoin ukkoskuuroja, vaihtelevaa pilvisyyttä ja ensi viikoksi onnen aiheeksi tulee tyttären viikon mittainen kyläily pikkukavereiden kaa. (Putkiremontti ja loma sopivat hienosti yhteen). Ihmiset tekevät minut onnelliseksi.

    Äänestä

  • paloma.se.co kirjoitti:

    Tossa on sulla kyllä pointti ja jos istuu vain tietokoneen ääressä ja tuijottelee kuolonuhreja ja asuntojen ja lentokoneiden jämiä ruudulta kuumassa kaupunkiasunnossa niin siinä alkaa olla onnellisuuden aiheet vähissä.

    Dalajoen rannalta raportoin ukkoskuuroja, vaihtelevaa pilvisyyttä ja ensi viikoksi onnen aiheeksi tulee tyttären viikon mittainen kyläily pikkukavereiden kaa. (Putkiremontti ja loma sopivat hienosti yhteen). Ihmiset tekevät minut onnelliseksi.

    Minulla on onni ollut saada pitää esikoinen jo yli kaksi viikkoa ja loma jatkuu. Eilen hän meni morsiammensa vanhempien mökille ja palaa taas tänään takaisin.

    Eilen illalla lämmitin saunan ja kylvimme Petzen kanssa ukkosen möykätessä vastarannalla. Viistosi möyke ja salamat mökkiänikin, mutta silloin istuimme jo pirtissä ihailemassa myrskyävää järveä.

    Muuten nyt alkoi taas möyke, pitää sulkea kone ; )

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Minulla on onni ollut saada pitää esikoinen jo yli kaksi viikkoa ja loma jatkuu. Eilen hän meni morsiammensa vanhempien mökille ja palaa taas tänään takaisin.

    Eilen illalla lämmitin saunan ja kylvimme Petzen kanssa ukkosen möykätessä vastarannalla. Viistosi möyke ja salamat mökkiänikin, mutta silloin istuimme jo pirtissä ihailemassa myrskyävää järveä.

    Muuten nyt alkoi taas möyke, pitää sulkea kone ; )

    Korpi kylvi salamoissa. Nyt aurinko paistaa, mutta sähköt on poikki. Makoilin ylisillä, nukahdin, kun heräsin päätin keittää kahvit, ei onnistunut.

    Nyt jännään pitääkö lähteä viemään ruoat kirkolle jääkaappiin.

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Korpi kylvi salamoissa. Nyt aurinko paistaa, mutta sähköt on poikki. Makoilin ylisillä, nukahdin, kun heräsin päätin keittää kahvit, ei onnistunut.

    Nyt jännään pitääkö lähteä viemään ruoat kirkolle jääkaappiin.

    Niin vain se on möykkänyt täälläkin eilisillasta lähtien. Salamat valaisivat taivasta yöllä kahteen saakka ja vettä tuli kuivalle kasvimaalle riittämiin. Iltapäivällä alkoi möyke uudelleen ja satoi niin ettei tuulilasin pyyhkijät ehtineet pyyhkimään. Oli pakko pysähtyä tien sivuun ja odottaa taukoa sadekuuroille.
    Sähkö ei onneksi ollut kauaa poikki.
    Pihan kukkapurkeista kaatelin vettä vähemmäksi etteivät nousisi ylös purkeista tulvaveden mukana.

    Eipähän tarvinnut tänään ainakaan kulkea kastelukannujen kanssa.

    Äänestä

  • ++++++ kirjoitti:

    Niin vain se on möykkänyt täälläkin eilisillasta lähtien. Salamat valaisivat taivasta yöllä kahteen saakka ja vettä tuli kuivalle kasvimaalle riittämiin. Iltapäivällä alkoi möyke uudelleen ja satoi niin ettei tuulilasin pyyhkijät ehtineet pyyhkimään. Oli pakko pysähtyä tien sivuun ja odottaa taukoa sadekuuroille.
    Sähkö ei onneksi ollut kauaa poikki.
    Pihan kukkapurkeista kaatelin vettä vähemmäksi etteivät nousisi ylös purkeista tulvaveden mukana.

    Eipähän tarvinnut tänään ainakaan kulkea kastelukannujen kanssa.

    Aamulla kun lähdin ajelemaan Kirkolle, Kuurnassa alkoi satamaan. Kaupunki sai komian vesikuuron niskaansa. Palasin mökille eikä täällä ollut satanut yhtään tippaa vaikka välimatka on vain viisi kilsaa.

    Nyt ukkosen jälkeen sain minäkin puutarhani kastelun. Tämä paikka on siitä erikoinen, että vaikka järven toisella puolen ukkonen möykkää ja kaupungissa sataa täällä voi paistaa aurinko. Kahdella isolla kastelukannulla joutuu juoksemaan pitkin pihapiiriä.

    No, sähköt tuli ja esikoinen toi litran lakkoja joten huomenna teemme lakkapiirakan. Kysyin oliko Kuhmon suunnalla mustikoita. Oli kuulemma ollut, eli kertoi lakkojen olleen etsinnässä, mutta mättäät täynnä mustikoita.

    Pitänee lähteä mustikkaan. Kun saisi aikaseksi.

    Äänestä

Uhmaten hellettä keitin pari mukillista kahvia, seurakseen muhkean syntisen vadelmakerroscookien. Jäi viikoksi mökki taakse, viikoksi edessä jotain muuta.
Mukava lukea automatkalla pehmenneellä päällä näitä kirjoituksia, hymyilyttää väkisin.

Äänestä
Aloittaja

8/30
hienoa oli herätä hengissä
helteiseen maanantai aamuun
perinteisesti päivä käynnistyy
kahdella isolla mukillisella kahvia
kera näkkileivän ja juuston

myllyn ovet pidän tämän päivän suljettuina
ja lähden viettämään kesäistä päivää
ystäväni riitan kanssa kuinkas muuten kun
kirppareita kierrellen
onnea on myös hänen ilmastoitu autonsa
meillä kun ei sellaista ylellisyyttä ole

onnelliksi tekee myös elämäni
se että olen syntynyt suomalaiseksi
ja saan elämääni täällä hiljaisuudessa
päijänteen rannalla
tuli vaan mieleen kun katselee
telkusta uutisia ja näkee
mitä muualla maailmassa tapahtuu
mutta niitä ei kannata paljoo mietiskellä
eikä toisten kurjuutta myötäelää

aamu uinnille
kevyet vaatteet niskaan
ja auton nokka kohti tämän päivän seikkailuja

mukavaa ja lämmintä kesäpäivää kaikille
nautitaan siitä mitä meillä on
eikä murehdita sitä mitä meillä ei ole.

Äänestä

Tämän-hetkinen onneni on avaamaton suihku-saippua-pullo.
Järveä kun ei ole mailla, halmeilla.
Onkohan senlaista kuin järvi-saippua-pullo?
Jos on, sen tuoksu varmaan houkuttelee muikku-suisia kaloja.
Kirppareille en halua mennä tiristelemään hinnoista tuskan-hikiäni.
Hyvähän naisten on, vähä-vaatetus kun heitä aina kaunistaa vaan.
Kummallista että kaikki eivät heitä kehu, varsinkaan naiset.

Olen kuten Tiinainen, Suomalaisuuden keskiössä on ihmisen olo parasta.
Parasta kuin Paarman poraama Poro paistuessaan.

H.

Äänestä
Aloittaja

*-9/30
hymyn sain huulille
hatsansaan onnellisuutta lukiessani
parhautta on sopuisat mukavat ja huumorintajuiset
palstakirjoittajat hot hali kaikille
väkisinkin näillä keleillä on hottis vähän jokainen

aamulla ilon tuotti reissusta palannut
pelokas mutta hyvinvoivan näköinen
eppu kissamme pellekin hyppi tasajalkaa innostuksesta

myllylle mentävä puoliltapäivin
vanhan tavaransa kanssa ;)
mukaan saan mumpan kullan
jolla on kuulemma vapaa päivä tänään
ei osallistu kaupantekoon vaan ajelee vaan fillarilla

edelleenkin onnellisuutta on helle
lämmin vesi päijänteessä
oma koti maalaismaisemassa
rahaa sen verran että saa ruokaa
ja muut pakolliset laskut maksettua

yhtenä päivänä kirppiksellä
kuuntelin kun mies sanoi vaimolleen
että tossa on nyt tommonen mää voisin ostaa sen sulle
vaimo sanoi että ei me tarvita sitä
siinä tuli mieleen että mitä ihminen yleensä tarvitsee
ja kun he olivat lähdössä pois
sanoin että kuulin sen keskustelun
ja mietin itsekkin mitä oikeesti tarvitsee
se on aika vähän
riittää kun on katto pään päällä
talvella lämmintä
vaatteet ja ruokaa niillä tulee toimeen
mutta siitäkin huolimatta meillä jokaisella
on huusholli täynnä jos jonkinlaista
huonekalua astiaa koristetta ym ym
ja kaikkia me ns tarvitaan... tarvitaanko

tässä tiistai aamun mietteitä
kahvikupposen ja näkkileivän seurassa

jään mielenkiinnolla odottamaan
mitä tämä päivä tuo tullessaan
paras päivä elämässä jo sinänsä näin
mutta jokainen päivä voi tuoda montakin yllätystä
kun muistaa vaan olla vastaanottavainen :)

Äänestä

Salosen koti-leipomon Ruis-leipä on tänään onnellisuuttani.
Se paistetaan kiven päällä, mutta on joskus kiven alla.
Johtunee ehkä siitä että kukaan ei halua käydä Turussa.
Kaiken-laista Muumia kun on siellä.
Ostin kaks!
Hetki vielä, niin otan isomman lääppäni käyttöön.
Minä kun olen urheilu-hullu.
Huomasiks kukaan että joku jousi-viritteinen oli hypännyt mestaruuteen?
Olettivat varmaan hänen olevan ihan aseeton.

Minä en oikein luota naisen vaatimattomuuteen.
Aina se on kohdallani osoittautunut kalliiksi.
Miten ne sen oikein tekevät?
Hellästi myllyttämällä?
Huokaus...Vaan eipä ole naista syntynyt, joka tuntisi että vain mies on hänelle
tarpeellinen.

H.

Äänestä

No Hohhhhoijakkaa. Mihin on kadonnut minun jalkojeni kirmaavuudet suuni huutojen samanaikaisuudessa? Kaikki rytmiset vereni kehossa ovat hävinneet.

Heevetti sentäs, ei mitään, yhtään mitään vaikutusta, vaikka olen hulluna sadetanssia tanssinut. Oon manannut ukkosta. Oon manannut suuria aaltoja, monta metriä sekunnissa, väärää tuulen suuntaa ja vaikka mitä. Ei mitään ole tapahtunut. Täysi tyhjyyden tunne vaan sisuksissa.

Toden totta sanon, että säätiedoitukset ovat nykyään semmoset, että jos ilmoitetaan, että huomenna sataa ja 11m/s:ssa posottaa tuuli ja ukkonen präsähtää suurella voimalla, niin Häh ja Täh, järjestään menee väärin.

Toissa iltana, tuulen tyynnyttyä melkein liikkumattomaksi, lähdin kiiruusti saaresta kaupunkiin. Ei ole kiva sateessa ja ukkosessa rannalla seistä.
Kaikki meni pipariksi. Eilen oli niin kuuma ku vaan voi olla. Tottahan toki olisin halunnut olla edelleenkin saaressa. Siellä on himpun verran raikkaampaa.
En uskaltanut lähteä takaisin, kun koko ajan olin varma, että kohta Esteri herää ja päästää tulemaan.

Tänään klo 15 luvattiin sadetta tänne. Sais nyt sitte tulla, että tuntuis jotenkin järkevämmältä olla täällä kotona.

Ans ny kattoo. Huomenna otan kissin kainaloon, vesikanisterin toiseen käteen ja vaikka olis mimmonen ilma, niin airot pistän pyörimään niin maan perusteellisen vinhassa vauhdissa.

Ku tää nyt on Onnellisuusketju, niin tarttee kait jotakin positiivistakin laittaa.

Vaikka semmosta, että oon onnellinen, kun ei yhtään väsytä, vaikka oon nukkunut jotain kolme tuntia. Kirjan kimpus meni ylimyöhään ja kun kirjan pistin pois, niin kuumuus esti nukkumisen. Siinä sitte valvoskelin. Oon onnellinen, kun sain kivasti voimisteltua sängyssä, kun vaihtelin nukkuma-asentoa lyhyin väliajoin etsiessäni pikkusen viileämmän tuntuista asentoa. Meritähtenä, mustekalana ja muina olioina esiinnyin.

Äänestä

8/30

Toissayön nukuin suihkulähteen tuntumassa, oli ihanan vilpoisaa eikä hyttysetkään purreet ja ah mikä levännyt raukeus.

9/30

Viisi minuttia sitten oli edssä tuplaväläys ja jyrinään kesti laskea viiteentoista. Nyt äsken välähti niin että silmään sattui ja melkein kolmeen ehdin laskea ennen paukahdusta. Onnellistuttavaa lienee, että ukkospilvet ovat tänäkesänä hyvin valokuvauksellinen näky taivahalla, saa kuvattua paljon materialia kamerankätköihin.

Äänestä
Aloittaja

10/30
tehtiinpä tilaa tähän meidän tupaan
kaapelikela pöydälle
olen kuullut että ne on pantillisia
ja niitä voi ostaa
soitin yhden puhelun ja asia järjestyy
päivästä ei vielä tietoa ´
mutta taas kerran saan yhden sisustusunelmani toteutettua
hyvin alkoi tämäkin päivä

myöskin lapsivapaa päivä tulossa
myllylle kumminkin menen mylläämään
ja toivon näkeväni siellä
oikeen monta ihmistä tänään
aika menee joutusammin kun on juttuseuraa
mutta tykkään kyllä itsestänikin sen verran
että viihdyn omassa seurassanikin

onnea on sininen taivas ja aurinko
leppeästi puhaltava kesäinen tuuli
ja lämmin järvivesi

myöskin ystävän soitto sillon just kun sitä odottaa :)

Äänestä

Tää aloittaja alkaa tuntua onnettomalta.
Tunarilta.
Kaapeli-kela olkkariin?
Mihinköhän hän laittaisi uima-altaan...
Ehkäpä jonnekin nokkos-puska-rakennuksen nurkille.

Tämän-päivän onnea on antanut eilinen ralli-radio.
Sekä yön auki ollut ovi parvekkeelle.
Saastanan kerros-talo!
Lämmittää liian nopeasti asuntoni.
Mitä se ei talvella koskaan tee.

Onnea voisi tuoda tuo minullekin.
Herkästi pulisevalle ihmiselle ystävän soitto.
Olisi edes joku syy suoda vettä kuivalle kurkkulle.
TMS.

H.

Äänestä
  • Etkö sää juur hälle soittanu, tiinuliinuhan kirjotti niin.

    Äänestä

  • mä viestin luin kirjoitti:

    Etkö sää juur hälle soittanu, tiinuliinuhan kirjotti niin.

    "mä viestin luin"

    Tiinainen ei ole kolmen miehen nainen.
    Hän on kylän kuuluisin nainen ja aina näytillä.
    Joten ei hän jaksa yrittää, taisi vanhetakin äskettäin.
    Toistaiseksi olen jäänyt ilman.
    Meidän näytelmämme on traaginen.
    Toistaiseksi ilman murhetta.
    Pitkin hampain suomme onnea toisillemme.

    Niin vähästä onnemme syntyy ja kasvaakin vähän.

    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "mä viestin luin"

    Tiinainen ei ole kolmen miehen nainen.
    Hän on kylän kuuluisin nainen ja aina näytillä.
    Joten ei hän jaksa yrittää, taisi vanhetakin äskettäin.
    Toistaiseksi olen jäänyt ilman.
    Meidän näytelmämme on traaginen.
    Toistaiseksi ilman murhetta.
    Pitkin hampain suomme onnea toisillemme.

    Niin vähästä onnemme syntyy ja kasvaakin vähän.

    H.

    Mulla on myös miehiä ystävinä, taisit sekottaa johkin muuhun kuin ystävyyteen.

    Äänestä

  • Aloittaja

    hatsansaa kierrätys kunniaan
    mikäs sen kauniimpi kun kulunu kaapelikela
    keskellä tuvan lattiaa

    tuli muuten mieleen tosta parvekkeesta
    jos se on lasitettu niin eikös siellä olis vilposta
    nukkua kesäisinä öinä
    muistan veljen tyttöni kertoneen
    nukkuneensa kun on ollu oikeen kuumaa

    yt

    Äänestä

  • Aloittaja

    mä viestin luin kirjoitti:

    Etkö sää juur hälle soittanu, tiinuliinuhan kirjotti niin.

    mä viestin luin
    multa on varmaan menny muisti
    mutta voisitko virkistää sitä viestillä
    nostamalla sen esiin
    missä olen vasta kirjoittanut että
    hatsansaa on mulle soittanu

    onkohan tää nyt sitä de de dementiaa
    vai mitä tää on kun ei nyt just tuu mieleen
    että olisin niin kirjoitellu
    tai että hatsansaa olis soitellu :o

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    mä viestin luin
    multa on varmaan menny muisti
    mutta voisitko virkistää sitä viestillä
    nostamalla sen esiin
    missä olen vasta kirjoittanut että
    hatsansaa on mulle soittanu

    onkohan tää nyt sitä de de dementiaa
    vai mitä tää on kun ei nyt just tuu mieleen
    että olisin niin kirjoitellu
    tai että hatsansaa olis soitellu :o

    Kun ootte ystävii nii mitäpä pahaa siin on vaik oliski soitellu ;);)

    Äänestä

  • Aloittaja

    ei dementikko kirjoitti:

    Kun ootte ystävii nii mitäpä pahaa siin on vaik oliski soitellu ;);)

    kyllähän ystävät soittelee toisilleen
    mutta en usko että täällä
    oon mainostanu millon kukakin ystävä soittelee

    mutta nyt mainostan ghanalainen ystävä soitti
    sano tulevansa suomeen kahdeksi viikoksi ensi kesänä
    jeeeeee eikä edes itse tarvi kutsua
    se kun on nyt Brasiliassa töissä
    niin sieltä varmaan pääsee helpommin.

    Äänestä

Meni syöminen näin myöhään. Nyt lautanen edessä.
Kaikki on nyt viittä vaille valmiina. Tavarat kannettava autoon ja nenä merelle päin.
Oon kutsunut veljeni ja hänen vaimonsa saareen. Eli nyt pääsen tosi hurjaa vautia veneellä. Kivaa kun ei tartte tällä kuumuudella soutaa.

On siis tulossa kiva päivä. Huomenna saan hemmotella heitä herkkuruuilla.
Kovasti kun tuo ruuanlaitto viehättää.

Sateesta ja ukkosesta ei tietoakaan. Hikeä vaan pukkaa ottasta, ku nurmikon sadettajalla ikään.

Äänestä
  • Esteri on herännyt. Heräsi melkein heti, kun olin lähettänyt kommenttini, ettei sateesta ja ukkosesta tietoakaan.

    Pirhana viete kun en huomannut koputtaa puuta. JOS olisin hokannut, niin nyt ei sataisi. Ukkonen kiljuu jossakin kauempana, mutta pikkuusen on semmonen hytinä, että murina on pikku hiljaa tullut lähemmäs.

    No voih, mitähän täs visertelis harmistuksen keskellä.
    Ti-ti-tyy ny ens hätään. Hetken kuluttua saatan karjasta kovempaakin krääkäisyä.

    Äänestä

Olen onnellinen. Esikoinen on nyt ollut kolmatta viikkoa luonani ja tänään hän puhdisti ja järjesteli saunan takaseinällä olevan puupinonpaikan, kantoi ulkovajan kupeelta koivu- ja leppähalkoja ja pinosi sievästi ne saunan taakse. Kantoi vedet ja puut saunaan, latasi kiukaan uunin. Jos haluan saunoa illalla tuikkaan vain tulen pesään.

Eilen hän teki lakkapiirakan poimimistaan lakoista. Minä vain makoilin laiturilla ja nuuskin hyvää tuksua joka tuli pirtistä. Sainkin kahvia ja tuoretta lakkapiirakkaa laiturille tarjottimella.

Miniä lähetti minulle ihania mustikkamuffenseja.

Voi näitä ihania kissanpäiviä ; )

Äänestä

Ainahan pitää olla onnellinen kun välttää avioeron ja olen täpärästi hyvien hermojeni takia välttänyt sellaisen kauheuren.
Olkoon se päivän onnellisuuren syy.

Äänestä

tänään uni ja lepo,
nuo kaksi päästän kohta valloilleen,
sukellan tuoksuviin lakanoihin,
kuuntelen hetken avoimista ikkunoista
ulkona mylvivää ukonilmaa,
ja toivon ettei se pallosalama
tämä yönä sisälle suikkaisi
kauniita unia, oman kullan kuvia

Äänestä
  • Tänään illalla sain vieraakseni kaksi ihanaa ottopoikaani. Esikoinen oli sopinut kahden lapsuuden kaverin kanssa, että viettävät illan vanhojen muistojen parissa ja kierrellen paikkoja, joissa aikoinaan hengailivat.

    Yllätyksekseni pojat tulivatkin luokseni kahdeksan tienoilla, mukanaan kotiviinipullo, jonka toinen pojista oli vaimonsa kanssa valmistanut se oli viimeinen pullo eräästä hyvin onnistuneesta erästä ja sitä hän oli säilyttänyt tätä iltaa varten.

    Meillä oli ihana tunteroinen yhdessä. Muistelimme aikoja yli kaksikymmentä vuotta sitten kun kaverit olivat natiaisia ja juoksivat mökin pihapiirissä..

    Muistelivat kuinka huusin kuin palosireeni ja komentelin heitä niin, että niemi kaikui, mutta kaikella rakkaudella.

    Äänestä

Aloittaja

11/30
voi meidän ihana vaaka
kahden kuukauden paussin jälkeen
se näytti samaa lukemaa kun viimeks
onkohan siihen tullu joku vika...
se ei oo ees elektroninen että olis voinu seota
on vielä sellanen vanha mekaaninen

rajuilmoja odotellessa menee tää päivä myllyllä
rakastan niitä pamauksia
ja niitä repiviä ääniä tuntuu että koko taivas repee´
tässäkin asiassa olen monen mielestä kummallinen
mutta jos se rakastamani rajuilma
koituu mun kohtaloksi niin sillon se on tarkoitettu niin

illalla meen käymään ystävän luona
hän kyseli onko mulla taas pakastin täynnä
kun heillä on tyhjänä
lupasin korjata asian :)

arja koriseva olis konsertoinu eilen letkalla
mutta en viitsiny mennä kuunteleen
olisinkohan suuttunu niinkun muutkin keskisuomalaiset
ettei se tehny leiffistä tangokuningasta
kovasti on keskisuomalaisessa käyty keskustelua
ei vaan
paras voitti
se tangokuninkaallisista

aurinkoista ja myrskyistä päivää kaikille :)

Äänestä

  • Aloittaja

    Myrskyn jälkeen. kirjoitti:

    Paras voitti. Lisäksi kohtelias,kielitaitoinen ja mukava mies.

    http://www.youtube.com/watch?v=LO0FXRZ3TmI

    jepulis
    mies ja ääni
    vois sanoo niinkun äiti sano aina
    että se ääni vaan tulee itsestään
    eikä sitä tarvi mitenkään väkisin vääntää :)

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    jepulis
    mies ja ääni
    vois sanoo niinkun äiti sano aina
    että se ääni vaan tulee itsestään
    eikä sitä tarvi mitenkään väkisin vääntää :)

    Lisäksi miellyttävä,fiksu nuorimies. Pitkänlinjan muusikko.

    Äänestä

Melkein tunnen onnea, kun aloittaja tuntuu flirttailevan minulle.
Rajusti ärjyen taivas repeilee...
Tuohan on melkein seksististä.
Ties vaikka tarvis isän-tikkiäkin.

Mutta juu, täydellinen Joulukin on onnen aihe, siinä kuin täydellinen kesäkin.
Aina Sauna kutsuu järveen, joko hangen-peittämälle, mutta aina ilman peittoa.

Keski-Suomi ei kuulu tangon-tai'alle,
ei kauniille, vaa'attomille naisille.
Vaan mahtavien autojen murinoille.
Miehekkäille makkaroille.


H.

Äänestä
  • Suomipoika ajaa pahasti metsään. Niin luulen.

    Jari keskeyttää, samoin Mikko.
    Volkkari voittaa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    mitäs se hatsansaa siellä vielä lörpöttelee
    eikö pitäs olla jo kovaa vauhtia
    menossa kohti pikiksiä...

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    mitäs se hatsansaa siellä vielä lörpöttelee
    eikö pitäs olla jo kovaa vauhtia
    menossa kohti pikiksiä...

    "tiinainen"

    Liina-tukkaiseni.
    Kirppuinen tytön-tylleröiseni.
    Minulla on lahjaksi saamani Samsung-lääppä.
    Aikasti iso, vaan ei mahoton.
    Isompi kuin Nokia 1520:seni.
    Isot kirjaimet isoille sormille ja Keski-Suomen ralli-radio soittaa taustalla.
    Jos et muuta, muista hyväillä hellästi hampailla ralli-makkaraasi :)

    Jaa...MINÄKÖ olen se joka lörpöttelee?

    YH.

    Äänestä

  • Aloittaja

    hunksz kirjoitti:

    "tiinainen"

    Liina-tukkaiseni.
    Kirppuinen tytön-tylleröiseni.
    Minulla on lahjaksi saamani Samsung-lääppä.
    Aikasti iso, vaan ei mahoton.
    Isompi kuin Nokia 1520:seni.
    Isot kirjaimet isoille sormille ja Keski-Suomen ralli-radio soittaa taustalla.
    Jos et muuta, muista hyväillä hellästi hampailla ralli-makkaraasi :)

    Jaa...MINÄKÖ olen se joka lörpöttelee?

    YH.

    no hyvä että oot taipaleella
    olin jo huolissani
    että helteet on sekottanu sut
    etkä ollenkaan muista minkä aika on käsillä

    mää en tänäkään kesänä
    mee moisia pärinöitä kuunteleen
    enkä auton suhahtelua ohi katteleen

    tänäänkin myllylle oon menossa
    vanhaa tavaraani kauppaamaan
    helsinkiin asti kiiriny sana että
    myllyltä löytyy hyvää vanhaa tavaraa...

    tunnen onnistuneeni
    ja täyttäneeni tavoitteeni

    ruuhimäen pikikseltä ei olis paljoo matkaa myllylle
    mutta sen arvaan ettet tänäkään kesänä
    tule mua tervehtimään
    vaikka nelostietä ajelisit viidentoista kilometrin päässä

    toivoani en menetä
    suurajot pysyy Jyväskylässä
    näin jostain tällaisen uutisen

    älä saa auringonpistosta
    paarmatkin on ihottavia kun ne tuikkailee
    ja toiset niistä haukkaa ihan palan pois

    pölyistä viikonloppua toivottelen.

    yt

    Äänestä

10/30

Elämä lähettelee minunkin polulleni ihania pieniä yllätyksiä ja mukavi uusia ihmisiä.

11/30

Tänään en teekkään enää mansikkakakkua viikon leipomuksena vaan ison pellillisen kinkkupiirakkaa. Aion kyllä hoitaa nyppimisen mekaanisella vehkeellä eli veihtellä enkä sormilla. Olen siis rohkea, enkä noudata kirjaimellisesti ohjeita.

Äänestä
  • Nyt on piirakka jo uunista pois ja WAU!!!!! WAU!!!!!!!!!!! WAU!!!!!!!!!!!!!! ... sanoo vasta ensimmäistä kinkkupiirastaan väsännyt onnellinen ihminen ;-))) ... nam nam on maku

    Äänestä

Minä kerkesin ennen myrskyä, raivata tontin laitama-alueita viikatteella ja käydä kirkolla pyykkiä pesemässä sekä syödä kalafileitä tillikermadipillä ja uusilla perunoilla.

Sitten istuimme esikoisen kanssa ja odotimme, että myrskyn tuloa, no kuhan vain uhitteli. Vettä tuli sopivasti, eipä tarvinnut juosta kastelukannujen kanssa istutuksia läpi.

Nyt kuhan kirjoittelen ennen unimaan menoa.

Äänestä
  • Meillä oli sähkö poikki n.7 tuntia. Vettäkin satoi ihan maahan asti. Hyvä kun ehti ennen sähkökatkoa lämmittää valmiita pakasteita.

    Ei ainakaan kuivuus haittaa.

    Äänestä

  • +++ +++ kirjoitti:

    Meillä oli sähkö poikki n.7 tuntia. Vettäkin satoi ihan maahan asti. Hyvä kun ehti ennen sähkökatkoa lämmittää valmiita pakasteita.

    Ei ainakaan kuivuus haittaa.

    Oulu- ja Nuasjärvi halkaisee ukkos- ja sadepilviä. Asustelen täällä kolosessa Nuaksen rannalla, jonne pahimmat rätinät eivät ulotu. Katselen usein rannalta kun Sotkamon suunnalla paukkuu tai Oulujärven eteläpuolite kulkee mustat myrskypilvet.

    Vettä on satanut tänään ja tuulikin jonkin verran, mutta nyt paistaa aurinko ,ei siis mitään tramaattista tuhoa niemelläni..

    Missä päin Kainuuta asustelet?

    Vein tuolit ja sohvatyynyt takaisin laituriolohuoneeseen valmiiksi ilta-aurinko kuntoon. Siivosin grillin ja vanhan Högforsin uunini. Meillä on grilli-ilta.

    Äänestä

Ei muutoksia, sama jatkuu, ei niitä joka päivä jaksa eikä ilkeä kirjoittaa. Tosin tytär lapsensa kanssa palasivat Helsinkiin, se jätti ison kolon porukkaan.

Jotain uutta pientä kuitenkin, 5-6 litraa vadelmia on joku metsästä tuonut, pakastin.
Ja kesäkurpitsat kasvavat kohisten, pian saa satoa.

Äidin kanssa kävin eilen silmälääkärissä, kysyin tohtorilta saanko jäädä tutkimushuoneeseen tuulettimen viereen koko päiväksi. Hän lupasi mikäli en puhuisi mitään.
Sehän on minulle täysin mahdotonta, joten jouduin poistumaan helteeseen.

Äänestä
Aloittaja

12/30
ei tullu meille myrskyä ei
tuuli riepotteli jonkun aikaa
muutama jyräys
hetkittäinen sadekuuro
vähän ylempänä oli tehnyt pahojakin tuhoja
mutta ei olis ollu hätää vaikka olis tullukkin tänne
nautin nimittäin yhtä paljon myrskystä
kun auringosta
kaikki kelpaa ei pidä olla liian ronkeli

eilisillä ystävien yhteydenotoilla
jaksaa taas pitkään hymyillä auringon kanssa kilpaa
kahden luona kävin oikeen henk kohtaisesti
ja niillä nauruilla ikää tuli taas lisää roppa kaupalla
maailmaa tuli paranneltua monelta kantilta

nää tunnin aamukahvit
sisällä lämmintä ainoastaan kakskytkaks astetta
ulkona sininen taivas ja aurinko

vapaa päivä pikku jätkän hoidosta
nyt kun on ne suurajot
ja miehethän on siellä jo pienestä pitäen
enonsa kanssa kulkee pikikseltä pikikselle

nautitaan ja ollaan onnellisia siitä mitä meillä on
eikä kuluteta aikaa murehtimiseen mitä ei ole :)

Äänestä

Myrsky on upea katsella, mutta en uhmaisi vaarallisissa paikoissa.
Täälläkin vain vähän jyrisi eikä tullut mitään vahinkoja, joten eipä tullut koettua suurta mysrkyä.

Olen pari viikkoa ollut flunssassa, ja sen vuoksi olen nyt hyvin väsynyt. Koskaan aikaisemmin en ole sairastunut flunssaan kesällä, joten en tunne nyt itseäni onnelliseksi. Jos saisin voimani takaisin, olisin onnellinen.

Pitäisi lähteä mökille, mutta en oikein jaksaisi, kun koko ajan väsyttää ja nukuttaa. Mökin seutuvilla on riehunut ukkonen, pitäisi mennä katsomaan, onko tullut tuhoja.

Onkohan kukaan toinen sairastellut nyt flunssaa ja millaisin oirein? Itse sain tartunnan mökillä vieraillesta vieraistani.

Äänestä
  • Aloittaja

    ei oo ollu kesäflunssaa ei
    mutta sen oon kuullu että jos sellanen tulee
    niin se on tosi pitkällinen yleensä
    eikä ihmekkään kyllähän ne kaikki pöpöt
    helteessä viihtyy
    yleensähän aina talvella puhutaan
    että kun ne kunnon pakkaset tulee niin kyllä pöpöt kuolee
    mutta toivotaan että nyt ennen kunnon pakkasia paranet ;)

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    ei oo ollu kesäflunssaa ei
    mutta sen oon kuullu että jos sellanen tulee
    niin se on tosi pitkällinen yleensä
    eikä ihmekkään kyllähän ne kaikki pöpöt
    helteessä viihtyy
    yleensähän aina talvella puhutaan
    että kun ne kunnon pakkaset tulee niin kyllä pöpöt kuolee
    mutta toivotaan että nyt ennen kunnon pakkasia paranet ;)

    Lenkkikaveri kutsui aamukahville ja oli tehnyt maittavan aamupalan. Koiran kanssa puolitettiin makupalat.
    Iltapäivällä soitteli ja kutsui kaalipataa syömään. Vein torilta mansikoita jälkkäriksi.
    Mies selitti suunnitelmansa tiistain risteilyä ajatellen. Mihin koira hoitoon,mihin auto jätetään jne.
    Hienoa,kun hän tekee suunnitelmat puolestani. Menen mukaan ja vain olen.
    Kannella ihastellaan upeata saaristoa.
    Loistopäivä. Huomenna menen markkinoille myyntikojulle myyntihommiin.

    Äänestä

  • Minä sairastin flunssa n.kk sitten. Alkoi lihasten- ja päänsäryllä, jatkui kuumeella, nuhalla, limaisella yskällä. Oli kunnon räkätauti. Parani parin viikon päästä särky- ja yskänlääkkeillä.

    Äänestä

Tänään olen mekein parantunut. Tulin eilen mökille ja tapahtui kuin ihmeparannus, eli siis tunnen olevani melkein terveen kirjoissa.
Limaista yskää oli minullakin ja yöllä kurkku rohisi niin, ettei välillä henkeä saanut.

Eli nyt tunnen oloni jo melko onnelliseksi. Toivottavasti kukaan toinen ei saa tuota hirviöflunssaa.
Tulin juuri saunasta ja uimasta ja keittelen pian saunakahvit. Aurinko paistaa ja on lämmintä ja tyyntä.
Huomenna pitää piipahtaa veljen luona kylässä, joka asuu tässä lähistöllä.

Äänestä
  • Lähellä asuva kylä, tuttua on tyylisi.

    Äänestä

Miten niin lähellä? Miten niin tuttua tyyliä? En ole täällä paljon kirjoitellut, tai juuri missään keskustelupalstoilla.

Äänestä
  • Kylä joka asuu lähistöllä, kirjoitit, tuntui tutulta ajatusvirheeltä.

    Äänestä

  • se siitä kirjoitti:

    Kylä joka asuu lähistöllä, kirjoitit, tuntui tutulta ajatusvirheeltä.

    No joo, miten tuon nyt haluaa ymmärtää. Täällä on paljonkin henkilöitä, jotka ovat pilkun viilaajia.
    Jos lukee tämän päivän ammattilaisten kirjoituksia, niin sanamokia on todella paljon.

    Todennäköisesti kirjoittelet itsekin sanavirheitä, ja se meille kaikille suotakoon anteeksi. Ei ne pilkut ole tärkeitä, vaan asiat.

    Äänestä

  • se siitä kirjoitti:

    Kylä joka asuu lähistöllä, kirjoitit, tuntui tutulta ajatusvirheeltä.

    Ei ole sissinens minä enkä minä ole sissinens. Mutta hauskaa jos minullakin on tuollaisia ajatusvirheitä :-)

    Äänestä

Aloittaja

13/10
hainpa pari ystävää
savusaunaan ja paljuileen
kauniin kesä illan kunniaksi
toinen oli ollu viimeksi savusaunassa
kolkytvuotta sitten kahdeksanvuotiaana
eikä koskaan paljussa
mutta tykkäs kovasti
mikäs sen mukavampaa kun
kun kaunis kesäilta
hyvää kansainvälistä seuraa
hyvää ruokaa mustikkaista boolia
vähän olutta
neljän hullun matka...
iltapalaksi pullollinen venäläistä skumppaa
ja tunnelmallista musiikkia soittava radio rannalla

elämä on...
ei se tästä paljoo nautinnollisemmaksi voi muuttua.

Äänestä

Mukava viikonloppu, pienin lapsenlapsi oli yö kylässä, tai viikonlopun hoidossa. Muutaman mökkimaton pesin ja toivon ettei yöllä sada, vaikkei tuosta nyt taida olla pelkoa, ennätys hellettä lupasi huomiseksi. Huomenna pitäsi aloittaa puun kärräyskin, voi hiki virrata.

Äänestä

Keski-Suomi oli entisensä.
Niin näyttää olevan Tiinainenkin.
Onhan tuo sentään aikasti paljon, mitä onnellisuuteen tulee.
Olisin kyllä halunut nähdä Suomalaisen voittavan rallimme kahdella minuutilla,
vähintään.
Jotain jäi loistokkuudesta puuttumaan.
Peekele, pois nuo polku-autot ja voimaa sekä ääntä raakasti lisää.
Niin oli vienoa kuunneltavaa, kuin Tiinainen kesä-iltana.

Itkun-sekaista onnea on myös siinä, että minulla ei ole kohta enää yhtään vanhaa
tieto-kone-romua jäljellä.
Autoni ilmastoinnin kylmän viiman kyynelöimät silmäni saattoivat ne Kivikon
kierrätys-keskukseen.

Aika entinen ei koskaan enää palaa,
tarvi konettakaan räplätä ees salaa...


H.

Äänestä
  • Hyvin hyppivät autot töyssyissä. Kerrohan pienenä sivuystävällisyytenä, mikä on paras kohtalo läppärille, jossa ei ole muuta vikaa, kuin se että se ei käynnisty ja jos tuhannen yrityksen jälkeen käynnistyy niin kannattaako se tyhjätä aukaista ja repiä sisukalut ulos?

    Äänestä

  • old_profile_85999 kirjoitti:

    Hyvin hyppivät autot töyssyissä. Kerrohan pienenä sivuystävällisyytenä, mikä on paras kohtalo läppärille, jossa ei ole muuta vikaa, kuin se että se ei käynnisty ja jos tuhannen yrityksen jälkeen käynnistyy niin kannattaako se tyhjätä aukaista ja repiä sisukalut ulos?

    "mimerkki"

    Jos vanhasta saa enää satunnaisesti revittyä tietoa irti.
    Tieto kannattaa repäistä niin nopeasti kuin mahdollista.
    Koskee myös tieto-koneita.
    Jos oma-tunto antaa myöten, voi tieto-koneetkin heittää suoraan roskikseen.
    Ei kuitenkaan pussissa, jossa on johto-lankoja omistajaan.
    Kuten kauppa-kuitteja tai vanhoja laskuja.
    Suomen kokoisessa maassa on yks ja sama, miten roskaa.
    Meille tulee tosi kalliiksi tehdä jotain mitä tosi isot maat eivät tee.

    Surkeakin nörtti voi onnettomilla muskeleillaan hyppiä ilmaan.
    Ei ole kovinkaan innostavaa katsella.
    Ja kuunnella pako-putkensa hentoa piippausta.

    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "mimerkki"

    Jos vanhasta saa enää satunnaisesti revittyä tietoa irti.
    Tieto kannattaa repäistä niin nopeasti kuin mahdollista.
    Koskee myös tieto-koneita.
    Jos oma-tunto antaa myöten, voi tieto-koneetkin heittää suoraan roskikseen.
    Ei kuitenkaan pussissa, jossa on johto-lankoja omistajaan.
    Kuten kauppa-kuitteja tai vanhoja laskuja.
    Suomen kokoisessa maassa on yks ja sama, miten roskaa.
    Meille tulee tosi kalliiksi tehdä jotain mitä tosi isot maat eivät tee.

    Surkeakin nörtti voi onnettomilla muskeleillaan hyppiä ilmaan.
    Ei ole kovinkaan innostavaa katsella.
    Ja kuunnella pako-putkensa hentoa piippausta.

    H.

    " H " Kiitos vastauksestasi. Oleellisimman olen imaissut (siis käyttänyt osaavampaa ihmistä apuna ruokapalkalla)ja siirtänyt nykyiselle koneelle ja tässä kait on taltioituna pilviin (pitkin hampain sallin). Tyhjennystä eli poistoja en. Hmmm... nythän voisin etsiä ruuvimeisselin ja katsella sisuskaluja läppäristä, siis uusioaskarteluun sopivaa aineistoa. Nythän se avaus on jo luvallista, kun pränttäsit sen luvan tuossa. Jahka helteet lamaavat niin, että jaksan istua vain pöydän ääreen tuulipylvään kierrättäessä ilmaa ympärilläni niin siinä sitä iloa riittää, eikä tarvitse harmitella.

    Äänestä

12-14/30

Oli kyllä niin onnellistuttavaa katsella Kalevankisoja. On syytä olla ylpeä tuosta nuoresta yleisurheilijoidemme sukupolvesta joka uhkuu kuntoa, intoa ja terveyttä ja ja osaavat olla eläviä myös tunteissaan. Pojat on järestään komeita ja tytöt kauniita, niin kauniita että Kaunareidenkin nuoret mimmit ovat helisemässä, koska ei ole suomityttösten veroista.

15/30

On kaunista ja ihanaa ja lämmintä: ei kelpaa lämpö hyttysille ja rantakäärmeetkin lehtien mukaan nousevat pensakon oksille jäähyttelemään, kun ei kuumilla kallioilla kestä loikoa ilman paistumisvaaraa. Toivotaan sammakoille kosteikkoja lähelleen. Metsänsiimeksessä on varjoa ja marjoja. ;-)

Äänestä
Aloittaja

14/30
eka versio hävis johonkin
toivottavasti ei tuu esiin jostain
mutta lyhykäisyydessään
ihanaa lämmintä kesä sunnuntaita
saatiin taas viettää... vieläkin
käytiin syömässä ja saunomassa
ystävien vihdoinkin saunomiskuntoon saadussa
uuden uutukaisessa mökkisaunassa
sisustus sain haukkomaan henkeä...
kaikki tehty vanhasta laudasta heinäseipäistä
kärrynpyöristä ym ym...

selvennykseks nyt kumminkin
ei syöty siellä saunassa :)

nukahtaa sain taas kahden miehen kanssa
vähän isomman ja vähän pienemmän
pienempi oli ollut neljä päivää
joten ei hänenkään tarvinnu paljoo unta odotella...

onnea on helteiset kesäiset
tapahtumarikkaat viikonloput ;)

Äänestä
Aloittaja

15/30
kymmenen tunnin yöunet takaa
miehen keittämät aamukahvit

kiva seurata kun joku on jo aamusta
energiaa täynnä
ite en viitti vielä käynnistyä kun ei oo pakko

ehkä kumminkin kohata pistän tän aparaatin kiinni
ja siirryn tonne ulkoilmaan loikoileen
ja nautiskelemaan auringosta
lämpimästä järvivedestä
ja kahden miehen seurasta
toinen kyllä lähtee illaks töihin
ja toisen tulee äippä hakeen kun pääsee töistä

tämä viikko pitää ottaa levon kannalta
että sit taas viikonloppuna jaksaa jaksaa jaksaa...
sen mää kerron sit perjantaina
mitä pitää jaksaa
mutta mulle on tulossa takuu mukava viikonloppu
jos elämää riittää
sehän ei oo koskaan itsestäänselvää
ja sen takia haluankin ottaa jokaisesta päivästä kaikki irti

toivotan kaikille
tapahtumarikasta uutta alkavaa viikkoa
ja iloa elämään :)

Äänestä

Pari kyytä nähtiin mökkiteillä.

Jälkipolvia, kun on mökillä. Niin eräänä yönä puolen yön aikaan oli kuulunut katolta meteliä.
Tytön trampoliini on muutaman metrin päässä mökin pihassa.
Kun menivät katsomaan, sen tolppien päällä oli kaksi isoa pöllöä.
Ilmeisesti viirupöllöjä.
Tietääkö kukaan käyvätkö kissojen ja koirien kimppuun?
Nälkäkö ne niin liki tuo vai mikä?

Äänestä
  • Jos nälkä on niin varmasti käyvät kimppuun ja jos nälkäisiä poikasia niin sitäkin varmemmin. Mulla käy korkealla, mutta itteni vieressä katolla kytiksellä variksia ja harakoita kun tuossa omaa parvekettani alempana on pupusia parvekkeella;. haaveilevat varmaankin porkkanasäkin ryöväämisestä.

    Äänestä

Ikävä vaihtuu pieniin ilon pilkahduksiin. Löysin ensimmäisen pienen vihreän tomaatin ; )

Äänestä

Kuinkahan oman ikäväni kanssa käy? Ikävöin lapsiani. Jokakerta, kun he lähtevät luotani, kuristaa kurkkuani ja jää niin tyhjä olo. Tuntuu kuin jotain suurta olisi poissa elämästäni. Tunne lievenee joidenkin päivien kuluttua muiden asioiden viedessä huomioni.
Ymmärrän Korppis hyvin ikävääsi.

Äänestä
  • Elämme Suomessa Petzen kanssa Lat-suhteessa. Tuemme ikävässämme toinen toisiamme. Nyt Petzen huolena on tyttären matka Sri Lankaan. Onneksi soitin tytölle ennen kuin lähti, että joka päivä lähetät isällesi viestin.

    Sama huoli pätee esikoiseeni, aina menossa milloin minnekin. Kauheinta oli kun hän matkusti Malesiaan seuraavana päivänä kun se eka kone hävisi.

    No, nyt hän lähtee vielä loman lopuksi muutamaksi päiväksi Puolaan morsiamensa kanssa. Eurooppa tuntuu kuitenkin turvallisemmalta, mutta tiedä häntä.

    Kolme viikkoa hän oli luonani, ilmat suosivat, meillä oli tosi upea loma.

    Parasta oli kun koko Suomeen povattiin hirmumyrskyä. Hän makasi riippukeinussa ja minä istuin vieressä, aurinko porotti koivujen välistä ja me odoteltiin.

    Mieleeni tuli lapsuus kun istuin äitini kanssa portailla odottelemassa jonkun uskonlahkon ennustamaa maailanloppua. Ei tullut maailanloppua. Nytkään ei tullut hirmumyrskyä vain kohtalainen tuulenmyräkkä ja hieman vettä.

