kuumuus vai vakavempaa?

huolissaan 92

Osaisiko joku auttaa? Kissamme on sisäkissa ja kulkee ainoastaan pihalla valjaissa valvotusti. Mutta nyt ku mökillä olessamme kissa muuttui pihalla ihmeeliseksi. Kissan korvat ja anturat tuli kuumaksi ja nenäänpää tosi pinkiksi. Sisälle viedessäni kissa sähissi ja läähätti. Sisällä olessa kissa läähätti, makasi selällään ja sen mahaa aristi. Nyt tapahtumasta kulunut 1h. Kissan hengitys tasaantunut ja muutenki muuttunut rauhallisemmaksi. Kävi syömässä ja juomassa ja nukahti samantie (nukkuu edelleen). Mutta yhä edelleen korvat ja anturat kuumat ja nenä pinkki. Onko kissaa päässyt puraisemaan joku vai onko sillä vain niin kuuma? Kissa meinaan on pitkäkarvainen : )

2

2047

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sini7

      Näillä helteillä on syytä olla tosi varovainen eläinten kanssa myös ulkona.. Kokeile seuraavan kerran viileää suihkua, voi helpottaa toisen oloa kummasti. Ja jos nenänpäässä muutoksia mittaa kuume kainalosta.. näyttää suuntaa onko kuumetta.. jos on, niin sitten yhteys eläinlääkäriin pikaisesti :)

    • Katti Matikainen

      Varmaan ollut liian kuuma.
      Tuo suihku voisi auttaa tai sitten kylmä/viileä pyyhe. Jotkut pitää pyyhettä hetken pakastimessa ja sit sillä viilentää kissaa, jos sitä ei halua kastella.
      Itse teen myös niin, että kiedon sellaisen ison, litteän kylmävesipullon pakkasesta froteepyyhkeeseen ja laitan sen johonkin niistä paikoista, missä kissa voi makoilla.
      Kissani hoksasikin sen aika piankin ja nykyään käy itse oikein siinä jäähyllä. Se on hyvän viileä, mutta ei pistävän kylmä pyyhkeen ansiosta.
      JA sitten kun pullon vesi on sulanut, niin vaihdan uuden kylmäpullon pyyhkeeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6817
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3906
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe