Ruosteen fixaus

Onko ruosteenmuuntoaineet hyviä tai ruosteenpoistoaineet vai onko parempi rapsutella ja hioo ruosteet pois Corollasta ja mikä maali olisi hyvä.
357954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Jos Corollassa näkyy pinnassa ruostetta, niin auto on menetetty korroosiolle lopullisesti.

Äänestä
  • Asia kysymykseen juntti vastaus.

    Äänestä

  • No jos puhutaan 70-luvun malleista, niin vähän tuohon suuntaan. Nykyään ns. premium merkitkin ruostuvat nopeammin. Mitä olen nähnyt tavisautoista, niin Ford on varsin ruosteherkkä.

    Äänestä

  • Mikä teitä vaivaa kirjoitti:

    Asia kysymykseen juntti vastaus.

    väärin, täysin realistinen vastaus ja perustuu kokemukseen.

    Äänestä

  • laajalti levinnyt kirjoitti:

    väärin, täysin realistinen vastaus ja perustuu kokemukseen.

    Samaa mieltä. Palikoita on helppo vaihtaa, mutta ruostuminen on varma lopun alku.
    Sitä ei kotikonstein pysäytetä.

    Äänestä

Ei ole vielä tässä maailmassa keksitty ainetta joka ruosteen muuttaisi ruosteen takaisin teräkseksi/raudaksi. Se joka sellaisen keksisi olisi taatusti rikkain mies maailmassa, sellaiselle aineelle olisi käyttöä monilla aloilla. Toisin sanoen, ne on humpuukia järestään kaikki.

Äänestä

Toyotan ruosteesta pääsee eroon toyotasta luopumalla

Äänestä

Ruoste raiskaa ja varkaat varastaa !!!!

Äänestä

helppoo kun heinänteko! vaihda kaksikertaa viikossa/päivässä alushousut....

Äänestä

kaikki ruostuu,,, jos ei ennakoida mitenkään, niin volvot kuin mersut,, bemarit,, audit ja japsi, itselläni on -95 nissan sani on vähän ruostetta mutta se si haittaa kun hoitaa pois ,ei kai olekkaan ruosteetonta autoa,, voi olla että on,,

Äänestä

Korinvaihto tai tekniikka irti ja korin upotus happoon. Ruosteet lähtee ja paljastuneet pitsit voi paikata.

Äänestä

Niimutku mulla on välillä vaaleet alkkarit ruosteessa ..??!!

Äänestä

Taas volkkari hajalla.

Äänestä

Jo on kun täällä ei voi saada kunnon vastauksia. Itsellä olisi pohjan ja kaarien suojausta edessä sekä hieman pintaakin. Kiinnostaisi kovin kuulla käyttökokemuksia aineista. Zink182 on toiminut hyvin ainakin veneessä ja muissa jykevämmissä rakenteissa. olen myös kuullut kehottavan hamerite maalia. En ole vielä päättäny. Ja kyllä merkki kun merkki ruostuu huonolla pidolla ainakin. ja ne paskimminkin suojatut saa kestämään jos haluaa.

Äänestä
  • Minulla oli vitossa oven alalaidat/helmat pääseet aikas pahasti ruostumisen alkuun. Revin korikiteistä pois ne osat mitä irti sain, ja hion pikkilaikalla ruostetta pois puolen huolimattomasti, koska auto oli vain työkalu ei mikään näyttelypirssi. Sen jälkeen paksu kerros sinkkipohjaväriä sprypullosta, ei muista minkä merkistä tai mistä oli ostettu. Noin tunti odottelua,kevyt hionta, tinnerillä pyyhkäisy, koli koli pullosta pintaväri, kahteen kertaan.Auto oli minulla tuon operaation jälkeen kaksi vuotta, eikä ainakaan noista maalatuista kohdista ruoste tullut läpi.

    Äänestä

  • Täysin ruskeaksi ruostunut mattoteline ja tarvitsin sitä yhden kesän joten rapsuttelin irtoruosteet ja vedin Tikkurilan Rostex ruosteen esto pohjamaalin ja Miranolin pintaan.Nyt ollut yli 7v, eikä ole ruoste tullut läpi vaikka tehtiin vasaralla testi kohta aikaa sitten eli maalit hakattiin irti alla ei ruostetta vaan harmaa pinta ja eikä ole ruostunut siitä kohti vaikkei paikattu. En saanu uutta telinettä.

    Äänestä

Se on kuule ihan perus settiä, että rollat kukkii. Otapa pensseli käteen ja uita se alustamassassa ja anna palaa poika! Kyllä se siintä!

Äänestä

onko juntti terolla tojo ruosteessa .hahahaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Äänestä

Kokeile crc galvacolor sinkkipohjamaalia ja päälle oikea väri.

Äänestä

Bilteman ruosteenestomaali nro 36-1135 on ollut hyvää teräsrakenteiden suojauksessa. Parikymmentä vuotta sitten maalatut hallin teräspalkit ovat säilyneet oikein hyvin. Kuinka hyvin maali toimii auton alustassa, en tiedä, koska olen aina ruiskuttanut alustamassaa pohjaan, pesun ja kuivatuksen jälkeen.

Nyt ajattelin testata sekä ko. maalia ja CRC 2in1 primer & zinc topcoat -sprayta (Motonet). Viimeksi mainitulla maalasin vanhat vanteet pari kk sitten, eivätkä ainakaan vielä kuki.

Olen saanut ruosteisen Carina 2:sen, vm.1989, pidetyksi hyvin liikenteessä, kun olen kerran kesässä pessyt pohjan painepesurilla ja sprayannut massalla.