    Äänestä

Mulle on onnellisuus kun voin tehdä mitä haluan niissä rajoissa mihin on mahdollisuus ja otan siitä irti minkä pystyn, se riittää mulle ja olen tyyväinen jokaisesta päivästä.

Äänestä
  • "Euroero"

    No HUH huh ku peliästyin. Luettuani sun kommentin vähäkö oli kiirus kattella mun sormiani, että ovatko ne vielä kiinni ranteessa kiinni olevassa kämmenessä.

    Helpotukseni oli suuri, sillä sielähän ne kymmenen olivat omilla paikoillaan.

    Siis, että asiani tulisi ymmärretyksi, tarkoitukseni oli sanoa, että kirjoituksesi oli prikulleen, kuin mun sormilla kirjoitettu.
    Aatella, että mun sormiani on muillakin.:)
    Monesti oon ihmetellyt, kun luen joidenkin tekstiä, että "Ohhhoh.. johan toi praataa ku mää."

    Äänestä

Aloittaja

16/30
eipä olis vielä neljä vuotta sitten uskonu
kuinka vielä tällä iällä vielä nauttii
näistä lapsivapaista aamuista

tiskikone hurisee selän takana
eikä itse tarvinnu eväänsä heilauttaa
ruohonleikkuri surisee pihassa
ja täällä mää vaan istuskelen
ja nautiskelen viimeisistä kahvitipoista
pitää aina toinen kupillinen jäähdyttää
kun sanotaan että kylmä kahvi kaunistaa

mylly kyllä kutsuu tänä päivänä
ja seuraksi saan sinne myös
sen pienen sydäntenmurskaajan
muutamaksi tunniksi
kivahan se on välillä täältä lähteä
ns ihmistenilmoille :)

alku näyttää lupaavalta
sen sit näkee mitä ilta tuo tullessaan
ainakin miehen töistä kotiin
tuonu tähän asti tossa yhdentoista tietämillä
toivotaan että tänäkin iltana

onnellisuutta on kun saa nukkua jonkun vieressä
ja herätä aamulla hyvää huomenta pusuun :)

Äänestä
  • Hei ystäväiseni, eilinen oli ihan hyvä päivä, ei tapahtunut mitään erikoista.
    Joskus tapahtuu ja aina se ei välttämättä ole kivaa.
    Viime viikolla tapahtui, melkoinen souvi siitä seurasikin, pyykkiä mm.

    Illalla soitti vuosikymmenien ajan ystävänäni pysynyt mies, tulee tänään käymään. Sanoi olevansa kävelemässä, kysyin käveleekö meille saakka ja lupasin pedata yösijan valmiiksi.
    Saattaapi iltapäivällä olla vatsalihakset paljosta nauramisesta kipeät. Meidän huumorimme osuu niin yksiin, ettei tuo eräs sitä ymmärrä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    old_profile_59003 kirjoitti:

    Hei ystäväiseni, eilinen oli ihan hyvä päivä, ei tapahtunut mitään erikoista.
    Joskus tapahtuu ja aina se ei välttämättä ole kivaa.
    Viime viikolla tapahtui, melkoinen souvi siitä seurasikin, pyykkiä mm.

    Illalla soitti vuosikymmenien ajan ystävänäni pysynyt mies, tulee tänään käymään. Sanoi olevansa kävelemässä, kysyin käveleekö meille saakka ja lupasin pedata yösijan valmiiksi.
    Saattaapi iltapäivällä olla vatsalihakset paljosta nauramisesta kipeät. Meidän huumorimme osuu niin yksiin, ettei tuo eräs sitä ymmärrä.

    hei vaan sullekkin ystäväni
    sen uskon että kun teillä tapahtuu
    niin pyykkiä tulee...

    kiva kun ystävät tulevat vuosikymmenienkin jälkeen
    ja vielä kävellen ja yökylään
    on se muuten kumma ettei noi miehet
    aina ymmärrä kaikkia meidän naisten kotkotuksia
    niillä olis paljon oppimista
    ja uskoisin että elämä olis paljon hauskempaa
    ja saisevat helpolla sikspäkit
    kun ei tartte kun nauraa niin jo vatsalihakset
    saa kovaa treeniä

    aurinkoa päivääsi
    ja paljon marjoja pakastimeen ;)

    Äänestä

Alan toipua "lapsen hoidosta" ; ) Ikävä alkaa helpottaa. Miksi ikävöin, poika oli vuosiin lähes koko loman kanssani mökillä, saimme paljon aikaseksi yhdessä. Lomasäätkin suosivat. Poikakin nautti vapaudesta ja huolenpidosta, olisi halunnut vielä jäädä, mutta olivat morsiamensa kanssa ostaneet matkan Puolaan joten palasivat Hesaan.

Tänään menen poimimaan vadelmia Petzen pihalta ja siistin hänen nurmikon trimmerilläni. Illalla kun pimenee meillä on tarkoitus syödä kiinalaista ruokaa ja istua kynttilöiden valossa kiinalaisen rekvisiitan koristamalla laiturilla.

Äänestä
Aloittaja

17/30
tänään on se päivä jolloin vihdoinkin
saadaan korjautettua se pauke
mikä meidän auton takapäästä kuuluu
pikkuhiljaa jo ruvennu ärsyttään
kun se pitää niin kauheeta meteliä
varsinkin hiekkateillä
ja niitähän meillä täällä piisaa

mies on menny pensaaseen heti aamusta
kohta saadaan pakaste täyteen punasta viinimarjaa
odottamaan sitä aikaa että ilmat viilenee
ja jaksaa ruveta keitteleen mehua ja hilloa
ei viitti näin kuumalla enää kuumentaa taloa lisää
vaikka aamulla oli sisällä vaan 20 astetta
niin illalla on varmaan taas 26

oliskohan sitä käytävä kaupassakin
kun jääkaappi huutaa tyhjyyttään
vaan kun ei viittis liikkua täältä mihinkään
täällä maalla on niin leppoisaa :)

mutta ei päivää ettei saa lukea jotakin toisia ihmisiä loukkaavaa
iltasanomissa oli jonkun naisen blogista juttua
hän kun oli kävelly jossain missä lie
sillä nyt ei oo merkitystä
joku mies oli ihmetelly suureen ääneen
että onkohan toi mies vai nainen
eikä syy ollu missään muussa kun paljaassa päälaessa
koskahan meidän kaikkien annetaan olla sellasisia kun olemme
ja viihtyä omassa ulkonäössämme koossamme
ja persoonassamme

onnelisuuden tähän päivään tuo mies seura
omallani on nimittäin vapaapäivä
eikä tartte jutella itsensä kanssa koko iltaa
kun ei mihinkään kylillekkään tee mieli
pitää vetää henkee ja kerätä voimia
tulevaan viikonlopun koitokseen ;)

Äänestä

Olenkin vähän epäillyt että tiinainen onkin epä-musikaalinen.
Onkohan edes koskaan saanut oikein räväkkää osaa näytelmissäkään...

Omassa onnellisuudessanikin on pieni särö.
Olen alkanut pelätä että hellettä on Joulunakin.
Jos on, niin sitten sanon minäkin että onpahan pasha-kesä.

Muuten olen tasa-painossa onneni kanssa.
Jostain sitä vaan optikolle aina riittää.
Elämään pitää suhtautua myönteisesti aina.
Niin arkena kuin Sunnuntaina.
Miksi etsiä onnea maailmalta, kun se löytyy jo itsensä sisältä.

H.

Äänestä

16/30

Eilen oli olo kuin perseeseen ammutulla siilillä jonka jokaikisessä omassa piikkikarvassa oli tuhansien volttien vibra, kyll tökki niin penteleesti vaan olipa siinä samalla pakko puhkoa niitä mielenkupliaan tuolta sisikunnasta. Vieraskin kävi, joten paistelin vaniljapullia pellillisen ja kahvetta keitin. Kahvi on hyvää ja sielun kolotuksetkin helpottuivat kun alkoi noiden kinttujen ja selän ja kaikkien nivelien säryt hiukkasen helpottamaan kun sai istua vilpoisessa tuulessa korkealla. Helle on niin ihanaa vaan ääreishermostolle se on kuin salamapotentiaalin latausta.

17/30

Onnelisen ihana euforia. Kokonainen yö ja 4 pitkää yhtenäistä unijaksoa ilman valveillaolon turhaumaa. Lepo on ihanaa ja siitä ja sen jälkitilasta nautii aina kun on mahdollista.

Äänestä

17/30

No niin, nyt se sitten on ohi. Mikä? No yksi painajainen jota olen kieputellut unissani jo 40 vuotta, suurinpiirtein. Olen kaiken ohessa käynyt ilta- tai päivälukiota ja joko myöhästynyt ja siten jättänyt menemättä tunnille joko luovuttamalla tai turhaan etsimässä luokkahuonetta, joka aina on ei kuin aiemmin, tai joskus luovutan jo ulko-ovella ja lampsin tekemään jotain muuta jonnekin lähettyville, että ehdin just yhdelle tietylle tunnille. Matikantunnille meno taas jännittää aina, kun en ole muistanut tehdä kuin yhden kerran kotitehtävän ja unessa on aina lukuvuoden kannalta vaikein, koko matematiikan oppimäärän kattava koe edessä ja sitä ennen on tunti, jossa opettaja taristaa kaikilta, että kaikki läksyt on tehty ja kokeissa on oltu jne ... sydän tykytellen astun aina luokkaan ja herään onneksi ennen tuomiota. Mahtuu uneen joskus onnistumisiakin, mutta joka uni muistuttaa aina, etten ole ollut läsnä, vaa 80 prosenttisesti out. Mutta nyt, äiti, joka oikeasti on kuollut jo 90-luvulla sai kuulla minun suustani - kun unessa turhauduin siihen, että läksykirjat ja vihot katosivat sitä mukaa kun olin niihin tarttumassa - että tämä tyttö lopettaa sen phuksen lukion tähän paikkaan, kävelen nyt heti kansliaan henkkarit mukanani ja sanon että se on loppu nyt. Kävelin kohti ulko-ovea ja paas kattoon, kun huomasin läppärin hehkuvan valoa ja tajusin, et voinkin ihan noin vain mennä nettiin ja sieltä kautta irtisanoutua, ei tarvii mennä sinne koululle. Katsoin viellä koneelta ohjeet ja siellä kiitettiin lopetuksesta ja luvattiin asian varmistamiseksi ihan kirjaimia myöten lähettää kuivamustekynällä allekirjoitettavaksi eroamiskaavakkeeni ja sen saatuaan koulu lähettäisi lopullisen vastuksen.

Olen tosi onnellinen, sillä olen varmasti vetänyt turhan tähden jotain käsittämätöntä kivirekeä perässäni, noin alitajuisesti ja nyt se on sitten katkaistu. Ai mikä? no se vetoaisa ja kivireki jääköön kuittumaan.

Äänestä
  • Muutama kirjain näyttää puuttuvan tuosta tekstistä, se merkkaa että migreeni on tulossa ja sumentavia läikkiä on näkökentässä, vaan ei se haittaa, sekin varmistaa vain että jotain on lopullisesti ohi.

    Äänestä

  • old_profile_85999 kirjoitti:

    Muutama kirjain näyttää puuttuvan tuosta tekstistä, se merkkaa että migreeni on tulossa ja sumentavia läikkiä on näkökentässä, vaan ei se haittaa, sekin varmistaa vain että jotain on lopullisesti ohi.

    Iltaoppikoulun käyntiin tarvitaan motiivi. Jos olet yli kuuskymppinen, uskon, että opiskelu on ollut kivireki ja se on tullut painajaisina uniisi.

    En ole ikinä nähnyt unia opiskeluaijoistani koska koin opiskelusta suurta mielihyvää. Työni tarjoilijanna oli minun kivirekekeni. Näin usein unia, että en saa asiakkaiden tilauksia pöytään, minulla on kiire eikä mikään onnistut. Tarjoilijaksi ikään kuin ajauduin palattuani Ruotsista vuonna 1970. En tuntenut koskaan ammattia omakseni. Aloitin itseni koulutuksen ensin iltaoppikoulu ja hovimestarikoulutus sitten kauppaopisto, Hotelli-ja ravintolan liikkeenjohtokoulutusja yliopistossa kasvatustieteitä. Kaikki työni ohessa, perheen perustamisen ja lasten teon välissä. Nivoin kuitenkin opiskeluni tarjoilijan ammattini ympärille, tein koulutusrenkaan, jossa hyödynnin ravintola-alan osaamistani.

    Nyt en opiskele enää muuta kuin käytännön tekoja. Timpurointia, puutarhan hoitoa, valokuvausta ym mukavaa ; ) Tänään opettelen virvelin heittoa.

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Iltaoppikoulun käyntiin tarvitaan motiivi. Jos olet yli kuuskymppinen, uskon, että opiskelu on ollut kivireki ja se on tullut painajaisina uniisi.

    En ole ikinä nähnyt unia opiskeluaijoistani koska koin opiskelusta suurta mielihyvää. Työni tarjoilijanna oli minun kivirekekeni. Näin usein unia, että en saa asiakkaiden tilauksia pöytään, minulla on kiire eikä mikään onnistut. Tarjoilijaksi ikään kuin ajauduin palattuani Ruotsista vuonna 1970. En tuntenut koskaan ammattia omakseni. Aloitin itseni koulutuksen ensin iltaoppikoulu ja hovimestarikoulutus sitten kauppaopisto, Hotelli-ja ravintolan liikkeenjohtokoulutusja yliopistossa kasvatustieteitä. Kaikki työni ohessa, perheen perustamisen ja lasten teon välissä. Nivoin kuitenkin opiskeluni tarjoilijan ammattini ympärille, tein koulutusrenkaan, jossa hyödynnin ravintola-alan osaamistani.

    Nyt en opiskele enää muuta kuin käytännön tekoja. Timpurointia, puutarhan hoitoa, valokuvausta ym mukavaa ; ) Tänään opettelen virvelin heittoa.

    Muistaakseni kesäyliopiston kasvatustieteen appron suoritit, mitä muuta?

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Iltaoppikoulun käyntiin tarvitaan motiivi. Jos olet yli kuuskymppinen, uskon, että opiskelu on ollut kivireki ja se on tullut painajaisina uniisi.

    En ole ikinä nähnyt unia opiskeluaijoistani koska koin opiskelusta suurta mielihyvää. Työni tarjoilijanna oli minun kivirekekeni. Näin usein unia, että en saa asiakkaiden tilauksia pöytään, minulla on kiire eikä mikään onnistut. Tarjoilijaksi ikään kuin ajauduin palattuani Ruotsista vuonna 1970. En tuntenut koskaan ammattia omakseni. Aloitin itseni koulutuksen ensin iltaoppikoulu ja hovimestarikoulutus sitten kauppaopisto, Hotelli-ja ravintolan liikkeenjohtokoulutusja yliopistossa kasvatustieteitä. Kaikki työni ohessa, perheen perustamisen ja lasten teon välissä. Nivoin kuitenkin opiskeluni tarjoilijan ammattini ympärille, tein koulutusrenkaan, jossa hyödynnin ravintola-alan osaamistani.

    Nyt en opiskele enää muuta kuin käytännön tekoja. Timpurointia, puutarhan hoitoa, valokuvausta ym mukavaa ; ) Tänään opettelen virvelin heittoa.

    Hei Kooppik. Tuta anteeksi epätarkkuuteni. Siinä unessa olin aina vuoroin päivä tai iltalukiossa. Jätin aikanani lukion kesken ja joskus harkitsin aloittavani kenteies iltalukion. Oli huono omatunto lopettamisesta, koska äiti olisi niin halunnut minusta ylioppilaan. Ehkä tämä uni katkaisi viimeisiä napanuotan repaleitten kiinnikkeitä minun ja äitini yliauktoriteetin väliltä tuolla sisäisenpuheen valtakunnassa, jossa tehdääb ja ajatellaan joissain asioissa niin, kuin on 'aina tehty' ja 'meillä päin on tapana' ja 'kaikki niin tekee' jne. Taidan olla vähän hidas näissä elämän irtiotoissa :--))

    Niin se tahtoo olla, että stressi ja kiire joskus ihan tuoksutkin ja ylipäätään jokin vanhahtava dejavou muistutus saattaa laukaista tilanteen, jossa unessa on keskellä epävarmuutta, pahimpia pelkojaan ja omia häpeäpilkkujaan jotka on kuitenkin oikeasti vaan niitä ei härkäsiä vaan kärpäsiä.

    Hyvin on sinulla koottu tuo koulutuskudelma monipuolisesti tietoa, teoriaa käytäntöä ja sovvellusta hyödyntäen ja sitten tuota vähän auktoriteettitietoakin sinetiksi.

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Iltaoppikoulun käyntiin tarvitaan motiivi. Jos olet yli kuuskymppinen, uskon, että opiskelu on ollut kivireki ja se on tullut painajaisina uniisi.

    En ole ikinä nähnyt unia opiskeluaijoistani koska koin opiskelusta suurta mielihyvää. Työni tarjoilijanna oli minun kivirekekeni. Näin usein unia, että en saa asiakkaiden tilauksia pöytään, minulla on kiire eikä mikään onnistut. Tarjoilijaksi ikään kuin ajauduin palattuani Ruotsista vuonna 1970. En tuntenut koskaan ammattia omakseni. Aloitin itseni koulutuksen ensin iltaoppikoulu ja hovimestarikoulutus sitten kauppaopisto, Hotelli-ja ravintolan liikkeenjohtokoulutusja yliopistossa kasvatustieteitä. Kaikki työni ohessa, perheen perustamisen ja lasten teon välissä. Nivoin kuitenkin opiskeluni tarjoilijan ammattini ympärille, tein koulutusrenkaan, jossa hyödynnin ravintola-alan osaamistani.

    Nyt en opiskele enää muuta kuin käytännön tekoja. Timpurointia, puutarhan hoitoa, valokuvausta ym mukavaa ; ) Tänään opettelen virvelin heittoa.

    "korpikirjailija"

    Paloma hooooeiii!
    Kallar inte Dala-Älven en ny börjare för att bli spöat?
    Hoppas om, du fotograferar händelsen.
    Om den här bloggaren :)

    H.

    Äänestä

  • ???? kirjoitti:

    Muistaakseni kesäyliopiston kasvatustieteen appron suoritit, mitä muuta?

    Kesäyliopistot toimivat yliopistojen alaisina ja esim. kasvatustieteiden approon vaaditaan 25 opintoviikkoa, joten sitä ei yhdessä kesässä suoriteta. Suoritin kasvatustieteiden appron äitiyslomalla ollessani Tampereen yliopiston etäopiskelijana.


    Mitä sinä olet opiskellut?

    Äänestä

  • old_profile_85999 kirjoitti:

    Hei Kooppik. Tuta anteeksi epätarkkuuteni. Siinä unessa olin aina vuoroin päivä tai iltalukiossa. Jätin aikanani lukion kesken ja joskus harkitsin aloittavani kenteies iltalukion. Oli huono omatunto lopettamisesta, koska äiti olisi niin halunnut minusta ylioppilaan. Ehkä tämä uni katkaisi viimeisiä napanuotan repaleitten kiinnikkeitä minun ja äitini yliauktoriteetin väliltä tuolla sisäisenpuheen valtakunnassa, jossa tehdääb ja ajatellaan joissain asioissa niin, kuin on 'aina tehty' ja 'meillä päin on tapana' ja 'kaikki niin tekee' jne. Taidan olla vähän hidas näissä elämän irtiotoissa :--))

    Niin se tahtoo olla, että stressi ja kiire joskus ihan tuoksutkin ja ylipäätään jokin vanhahtava dejavou muistutus saattaa laukaista tilanteen, jossa unessa on keskellä epävarmuutta, pahimpia pelkojaan ja omia häpeäpilkkujaan jotka on kuitenkin oikeasti vaan niitä ei härkäsiä vaan kärpäsiä.

    Hyvin on sinulla koottu tuo koulutuskudelma monipuolisesti tietoa, teoriaa käytäntöä ja sovvellusta hyödyntäen ja sitten tuota vähän auktoriteettitietoakin sinetiksi.

    Kirjoituksesi uni oli tosi sekava. Siis olisit opiskellut vain äitisi mieliksi.

    Minä kerroin unesta, jonka usein näen ja se on tuo tarjoilijauni. Joskus jopa yritystoiminta pukkaa uniini. Olinhan ravintola-alan yrittäjä toistakymmentä vuotta.

    Ravintola täyttyy asiakkaista eikä minulla ei ole mitään mitä möisin ; )

    Kerran näin unen, että joku tilasi erikoisen juomasekoituksen. Pähkäilin unessa, että olisipa Airi entinen työkaverini ja ravintolan baarimestari nyt täällä vaan kun hän ei ole eikä pääse tulemaan. Kaksi viikkoa myöhemmin luin Airin kuolinilmoituksen.

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Kesäyliopistot toimivat yliopistojen alaisina ja esim. kasvatustieteiden approon vaaditaan 25 opintoviikkoa, joten sitä ei yhdessä kesässä suoriteta. Suoritin kasvatustieteiden appron äitiyslomalla ollessani Tampereen yliopiston etäopiskelijana.


    Mitä sinä olet opiskellut?

    Tarpeeksi akateemiseen loppututkintoon.

    Äänestä

  • ???? kirjoitti:

    Tarpeeksi akateemiseen loppututkintoon.

    Jos olet akateemisen loppututkinnon suorittanut ja sivistynyt sekä elämässäsi onnellinen et räksytä muiden kirjoittajien perässä jonninjoutavia.

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Kirjoituksesi uni oli tosi sekava. Siis olisit opiskellut vain äitisi mieliksi.

    Minä kerroin unesta, jonka usein näen ja se on tuo tarjoilijauni. Joskus jopa yritystoiminta pukkaa uniini. Olinhan ravintola-alan yrittäjä toistakymmentä vuotta.

    Ravintola täyttyy asiakkaista eikä minulla ei ole mitään mitä möisin ; )

    Kerran näin unen, että joku tilasi erikoisen juomasekoituksen. Pähkäilin unessa, että olisipa Airi entinen työkaverini ja ravintolan baarimestari nyt täällä vaan kun hän ei ole eikä pääse tulemaan. Kaksi viikkoa myöhemmin luin Airin kuolinilmoituksen.

    Noin 40-vuoden aikana ehtii unikaaos, jonka alkuperä on nuoruusvuosilla, saada hyvinkin sekavia päällekkäisyyksiä. Silloin saattoi saada jälki-istuntoa oikeassa koulussa ja huolellisuusnumeroon tuli alennusta jne. . Siksi myöhästymistä saattoi yrittää estää käyttämällä koulun takaovia ja seikkailla vähän vieraammilla käytävillä ja nekin sitten siirtyy uneen.

    Varmaankin nämä kuolevat lähimmäisemme ajattelevat elämänsä rakkaita tai muuten merkittäviä ihmisiä elämänkaarensa varrelta ja telepatiakanava synkronoituu ja alitajunta usein unipuolella aktivoituu näille värähdyksille ja valveilla ollessa saattaa tulla jopa etiäisiä.

    Äänestä

Ampiiset lähteneet pessiistään ja tunkevat joka paikkaa. Miulla nahka kuiva ku kälvätty särki. Eikä saa sadetta aikaseks... prkl.

Äänestä
  • Auttaisikos vitaroo?

    Äänestä

  • imlo kirjoitti:

    Auttaisikos vitaroo?

    Ei auta jos muka tuleepi se nikke liknell ja tanstyttöset. Tummelikaa ei auta ja nuo ampijaiset.
    Tulis ees ukkone.

