Minkälainen kaukaasianpaimenkoira on todellisuudessa? Vanhemmillani on ollut 2 kaukkaria ja olivat hyväkäytöksisiä. Olen itse ajatellut ottaa sellaisen joskus parin vuoden päästä. Ja kokemusta on isommista koirista jotka ovat olleet sakemannin kultasennoutajan ja dobermannin sekoitusta ja hyvin on käyttäytyneet. Eikä omat koirani ole koskaan purreet ketään. Joten kannattaisiko minun ottaa kaukkaria myöhemmin? Kunnioittaako kaukkari omistajaansa ja mietin vielä koska olen nainen ja sen takia monet ovat sanoneet että naiset eivät pärjäisi isommille koirille mutta olen ennenkin pärjännyt niin miksi en nyt pärjäisi. Siis haluaisin kuulla kokemuksia omistajilta koska koirathan ovat yksilöitä.
kaukaasianpaimenkoira
3
460
Vastaukset
- kaukkariisbest
ihan paras koira kannattaa ottaa! :)
- meniaikaasitten
Siinä vaiheessa kun kysytään kunnioittaako koira omistajaansa tai joudutaan kysytään pärjäänköhän lainkaan koiran kanssa, ovat niitä kysymyksiä joiden jälkeen kannattaa miettiä onko sitä koiraa lainkaan pakko ottaa.
Kun sitä kunnioitusta ei kysytä koiralta, vaan mitä isompi ja voimakkaampi rotu, sitä vahvempi itseluottamus on oltava omistajalla, että tilanteessa kuin tilanteessa omistaja on itse se itseiarvo eli kunnioitus, luottamus, johdatus.
Ihan tarpeeksi monta harrastelijaa tullut vastaan kun alkavat nykiä koiransa hihnaa "etkö tajua mikä rotu tää on", kun vasta nuori, iloinen pentu heiluttaa häntää ja palloilee... Jolla asenteella ja väärinohjauksella ihan taatusti saa aikaan ongelmakäytöstä, kun omistajan henkinen vahvuus ja itsetunto ei yksinkertaisesti kestä ko. rotua. - 0263
hei hyvät kaukkareiden omistajat!!!!nyt vähä jelppiä kun mun puolivuotias tai oikeestaan vaimon koira.se ei meinaa tehdä ulosteitaan millään ulos vaan tekee ne sisälle lehden päälle.tämä yksilö on tullut meille noin kolme viikoa sitten.tuohon lehdelle tarpeensa tekevä koira alkaa saada jo muut koirat reakoimaan samoin.olen kokeillut puun luokse paperin vientiä ja pitkiä lenkkejä ym ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1864239"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?942785Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442290Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8522516 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark332171- 192041
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302017Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371851- 851849
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201836