Moro, voiko 5 metriä korkean ja kahden puolen kiven hormin piipun muurata kokonaan reikätiilestä? Tuleeko kestämään?
Kiitos asiallisesta vastauksista.
Kiitos asiallisesta vastauksista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No siitä se just kestää, reikätiilestä.
Voidaan aivan hyvin muurata reikätiilestä tai vaikka umpitiilestä. Kestävyydessä ei ole mitään merkittävää eroa. Jos oikein finistellä asian kanssa halutaan, niin savupeltiin asti umpitiilellä ja yläosa sitten sillä reikätiilellä. Tämä siksi, että umpitiilen lämmönvarauskyky on jonkun verran reikätiiltä parempi.
Sinä rakennesuunnittelija kotonas vaan
Ottiko tuon aikaan saaminen lujillekin?
Sitten vielä kun savilaastilla muuraat välipohjaan saakka, niin hyvä tulee.
Joopasen joo! Jos laittaisin kaikki korsteenit päällekkäin muurailisin nyt 5,4 kilometrin korkeudessa.Niistä metreistä on savilaastilla muurattu vain 4-5 metriä!
Savilaastin teollinen valmistus alkoi joskus 70-luvun lopulla.Ihan maasta sitä nostettiin siihen asti,siis uunimuurauksia varten.Kannattaa miettiä, että olikohan sitä savea tuolla pohjosen pojilla?ETTÄ MILLÄS SIELLÄ MAHDETTIIN MUURAILLA???
Pohjosen pojat muurasi Satusedän ohjeilla kuten kirjoissa on kirjoitettu. Näin saivat paskoja uuneja ja hormeja. Ei ole perinne sitten päätalon siellä muuttunut.
Älä luota pohjoisen satusetiin, vaikka olisivat kuinka ameriikaan kävijöitä. Huijareita ovat kaikki pohjoisen muurarit, ja muutenkin munattomia miehiä.
Mitä häh? Minkä ihmeen takia korsteeni tarvitsisi savilaastilla muurata? Voisiko joku selittää tuon jutun muurarillekin?
savilaastin ja savitiilen lämpölaajeneminen on sama. Sitten kun palokaasut on kylmenneet, niin siitä sitten perusmuurauslaastilla eteenpäin, ja sitten katosta ylöspäin reikätiilellä, koska se kestää taas säätä ja pakkasta paremmin kuin umpitiili. Jollei sitä muuten määrää jo säännötkin?
Tämä piippu on tulossa pihasaunaan, joka on talvet kylmiltään eli pakkasella koko matkalta. No, ehkä jouluna lämpiää. Muurauslaastilla ajattelin mennä koko matkan.
Oikein hyvä valinta, ei se sen ihmeellisempää tarvitse. Itselläni on mökin piippu poltetusta reikätiilestä ja saunan piippu käytetystä Kahi-umpitiilestä ja kaikki muurattu värivirheellisellä julkisivulaastilla, jota jäi trukkilavakaupalla yli kerrostalotyömaalta. Muurattu 1994 ja laasti oli tuolloin ollut varastoituna runsaat kolme vuotta. Piiput välillä kuumia ja välillä pakkasella. Edelleen ovat kuin juuri muurattuja.