Asuntomessut

kakaraskeidaa

Vuosituhannen täysi turhake. Mitään niin typerää tiedä kuin tyhjäpäinen laatikoiden kiertäminen kiertosuunnan osoittamaan ilmansuuntaan. Oooh: tavis-nakertaja naulaa liimallaruuvaten levypaneelin 13 asteen kulmaan jiiriin nähden vastapäivään poikkiharjan jiirinpohjan päättölevyn wacaflexiin. Onpa upeeta! Hienoo - toi meille, ja siskos ukko saa taas slaagin.

Siellä lisäksi ne tavis-talomyyjä-reppanat sitten sönkkäävät krapuloissaan tuubaa lautoihin & levyihin pakattujen villalaatikoiden surkuhupaisasta ekologisuudesta ja teknologiasta.

Kaiken huvittavinta kävijämäärät.. Aiwan hhrrrwweetä mielikuvitusta vaatii jatkuva valehtelu. Nyt tavoitteena jälleen ykkössadoissa tuhansissa laskettavat määrät, mutta vähennettynä:
-talopakettitoimittajien työntekijöiden, heitin sukulaisten, naapureitten yms. kissan kaiman serkkujen vapaaliput;
-yhteistyökumppaneitten ilmaisliput;
-esiintyjät tms. teemahöpöttäjät kutsuvieraineen ja tuttavineen;
-järjestäjien tuttavat ja sukulaiset yms..

Eipä noita todellisia maksaneita kohderyhmään kuuluvia kävijöitä kovin paljoa yli 50 t kaikkiaan ole!

Tämä on muuten fakta (:

6

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+17

      Kun suunnittelin taloa v. 2004, kävin muutamilla messuilla. Parhaiten on jäänyt mieleen Jukka-talon edustajan lausahdus, kun tiedustelin mahdollisuutta saada paksummat seinäeristeet: "Tässä on niin hyvä eristys, että ei ole tarvetta.". Heidän vakioeristyspaksuus taisi olla tuolloin 175 mm...

      • Kuinka kävi

        No ostitko, vai suunnittelitko vain?


      • näin se vaan on

        Oli muuten myyjä ihan oikeassa, 175mm eristetä seinään riitää varsin hyvin. Loppueristäminen on eristeteollisuuden lobbausta ja mitään energian säästöä sillä ei saada aikaiseksi, kosteusongelmia ehkä ja sitä kautta uusia taloja markkinoille mikä on myyjän kannalta tietenkin ihan hyvä asia.


    • Turhake on.

      Joo, kyllähän toi konsepti on jo tosi kuppaantunut. Mullakin olis monta kehitysehdotusta, jotka tasan kiinnostais enempi uusia rakentajia, remppaajia tms. uutta hakevaa. Mut tää messuorganisaatio on niii-iin itteensä täynnä olevaa ylimielistä ja paikoilleenjämähtänyttä sakkia, ettei niitä kiinnosta mikää oikeasti uusi.

      Kerran messuilla käynyt ja uusista messuista lehdistä lukeva saa ihan saman kuin telttajuottoloissa vieraillen. Kävijämäärät,... joo. Samaa mieltä siitä, että määriä liioitellaan. Ja ihan turhaan. Yhtä turhaan kuin messut itsessäänkin on!

    • Ilman jonoja

      Ajot alkoivat - messukansa reittien varrella jotain älykkäämpää ihmettelemässä.

    • kävijäthoi

      Onko kukaan kattonu millainen se tumma älppäri oli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      248
      3517
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      132
      2549
    3. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      15
      2035
    4. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      225
      1872
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      346
      1831
    6. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1438
    7. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      49
      1404
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      111
      1140
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      103
      1117
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      67
      1109
    Aihe