Koteloihin olen suihkuttanut ensin Dinitrol ML:ää, koska se on ohutta lirua ja tunkeutuu hyvin pieniin rakoihin. Sitten päälle jäykempää Tectyl ML:ää.

Äänestä

ja sitten paaliin .hahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Äänestä

Ei kukaan fiksaa ruostetta. Tarkoitat varmaan auton fiksausta. Aloittajalla menee sanat ja merkitykset, (sanaselitteet) sekaisin.

Äänestä

onko teron loota ruostunu. takaisin kutsuttu, kone hajonu, soutaa tiellä kuin pyörre mysky.hahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Äänestä
  • itsellä oli volvon taka hiekkapelliissä 4vuotta sitten maali rupea ja pinta ruostetta tein pohjat ja maalasin oikealla auto maaleilla eli ruiskulla hyvin on kestänyt ei pelkillä halvoilla srei maaleilla kestä kovin pitkään. noita sinkkimaaleja olen kokeillut joskus ovat kohtuu hyviä.

    Äänestä

Avessa oli ruostetta ovissa ja kraappasin irtoruosteet pois ja vetelin ruosteenmuuntajaa ja viikon kuluttua maalit päälle nyt on mennyt jo 3 kuukautta eikä ole tullut ruoste pintaan.

Äänestä
  • ja pinnan alla käy kova kuhina ja reikää syntyy. Älä vaan mene sormella painamaan pintaa rikki jos et halua pettyä.

    Äänestä

ruosteenmuutaja on vitsi, ruostetta poistetaan hiekkapuhaltamalla. älä tero hätäile kyllä ne ovet vielä kukkii.

Äänestä

En tiedä muuta hyvää ratkaisua tähän kuin viedä Toyota Kuusakoski Oy:lle ja ostaa autokaupasta oikea auto tilalle.

Äänestä

Kuusankosken kierrätys poistaa ruosteet kerralla, varmin ja paras tapa, jopa hiekkapuhallustakin parempi ja varmempi, ja hakevat ilmaiseksi,

Äänestä

Onhan tuossa jo vinkkejä, mutta ite koitin aikoinaan Nissaniin ja tuo muunninaine vaikutti toimivan kuten pitääkin. Hintava pullo, mutta ajaa tehtävänsä. Normaalit hionnat ja maalit päälle.
Pariin vuoteen ei ole tarvinut korjaiilla ainakaan samasta kohtaa.

Äänestä

Viestin aloittaja: Otappa kuule vertailuun vaikka mersun, bemarin, ooppelin tai volkkarin tai minkä tahansa auton iältään vaikka 15 v. huomaat, että ei se corolla nyt niin kukkainen olekaan. Luulin olevani kukkakaupassa, mutta mersuhan se siinä marketin parkissa koko "loistossaan". Älkää provoilko hälläväli-hemmon autot kukkii melko uutena jos ei pidetä huolta.

Äänestä

Minä olen ostanut Biltemanista sinkkipaloja ja kiinnittänyt niitä Corollan pohjaan.

Äänestä

Olen tehnyt näin. Hionut kaiken ruosteen hiekkapaperilla mitä olen pois saanut. Päälle Xink 182, muutama ohut kerros ja päälle automaali. Koteloihin kotelonsuoja-aine sisällepäin. Tuon joutuu tekemään uudestaan aina muutamien vuosien välein, mutta ruoste ei pääse raiskaamaan autoa, toisinsanoen ruostuminen pysähtyy lähes kokonaan tai hidastuu merkittävästi ja kestää varmasti näin tehden koko auton loppuiän.

Äänestä

No toki saksalaisen tai jopa tsekkiläisen auton omistajat maireasti vaimoineen s-ketjulta puuvillahanskan kera tankkaavat, on Auto vihdoin ostettu. Käännytään ilman vilkkua jotta moiset japanin katiskat eivät huiman hienoja led-valoja näe. Ostakaa vaan omat! Vaimon kanssa on ensiksi vuositolkulla säästetty, joka ikinen ylityö-tili säästetty rahastoon jotta pääsee joku kaunis päivä ennen eläkepäiviä Auton ostamaan. Lapsien (kitupiikeillä tuskin edes on ties vaikka kalu kuluu ) resut vaatteet kertoo sitä karua kieltä miten Auto on rahoitettu.

Toisaalta, oikeasti 5-numeroisen luvun kuussa tienaavat eivät tähän ketjuun luultavasti ole kirjoitelleet.

Toyota kestää hyvin mutta tämä Suomessa teille kylvettävä suola on paha asia sille. Tosin vähemmän ajetun uudemman Mersun vienti sulattamoon varmasti ottaa päähän enemmän kuin esim. yli 20-vuotta vanhan Corollan. Toki sen voi myydä fiksu vielä Afrikkaan, sinne ei kuulema Autot tietokoneineen kovin hyvin mene kaupaksi.

Niin se maali. 2k-happomaalista ei ihan heti ruoste puske läpi mutta kerran ruostunut pelti tahtoo sitä jatkaa vaikka mitä siihen päälle pistää. Autotalli olosuhteissa "hienot" ruiskuvesivärit automaaleissa, ihan rahan tuhlausta- tai no maalikaupan setä saa lisä rahaa uudempaan Autooon.

Jenkki-aineet, ehkä por15, kovaa ainetta kuulema.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pinta kukkii kirjoitti:

Onko ruosteenmuuntoaineet hyviä tai ruosteenpoistoaineet vai onko parempi rapsutella ja hioo ruosteet pois Corollasta ja mikä maali olisi hyvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu