Wilbur Smith

Centaine

Oon vasta alkanu lukee Smithin kirjoja ja auttamatta oon koukusa. Kirjat on just sellasii, et pystyy irrottautuu tästä hetkestä ja lumoutuu täysin afrikan tapahtumiin. Kirjoissa tykkään just historia/tieteis/rakkaus- ja seikkailupitosista tarinoista joten kirjat on just ku mulle tehtyjä. Musta rakkaustarinat on ihan piristäviä, vaikkakin aika usein arvaa mitä tulee kirjan lopusa tapahtuu. Smithin taitaa hyvin kerronnan ja kuvailun joten ei oo tylsää luettavaa. Ja on vaa hyvä, et on jatko-osiaki olemas.
Sitä vaa haluaisin kyssyy niiltä jotka on lukenu usiamman et onko mukavampi lukee järjestyksesä niitä kirjoja? Ei oikee oo pieneskirjastos mahollisuutta tähän.
Mitä mieltä muut on näistä kirjoista?
Suositelkaa jotain niistä yli 20kirjasta mitä tää herra on kirjottanu! :) tartun seuraavaks sitte siihe..
kiits, ja mukavia lukuelämyksiä!

1

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nynaeve

      Itse pidän ehkä eniten Smithin Egypti tarinoista, Joen jumala, Kätketyn haudan arvoitus ja Niilin noita. Näistäkin kolmas alkaa olla jo aika kliseinen fantasiakirja. Eli olin siihen pettynyt.

      Myös Courtneyn suvun meritarinat ovat lukemisen arvoisia. Eli Petolinnut, Monsuuni ja Siintävä horisontti.

      Nuo kaikki kannatta lukea juuri tuossa järjestyksessä, koska ovat enemmän tai vähemmän jatkuvajuonisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      646
      7936
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2220
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2124
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1696
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1229
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1218
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1103
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      834
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      751
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      727
    Aihe