    Äänestä

  • olmi kirjoitti:

    Ei auta jos muka tuleepi se nikke liknell ja tanstyttöset. Tummelikaa ei auta ja nuo ampijaiset.
    Tulis ees ukkone.

    Ukkosta minäkin olen päivän odottanut, mutta ei näytä sitäkään tulevan, vaikka ukkostutka muka niin näyttää.
    Niken se on vitaroo pannut ihan tanssaamaan.

    Äänestä

  • imlo kirjoitti:

    Ukkosta minäkin olen päivän odottanut, mutta ei näytä sitäkään tulevan, vaikka ukkostutka muka niin näyttää.
    Niken se on vitaroo pannut ihan tanssaamaan.

    Luin jottahan se on Ruottissa sama maenos saanu paljon kanteluja, niije tanssityttöjen takija. Sukupuolista sortoo. Nikke ja Raksu käyttävät vissii kumpanenkii..tiijä sitte.

    Äänestä

  • olmi kirjoitti:

    Luin jottahan se on Ruottissa sama maenos saanu paljon kanteluja, niije tanssityttöjen takija. Sukupuolista sortoo. Nikke ja Raksu käyttävät vissii kumpanenkii..tiijä sitte.

    Niin varmaan...

    Voihan vitaroo, onko tuossa nyt ihmeempää? Emmää ainakaan nää.

    https://www.youtube.com/watch?v=MNZrBYsDAXM

    Äänestä

Aloittaja

18/30
auto vihdoinkin kunnossa
ei enää kilise eikä kolise
vähän vie aikaa ennen kun tottuu
kolisemattomaan kyytiin

helppo päivä
lapsivapaata puolesta päivästä alkaen

uusiaperunoita ja ranskalaista sipulisilliä

Äänestä
  • mitäs sillit siihen

    Äänestä

Meni tässä lomaillessa monta ihanaa päivää. Oli sellainen merkillinen tunne, kuinka lämpöisesti kesä juuri näinä päivinä piti sylissään. Lempeä tuuli lievensi helteen tukaluutta ja tuli jopa tehtyä nauttimisen ohella jotain hyödyllistäkin. Esimerkiksi poistaa muutamien rantaan ilmestyneiden lumpeenlehtien mahdollista leviämistä.

Muutamia päiviä tässä kotosalla ja jos ilmat sallii, niin jälleen reissuun.
Uudet simälasit täytyy myös hankkia, joten tilasin ajan optikolta.

Melkoisen tyytyväinen olen tällä hetkellä, vain pieni flunssan jälkeinen väsymys hieman kiusaa.

Äänestä
  • Aloittaja

    ilma se on meilläkin muuttunu
    normaaliks kesäilmaksi
    kahtakymmentä näyttää lämpömittari
    sekin on ihan hyvä pilvisellä säällä
    tän päivän onnellisuus on vielä hakusessa
    vähän jännittää tuleva
    mutta illansuussa oon taas paljon viisaampi
    tän oman elämäntilanteeni kanssa
    toivon parasta pelkään pahinta
    mutta täähän on vaan elämää...

    Äänestä

Yöllä oli ovi auki.
Aamulla palelsi.
Se tekee hyvää jää-kaapissa oleville SF-Kanttarelleille.
SF-Sipuileille ja Kerma-purkille(Valio).
Uutuus-Kanttarellit ovat kuin uudet Perunat.
Ne eivät pelota minua, eivätkä tee jännittyneeksi.
Aiheuttavat vain kuolaamista, kuten mahdollinen uusi elämän-tilannekin.
Jota tosin ei ole näkö-piirissä.

H.

Äänestä
  • Aloittaja

    jotenkin noi sun juttus saa mut
    hymyilemään vähän leveämmin
    ja mikäs sen mukavampaa täällä palstalla
    pisteet aina sille joka osaa pistää oikeet sanat
    oikeeseen paikkaan
    noi kaks viimestä lausetta oli ihan parhaita :D

    Äänestä

Minulla ei ole ollut ongelmia ylisillä nukkuessa. Järven puoleinen ikkuna on auki alakerrassa kuistin molemmat ovat auki sisätiloihin. Pötkähdän puolen yön korvilla vuoteelle, herään noin kahden maissa yöllä ja vedän peiton korville.

Tänään olen ajatellut poimia mustaherukoita. Iltapäivällä on taas pyykkipäivä kirkolla. Taisinkin jo mainita, että minulla on uusi lelu. Virveli ; )

Ei mitään suuria onnen kuohahduksia, vain talallista toljotusta.

Äänestä
  • "korppis"

    Talas sanan tuossa muodossa on kaksi aata.
    Talaallista.
    Olehan tarkkana laituri-ihminen.

    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "korppis"

    Talas sanan tuossa muodossa on kaksi aata.
    Talaallista.
    Olehan tarkkana laituri-ihminen.

    H.

    Taisit taas tallata väärää puuta.

    Äänestä

  • tavallista.. kirjoitti:

    Taisit taas tallata väärää puuta.

    Hunksz@ Älä huoli en ymmärrä puoliakaan sinun kirjoituksistasi. Tasoissa ollaan.

    Äänestä

  • korppis kirjoitti:

    Hunksz@ Älä huoli en ymmärrä puoliakaan sinun kirjoituksistasi. Tasoissa ollaan.

    "korppis"

    luv

    H.

    Äänestä

18/30

Tämän päivän onnellisuus alkoi jo eilen, kun tajusin et ne migreenin hämäräsumennusalueet olivatkin varmaan ukkosen ennustetta ja pistinpä ukkostutkan päälle ja oli tosi hilpeää kun joka päivityksellä rintamaa laajeni ja leveni ja jossain vaiheessa alkoi jyry ja sateet. Näyttää Näyttää itärannikolla ja koillisessa rajan lähellä olevan kevyttä jyryhämminkiä edelleenkin eli voi tulla tännekin lisävilvoitusta. Ennen ole koskaan tykännyt ukkosesta, mutta nyt se onnellistuttaa minua. Sain illalla taas napsittua ihani kuvia taivahalla leijuvista pilvistä ja komein oli juuri ennen pimeän hämärtävää vaikutusta; on sinisellä todella uhkeat ja syvät sävyt ja auringon kulthopeiset läikähdykset antavat lisäpilkettä.

Äänestä

Kävin poimimassa kypsempiä mustaherukoita ja nyt istun kirkolla pyykkäämässä. Kone pyörii alakerrassa ja minä istun ison pöytätietokoneen ääressä Pojat rakensivat minulle uuden tietokoneen ja voi, että pelittää hyvin, pitää muistaa vain mennä vaihtamaan pyykit koneeseen.

Äänestä
  • Fiksuja poikia...
    Kun osasivat rakentaa sellaisen tietokoneen, jolla voi pestä pyykkiäkin.
    Alkaako siinä linkous uutislinkistä vai pitääkö peräti avata oma sovellus?

    Äänestä

  • tekniikka jyllää kirjoitti:

    Fiksuja poikia...
    Kun osasivat rakentaa sellaisen tietokoneen, jolla voi pestä pyykkiäkin.
    Alkaako siinä linkous uutislinkistä vai pitääkö peräti avata oma sovellus?

    Hauska kämmi :)))

    Äänestä

"istun kirkolla pyykkäämässä. Kone pyörii alakerrassa ja minä istun ison pöytätietokoneen ääressä" Oliko liikaa ymmäryksellesi?

Äänestä

Kommenttini oli nimimerkille.... tekniikka jyllää

Äänestä
  • Ihan turhaan tuota selitit, jos joku tekniikan jylläämä ei ymmärtänyt, niin hänellä varmaan on vikaa omassa ymmärtämisessään.

    Äänestä

  • koi kirjoitti:

    Ihan turhaan tuota selitit, jos joku tekniikan jylläämä ei ymmärtänyt, niin hänellä varmaan on vikaa omassa ymmärtämisessään.

    Sulta taas taitaa puut(t)ua huumorintaju täysin ja kokonan.

    Äänestä

  • tupa koi kirjoitti:

    Sulta taas taitaa puut(t)ua huumorintaju täysin ja kokonan.

    Eipä tuossa yhtälössä huumoria ollut, pelkkää korppiksen kiusaamista. Jos kiusateko on mielestäsi huumoria, niin pahasti olet vinksahtanut.

    Äänestä

  • koi kirjoitti:

    Eipä tuossa yhtälössä huumoria ollut, pelkkää korppiksen kiusaamista. Jos kiusateko on mielestäsi huumoria, niin pahasti olet vinksahtanut.

    Joopa joo, ota suotimet silmistäsi. Jos ei omista tippaakaan huumoria, on varmaan kamalaa palstata.

    Äänestä

  • tupa koi kirjoitti:

    Joopa joo, ota suotimet silmistäsi. Jos ei omista tippaakaan huumoria, on varmaan kamalaa palstata.

    No annapa nyt tulla sitä huumoria näytteeksi, niin katsotaan josko ymmärrettäisiin.

    Äänestä

  • noh? kirjoitti:

    No annapa nyt tulla sitä huumoria näytteeksi, niin katsotaan josko ymmärrettäisiin.

    Lähinnä kai olin tarkoittavinani, että täällä kun kiireissään kirjoittaa, tulee kullekin sattumalta mitä sanoja vain.
    Ei aina nekään tarkoitetussa järjestyksessä. Olen minäkin saanut huomautuksia, mutta ei niistä kannata herneitä nokkaansa imaista.
    Enkä muuten tupakoi.

    Minä olen huono vitsinkertoja. Kuulijat ikävystyvät ja säälivät.

    Äänestä

Ropottitietokone Japanista heiltä löytyy ropotti joka pesisi pyykkisi siivoaisi pyyhkisi pyllysi syöttäisi ja laittaisi sinut nukkumaan iltasadun kera, eikä maksa kuulemma paljonkaan sun rahoissa.

Äänestä
  • Oletko täällä vain muita kiusaamassa? Itse en moista ropottia huolis, kun en tarvitse henkilökohtaista avustajaa. Jos itsellesi hankit, niin kerro ihmeessä kokemuksistasi: tuliko pylly puhtaaksi, kenen kirjoittamia satuja kertoi jne..

    Äänestä

Aloittaja

19/30
niin se kävi kun pititin
lääkärisetä kirjoitti vielä bee todistuksen
ja suositteli kuntoutustukea jatkettavan vuodella
nyt se on vaan vakuutusyhtiön hyväksynnästä kiinni
jos sit tää paperisota loppus vähäks aikaa
ja sais huokaista
perästä kuuluu...

hyvän mielen sitä sai tällekkin päivälle
ja siltäosin helpotti
kun sais vuoden huokaista
niin vois tarttua uusiin haasteisiin

mielenkiinnolla tässä odottelen
huomenna aamulla kuuden aikaan
starttaavaa teatteriporukan retkeä kainuuseen
saa nähdä minkälaista draamaa löytyy
jotain on kumminkin odotettavissa...

maanantaina kerron kuinka meni
mutta parhaat palat jääköön salaisuudeksi.

Äänestä
  • Hienoa!! Pidä hauskaa kuntoutusreissuillasi.

    Äänestä

  • Aloittaja

    voi zeezus kirjoitti:

    Hienoa!! Pidä hauskaa kuntoutusreissuillasi.

    pidin hauskaa
    hyvin kuntouduin siinä mielessä
    ettei kerenny ajatteleen
    oikeestaan mitään
    elään vaan siinä hetkessä
    sen kun oppis vielä
    ihan tässä jokapäiväisessä elämässäkin
    niin hyvä olis :)

    Äänestä

Jaa, niitä on nyt sitten B-naisiakin.
Eipähän tarvitse pelätä joutuvansa nosto-naiseksi.
Makuullaan vain sitten.
Pitää myös varoa ettei joudu vakuutus-yhtiön piilo-kameraan.
Kainuussakaan.

Ei taho oikeen löytyä uusia onnellisuuden-aiheita.
Lienee jumalat katsovat ettei heiltä enää uutta irtoa tälle miehelle.
Tai eivät sitten kateuttaan anna enempää.
Olihan sentään pikku-ukkonen minullakin.
4 Salamaa ja jonkun verran useampi jyrinä.
Jumalaiset katastrofit kiersivät kaukaa.
Enkä joutunut pyyhkimään.

H.

Äänestä

Röyhhh....
Suokaa anteeksi, näet nimittäin suoritin todellakin epäkohteliaan Röyhtäisyn.

-Oi niin kuvottavaa :(
-HYI :(

Toi "epäkohtelias"-sana oli kirjoitettu hämäykseksi :)

Eikö Kiinassa ootella syömävieraan Röyhtäisyä, että isäntäväki voisi hyvillään todeta, että vieras on saanut tarpeeksi murkinaa rinnan alle ja on tyytyväinen.
Isäntäväki tietää röytäisystä, että enää ei tartte lapata ruokaa vieraan lautaselle.

Minun röyhtäisyni oli tälläinen. Kohtelias ääni kurkunperältä.
Suoritin kohteliaisuusröyhtäisyn, vaikka kyse ei ollutkaan ruuasta.

Minä oon saanut viime päivinä sisääni NIIN paljon hyvää musiikkia (musiikkijuhlat), että viimeisiä säveliä jo mietin, että mihin sisuskaluuni ne mahdutan.
Täydellinen sisus siis. Maiskuttelen niitä muutamia päiviä siten, että en ole kuunnellut laisinkaan musiikkia. Kyse siis sulatusvaiheesta.

Musiikki on siis tuonut minulle onnentunten. Ilahtumistunteen ehkä olis pareet sana.

No joo, oon nyt tän päivän iisisti kotona, mutta kaiketi huomenna taas suuntaan merelle. Riippuu sateista. Ylihuomenna mikäli huomnenna taivas räpöttää pisaroita liian kans.

Äänestä
  • Seuraatko nyt Mirjam Helin-kisaa.

    Äänestä

  • "Hei kun keikuskelen"

    Suojelkoot ukkosen jumalat teitä meren-neitoni.
    Ja suokoot he pohja-eläimille rikkaan elämän ja runsauden-sarven.
    Levitkööt Wagnerin mustat pilvet kuin kurkkunne suoma Bauröyh.
    Huutakoon kapteeninne mastoineen keikkuvan laivanne kannella.
    Älkööt hän jätä koskaan vuotavaa laivaansa.

    H.

    Äänestä

  • tralallal laa kirjoitti:

    Seuraatko nyt Mirjam Helin-kisaa.

    "tralallal laa"

    Sul' on viehättävä nimimerkki. Ei paha, ei paha olleskaan.:)

    Kenties jos Helsingissä asuisin, niin saattaisin mennä hyvinkin kuuntelemaan laulukilpailua.

    Täs yhtenä iltana, aika myöhään, istutin itseni huvilan terassille ja oikaasin kinttuni vartavasten laitetulle pehmoiselle tuolille. Koko päivän oli ollut NIIN vietävän hiostava ilma, että melkein sadattelin merelle, kun se pläkäksi ryhtyi. Ei tuulen hiventäkään yhdessäkään heinän korressa.

    Kaadoin lasillisen viiniä sitten iltäsyrännä ja kun ne kintut olin oikaassu, niin valitsin radiosta Klassista musiikkia ja aloin vetämään musaa korviini.

    Hyvä kun mainitsit tuosta kisasta. Luulenpa niin, että vetelen taas kinttua suoraksi ja alan kuuntelemaan tuota kisaa. Katsoin, että loppuu vasta 13. päivä.
    Kiitti vaan vinkistä.

    Äänestä

  • Hei kun keikuskelen kirjoitti:

    "tralallal laa"

    Sul' on viehättävä nimimerkki. Ei paha, ei paha olleskaan.:)

    Kenties jos Helsingissä asuisin, niin saattaisin mennä hyvinkin kuuntelemaan laulukilpailua.

    Täs yhtenä iltana, aika myöhään, istutin itseni huvilan terassille ja oikaasin kinttuni vartavasten laitetulle pehmoiselle tuolille. Koko päivän oli ollut NIIN vietävän hiostava ilma, että melkein sadattelin merelle, kun se pläkäksi ryhtyi. Ei tuulen hiventäkään yhdessäkään heinän korressa.

    Kaadoin lasillisen viiniä sitten iltäsyrännä ja kun ne kintut olin oikaassu, niin valitsin radiosta Klassista musiikkia ja aloin vetämään musaa korviini.

    Hyvä kun mainitsit tuosta kisasta. Luulenpa niin, että vetelen taas kinttua suoraksi ja alan kuuntelemaan tuota kisaa. Katsoin, että loppuu vasta 13. päivä.
    Kiitti vaan vinkistä.

    Telkkarista, telkkarista vaan seurasin. Mies sanoi, että hänellä ottaa hermoon tuo kiekaaminen, joten vaihdoin kanavaa.
    Viimeisin laulaja oli nuori mies, joka lauloi kuin Alessandro Moreschi, kauniisti, tottakai.
    Miten miehellä voi olla noin korkea ääni.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "Hei kun keikuskelen"

    Suojelkoot ukkosen jumalat teitä meren-neitoni.
    Ja suokoot he pohja-eläimille rikkaan elämän ja runsauden-sarven.
    Levitkööt Wagnerin mustat pilvet kuin kurkkunne suoma Bauröyh.
    Huutakoon kapteeninne mastoineen keikkuvan laivanne kannella.
    Älkööt hän jätä koskaan vuotavaa laivaansa.

    H.

    "hunksz"

    Viimeksi kun saaren rannasta kohti satamaa lähdin, niin eiköhän plätsähtänyt hirmuinen sade. Kun olin matkan puolessa välissä, yhtä kaukana saaresta ja satamasta, niin ukkosen jumala naurahti viikseensä. Hää veti sisuksiinsa hyvän määrän henkeä ja suupielten nauruvirneestä huolimatta sai pölläytettyä jos jonkinmoisen Ärjynnän. Tuli melkein umpikuuromainen olotila.

    Se nauroi se nauroi. Pahainen ukko ja sivalsi sinne tänne salamoita, käyttäen runsasta kouraa nakkeluunsa.

    Sielä mä vaan menin. Oikeestaan näin meidän kesken, en voinut muutakaan. Pidin ilmeeni siistinä. Piruuttain pidin.
    Minä aattelin, että eihän se mua nakkaa, kuhan pelottelee.

    Laiturille päästyäni tuumin iloissain, että jos olisin Rätti, niin olisin niin täynnä märkyyttä, etten kykenisi autolle. Mutten ollut rätti. Mus oli paljon lihhhaa ja luita ja muita. Vaikka paljon olikin märkyyttä, laahasin itseni suhteellisen keveästi auton sisälle.

    Äänestä

  • Hei kun keikuskelen kirjoitti:

    "hunksz"

    Viimeksi kun saaren rannasta kohti satamaa lähdin, niin eiköhän plätsähtänyt hirmuinen sade. Kun olin matkan puolessa välissä, yhtä kaukana saaresta ja satamasta, niin ukkosen jumala naurahti viikseensä. Hää veti sisuksiinsa hyvän määrän henkeä ja suupielten nauruvirneestä huolimatta sai pölläytettyä jos jonkinmoisen Ärjynnän. Tuli melkein umpikuuromainen olotila.

    Se nauroi se nauroi. Pahainen ukko ja sivalsi sinne tänne salamoita, käyttäen runsasta kouraa nakkeluunsa.

    Sielä mä vaan menin. Oikeestaan näin meidän kesken, en voinut muutakaan. Pidin ilmeeni siistinä. Piruuttain pidin.
    Minä aattelin, että eihän se mua nakkaa, kuhan pelottelee.

    Laiturille päästyäni tuumin iloissain, että jos olisin Rätti, niin olisin niin täynnä märkyyttä, etten kykenisi autolle. Mutten ollut rätti. Mus oli paljon lihhhaa ja luita ja muita. Vaikka paljon olikin märkyyttä, laahasin itseni suhteellisen keveästi auton sisälle.

    "Hei kun keikuskelen"

    Se on tuo piilo-seksikkyys kuin hyvin paistettu Lahna.
    Kiertää sisuksissa lempein aalloin.
    Eipä viiksi-monnikaan kovin ilmeikäs ole.
    Valuhan siis edelleen, vaikkapa laiturilla.

    H.

    Äänestä

  • tralallal laa kirjoitti:

    Telkkarista, telkkarista vaan seurasin. Mies sanoi, että hänellä ottaa hermoon tuo kiekaaminen, joten vaihdoin kanavaa.
    Viimeisin laulaja oli nuori mies, joka lauloi kuin Alessandro Moreschi, kauniisti, tottakai.
    Miten miehellä voi olla noin korkea ääni.

    "samaiselle laulavalle nimimerkille"

    Oon aivan Älyttömän huono television katsoja.
    Telkkari on nyt ollut kolmisen kuukautta (sitä ennen olin vuosia ilman).
    Kertakaikkiaan unohdan, että sen voisi avata. Jonkinasteinen vastenmielisyys telkkaria kohtaan. Joo joo, tyhmältä kuulostaa, mut kuitenkin.

    "Mies sanoi, että hänellä ottaa hermoon tuo kiekaaminen..."

    Nauratti kirjoituksesi, sillä kovasti muistui mieleen oma aviomieheni, jolla oli aivan eri musiikkimaku kuin minulla. Kuin yö ja päivä. Hänen mielestään minä kuuntelin kieutaa tai karjuntaa tai huutamista, minun mielestäni hän taas kuunteli ihan älyttömän vanhanaikaista kotimaista musiikkia.

    Eipä hätiä mitiä. Minä jatkoin karjunnan kuuntelemista korvakuulokkeilla ja tällä tavalla perheemme sopu pysyi hyvänä.
    Suosittelen sinullekin korvakuulokkeita :)

    Äänestä

  • Hei kun keikuskelen kirjoitti:

    "samaiselle laulavalle nimimerkille"

    Oon aivan Älyttömän huono television katsoja.
    Telkkari on nyt ollut kolmisen kuukautta (sitä ennen olin vuosia ilman).
    Kertakaikkiaan unohdan, että sen voisi avata. Jonkinasteinen vastenmielisyys telkkaria kohtaan. Joo joo, tyhmältä kuulostaa, mut kuitenkin.

    "Mies sanoi, että hänellä ottaa hermoon tuo kiekaaminen..."

    Nauratti kirjoituksesi, sillä kovasti muistui mieleen oma aviomieheni, jolla oli aivan eri musiikkimaku kuin minulla. Kuin yö ja päivä. Hänen mielestään minä kuuntelin kieutaa tai karjuntaa tai huutamista, minun mielestäni hän taas kuunteli ihan älyttömän vanhanaikaista kotimaista musiikkia.

    Eipä hätiä mitiä. Minä jatkoin karjunnan kuuntelemista korvakuulokkeilla ja tällä tavalla perheemme sopu pysyi hyvänä.
    Suosittelen sinullekin korvakuulokkeita :)

    Herrani ei ole nyt kotona, voin taas seurata kisaa.
    Täytyy vain ihmetellä, kuinka paljon lahjoja on nytkin laulavalla naisella, hän on ihana, upea ja äänikin kaunis.
    Ei enää oopperalaulajattaret ole aina pulskia.
    Meillä mies on juuttunut CCR:ään.

    Äänestä

Lauantaipäivä yli puolessa.

Tupa siivottu. Istahdin ylisille naputtelemaan läppäriä. Länteen aukeavasta ylisen ikkunasta kuului ukkosen pauketta. Jospa saataisiin vielä vettäkin.

Suu menee väkisin messingille kun löydän uuden tomaatin alun.

Pienistä on onni kiinni.

Äänestä

Olen niin onnellinen, kun olen onnistunut pysyttelemään erossa kaikista palstalla esiintyvistä erimielisyyksistä.
Minua ei harmita homokeskustelut, moraalisointi minihameista, terroristien tihutöistä, helteestä hekumointi tai edes musiikin maahanpanijaiset.

Muista panijaisista tai rintaliivien repimisistä puhumattakaan.
Mulla on onnellinen elämä näin omissa ympyröissäni.
Miksi pukeutua säkkiin, kun ilman vaatteita on niin vapaa olla!

Äänestä
  • Ihanko tosisssasi olet pysynyt erossa noista mainitsemistasi aloituksista. Olethan kuitenkin vilkaissut niiden sisältöä silleen toisella silmällä vaivihkaa ; )) Et taida ulkona juurikaan aikaasi viettää, sisälläkö keltesillään pyörit ympyrää. Ei tietty tule erimielisyyksiä kuin itsesi kanssa kun itesseis hupajat.

    Äänestä

  • Nuo onnellisten kommentit minut saavat aina hymyilemään. Mikään ei kiinnosta, mutta silti sen verran uteliaisuutta, että tasan tarkkaan tietää palstasta kaiken, enemmän kuin moni muu.

    Mitkäs ketjut ne kiinnostavatkaan sitten, joita ei tuossa luettelossa ollut; Lesken ongelmat, miehelään meneminen, äidin juopottelu exän dna... oman navan ympärillä pyöriminen "omissa ympyröissään".

    Äänestä

  • olet söpö kirjoitti:

    Nuo onnellisten kommentit minut saavat aina hymyilemään. Mikään ei kiinnosta, mutta silti sen verran uteliaisuutta, että tasan tarkkaan tietää palstasta kaiken, enemmän kuin moni muu.

    Mitkäs ketjut ne kiinnostavatkaan sitten, joita ei tuossa luettelossa ollut; Lesken ongelmat, miehelään meneminen, äidin juopottelu exän dna... oman navan ympärillä pyöriminen "omissa ympyröissään".

    Eihän hän kiletänytkään etteikö lue palstaa, vaan ettei häntä harmita mikään eikä ryhdy erimielisyyksiin.

    Äänestä

En ole siivonnut tänään, enkä eilenkään. Inhoan siivoamista ylikaiken, joten olen heittänyt sen satunnaiseksi toiminnaksi. Silti ei epäsiistiä ole, joskus hiukan sekaista.

Loman vietto tälle viikonlopulle heitti kuperkeikkaa, kun mies sairastui flunssaan, joka tarttui ehkä juuri minulta. "Ota D ja C vitamiinia ylimääräiset annokset, kehoitan ja keittelen flunssajuomaa, joka helpottaa yskimistä.

Muuten on rauhallinen ja mukavakin olo. Ei ehkä kovin onnellinen, sillä kaipaan luonnonrauhaan, joka nyt siirtyy kenties yli ihanien kesäpäivien päättymiseen asti.

Tomaatinalun löytäminen voi todellakin tuntua suurelta onnelta.
Keväisin, silloin kun luonto herää, tuijotan maasta ponnistelevia kasveja aina ilahtuen kun pikkuinen, mutta niin viehättävä verso nousee maasta kurkistelemaan aurinkoa kohti.

Äänestä
  • Aloittaja

    onneks joku muukin inhoo siivoomista...

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    onneks joku muukin inhoo siivoomista...

    Mua alkaa villakoirat nurkissa ahdistaa jos en niille anna kyytiä vähintäs parin viikon väleni näin kahden aikuisen taloudessa. Oiskos vielä perua siitä kun laps oli niin astmanen ja allerginen pienenä et siivous jäi alitanjuntaan.

    Äänestä

Aloittaja

20-21/30
aivan ratkiriemukas matka Suomussalmelle
kesäteatteriin oman teatteriporukan kanssa
lauantaina lähdettiin aamulla kuudelta
ja eilen illalla oltiin takasin kymmenen jälkeen...

sai taas nauraa vatsalihaksen kipeiksi
puolitoista vuorokautta lähes yhteen putkeen
pari aamuista tuntia lukuunottamatta
jo kuudelta kerkes nukkuun tai voi sanoa että
sai nukuttua olin nimittäin niin levottomat
kämppikset että yökin meni valvoessa...

no ei se mitään ikää tuli taas lisää
näillä nauruilla ainakin sata vuotta
sen siitä saa kun aikuiset heittäytyy
teinien tasolle...
mutta joskus se on kivaa suosittelen :)

teatterikappale oli hyvä suorastaan loistava
sää suosi ulkoilma katsomossa
ei satanu vaikka oltiin kyllä varauduttu sadetakein

yksityiskohdista sen kummemmin komentoimatta
tulomatka oli ehkä vieläkin hervottomampi
kun meno vaikka sillon ei ollut enää minkäänlaista
vaikutusta miedoilla alkoholijuomilla...
paitsi meidän kaiken kansan...

perille päästyä kuski oikeen kiitti mukavasta matkasta
oli nimittäin kuulemma hänen hauskin matkansa
uskon että hän aivan vilpittömästi myös tarkoitti sitä

onnellisesti kotona oman kullan kainalossa
vaikkei niistä kainaloista kyllä pulaa ollut reissussakaan
mutta oma on aina oma ja rakkain
kymmenen tunnin yöunet takana
ja tästä se taas lähtee arjen onni :)

Äänestä
  • Suosittu on ollut tämänkin kesän teatteriesitys. Katsojaluku oli ylittänyt 10 000:n rajan.

    Äänestä

Aikasti isoista on kiinni tämän päivän onneni.
Nyt saa Espanjalaisia Valko-sipuleita kuoria isoilla lohkoilla.
Talvisin tympii se näperrys pienellä hedelmä-veitsellä.
Näistä iso-lohkoista saa aikaiseksi myös komeamman äänen, kuin talvisista,
kiukkuisista pikku-lohkoista.
Voi, oisinpa saanut olla mukana Tiinaisen bussissa.
Olisin pitänyt hauskaa niimmaamperusteellisesti.
Olo on vähän kaksi-jakoinen, kuin näyttelijän naamari.
Hieno kesä menee aina vain hennommaksi.
Kohta alkaa jää kilistä vesissä.

Muuten, on mielestäni väärin hehkuttaa Ämmän-saarta, koska sen pitää aina olla
Suomus-salmi.
Mitä kunniakasta jossain ämmässä on :)
Ne kuuluvat Nietu-saareen...
Ainakin useimmat.

H.

Äänestä
  • Blogiiii täällä!!!!

    Äänestä

  • blog blog kirjoitti:

    Blogiiii täällä!!!!

    "blog blog"

    Eikästä oo...
    Me ollaan kauko-rakastavaisia virtuaali-olentoja.
    Sillee huippu-henkisiä.
    Eikä me haluta näytelläkään mitään.
    Kuha kiehnätää...

    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "blog blog"

    Eikästä oo...
    Me ollaan kauko-rakastavaisia virtuaali-olentoja.
    Sillee huippu-henkisiä.
    Eikä me haluta näytelläkään mitään.
    Kuha kiehnätää...

    H.

    Bussissa ei saa röökata eikä ne pysähdy sun takias joka viiden minsan päästä.

    Äänestä

  • Älä vääristele.

    Korpikirjailija Ilmari Kiannon hauta sijaitsee Kiantajärven Niettussaaressa.

    Äänestä

  • +-0' kirjoitti:

    Älä vääristele.

    Korpikirjailija Ilmari Kiannon hauta sijaitsee Kiantajärven Niettussaaressa.

    " -0'"

    Paikka on tuttu, vierailtukin on.
    Mutta tieäts sää mitä nietu tarkoitti mun lapsuudessani?
    Liekö Karjalasta tullut sana.

    Ei onnistu, ei tipu eikä lirise, älä unta nää jne.

    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    " -0'"

    Paikka on tuttu, vierailtukin on.
    Mutta tieäts sää mitä nietu tarkoitti mun lapsuudessani?
    Liekö Karjalasta tullut sana.

    Ei onnistu, ei tipu eikä lirise, älä unta nää jne.

    H.

    "hunksz"

    Tiedetään mitä nietu tarkoittaa.

    "Etpä tainut
    olla oikea kielitieteilijä, kun sotkit Ämmän ämmään. Tässä yhteydessä ämmä tarkoittaa laksukelvotonta/vaikeasti laskettavaa koskea, joita enää tänä päivänä on vaikea hahmottaa Ämmänsaaren kahta puolta. Toisen paikalla on Ämmän voimalaitos ja toinen uoma/kosket on suljettu lähes kokonaan, ettei turbiinien ohi juokse liikaa vettä. Siis Ämmänsaari on saari kahden kosken eli ämmän välissä oleva saari."
    Lainaus Suomussalmi 24 keskustelusta.

    "Emäjoki lähtee Kiantajärvestä kahtena haarana, Ämmäkoskena ja Jalonkoskena, jotka yhtyvät noin kilometrin kuljettuaan. Ämmänsaari saarena on näiden jokihaarojen väliin jäävä alue. Nykyisin Jalonkoski on padottu suvannoksi ja käytännössä kaikki vesi virtaa Ämmäkoskeen vuonna 1959 valmistuneen voimalaitoksen kautta." Wikipedia

    Äänestä

  • ------- kirjoitti:

    "hunksz"

    Tiedetään mitä nietu tarkoittaa.

    "Etpä tainut
    olla oikea kielitieteilijä, kun sotkit Ämmän ämmään. Tässä yhteydessä ämmä tarkoittaa laksukelvotonta/vaikeasti laskettavaa koskea, joita enää tänä päivänä on vaikea hahmottaa Ämmänsaaren kahta puolta. Toisen paikalla on Ämmän voimalaitos ja toinen uoma/kosket on suljettu lähes kokonaan, ettei turbiinien ohi juokse liikaa vettä. Siis Ämmänsaari on saari kahden kosken eli ämmän välissä oleva saari."
    Lainaus Suomussalmi 24 keskustelusta.

    "Emäjoki lähtee Kiantajärvestä kahtena haarana, Ämmäkoskena ja Jalonkoskena, jotka yhtyvät noin kilometrin kuljettuaan. Ämmänsaari saarena on näiden jokihaarojen väliin jäävä alue. Nykyisin Jalonkoski on padottu suvannoksi ja käytännössä kaikki vesi virtaa Ämmäkoskeen vuonna 1959 valmistuneen voimalaitoksen kautta." Wikipedia

    "----"

    Totta tuo varmaankin, jos se netissäkin on.
    Mutta minun ämmäni ovat ihan toista maata.
    He, mistä minä kirjoitan.

    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "----"

    Totta tuo varmaankin, jos se netissäkin on.
    Mutta minun ämmäni ovat ihan toista maata.
    He, mistä minä kirjoitan.

    H.

    "hunksz"

    Ovatkos yhtä kuohuvia kuin nuo kosket vai huivi päässä ja käyrävartinen piippu leuoissa?

    (naurattaa)

    Äänestä

Aamu ei alkanut onnenkiljahduksin.

Astelin pihanperille aamuistunnolle ja mihin törmäsinkään. Jonkun rakkaan kissan mussukaisen raatelemaan metsähiiren jäänteisiin. Suolet pihalla, pää ja häntä olivat jääneet uhrin tunnistamista varten. Näin eilen tuon tappaja kisulin pihapiirissäni, tuon ihanuuden, joka kotiin palattuaan nuolee omistajansa naaman.

No ukkoskuuri pyyhki verijäljet ja ruhon osat heitin paperiin kierrettynä tien toiselle puolen suohon.

Punaiset suolet lentelivät ilman halki.

Vesisade pesi nurmikkoni ja aurinko paistaa taas.

Äänestä
  • Aloittaja

    voisit korppis linkittää tähän nyt sellasen biisin kun
    supernaiset kaija koota mää kun en osaa
    mulla on nyt niin vahva olo viikonlopun jälkeen :)

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    voisit korppis linkittää tähän nyt sellasen biisin kun
    supernaiset kaija koota mää kun en osaa
    mulla on nyt niin vahva olo viikonlopun jälkeen :)

    Meinasin jo linkittää sen sulle, mutta kun kerta korppista erikseen käskettiin se tekemään, niin...

    Äänestä

  • Aloittaja

    olkoon kirjoitti:

    Meinasin jo linkittää sen sulle, mutta kun kerta korppista erikseen käskettiin se tekemään, niin...

    olisit linkittäny höpsö
    korppis on vaan meitä supernaisia
    ja niin varmaan sääkin
    jos oot nainen.

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    olisit linkittäny höpsö
    korppis on vaan meitä supernaisia
    ja niin varmaan sääkin
    jos oot nainen.

    Tässäpä se tulee sitten


    http://www.youtube.com/watch?v=kKFNqPpFHsc

    Äänestä

  • Aloittaja

    oleppa hyvä! kirjoitti:

    kiitos
    tää on meille kaikille supernaisille
    täällä meitä on vaikka kuinka paljon
    eletään täysillä tätä elämää
    jokainen niinkun parhaimmaks näkee
    mutta pitää aina muistaa että jokainen meistä on
    supernainen :)

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    kiitos
    tää on meille kaikille supernaisille
    täällä meitä on vaikka kuinka paljon
    eletään täysillä tätä elämää
    jokainen niinkun parhaimmaks näkee
    mutta pitää aina muistaa että jokainen meistä on
    supernainen :)

    No ainakin oman elämänsä super :).

    Äänestä

Aloittaja

22/30
täällä synkistelee ilma
mutta mulla paistaa aurinko
vielä viikonlopun fiiliksissä
että yks pari päivää voi antaa niin paljon
iloa ja voimaa elämään... uskomatonta
uudesti syntynyt

tänään käväisin kirppistelemässä kaupungissa
ja ostin ystävälle synttärilahjoja
ne synttärit kun pidetään täällä meillä
elokuisena sunnuntaina

tytär soitti ja sano ostaneensa mulle
uuden läppärin kun tää vähän temppuilee
on se kiva kun äiti tulee mieleen kun jotain sopivaa osuu kohdalle
ja niin sit se oli ostanu mulle fillarinkin
kolmevaihteisen jalkajarrullisen perus sellaisen
ihan kaikki kokonaista kakskymppiä oli maksanu

ystävältä tuli puhelu
ja se ylisti mut maasta taivaaseen
oon kuulemma niin mahtava tyyppi
ja hän nimes mut ihan bestikseks
siinäs kuulitte vaikka aina mua moititte
kyllä mussa paljon hyvääkin on

on vapautta istua iltaa yksinänsä
ja kuunnella tutkia omaa sisintänsä...
jotenkin noin ne meni sen yhden laulun sanat
mutta ne kuvaa hyvin tätä hetkeä

tähän hetkeen sopii hyvin
kaija koon vapaa linkittäisin jos osaisin
sen laulun sanat jokainen voi ajatella omalla tavallaan
mää ajattelen omallani
mutta jotenkin ne kolahtaa tähän kesään :)

Äänestä

Jokohan nää blogit, faebookit, twitterit loppuis täältä , keskustelupalstalta.
Mitä mieltä luotsimme on.

Äänestä
  • face-----

    Äänestä

  • Taitaa riittää, että kirjoitetaan, ihan se ja sama mitä.
    Mainosrahaa tulee enemmän.

    Äänestä

  • Aloittaja

    pyydä poistoon
    jos nää jutut katkeroittaa sut
    onhan täällä monenmoisia aloituksia
    ei tähän tarvitse osallistua
    katkerien ihmisten
    täähän on onnellisuushaaste
    mutta niinkun oon rivien välistä lukenu
    niin aika moni on elämäänsä katkeroitunut
    revi siitä sitten onnellisuutta

    tiedät sää miltä tuntuu
    kun matto vedetään jalkojen alta
    ja koko elämä menee uusiks
    ja sit kun sää pikkuhiljaa rupeet tajuaan
    että näinhän sen piti mennäkkin
    ja huomaat että
    elämä on nyt ja tässä hetkessä
    parempana kun koskaan.

    Äänestä

  • Ei se haittaa niin kauan kun ne on omassa ketjussaan. Silloin häiritsee, kun aloituksen aiheesta poiketen aletaan läpättämään omia kuulumisiaan. Sellaiset kahden ja kolmen hengen paituliväsytysketjut menettelee, jos niissä heti aloituksessa annetaan ymmärtää, että ketju sisältää pelkkää tyhjän läpätystä.

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    pyydä poistoon
    jos nää jutut katkeroittaa sut
    onhan täällä monenmoisia aloituksia
    ei tähän tarvitse osallistua
    katkerien ihmisten
    täähän on onnellisuushaaste
    mutta niinkun oon rivien välistä lukenu
    niin aika moni on elämäänsä katkeroitunut
    revi siitä sitten onnellisuutta

    tiedät sää miltä tuntuu
    kun matto vedetään jalkojen alta
    ja koko elämä menee uusiks
    ja sit kun sää pikkuhiljaa rupeet tajuaan
    että näinhän sen piti mennäkkin
    ja huomaat että
    elämä on nyt ja tässä hetkessä
    parempana kun koskaan.

    Minä jos joku tietää paljonkin eämästä, mutta eikös täälläole sellainenkin palsta , kuin Päiväkirjani.

    Äänestä

  • Aloittaja

    hihhahhaa kirjoitti:

    Taitaa riittää, että kirjoitetaan, ihan se ja sama mitä.
    Mainosrahaa tulee enemmän.

    ruvettasko porukalla pohtiin
    onko se surf todellakin se maailman paras pesuaine
    tai onko se nivea parasta kosteutta iholle
    tai voitas keskustella kuka kärsii peräpukamista tai kuka ei
    onko sillä nyt mitään v...n väliä mitä täällä kirjoitetaan...

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    ruvettasko porukalla pohtiin
    onko se surf todellakin se maailman paras pesuaine
    tai onko se nivea parasta kosteutta iholle
    tai voitas keskustella kuka kärsii peräpukamista tai kuka ei
    onko sillä nyt mitään v...n väliä mitä täällä kirjoitetaan...

    Hiukka huumoria, kiitos. :))

    Äänestä

  • Aloittaja

    mää vaan kirjoitti:

    Minä jos joku tietää paljonkin eämästä, mutta eikös täälläole sellainenkin palsta , kuin Päiväkirjani.

    mää en pidä päiväkirjaa
    ja heitin onnellisuushaasteen
    vaikuttaako se jollain lailla sun elämääs
    jos täällä kirjoitetaan onnellisuudesta
    haittaakse...

    Äänestä

  • Aloittaja

    ni tietää kiertää... kirjoitti:

    Ei se haittaa niin kauan kun ne on omassa ketjussaan. Silloin häiritsee, kun aloituksen aiheesta poiketen aletaan läpättämään omia kuulumisiaan. Sellaiset kahden ja kolmen hengen paituliväsytysketjut menettelee, jos niissä heti aloituksessa annetaan ymmärtää, että ketju sisältää pelkkää tyhjän läpätystä.

    mää en nyt oikeen ymmärtäny tosta
    onks tää nyt just sellainen ketju joka häiritsee
    mutta ehkä mun ei tartte ymmärtääkkään
    eikä mua oikeestaan kiinnostakkaan

    mutta on se kivaa että pääsette taas plussaamaan toisianne
    ikävä kyllä se ei mun tän hetkistä onnellista tilaa heikennä :)

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    mää en pidä päiväkirjaa
    ja heitin onnellisuushaasteen
    vaikuttaako se jollain lailla sun elämääs
    jos täällä kirjoitetaan onnellisuudesta
    haittaakse...

    1/ 30 Kertomiset onnellisuudesta, eiköse jo ole päiväkirjamaisuutta. Oh niin onnellinen oon.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ihahhahnaa kirjoitti:

    Hiukka huumoria, kiitos. :))

    siinähän sitä sulle oli
    parhaasta päästä
    mutta nää jäi pois :))

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    siinähän sitä sulle oli
    parhaasta päästä
    mutta nää jäi pois :))

    Minua huvittaa yleensä kaikki hauska, ei vain suunnattu tietystä suunnasta.
    Mutta, nyt jo naurattaa liikaa.
    Hupiunia kaikille läsnäoleville. :))

    Äänestä

  • Aloittaja

    mää vaan kirjoitti:

    1/ 30 Kertomiset onnellisuudesta, eiköse jo ole päiväkirjamaisuutta. Oh niin onnellinen oon.

    onhan tässä tällasta mukavan lepposaa keskusteluakin välillä
    eiks se oo ihan kiva lukee että joku on joskus onnellinen
    eikä aina kun p erseeseen ammuttu karhu

    voihan tietysti ajatella että seuraavaks heittäs
    1/30 veeitutukset
    oh niin murheellinen oon.

    Äänestä

  • ihahhahnaa kirjoitti:

    Minua huvittaa yleensä kaikki hauska, ei vain suunnattu tietystä suunnasta.
    Mutta, nyt jo naurattaa liikaa.
    Hupiunia kaikille läsnäoleville. :))

    Ihan kiva ketju, onneksi joka päivä löytyy onnen siemen, vaikka kohtalo veti jo kauan sitten maton ikiajoiksi jalkaini alta.
    Mutta sisulla etiäpäin.

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    mää en nyt oikeen ymmärtäny tosta
    onks tää nyt just sellainen ketju joka häiritsee
    mutta ehkä mun ei tartte ymmärtääkkään
    eikä mua oikeestaan kiinnostakkaan

    mutta on se kivaa että pääsette taas plussaamaan toisianne
    ikävä kyllä se ei mun tän hetkistä onnellista tilaa heikennä :)

    Ei.

    Tää on just semmonen, jonka voi kiertää ne, jotka eivät välitä keskustella jokapäiväisistä henkilökohtaisista kuulumisistaan. Sellainen häiritsee, missä aloitus on tarkoitettu jotakuinkin asialliseksi keskusteluksi jostain aiheesta ja sitten yhtäkkiä joku alkaa huhuilemaan, onks xxx täällä vai ootko töissä ja sitten aletaan chattailemaan omia kuulumisiaan (kertomaan vatsantoiminnastaan), jotka eivät liity mitenkään aiheeseen.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ihahhahnaa kirjoitti:

    Minua huvittaa yleensä kaikki hauska, ei vain suunnattu tietystä suunnasta.
    Mutta, nyt jo naurattaa liikaa.
    Hupiunia kaikille läsnäoleville. :))

    no ei se ihme sit oo että tätä ketjua lueskelet
    mää oon niin poikki etten jaksa enää nauraa
    mutta ehkä taas huomenna
    öitä :)

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    onhan tässä tällasta mukavan lepposaa keskusteluakin välillä
    eiks se oo ihan kiva lukee että joku on joskus onnellinen
    eikä aina kun p erseeseen ammuttu karhu

    voihan tietysti ajatella että seuraavaks heittäs
    1/30 veeitutukset
    oh niin murheellinen oon.

    Jos on onnellinen pitääkö se julistaa täällä jotenkin. Olen niin onnellinen juuri tänäpäivänä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    sitä meinaan kirjoitti:

    Ei.

    Tää on just semmonen, jonka voi kiertää ne, jotka eivät välitä keskustella jokapäiväisistä henkilökohtaisista kuulumisistaan. Sellainen häiritsee, missä aloitus on tarkoitettu jotakuinkin asialliseksi keskusteluksi jostain aiheesta ja sitten yhtäkkiä joku alkaa huhuilemaan, onks xxx täällä vai ootko töissä ja sitten aletaan chattailemaan omia kuulumisiaan (kertomaan vatsantoiminnastaan), jotka eivät liity mitenkään aiheeseen.

    joo tää aloitus oli tehtykkin sellaiseksi
    että voi jutella päivän kuulumisia ja tuntemuksia
    itsekseen tai jonkun muun kanssa
    tää kesäaika on aina sellasta aikaa vievää
    että jotain piti keksiä ettei ihan kokonaan vierotu
    ja noita aloituksia tulee kun sieniä sateella
    ja jos niihin ottaa kantaa niin ne jää aina kesken
    tässä ei voi mitään jäädä kesken
    kun ei oo mitään asia asiaa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    mää vaan kirjoitti:

    Jos on onnellinen pitääkö se julistaa täällä jotenkin. Olen niin onnellinen juuri tänäpäivänä.

    no miks ei siitä voi kertoo
    kuinka kivaa tää elämä on
    kyllä se kakskytvuotta kurjuutta riitti

    sitä voi kerätä ne päivän onnelliseksi tekevät asiat
    joku voi niistä saada pian ahaa elämyksen
    sen kaiken kurjuuden keskellä
    että just tolta musta tuntu tänään
    enkä tajunnu että se onkin just se
    mikä tekee tästäkin päivästä elämisen arvoisen.

    Äänestä

  • Aloittaja

    sitä meinaan kirjoitti:

    Ei.

    Tää on just semmonen, jonka voi kiertää ne, jotka eivät välitä keskustella jokapäiväisistä henkilökohtaisista kuulumisistaan. Sellainen häiritsee, missä aloitus on tarkoitettu jotakuinkin asialliseksi keskusteluksi jostain aiheesta ja sitten yhtäkkiä joku alkaa huhuilemaan, onks xxx täällä vai ootko töissä ja sitten aletaan chattailemaan omia kuulumisiaan (kertomaan vatsantoiminnastaan), jotka eivät liity mitenkään aiheeseen.

    mutta mun vatsa on toiminu tänään hyvin ;)
    ja nyt meinasin lähtee sängynpohjalle
    kauniita unia meille molemmille.

    Äänestä

  • Aloittaja

    jälkikirjoitus. kirjoitti:

    Ihan kiva ketju, onneksi joka päivä löytyy onnen siemen, vaikka kohtalo veti jo kauan sitten maton ikiajoiksi jalkaini alta.
    Mutta sisulla etiäpäin.

    sulla on oikee asenne elämään
    niin määkin toivon että itse
    osaan laillasi asennoitua
    tapahtuu sitten mitä tahansa
    niillä mennään millä pystytään :)

    Äänestä

  • sitä meinaan kirjoitti:

    Ei.

    Tää on just semmonen, jonka voi kiertää ne, jotka eivät välitä keskustella jokapäiväisistä henkilökohtaisista kuulumisistaan. Sellainen häiritsee, missä aloitus on tarkoitettu jotakuinkin asialliseksi keskusteluksi jostain aiheesta ja sitten yhtäkkiä joku alkaa huhuilemaan, onks xxx täällä vai ootko töissä ja sitten aletaan chattailemaan omia kuulumisiaan (kertomaan vatsantoiminnastaan), jotka eivät liity mitenkään aiheeseen.

    Sitä meinaan@

    Aamulla istuin lintujen laulaessa ulkohuusissa ja vatsa toimi hyvin. Joudun yleensä käymään huusissa uudestaan aamukahvin jälkeen. Tänä aamuna se hiirenraato heitti varjon aamutoimiini. Eikä kahvikaan maittanut ja toinen huusireissu jäi tekemättä..

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    no miks ei siitä voi kertoo
    kuinka kivaa tää elämä on
    kyllä se kakskytvuotta kurjuutta riitti

    sitä voi kerätä ne päivän onnelliseksi tekevät asiat
    joku voi niistä saada pian ahaa elämyksen
    sen kaiken kurjuuden keskellä
    että just tolta musta tuntu tänään
    enkä tajunnu että se onkin just se
    mikä tekee tästäkin päivästä elämisen arvoisen.

    Jokaisesta päivästä löytyy ilon ja onnellisuuden aihe. Jos on elämän nälkäinen ja asennoitunut elämään.

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Sitä meinaan@

    Aamulla istuin lintujen laulaessa ulkohuusissa ja vatsa toimi hyvin. Joudun yleensä käymään huusissa uudestaan aamukahvin jälkeen. Tänä aamuna se hiirenraato heitti varjon aamutoimiini. Eikä kahvikaan maittanut ja toinen huusireissu jäi tekemättä..

    Kissa tappaa luonnostaan,
    ihminen pahasta luonteestaan.

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Sitä meinaan@

    Aamulla istuin lintujen laulaessa ulkohuusissa ja vatsa toimi hyvin. Joudun yleensä käymään huusissa uudestaan aamukahvin jälkeen. Tänä aamuna se hiirenraato heitti varjon aamutoimiini. Eikä kahvikaan maittanut ja toinen huusireissu jäi tekemättä..

    Olisiko jo sitten korkea aika vaihtaa nikkiä ja ottaa uudeksi nimeksi vaikka "huusiherjailija".
    Taisi olla isokin hiirenruho, jos se tosiaan peitti varjollaan koko ulkohuusin.

    Äänestä

  • härttimas sentään kirjoitti:

    Olisiko jo sitten korkea aika vaihtaa nikkiä ja ottaa uudeksi nimeksi vaikka "huusiherjailija".
    Taisi olla isokin hiirenruho, jos se tosiaan peitti varjollaan koko ulkohuusin.

    En vienyt hiiren ruhoa kunnalliseen jätehuoltopisteeseen vaan heitin sen metsään.

    Teinköhän oikein?

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    mutta mun vatsa on toiminu tänään hyvin ;)
    ja nyt meinasin lähtee sängynpohjalle
    kauniita unia meille molemmille.

    Tulkaa nyt kaikki muutkin, joitten paskan irtoaminen toisistaan pelastaa päivänne ja tekee siitä ikionnellisen, kertomaan tähän ketjuun ne paskallakäyntinne, että ei tarvitse joka ketjussa piereksiä ja ripuloida.

    Äänestä

  • mää vaan kirjoitti:

    Jokaisesta päivästä löytyy ilon ja onnellisuuden aihe. Jos on elämän nälkäinen ja asennoitunut elämään.

    Sanoppas tuo hälle joka aamulla ei jaksa masennuksen syövereistään nousta vuoteesta ylös. Asennettakos hältäkin puuttuu? Pikkasen voisi opetella aattelemaan että se mikä sinulla on hyvin, vo ola toisella huonosti. Ja siihen ei asennemutoskehoittelut auta. Positiivisuutta ei ole koksaan liikaa eikä sen jakamista.

    Äänestä

  • Aloittaja

    UPDATE_10724468 kirjoitti:

    Sanoppas tuo hälle joka aamulla ei jaksa masennuksen syövereistään nousta vuoteesta ylös. Asennettakos hältäkin puuttuu? Pikkasen voisi opetella aattelemaan että se mikä sinulla on hyvin, vo ola toisella huonosti. Ja siihen ei asennemutoskehoittelut auta. Positiivisuutta ei ole koksaan liikaa eikä sen jakamista.

    sun kirjoituksessa lusiina on asennetta.

    Äänestä

  • old_profile_29497 kirjoitti:

    Sitä meinaan@

    Aamulla istuin lintujen laulaessa ulkohuusissa ja vatsa toimi hyvin. Joudun yleensä käymään huusissa uudestaan aamukahvin jälkeen. Tänä aamuna se hiirenraato heitti varjon aamutoimiini. Eikä kahvikaan maittanut ja toinen huusireissu jäi tekemättä..

    Että pas*kalla käyminenkin täällä kerrotaan kaikille!

    Äänestä

Lomat..no nämä om -hoitovapaat lie niitä lomia, en kyllä nyt suorita mitään, lähen tästä kaupunkiin - haahuilen vaan siellä ilman tressiä ja aikataulua, tosin pitää ensin käydä sairaalassa puhasemassa spirometrit muut alaan kuuluvat, mutta sitten vapaata ohjelmaa jes! :)

Äänestä
  • ...hy ja -sana jäi pois, siis spirometrit ja muut..jne.

    Äänestä

19-21/30

Nuo onnellisuushaasteen päivät sujuivat hyvin kun lueskelin sattumoisin käsiini osuneen Nora Ephronin kirjen, sellainen Newyorkilainen, ikääntyvää naista huumorilla, realismilla ja piikikkäällä satiirilla, hiukan altalipan etc koosteen eli kirjan: En voi mitään kaulalleni ja muita mietteitä naisen elämästä. Seassa oli pieniä tosi järkeviä helmiäkin: eli lastenkasvatuksesta ennen ja nyt. Mietin et mimmi on silloin, kun eli elättänyt itsensä Nykissä, joten kurkkasin wikiä ja sielläpä oli lisää tietoa. Hyvä käsikirjoittaja, ihan Oskaritasoa. Katselinpa sitten eilen ja toissapäivänä netflixiltä hänen kaksi ohjaamansa filmiä eli: Kun Harry tapasi Sallyn ja Uneton Seattlessa. Katselinpa muitakin filmejä, kun alkuun pääsin ja onnellisen haikea oli olo.

22/30

Vesi satoi yön saavista kaataen ja nukuin kuin onnellinen pieni Kasper Kinkku tietämättä että maailmamme on jättänyt 60 näyttelijä, Robin Williams. Rauha hänen muistolleen ja toivotaan, että se kasvoilta heijastunut surumielisyys ja kaiho on löytänyt vastauksensa ja vapautensa.

https://www.youtube.com/watch?v=IxAtwqy7e4Y

Äänestä
Aloittaja

23/30
on se vaan paljon nopeempi tää uus läppäri
sen tänään sain siirtyköön vanha arkistoon
ei se paljoo muuta tarvii että on ihan onnessaan

muutenkin mukava päivä omassa seurassa
skuutterilla putputtelin ekan kerran rutikseen
vähän jänskätti kun oli niin kuoppanen tie
mutta hyvin meni

sain syödäkseni hyviä possunfilepihvejä
ja kerättyä puoli ämpärillistä
punaisia viinimarjoja joista meinaa keitellä hilloa
sit kun ilmat vähän kylmenee
ekaks meinasin laittaa ne pakkaseen
odottamaan sitä aikaa

kaverin sain mukaani kahdeksi yöksi
on se taas kiva nukkua kahden miehen kanssa
pienestä se ilo irtoo tälläkin kertaa

muuten suht normi päivä tänäänkin
mylly on vielä huomisenkin kiinni
joten vapaapäivät jatkuu
torstaista sunnuntaihin meneekin
osa päivästä siellä

sit kaikille kiinnostuneille
paino on lähtenyt taas laskusuuntaan
kesä tauon jälkeen
kevenee kevenee kevenee
pistän taas kuvia kun on niiden aika.

Äänestä
  • Zemppiä painonpudotukseen. Onneksi kelitkin viilenee niin ja ksaa käydä lenkilläkin paremmin, ja uimahallit avaavat oviaan kesäsulun jälkeen.
    Mulla on paino pysynyt samassa kesän, vaikka hirvistellen menin vaaàlle kesän jälkeen.

    Siis selfiet ennen ja jälkeen :). Niitä on aina hauska katsoa .

    Äänestä

  • Aloittaja

    UPDATE_10724468 kirjoitti:

    Zemppiä painonpudotukseen. Onneksi kelitkin viilenee niin ja ksaa käydä lenkilläkin paremmin, ja uimahallit avaavat oviaan kesäsulun jälkeen.
    Mulla on paino pysynyt samassa kesän, vaikka hirvistellen menin vaaàlle kesän jälkeen.

    Siis selfiet ennen ja jälkeen :). Niitä on aina hauska katsoa .

    sama täällä paino pysynyt samana koko kesän
    sekin on sinänsä hyvä suoritus ainakin multa
    nyt on taas aika ottaa pienoinen spurtti
    että saa taas muutaman kilon pois
    ja sit voi niitten pois pitämisen kanssa tapella

    siinä sitä on mulle ainakin haastetta
    ihan jokaiseen päivään
    oon joskus miettiny että mitähän sitä sit tekis
    jos ei tarttis tarkkailla painoaan ;)

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    sama täällä paino pysynyt samana koko kesän
    sekin on sinänsä hyvä suoritus ainakin multa
    nyt on taas aika ottaa pienoinen spurtti
    että saa taas muutaman kilon pois
    ja sit voi niitten pois pitämisen kanssa tapella

    siinä sitä on mulle ainakin haastetta
    ihan jokaiseen päivään
    oon joskus miettiny että mitähän sitä sit tekis
    jos ei tarttis tarkkailla painoaan ;)

    Etsivä löytää, tekemistäkin :).

    Minä olen vähän etuajassa tuon painon kehittymisen suhteen, siis tavoitteeseen nähden mutta sanovat että ne viimesiet kilot on aika sitkeitä.

    Äänestä

.ainii ja oma onnenpipana tälle aamulle: aurinko paistaa ja hieman tuuleskelee, ei kuitenkaan liian kuuma. Sain pestyä ikkunat ulkoapäin ja ikkunalaudat. Ei muuta kuin kohta talviverhojen laittoon, hyrisee hän tyytyväisenä :).

Äänestä

Onkohan tuo vieri-hoito miehen kanssa poika-lapsellekaan aina niin terveellistä?
Uusi läppärikin...
Voi,voi, siellä kun on se nurmikon-leikkaajakin.

Olin aamulla onnesta vetisin suin.
Päätin paistaa Lohta.
Kanttarelli-kastike haudutetuilla Porkkana-viipaleilla.
Tuoretta Tilliä tietenkin.
Raikas ilma ja Farkku-Rotsi(orig. James) piristi myös.
On se vaan yhtä juhlaa omistaa tämänlainen luonne kuin minulla on.
Mikään ei masenna, eivät edes palstan valitus-aloitukset.
Nuo keino-tekoiset.
Tällainen aito-asia on kiva.

H.

Äänestä
  • Aloittaja

    mitäs tuli niin myöhään kotiin
    pikku poitsu oli jo valloittanu sen paikan
    joutu nukkumaan pojan sängyssä

    ettäkö jo ihan aamustako
    paistelit lohta ja teit kanttarelli kastiketta
    täällä sitä vasta istutaan aamukahvilla

    toiset on aamuihmisiä toiset iltaihmisiä
    joskus musta tuntuu että mää en oo kumpaakaan
    mutta hyvin menee kuiteskin.

    yt

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    mitäs tuli niin myöhään kotiin
    pikku poitsu oli jo valloittanu sen paikan
    joutu nukkumaan pojan sängyssä

    ettäkö jo ihan aamustako
    paistelit lohta ja teit kanttarelli kastiketta
    täällä sitä vasta istutaan aamukahvilla

    toiset on aamuihmisiä toiset iltaihmisiä
    joskus musta tuntuu että mää en oo kumpaakaan
    mutta hyvin menee kuiteskin.

    yt

    "Tiinainen"

    Eiku huomenna laitan.
    Ruoka To-Pe, Lohi ei kestä kauempaa.
    Hyvä kun edes tuon-verran.
    En halua lämmittää jää-kaappi-kylmää paistettua Lohta.
    "Tuoreista" lohkareista kiitos minulle.

    Sitten kun vatsa on pieni, voit laskeutua sirosti nurmelle köllähtämättä.
    Uuden Läppärisi kanssa.
    Älä jätä sit läppäriä lämpenemään sinne siideri-pullojen kanssa.

    Aamu-kahvit 10.00...
    Ettäs kehtaatkin.
    Meitsi 04.45

    YH.

    Äänestä

tiinainen

Minä olen suurinpiirtein joka päivä onnellinen, koska olen säilyttänyt hyvät, "siedettävät" välit mieheeni, jonka luota lähdin tyttäreni lähelle, hoitaakseni hänen lapsiaan.

Nautin yksin olostani ja vapaudesta tehdä mitä haluan, joka on nyt yleensä kirjojen lukemista, netissä "pörräämistä" ja sudokujen-ristisanojen täyttelystä aina tupakalla ollessani.

Onneksi nyt tuli sadetta, joten sienet toivottavasti heräävät "henkiin" ja silloin lähdemme koko porukka sieneen, koska itse en lähde metsään, enkä uimaan!

Mikä hiivatti ikäisiäni hukuttaa jopa rantaveteen?

ps. nyt on vain toivomus itselleni, että osaisin laittaa itselleni tunnistettavan "nikin", sillä entinen on????

Äänestä
  • Aloittaja

    me asutaan aikas lähellä tyttäreni perhettä
    että voidaan hakee tai mennä sinne hoitelmaan
    määkin oon oppinu onneksi nauttimaan yksinolosta
    ja vapaus mulla on ollut aina
    rakkaani ei ole pallo jalassani
    vapaus kaikkeen kohtuudella
    sillä kohtuudella ettei loukkaa toista

    mun yksin olo on oleilemista
    leffojen katselemisa ja toki pörräämistä täällä
    mutta just tänään päivällä sanoin mihelleni
    että on se vaan kiva olla täällä auringossa kaverienkin kanssa
    ottaa päivä valkkarit ja grillilla itseensä ja makkaroita :)
    hän kun on viikonloput töissä melkein aina
    niin pitää se viikonloppu pitää sillon kun siihen on mahdollisuus

    sienestäminen on mun lempilaji
    muut saa kerätä metsästä mitä haluaa
    mutta mää tykkään kerätä seniä
    toivottavasti niitä tulee tänä syksynä paljon.

    Äänestä

Lyhytjalkainen ja tukeva jalka eli ei mikään pillikinttu.
Mutta kun nyt pillistä tuli puhe, niin pillit on kans matalat, valakooset, tiheät sekä myöskin johteiset.
Nuuh, nuuh..nuuh.. voi sitä jalkaa nuuhkasta. Ei oo pahan hajuunen. Yllättävän mieto haju.

Minulla tuli hetki sitten yhtäkkiä mieleen noi lyhytjalkaiset. Makureseptorisolut alko jyllään ihan satasella.
Luvattiin sateen loppuvat kolmen kieppeillä. Josko lähtisin haistelemaan niitä jalkoja ja kaapaisisin monta mukaan.
Vois tehdä Piffiä. Nam.

Onkohan niitä vielä metsien kainaloissa.

Mistähän sienestä on kyse?

Äänestä
  • Sielä on yks tee-kirjain, Äsh ei pitäisi olla.
    Se tarttee vaihtaa än-kirjaimeksi.
    Se on ennen "kolmen"-sanaa.
    Kiitos.

    Äänestä

23/30

Ei ne surujen siivet, mustat kanna läpi tyrskyjen tuimien ilman kolahteluja aikojen kallioihin. Hauraat luut murtuu ja mielen synkkyys tiivistyy kuin hiili, materiaksi joka
palaa ilmiliekeillä kun uuden tuskan kipinät tai salamat niihin osuu.

Katselin äsken elokuvan " Good Will Hunting".

Joidenkin elämä on läpi aikansa todella haasteellista. Mikä on elämän onnellisuuden mittari? Miksi toisella osana on luopuminen itsestään? Miksi toisten elo on tannsimista ilonperhosina halki kukka niittyjen ilman sateita ilman elämän syvimpiä sointeja? Miksi ihminen asetetetaan arvioissa samalle arvoasteikolle ja sanotaan, että kukin on luonut kohtalonsa itse omin valinnoin ja sen voi aina kääntää toiseksi? Onnelisuus opitaan siinä luottamuksessa, mikä saadaan kun on alkutaipaleella edes yksi syli, yksi sydän, yhdet kasvot jotka välittävät ja antavat luvan olla juuri se pieni alkava alku oman elämänsä syntykodossa.

Äänestä

Sateesta täytyy olla hyvillään, jos en nyt ihan onnelliseksi heittäydykään. Ukkostanutkin on tänään oikein sopivasti, sen verran taajaan etten ole lenkille viitsinyt lähteä.
Illemmalla sitten jos sää salli.

Päätin myös laihduttaa vähintään muutaman kilon ennen syksyn ruskaretkeä, mahtuu paremmin ostovaatteet ylle.
Suklaata syön vain ensimmäisen ja viimeisen palan, koska ne ovat niitä parhaita. Enkä joka päivä, Turkinpippuria saa syödä 5 kpl päivässä, ei ole pakko, ellei maistu.

Äänestä
  • Aloittaja

    ei tää nyt oo enää kivaa tää vesisade
    camilla soitti tänään ja kiroili
    joku kunnan sadevesiviemäri oli menny tiellä tukkoon
    vettä oli tullu pirusti
    sen puutarhassa oli kasvit hukkunu veteen
    ja varaston lattiat lainehtii
    että on se vaan mukavaa että vettä sataa
    eikä muuten oo eka kerta kun se viemäri ei vedä
    mutta kannattaako niille mitään tehdä
    ennen on lainehtinu vaan katu
    mutta nyt nää sadekuurot on sitä luokkaa
    ettei niistä edes kerkee ilmoittaa
    saatikka sit aukaisijat tulla paikalle
    kun lainehtii jo koko kylä.

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    ei tää nyt oo enää kivaa tää vesisade
    camilla soitti tänään ja kiroili
    joku kunnan sadevesiviemäri oli menny tiellä tukkoon
    vettä oli tullu pirusti
    sen puutarhassa oli kasvit hukkunu veteen
    ja varaston lattiat lainehtii
    että on se vaan mukavaa että vettä sataa
    eikä muuten oo eka kerta kun se viemäri ei vedä
    mutta kannattaako niille mitään tehdä
    ennen on lainehtinu vaan katu
    mutta nyt nää sadekuurot on sitä luokkaa
    ettei niistä edes kerkee ilmoittaa
    saatikka sit aukaisijat tulla paikalle
    kun lainehtii jo koko kylä.

    Ehkä kaikkialla ei sada niin paljon. Meillä ei ole tänään satanut ollenkaan.

    Äänestä

  • Aloittaja

    eteläsavosta kirjoitti:

    Ehkä kaikkialla ei sada niin paljon. Meillä ei ole tänään satanut ollenkaan.

    aikas vähän tässä meidänkin kohdalla sataa
    mutta ei tartte mennä kun tonne
    25 kilsan päähän niin siellä on niitä hirmu sateita
    ja ukkospuuskia
    mutta on meilläkin tänään satanu muutama
    lätäkkö oli pihassa.

    Äänestä

  • eteläsavosta kirjoitti:

    Ehkä kaikkialla ei sada niin paljon. Meillä ei ole tänään satanut ollenkaan.

    "eteläsavosta"

    Meillä ei ole satanut eilen eikä tänään. Lämmintäkin oli 20 ja aurinko paistoi. Eilen oli ihana marjapäivä ja tänään siivouspäivä.

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    ei tää nyt oo enää kivaa tää vesisade
    camilla soitti tänään ja kiroili
    joku kunnan sadevesiviemäri oli menny tiellä tukkoon
    vettä oli tullu pirusti
    sen puutarhassa oli kasvit hukkunu veteen
    ja varaston lattiat lainehtii
    että on se vaan mukavaa että vettä sataa
    eikä muuten oo eka kerta kun se viemäri ei vedä
    mutta kannattaako niille mitään tehdä
    ennen on lainehtinu vaan katu
    mutta nyt nää sadekuurot on sitä luokkaa
    ettei niistä edes kerkee ilmoittaa
    saatikka sit aukaisijat tulla paikalle
    kun lainehtii jo koko kylä.

    Tiinainen, täällä ei ollut satanut viiteen viikkoon kuin muutaman millin. Toissapäivänä sitten satoi yli 30 milliä päivän ja yön aikana ja se sade tuli tosi tarpeeseen.
    Kaikki pensaat ja puut olivat kuolemaisillaan kuivuuteen.
    Tasan ei käy onnen lahjat, niin kai se menee sateenkin osalta.
    Jossain sataa liikaa ja toisaalla ei ollenkaan.

    Nyt on ollut pari aurinkoista päivää ja mieli on ihan hyvä.
    Odottelen syyskuun alun Helsingin reissua ja myöhäisempää Lapin matkaa. Alkaa olla sellainen olo, että pieni loma tulee tarpeeseen.

    Äänestä

Aloittaja

24/30
onnea on kolme ja puolivuotias lapsi
joka itekseen menee vinttihuoneeseen
ja kun tulee hiljaisuus ja käydään kattomassa
on ruvennu ihan itekseen päikkäreille

iloa päivään tuo myös miehen vapaapäivä
pullo valkkaria aurinko ja toimettomuus

monenlaisia kivoja suunnitelmia
synttäreitä ystävälle
matkoja rajan toiselle puolelle
paikallisen oppaan kanssa
tutustumaan niihin paikkoihin

koskaan ei oo myöhäistä heittäytyä elämään
ottamaan vastaan kaikkia kivaa mitä se tuo tullessaan
se on vaan siitä kiinni että haluaa elää

mutta tässä sitä nyt istuskellaan vanha pari
mää kirjoittelen tänne kaikenlaista
ja toi toinen puolisko istuu vieressä keinutuolissa
ja lukee noita iänikuisia lehtiään
mutta tää on sitä normaalia elämää
sitä onneallisuutta ja rakkautta
mitä me voidaan toinen toisillemme antaa.

Äänestä
Aloittaja

25/30
ensi yönä saa nukkua ilman kolmatta osapuolta
kaksi yötä tässä menikin hyvin kumminkin
ystävän kanssa parannettiin maailmaa
parin tunnin istunnolla myllyllä
sit rupes jo paleleen niin piti lähtee kotia

hurjalta tuntuu kun lämpötila on pudonnut puolella
tässäkö se nyt oli tämä kesä
toivottavasti ei odotan kuumeisesti
lämpeneviä ilmoja
jospa niitä vielä tulis

robin williamsin kohtalo mietityttää
jotenkin tuntuu pahalta kun täälläkin
aina epäillään millon kenenkin lääkityksen
kohdalla oloa
sekö se sitten on paras ratkaisu
sairauteen että tekee itse lopun siitä

14 vuotiaan koulukiusatun pojan itsemurha
pisti myös miettimään mihin tämä maailma on menossa
mutta jos vielä kuuskymppisetkin kiusaa toisiaan
niin mikä ettei teini ikäiset
kuka heitä opettaa olemaan kiusaamatta heikompia
kun täälläkin palstalla kiusataan sen kun keritään

tämmöisiä ajatuksia mulla pyörii tänään päässä
muuten oikeen hyvä ja mukava olla
ei mitään valittamista
kevyellä linjalla :)

Äänestä
  • Päihdeongelmathan ne williamsin masensi.

    Äänestä

  • ryyppy päällä kirjoitti:

    Päihdeongelmathan ne williamsin masensi.

    Kumminkohan päin se on hänen kohdalla ollut, oliko masennus ensin jota Williams hoiti alkoholilla vai toisinpäin?

    Äänestä

  • Aloittaja

    vaihtoehdot kirjoitti:

    Kumminkohan päin se on hänen kohdalla ollut, oliko masennus ensin jota Williams hoiti alkoholilla vai toisinpäin?

    yleensä sillä alkoholilla
    aletaan paranteleen sitä masennusta
    ainakin itse tiedän useammankin tapauksen
    enkä voi väittää ettenkö itsekkin
    ole yrittänyt aika ajoin poistaa stressiä
    alkoholin avulla
    mutta loppupelissä siitä ei oo kun haittaa
    nimimerkillä kokemusta on.

    Äänestä

  • vaihtoehdot kirjoitti:

    Kumminkohan päin se on hänen kohdalla ollut, oliko masennus ensin jota Williams hoiti alkoholilla vai toisinpäin?

    Alkoholi ei ole paras masennuksen hoitokeino, oli kumminpäin tahansa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ryyppy päällä kirjoitti:

    Päihdeongelmathan ne williamsin masensi.

    yleensä ihmisellä on joku ongelma
    minkä takia niitä päihteitä ruvetaan käyttään
    siinä määrin että menee överiks
    ja se on mun mielestä ikävää ettei
    ihmiset voi myöntää olevansa masentuneita
    vaan peittävät sen hamaan loppuun asti
    mikä se loppu sitten kelläkin on.

    Äänestä

  • Viimeisiä lomapäiviä tässä vietetään laiskotellen ja energiaa kauhomalla tuleviin työpäiviin. Seuraavaan vapaaseen onkin yli neljä kuukautta aikaa, ellei nyt innostu lokakuulla jostakin viikon reissuta.
    Huomenna täytyy polkupyörää huoltaa, pumpata ilmaa renkaaseen ja etsiä etuvalo siihen. Hirmu äkkiä päivät lyhenevät näin elokuun lopulla, Väliin sataa ja väliin paistaa vielä kuitenkin päivällä yli 20 lämmintä , pääsääntöisesti ollut oikein hyvä kevät ja kesä.
    Netistä löytyy jo iltakurssiohjelmatkin tälle syksylle ja monta mielenkiintoista kurssia on mietinnässä.
    Välillä tässä vilkasen noita yleisurheilukisoja töllöttimestä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ryyppy päällä kirjoitti:

    Alkoholi ei ole paras masennuksen hoitokeino, oli kumminpäin tahansa.

    ei ole ei
    muta ikävä kyllä
    varmaan yleisin.

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    ei ole ei
    muta ikävä kyllä
    varmaan yleisin.

    Etenkin miehillä jotka eivät voi tunnustaa olevansa avun tarpeessa. Helposti saatavilla oleva "lääke".

    Äänestä

  • Aloittaja

    ryyppy päällä kirjoitti:

    Etenkin miehillä jotka eivät voi tunnustaa olevansa avun tarpeessa. Helposti saatavilla oleva "lääke".

    miehillä ehkä yleisempää kun naisilla
    mulla on yks ystävä joka hoiti masennustaan alkoholilla
    ja sit kun meni vihdoin lääkäriin niin sai lääkkeet
    terapiaa ym ym
    mutta edelleen se alkoholi on vahvasti mukana
    mutta mitäs teet muuta kun levittelet käsiäs
    suomessa ei voida viedä pakolla hoisiitoon
    toivotaan parasta ja pelätään pahinta
    itse tiedostaa ja myöntää tilanteen
    muttei kuitenkaan tee asian hyväksi mitään
    välllä tuntuu että siinä on jo jotain
    luovuttamisen meininkiä...

    Äänestä

  • ryyppy päällä kirjoitti:

    Päihdeongelmathan ne williamsin masensi.

    Kyllä hänellä oli siinä muutkin huumeet mukana kuvassa kuin alkoholi. Oli kesällä just hoidossa niitten takia.

    Äänestä

  • Aloittaja

    luin jostain... kirjoitti:

    Kyllä hänellä oli siinä muutkin huumeet mukana kuvassa kuin alkoholi. Oli kesällä just hoidossa niitten takia.

    ikävä juttu että näin kävi
    ja ettei alkoholi riittäny
    vaan piti ottaa kovemmat aineet mukaan
    joskus oon miettiny sitä mikä ajaa ihmisen
    siihen tilanteeseen vaikka periaatteessa on kaikkee
    ainakin taattu toimeentulo
    mutta se ei oo ehkä se kaikki mitä tarvitaan hyvään elämään

    jos on hoidossa huumeiden takia
    myöntääkö ihminen kuitenkaan että se ongelma
    on paljon syvemmällä huumeet on vaan se
    hetkellinen helpotus.

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    ikävä juttu että näin kävi
    ja ettei alkoholi riittäny
    vaan piti ottaa kovemmat aineet mukaan
    joskus oon miettiny sitä mikä ajaa ihmisen
    siihen tilanteeseen vaikka periaatteessa on kaikkee
    ainakin taattu toimeentulo
    mutta se ei oo ehkä se kaikki mitä tarvitaan hyvään elämään

    jos on hoidossa huumeiden takia
    myöntääkö ihminen kuitenkaan että se ongelma
    on paljon syvemmällä huumeet on vaan se
    hetkellinen helpotus.

    Eiköhän ne huumeet ole niissä piireissä aika tavallista.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ikävä kyllä kirjoitti:

    Eiköhän ne huumeet ole niissä piireissä aika tavallista.

    sairastui myös parkkinsonin tautiin
    oli kuolemansa aikaan kuivilla
    joskin kärsi syvästä masennuksesta ja ahdistuksesta

    tuli tosta mieleen oma itseni
    kun vuonna 2007 loppuvuodesta tulin
    näille palstoille elikkä sillon plus viiskymppisiin
    vahingossa osuin sinne ja ajattelin
    että tää onkin hyvä juttu
    auttaa mua hyvin sopeutuun tänne maaseudulle
    keskelle ei mitään
    kun on ihmisiä joiden kanssa keskustella
    siis ajattelin että ihmisiä...
    väärässä olin en osannut kirjoittaa mitään
    kenenkään mielestä muutamaa poikkeusta lukuunottamatta
    no pysyin kumminkin mukana kaikesta huolimatta
    vaikka välillä tuntui että olin kaikkien sylkykuppina
    mielenkiinto asiaa kohtaan sai mut kumminkin jäämään

    vuosien varrella vaan paheni
    mutta niin myös paheni oma stressini työelämässä
    eikä täällä olo sitä suinkaan helpottanut
    onko lääkitys kohdallaan on melkoinen
    hitti sanonta täällä palstalla
    on lääkitys on kohdallaan mutta melko pohjalla kävin
    mutta paskanmarjat mitään muuta kun veetuilua sain osakseni

    eikö sulla ole ystäviä on mulla on paljonkin ystäviä
    joiden kanssa juttelen päivittäin en suinkaan kaikkien
    mutta aina on ihminen jolle voi soittaa jos siltä tuntuu
    senkin hokeminen täällä tuntui jossain vaiheessa pahalta

    tunteet oli pinnassa monen monta kuukautta
    sain kyllä lääkityksen siihenkin ettei tarvinnut
    koko aikaa itkeä
    tuli myös aika että itkin myös täälläkin kirjoittaessani
    kaikenmaailman loukkaajien sanoista ja kirjoituksista
    mua ahdistettiin käskettiin poistuun täältä
    parhaimmat ketjut tai voisko sanoo että pahimmat
    oli tosi pitkiä kirjoitin mitä vaan niin aina väärin
    ja just sillon kun kamppailin pahimman ahdistuksen kanssa

    mutta pohjalta on noustu teistäkin huolimatta
    tai teidän ansiosta oon aina ollut vahva ihminen
    mutta vahvastakin tulee heikko kun elämä koettelee
    onneks en sairastunut mihinkään fyysiseen sairauteen
    osasin hakea apua ja sain
    enkä häpee heikkouttani niinkun monet muutkin
    ja täysin ymmärrän minkä takia ihmiset häpee
    koska yleinen mielipide edelleenkin
    pään alueen heikkouteen on sama kun täällä
    ei taida olla lääkitys kohdallaan

    kaikki ei kestä mää kestin sen kaiken peeaskan
    ja varmaan saan olla onnellinen nyt kun olen onnellinen

    eilen just yks ystävä kysyi multa kun sanoin että
    toivottavasti kuntoutustukieläke jatkuu vielä vuoden
    et minkä takia määhän oon ihan normaali ja tasapainoinen
    no niinhän mää nyt oonkin
    mutten vielä uskalla heittäytyä
    taisteleen työpaikkani puolesta jos sellaisen sattuisin saamaan
    on tauteja joita ei voi leikata pois ja sit olis terve

    ...heikot sortuu elon tiellä...
    mulle ei käyny niin :)

    Äänestä

Aikasti on onnea kuulla vielä Sepel-Kyyhkyn kujerrusta .
Pääskyt ovat jo kadonneet.
Västäräkit liikkuvat enää kuin olisivat ilta-kävelyllä.
Huumaiset hyppelynsä ovat enää vain muisto.
Pakaste-altaisiin ovat ilmestyneet Syksyn ensi-SF-marjat.
Niitä syödään sitten pakkas-marjoina.
Joskus myös Lakkoilevina tuisku-tuutteina.
Pakaste-allas... siellä aina ystävä.
Aito ja oikea kesä-heila.
Eikä ole feikki-puskis.

H.

Äänestä
  • Sepelkyyhky ei kujerra se huhuilee.....

    Äänestä

14/15/30

Toissailtana olin hyvin haltioitunut, kun ukkosen pauhailujen jälkeen alkoi sade hellittää ja huomasin ulkona sateenkaaren sivuikkunasta. Kun katsoin kulmittaiseen ikkunaan niin sateenkaaren paksumpi pää näkyi siinä. Menin parvekkeelle ja ja sateenkaari oli suuri ja täydellisen puoliympyrä ja värit kirkkaat ja sen yläpuolella oli toinenkin , hieman hennompi sateenkaari. Tietysti otin kuvankin ja useamman, mutta ei mahtuneet kaaret koko pituudeltaan samaan kuvaan, kännykamera kun vain on.

Eilen sitten oli suomalaisille hieno päivä urheilussa. Tänään kokeilin ensimmäistä kertaa nenäkarvatrimmeriä.

Äänestä
  • Virhe: ei 14/15/30 v a a n 24/25/30.

    Äänestä

En tiedä itkisinkö vai päästäisinkö ilmoille riemukkaan naurunkräkötyksen.

Aijjjeee ku tunnen itseni pienen pieneksi ilmapalloksi tai sanoisko ilmaihmiseksi.
Se on semmonen, että sitä ei näy ollenkaan. Näkymätön hiirulainen vainen, omanlainen.

No ku jos mä kirjotan tänne mummmmielestäni hirmuisen mielenkiintoista asiaa, niin mitähäh, kiinnostaako se ketään.

Hitto ku tulin intoa puhkuen kirjottamaan niistä lyhytjalkaisista jaloista, jotka eivät haise voimakkailta.
No mitä paskaa se ketään kiinnosti vaikka mainitsin, että Sienistä kyse.

Mua ainaskin olis vaivannut, että onko ne tatteja vai mitä plaatua.
Hohhoijakkaa. Innosta puhkuin Lampaankääpien takia.

-Jaa, no saitko sitte niitä sieniäs?

No en saanut, mut kuiteskin tahdoin ilmaisen asiani mainita:)

Tv. Ilmaihminen

Äänestä
  • "Hei kun keikuskelen"

    Niinpä, hölmösti haihatteleva Fur Elise alkaa myös tympimään, kun sitä soitetaan
    kuukaudesta toiseen.
    Mutta ainahan se on onnea, kun voi hakea toivottomasti itselleen kaipaamaansa
    vasta-kaikua.
    Saa sitten, tai ei.

    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "Hei kun keikuskelen"

    Niinpä, hölmösti haihatteleva Fur Elise alkaa myös tympimään, kun sitä soitetaan
    kuukaudesta toiseen.
    Mutta ainahan se on onnea, kun voi hakea toivottomasti itselleen kaipaamaansa
    vasta-kaikua.
    Saa sitten, tai ei.

    H.

    "jotain outoo"

    Minua saa aina kiusata.
    Ihan miten tahtoo.
    Mutta Tiinaa ei saa.
    Ei edes käyttämällä minun nimmariani tukena.
    Huomautan myös että heikku on kanssani kirjoitellut jo sen verran, ettei hän
    minulle suutu.
    Hän kun on veitikka itsekin.

    Sanonpa vielä että ehkä minulla, ja joillain toisillakin on taito kirjoittaa ilman
    syvää ivaa.
    Ei pieni piikittely haukuta hauvaakaan.
    Pieni piikkihän on vain mukava piriste.

    H.

    Äänestä

Aloittaja

26/30
meinas ihan unohtua näitten kaikkien
vuodatusteni keskellä päivitys onnellisuudesta

auto käytettiin leimalla
ekalla kerralla kehoitettiin pari paikkaa korjaamaan
ja kuuliaisina ihmisinä tietenkin korjautettiin

onnea on myös se että on lapsivapaa viikonloppu
tää viikko onkin ollu tiukkaa tahtia siltä osin

muuten tää päivä on ollu normia settiä
ylös ulos ja ei missään tapauksessa lenkille

olis ollu nuorisoseuran talkoolaisten
illallinen letkalla mutta ei vaan tullu lähdettyä
päädyttiin kumminkin tähän koti iltaan
niitä kun ei oo kun muutamia viikossa
kun tahtoo aina pukata iltavuoroo
tolla ukko kullalla

muutaman päivän jälkeenhän nää päivitykset loppuu
sit ei tartte kenenkään kärsiä bloggaamisesta
ja lupaan etten ihan heti rupee uudestaan
tähän hommaan

huomenna on taas tiedossa kaikkee kivaa
mutta niistä kerron sit varmaan vasta sunnuntaina
kun oon saanu elää nautinnollisen lauantain
mitä parhaimmassa seurassa sitten oman rakkaan jälkeen

nautinnollista viikonloppua kaikille mussukoille :)

Äänestä
  • Aika väkinäiseltä tuo sinun onnellisuutesi kuulostaa.
    Toisille ihmisille nuo jutut ovat normaalia arkipäivää ja ei ole tarvetta tehdä niistä mitään numeroa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    huvinsa kullakin kirjoitti:

    Aika väkinäiseltä tuo sinun onnellisuutesi kuulostaa.
    Toisille ihmisille nuo jutut ovat normaalia arkipäivää ja ei ole tarvetta tehdä niistä mitään numeroa.

    no sitähän se onkin väkinäistä tää koko elämä
    eiköhän tää munkin elämä oo normaalia arkipäivää
    haittaakse jos siitä kirjoittaa
    ei nää muutkaan jutut täällä aina niin loistokkaita ole
    huvainsa sullakin.

    Äänestä

Aloittaja

nyt nutkuttaa
öitä muruset :)

Äänestä

Kyl mie nääs niin onnellinen olen kun saan kohta saunan jälkeen painua omille pahnoille nukkumaan.

Äänestä

Kaunis Armi Kuusela on saapunut Suomeen Muhosta näyttämään. Onnellista on se, että hänellä on aivan samanlainen kampaus ja hiukset kuin allekirjoittaneella.

Äänestä

Onnelliset harakat lentelevät täällä kolmen ryhmissä, lentämään oppineita poikasia. Oi mitä riemua, se tarttuu minuunkin,

Äänestä

26/27/30

Olen keskellä kirjaa, tai paremminkin olen sen ensimmäisen kolmanneksen lukenut. Kirja on painettu 2013 ja nimeltään I N F E R N O. Sen on kirjoittanut Dan Brown. Kirja suo minulle pitkitetyn ilon, sillä en jaksa rasittaa silmiäni niin kauaa, että pysytisin sen lukemaan yhdessä vuorokaudessa. Eli edessä on viellä monta hurjaa onnen hetkeä, tuskin hurmaa koska juonen mukana kulkee kalmanhaju. Toisaalta kirjan realismi on oikeaasa; kun ehkäisemme kulkutaudit ja eeme kuuntele luonnontarpeita on jo 4mirjadin kanssaeläjän harteilla 3 miljardia ylimääräistä kanssaeläjää. Ihminen vai kilahtaa väärin ja sekä ehkäisevät, korjaavat ja hajottavat hallintamenetelmät ovat vain haitaksi. Rakennamme paratiisia ilman edellytyksiä pitää sitä yllä. Tieto eli olettamukset ovat siroteltuja vauhdikkaan tarinan polkuihin.

Äänestä
  • Kirjaa lukematta ihmettelen asennetta: " 4mirjadin kanssaeläjän harteilla 3 miljardia ylimääräistä" Paratiisi on kaukana useimmilta maailman kansalaisilta.

    Kuka meistä on ylimääräinen?
    Kuka sen määrittää?
    Vallan outoa, mutta jospa kirjan lukemalla sen tajuaisin?
    Da Vinci-koodin aloitin kai 5 vuota stten. Jospa tässä elämässä jaksan lukea sen loppuun.

    Äänestä

  • kna. kirjoitti:

    Kirjaa lukematta ihmettelen asennetta: " 4mirjadin kanssaeläjän harteilla 3 miljardia ylimääräistä" Paratiisi on kaukana useimmilta maailman kansalaisilta.

    Kuka meistä on ylimääräinen?
    Kuka sen määrittää?
    Vallan outoa, mutta jospa kirjan lukemalla sen tajuaisin?
    Da Vinci-koodin aloitin kai 5 vuota stten. Jospa tässä elämässä jaksan lukea sen loppuun.

    Tuo on sen superroiston motivaatio omaan ratkaisuunsa. Millainen se on ja sen ydin on viellä epäselvää. Hän esitti sen superhyvikselle, joka päätti saattaa tiedon kaikille ja näin stopin sille mitä toinen yrittäneekään. No, juonta ja pääosan esittäjien roolia en ilmaise, sillä joku ehkä haluaa myös lukea kirjan, jos uskaltaa.

    Äänestä

  • old_profile_85999 kirjoitti:

    Tuo on sen superroiston motivaatio omaan ratkaisuunsa. Millainen se on ja sen ydin on viellä epäselvää. Hän esitti sen superhyvikselle, joka päätti saattaa tiedon kaikille ja näin stopin sille mitä toinen yrittäneekään. No, juonta ja pääosan esittäjien roolia en ilmaise, sillä joku ehkä haluaa myös lukea kirjan, jos uskaltaa.

    Voihan olla, että nämä yli-ihmiset hiljaisuudessa kehittelevät epidemian, joka hävittää heidän olevuudestaan kaikki ylimääräiset, keitä siihen kuuluneekaan.
    Onhan siitä historiassa esimerkkejä.

    Äänestä

  • kna. kirjoitti:

    Voihan olla, että nämä yli-ihmiset hiljaisuudessa kehittelevät epidemian, joka hävittää heidän olevuudestaan kaikki ylimääräiset, keitä siihen kuuluneekaan.
    Onhan siitä historiassa esimerkkejä.

    Ehkä, ehkä ei. Mutta nykyäänhän luonto jo puolustaa itseään. Ihmisen siäinen peto ja vallan ahneus lietsoo sotaisuutta ja muotbuumina on nuo keekutin estot ja rajoitukset joita laitetaan puolin ja toisin ja näin ehkäistään hyvinvoinnin jakautuminen, lisätään katkeruutta jolloin voidaan lietsoa epäluuloa, pelkoa ja uhkakuvia.

    Äänestä

Aloittaja

27/30
kun olen työleski
niin kutsuin itseni kylään
lauantai päiväksi ja illaksi
mies vei töihin mennessään ja haki tullessaan
korkkarit kattoon se ilta oli meille
sielunsiskoille supernaisille...

no oli meillä siellä muutama mieskin
saunanlämmityksessä ja seuraa pitämässä
grillailtiin ja juopoteltiin
mitä sitä muuta suomalaiset kesäisenä
lauantai iltana
skumppaa meni muutama pullo
ja pari saunakaljaa
eihän se ilman kaljaa kuulemma se sauna lämpiä

se siitä loput jääköön salaisuudeksi
tylsäähän tää mun elämä on niinhän joku mainitsi
mutta jospa tän jotenkuten kestäs :)

Äänestä
  • Petitkö sä miestäsi, hyiii.

    Äänestä

  • Aloittaja

    onhan törkeetä kirjoitti:

    Petitkö sä miestäsi, hyiii.

    no en pettäny
    en mää oo sitä koskaan pettäny
    enkä pettäskään
    ei oikeen enää tuu mieleen tässä iässä
    enkä oo niin perso sille yhdelle
    että heti hyppäisin päälle kun pikkusen vilahtas ;)

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    no en pettäny
    en mää oo sitä koskaan pettäny
    enkä pettäskään
    ei oikeen enää tuu mieleen tässä iässä
    enkä oo niin perso sille yhdelle
    että heti hyppäisin päälle kun pikkusen vilahtas ;)

    Johan se läkähtyis tai kuolis jos sää päälle pomppaisit ;);)

    Äänestä

  • Aloittaja

    hurrrjaa menooo kirjoitti:

    Johan se läkähtyis tai kuolis jos sää päälle pomppaisit ;);)

    ei oo tuo omakaan läkähtyny ja kuollu
    se on tekniikkalaji
    se pomppaaminen ;)

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    ei oo tuo omakaan läkähtyny ja kuollu
    se on tekniikkalaji
    se pomppaaminen ;)

    Ei nuo tiedä, jotka eivät osaa pomppia oikealla lailla. :))

    Äänestä

  • läähätänjaläkähdyn kirjoitti:

    Ei nuo tiedä, jotka eivät osaa pomppia oikealla lailla. :))

    Minä en ole ikinä rakastellessa pomppinut, kertokaa miten sellainen onnistuu, rampoliinillako?

    Äänestä

  • Aloittaja

    korppis kirjoitti:

    Minä en ole ikinä rakastellessa pomppinut, kertokaa miten sellainen onnistuu, rampoliinillako?

    en määkään
    tää jolla on hurjaa menoo
    käänsi sen hyppäämisen pomppimiseksi
    mutta uskoisin että rampoliini on paras paikka siihen hommaan
    mutta odotellaan jospa se vastaus tulee ajan kanssa ;)

    Äänestä

tiinuska

Hyvä oli aloituksesi onnellisesta päivästä, joita minulla on riittänyt, niitä tavallisia, joista ei viitsi edes kirjoittaa, mutta tänään!!!

"Ystäväni" soitti ja muistelimme menneitä, kaikkia niitä vuosia, jotka olemme jotenkin kokeneet yhdessä, mutta niin erillään, sillä molemmille on perhe tärkeä, vielä tälläkin iällä.

Kyllä tähän saa nyt kaikki uskovaiset tulla rukoilemaan armoa meille syntisille, mutta me olemme kuitenkin eläneet tällaisessa "salasuhteessa" vuodesta 74 ja meillä oli molemmilla pienet lapset silloin!! Joo, niin se oli. oli pitkä tauko.

Olen ollut aivan immuuni miehille, siis ei mitään "väristyksiä", mutta kun tuo ystävä soitti, niin muistin meidän ensi tapaamisen. Se ei ollut mikään "kertapano", kun tapasimme, vaan vuosi kului ja sitten????

Äänestä
  • Aloittaja

    oon ihan onnellinen sun puolestas
    kaikki ihanat muistot on elämän suola
    ja hyvä se on että vanhaakin vielä värisyttää ;)
    se on tosi juttu ettei se tartte joskus olla kun puhelinsoitto niin...

    Äänestä

Aloittaja

28/30
tää päivä on mennyt pitkälti
eilisen päivän hauskoilla muistoilla
ja varmaan menee vielä ensi viikkokin

paljon ollaan kyllä saatu aikaan
illan tunteina tehtyä tän huushollin hyväksi
kun tolla mun rakkaalla ukkokullalla oli vapaa ilta
aina on jotain muutosta meneillään
nyt haetaan kaikille tavaroille omaa paikkaa
ettei ne oo millon missäkin
sais ees jotenkin säilyyn jonkilaisen järjestyksen
vielä joskus maailmassa

sit mää oon yrittäny saada jonkinlaista kipinää
tän vartalon kiinteytyksen kanssa
kun se lenkkeily ei oo oikeen mun juttu
niin pitää temppuilla noitten punttien
ja kahvakuulan kanssa
kuin kauan innostus sit kestää
sen aika näyttää

tää päivä on pulkassa eikä enää oo kun pari päivitystä
koittakaa kestää se itsenne kanssa
ei sit tartte enää lukee näitä
mun tylsiä juttuja joita onnellisuudeksi kutsun
mutta kun ei voi mitään että oon niin tyytyväinen
että vihdoinkin olen päässyt ylös :)

Äänestä
  • "kun se lenkkeily ei oo oikein mun juttu niin pitää temppuilla noitten punttien ja kahvakuulan kanssa"

    Jokainenhan löytää sen "omanjuttunsa" liikunnassakin...kun on aika sille.

    Liikunnallista tulevaa elämää sinulle "tiinainen".

    Vierivä kivi ei sammaloidu!

    Äänestä

  • Aloittaja

    old_profile_78407 kirjoitti:

    "kun se lenkkeily ei oo oikein mun juttu niin pitää temppuilla noitten punttien ja kahvakuulan kanssa"

    Jokainenhan löytää sen "omanjuttunsa" liikunnassakin...kun on aika sille.

    Liikunnallista tulevaa elämää sinulle "tiinainen".

    Vierivä kivi ei sammaloidu!

    niinpä
    mutta monesti oon miettiny sitä asiaa
    kun joittenkin mielestä liikuntaa on ainoastaan se
    kun vedetään hiki päässä sauvojen kanssa tai ilman
    pitkin kylän raittia
    ja sit pikkuhiljaa siirrytään hölkkään
    ja sit juostaankin jo maratoonia ;)

    kyllä sitä jaksamista saa pienemmälläkin
    en nyt tiedä voiko sanoo vaivalla
    kyllä toi kahdentoista kilon kuulakin tuo vähän vastusta
    ja kuuden kilon puntit käsissä
    kyykkyilen kuulan kanssa siitäkin huolimatta
    että toinen polvi paukkaa.

    Äänestä

Aloittaja

huomenta
helpoin pääsy ketjun loppuun :)

Äänestä

Moiks Tiinuska@

Olin aikaisin hereillä sillä tulin yöksi kirkolle. Kappaopistokaverini toi mustikoita ison säkin valmiiksi perattuja. On mahtavaa nähdä kun ihmiset eivät muutu vaikka aika rietää ja kouluajoistammekin on jo yli kolmekymmentä vuotta.

Olemme kumpikin muuttumattomia eli ulkoisesti kuin kouluaikoina, joten siinä tarpeeksi onnellisuushaastetta tällekin päivälle.

Äänestä
  • Aloittaja

    moiksit sullekkin
    mullekkin tuli äskön hoitolapsi
    taas täksikin päiväksi vielä puolitoista viikkoa
    niin sit ne lähtee espanjaan viikoksi
    ja sen jälkeen alkaa tarhaputki

    raskasta tää lastenhoito
    lähti just vaarin kans kattoon leikkuupuimuria
    tohon viereiselle pellolle
    mummut ei onneks ymmärrä niistä mitään :)

    Äänestä

Emmää sit kirjoitakkaa, jos tää on kerta loppu.
Vaikka olis onnestain puolet sunki.
Tän päivän onni olis ollu muutama pussillinen.
On nää tuoreet, kotimaiset vihannekset vaan ilo silmälle ja toisellekin päälle.
Purjon tuoksu sekoittuu ihanasti Mansikoiden hajuun. Ah!
Kyllä saa ranne taas liikuntaa.

H.

Äänestä
  • Aloittaja

    pari päivää vielä hatsansaa
    ei tää vielä oo loppu
    just tossa hain ulkoo pinaattia
    ja pilkoin siitä salaatin itselleni
    vähän kurkkua ja paprikaa kyytipojaksi
    namilta maistui
    ystävän tekemän salaatinkastikkeen kanssa
    alkaa noita ystäviä tuleen kun sieniä sateella
    pitäisköhän sulkeutua itseensä
    ja ruveta ilkeäksi ihmiseksi :)

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    pari päivää vielä hatsansaa
    ei tää vielä oo loppu
    just tossa hain ulkoo pinaattia
    ja pilkoin siitä salaatin itselleni
    vähän kurkkua ja paprikaa kyytipojaksi
    namilta maistui
    ystävän tekemän salaatinkastikkeen kanssa
    alkaa noita ystäviä tuleen kun sieniä sateella
    pitäisköhän sulkeutua itseensä
    ja ruveta ilkeäksi ihmiseksi :)

    "tiinainen"

    Mikä unohtui?

    Eihän sinusta ilkeätä saa tekemälläkään.
    Olet ihan liian kirpeä.
    Sitruunainen kastike mauttomalla Pinaatti-pedillä.
    Älä ala kehumaan ruoka-valiollasi.
    Koska näyttöä ei näytä olevan.
    Ovatko sinun antisi korillisia?

    YH.

    Äänestä

  • Aloittaja

    hunksz kirjoitti:

    "tiinainen"

    Mikä unohtui?

    Eihän sinusta ilkeätä saa tekemälläkään.
    Olet ihan liian kirpeä.
    Sitruunainen kastike mauttomalla Pinaatti-pedillä.
    Älä ala kehumaan ruoka-valiollasi.
    Koska näyttöä ei näytä olevan.
    Ovatko sinun antisi korillisia?

    YH.

    oota pari viikkoa
    niin näyttöä tulee :)

    Äänestä

Ystäväni joka toi marjat oli menossa tyttärensä kaksosia hoitamaan. Hän on 53-vuotias ja tällä hetkellä työtön. Hän kyllä etsii työtä, joka tuntuu olevan kiven alla kun vielä ikää on yli 50-vuotta, ei pyydetä edes haastatteluun vaikka hän on tehnyt pitkän työuran sihteerinä.

Äänestä
  • Aloittaja

    onneks ei oo kaksosia
    toi ykskin minä itte ikäinen
    riittää vallan hyvin
    tässä kun on toinen ikuisesti minä itte iässä oleva
    vastassa niin voit kuvitella kuinka mukavaa meillä on :)

    Äänestä

Nyt on pää kyllä kuin tuhnaantunut hattara sisältäpäin. Inferno on nyt luettu. Arvosana 7-.

( http://www.wsoy.fi/kirjat/-/product/no/9789510400074)

Elämäni suurin tumma herhiläine, yli 3,5 cm oli ilmestynyt tuohon ikkunalle verhontaakse pörräämään sillä aikaa kun vieraani kanssa kahvittelin ja juorusin naistenjuttuja. Yksin olen kotona ja etsin takavasemmalta kuvalehden ja pamps. Putosi mokoma patterinpäälle ja siitä patterintakana olevien ilmastointiaukkojen sisään. Toivottavasti ei nouse pistelemään kun yöllä nukun. Mutta olin rohkea ja puolustin itseäni ;-). Olin just syönyt minttulakua joten en uskaltanut purkillakanto operaatioihin.

Äänestä
  • Lisäys äskeisen alkuun: 28/30

    Äänestä

Aloittaja

29/30
tää päivä meni sadetta pidellessä
ninjojen kanssa käytiin sotaa peiton alla
ainakin tunti
kivaa hip huraa

muuten tässä möllötelly ja köllötelly
surffaillu netissä
iskostanu päähäni en syö en syö en syö
enkä syöti
muuta kun sen verran että hengissä säilyy

meni nyt niin myöhään tää päivitys
etten jaksa kirjoitella tän enempää
teidän onneks

niin että hyvää yötä
ja kauniita unia kaikille :)

Äänestä

Eilinen käsittelyyn, olisiko ollut huippuhetki, kun pääsin ystävän facebookiin, päivityskuvaan hänen kanssaan. Eikö ollut hyvä kuva, otettu Kouvolan Rossossa, ennen kuin pizzat tuotiin pöytään.
Saalistakin saatiin, sitähän me lähdettiin hakemaan.
Illalla sitten kyläilin naapurin poikamiesten luona, kahdelta oli napattu pallit pois, vilkkaita kavereita kumminkin.

Ukkosen jyske herätti jo ennen ylösnousua, märkää on, mutta Timpat ovat kasvaneet hyvin ja sipulitkin on isoja.

Äänestä
  • Aloittaja

    tytöt oli lähteny
    ja kuva oli mitä parhain
    mikäs muu sen mukavampaa katsottavaa
    kun iloiset mammat pizzalla
    olin hengessä mukana
    suorastaan aistin sen
    puheen pulputuksen ja naurun :)

    Äänestä

29/30

Ihanaa ja onnellista oli nukkua enemmän kuin kellonympäri. Kannattaa selkeästi ahmia kirjaa pari kolme vuorokautta pienien torkkujen voimalla ja sitten eletyn päivän Isä Matteon jälkeen sulkea telsu ja iltapuuhastelujen jälkeen vaipua uneen, oikeen väsyneenä nukkuu niin hyvin ettei tajua ees unianäkevänsä joten täystilttiys on varma. Varma oli. Sain eilen tuliaisina erikoiskahvia sellaisessa topatunnäköisessä, käsintehdyssä paperipussissa jossa oli minigripin tapainen kiinnityssyteemi pari senttiä alle yläreunan. Hörppäsinpä tässä siitä valmistamaani kahvia punaisenmaidon kera ja itsetekemäni lohipiirakan kera. Taidan ottaa kohta ammuruokaperäiset, kun vettä sattaa ja muutenkaan ei ole menoa minnekkään.

Äänestä

Kieltämättä tämä aamu vaatisi persiellle potkua onnellisuuden kokemukseen. Taivas harmaa, tiistai, ei rästitöitä. Katsotaan iltapäivällä jos vaikka alkaisin paistelemaan mustikkapiirakkaa, tulisikohan hyvästä pullantuoksusta vaikka onnelliseksi.

Ei jaksa aina onnea hehkuttaa ja keksiä onnen lähteitä. Muuten Tiina, tuolla ylhäällä oli aloitus facebookin onnea on jne. aforismeista, minäkään en oikein niitä ymmärrä.

Äänestä
  • Aloittaja

    huomasin
    mutta mää oon aina tykänny aforismeista
    ja jonkun verran luen runoja
    ehkä peruja se luki kans niitä
    ja nyt varsinkin oon niitä viljelly
    kun istun istun ja istun
    ja hoen itselleni ei oo nälkä ei oo nälkä ;)

    nää ensimmäiset sateet
    sen helteen jälkeen on saanu mut
    jotenkin saamattomaksi
    kun oon yksin täällä kotona niin vaan
    pelleilen tän aparaatin kanssa.

    Äänestä

Voikohan onnea olla ensimmäinen mehukas puraisu Kalkkuna-fileestä?
Fileestä, joka on huolella ja taidolla maustettu ja paistettu.
Ukkonenkin jyrähti.
Mustat pilvet nousevat ja antavat lupauksen kunnon myräkästä.
Voihan Pässin Kivekset!

Mitenkähän ne pitäisi laittaa....
Ilmeisesti ei pidä ainakaan liioilla mausteilla pilata.
Pisara Myskiä, Pähkinä-öljyä sekä hapatettua suola-Sitruunaa.

H.

Äänestä

Paljon on semmosia hommia, jotka mielestäni kuuluisi vain ja ainoastaan miehille.
Mainitsen yhden ja se on auton imuroiminen ja peseminen sisältä. Siis NIIN tylsää hommaa ku ikinä. Eilen sain vihdoin ja viimein ensteks tyhjättyä monista kamoista mun vanhan autoni. Imuroin joka raon ja moskaa oli enemmä kuin vähän. Sitten pyyhkiminen ja sen semmosta.
Niin niin kovin kuuma kesä ollut ja minä jatkuvalla syötöllä joko menos tai tulos, että en ole ehtinyt/jaksanut/huvittanut hoitaa vanhan auton putsailuja.
Auto on myynnissä ja eilen illalla yks tuli sitä katsomaan. Ei paha, ei paha, hää sanoi. Ilmottelee kait tänään mitä meinaa hän.

Harvinaista, mutta totta, mut meikäläinen istahti tähän koneelle yöpaita päällä. Yleensä vaatetan itseni sukkelaan herättyäni, mutta tänään nyt vaan on tämmönen laiskuus iskenyt.

Lähden äidin luo viemään jääkaappiin ruokaa, vetäsen pyykkikorista pestävät vaatteet mukaani ja siinähän sitten tälle päivälle askaretta, kun niitä peseskelen.

Äänestä
  • "Hei kun keikuskelen"

    Kuvailisitko hieman tarkemmin?
    Saat laittaa jotain pientä autostakin.
    Sikäli kun siinäkin on.
    Sanotaan että hyvin mainostetuista maksetaan aina yli-hintaa :)

    Pesetkö aina pyykkisi äidin luona?

    Ja sitten loppu-vakavoitus
    Viilenevätkö vedet jo?
    Onko kala alkanut liikkua?

    H.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "Hei kun keikuskelen"

    Kuvailisitko hieman tarkemmin?
    Saat laittaa jotain pientä autostakin.
    Sikäli kun siinäkin on.
    Sanotaan että hyvin mainostetuista maksetaan aina yli-hintaa :)

    Pesetkö aina pyykkisi äidin luona?

    Ja sitten loppu-vakavoitus
    Viilenevätkö vedet jo?
    Onko kala alkanut liikkua?

    H.

    "hunksz"

    No en usko, että sinua kiinnostaa äitini pyykkien pesut,
    mutta vastaan silti, että jätesäkkiin kumoan pyykkikorin sisälmyksen, raahaan sen autooni ja tuon kotiini, jossa sitten pistän pyykkikoneen pyöriskelemään.
    Kuivauksen jälkeen viikkaan siististi kassiin ja kiikutan äidin luo, jossa asettelen kassista pestyt vaatteet kaappeihin.
    Entä itse. Kerro miten suoritat vaatteittesi pesemisen ja kuivaamisen. Tapahtuuko paitojen kuivaus henkarissa vai meneekö ne narulle vaan roikkumaan, josta myttäät ne sitten kaapin hyllylle. Suoritatko pestyjen vaatteitten ravistelua ennen narulle ripustamista, vai meneekö koneesta ihan sellasenaan.


    Oikeastaan minä en myy autoani. Annoin sen poikani tehtäväksi. Kymmenen prosenttia hän saa palkaksi myymisestä, että toivottavasti tekee hyvää mainoshommaa, niin saa enemmän rahaa lompakkoon.

    Kala on alkanut liikkumaan. Sundomin sillan juures oli kasapäin ihmisiä virvelöimässä ja pari venettä, kun toissapäivänä saaresta sillan juureen rantauduin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    hunksz kirjoitti:

    "Hei kun keikuskelen"

    Kuvailisitko hieman tarkemmin?
    Saat laittaa jotain pientä autostakin.
    Sikäli kun siinäkin on.
    Sanotaan että hyvin mainostetuista maksetaan aina yli-hintaa :)

    Pesetkö aina pyykkisi äidin luona?

    Ja sitten loppu-vakavoitus
    Viilenevätkö vedet jo?
    Onko kala alkanut liikkua?

    H.

    hatsansaa
    tän aamun punnaus
    miinus kolme kiloo
    sen tammikuisen kymmenen päälle
    näillä mennään...

    yt

    Äänestä

  • Hei kun keikuskelen kirjoitti:

    "hunksz"

    No en usko, että sinua kiinnostaa äitini pyykkien pesut,
    mutta vastaan silti, että jätesäkkiin kumoan pyykkikorin sisälmyksen, raahaan sen autooni ja tuon kotiini, jossa sitten pistän pyykkikoneen pyöriskelemään.
    Kuivauksen jälkeen viikkaan siististi kassiin ja kiikutan äidin luo, jossa asettelen kassista pestyt vaatteet kaappeihin.
    Entä itse. Kerro miten suoritat vaatteittesi pesemisen ja kuivaamisen. Tapahtuuko paitojen kuivaus henkarissa vai meneekö ne narulle vaan roikkumaan, josta myttäät ne sitten kaapin hyllylle. Suoritatko pestyjen vaatteitten ravistelua ennen narulle ripustamista, vai meneekö koneesta ihan sellasenaan.


    Oikeastaan minä en myy autoani. Annoin sen poikani tehtäväksi. Kymmenen prosenttia hän saa palkaksi myymisestä, että toivottavasti tekee hyvää mainoshommaa, niin saa enemmän rahaa lompakkoon.

    Kala on alkanut liikkumaan. Sundomin sillan juures oli kasapäin ihmisiä virvelöimässä ja pari venettä, kun toissapäivänä saaresta sillan juureen rantauduin.

    "Hei kun keikuskelen"

    Kyllähän minä sen tiesin.
    Irvistelin vain virheelliselle lause-rakenteellesi.
    Henkareissa kuivaan, ja sitten puoli-myttään.
    Meikä on sentään armeijan käynyt mies.
    Aina ravistankin.
    No tämä sit siitä yö-paidastakin.

    H.

    Äänestä

  • old_profile_89054 kirjoitti:

    hatsansaa
    tän aamun punnaus
    miinus kolme kiloo
    sen tammikuisen kymmenen päälle
    näillä mennään...

    yt

    "tiinainen"

    Hyvästi siis ralli-makkarani.
    Terve-tuloa tulinen linnun-siipeni.
    Välttele mopoa edelleenkin, ole vain oma kova koneesi.

    YH.

    Äänestä

Aloittaja

tässä piste tälle 30/30
vihdoinkin lauantaina saan
kauan odotetun kaapelikelan tuvan pöydäksi
oon sitä jo niin kauan toivonut

vapaatakin pukkaa tälle päivälle omalle kullalle
kaikenlaista pientä pintaremonttia meneillään

ja yllätys yllätys pikku poitsu tuli hoitoon
ja jää taas kerran yöksi
mikä sen mukavampaa kun tää mummuilu ;)
onneks se lähtee kohta espanjaan
ja sit alkaa tarha huh...

joka tapauksessa elämä on edelleen kivaa
sano kuka muu mitä tahansa
jokaisesta päivästä löytää aina ne kivat asiat
tänään varsinkin se kun kello tulee
yhdeksän illalla ja saa noi miehet unten maille
ehkä sit pääsee huokaseen

sateen ja tuulen välityksellä
mukavaa päivää kaikille
varsinkin mun sielunsiskoille ja veljille :)

se oli tässä
huokaiskaa helpotuksesta.

Äänestä
  • "tiinainen"

    Kivat sulle!
    Olis mulla ollut tota Kalkkunaa vielä.

    Miehen vuoksi on viisasta tehdä pientä remonttia.
    Pintaan varsinkin.
    Ehkä myös kahva-kuulilla reippaita reisiä.


    YH.

    Äänestä

  • "mukavaa päivää kaikille vasinkin mun siulunsiskoille ja veljille"

    Hätäkasteessa sain nimen -53 Sisko...olen aina sanonut että olen kaikkien sisko kuka vain huolii...oli laitapuolenkulkija tahi joku heistä kenellä menee paremmin.

    Elikkä...kaikille hyvät jatkot tällekin päivälle rotuun, säätyyn katsomatta tai muihinkaan pinnallisiin puoliin...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 43 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


old_profile_89054 kirjoitti:

kesä ja kärpäset
onko lomat lepoa vai suorittamista päivästä toiseen
jotkut meistä on vielä töissä jotkut ei
mutta mistä olet onnellinen just tänä päivänä
mikä asia saa sut nauttimaan elämästä tänään

haastan kaikki elämäänsä tyytyväiset kirjoittajat
kolmenkymmen päivän ajaksi
kirjoittamaan sen asian joka tekee elämästä
elämästä elämisen arvoisen

1/30
tunnin aamukahvit omassa seurassa
aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta
koko päivä aikaa mennä keräämään
lämpöä ja valoa talven varalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu