Mista saisi malarianestoreseptin?

Mala

Asun Helsingissa. Nyt pitaisi saada halvalla ja nopeasti resepti. Korvaako kela mitaan jos menen vaikka mehilaisen laakariasemalle?

3

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perdone.

      Ei korvaa mistään otettua reseptiä. Jos matkustaa, pitää jaksaa se muutama kymppi maksaa, lääkkeet kuitenkin maksavat paljon enemmän.
      Eikä niitä kannata syödä, jos ei mene alueelle, jossa varmasti on malariaa, tai alueelle missä on merkittävä määrä verta imeviä hyönteisiä.
      Näkisin tärkeämmäksi vahtia miten valmistettua ja mitä ruokaa syö, ja pitääkö käsihygieniastaan huolta ettei saa pöpöjä omista käsistä suuhun ja minkään lajin hepatiittiä.

    • 14+9

      Yksityislääkärin taksoista korvataan tietty osuus, terveyskeskukselta kannattaa kysyä lääkärin soittoaikoja, sillä saa reseptin ja tietenkin jos on työterveyshuollon piirissä se ensisijaisesti. Malarialääkkeet ovat välttämättömiä afrikan malaria-alueilla eipä juuri muualla. Riskiarvion perusteella tulevat rokotteet joihinkin Aasian maihin, jos menet viidakkoon jne

    • epäilen ettei

      Minne herra on matkustamassa jos malaria pelottaa. Kerrotko niin katsotaan onko edes mitään aihetta sillä monessa turistipaikassa ei ole malaria vaaraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      3028
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2894
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2747
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2598
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2498
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2480
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2261
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2158
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2058
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2052
    Aihe