Kuinkas aivovamma oireilee?

Killi

Pelkään että mulla on aivovamma. Olen käynyt nyt 7vkoa tutkimuksissa ADHD oireiden vuoksi, psykologini mainitsi sanan "aivovamma" keskustelun yhteydessä kun kerroin että olen ollut aina tapaturma-altis ihminen. Olen lyönyt pääni vakavasti 7 kertaa elämäni aikana, kännikaatumisen, hevosen selästä putoamisen tai pahoinpitelyn takia. Kaikkiin ei liity tajuttomuutta, osaan liittyy ja moneen niistä liittyy ambulanssi. Aivotärähdys dg olen saanut muutaman kerran. Ikinä päätäni ei ole kuvattu mikä on outoa.

Hevosen selästä pudotessani olin tajuttomana hetken sekä halvaannuin noin 20minuutiksi, jolloin jalat eikä kädet liikkuneet. Olin kahdestaan hevosen kanssa, joka käveli ylitseni enkä voinut tehdä mitään. Astui siis YLITSENI, en jäänyt alle :) Karmea tunne kun näet hevosen tulevan muttet voi VÄISTÄÄ kun mikään ei liiku. Pääsin sieltä kuitenkin lopulta ylös ja ystäväni vei sairaalaan, niska kuvattiin muttei päätä. Aivotärähdys kuulemma.

Alkoholi aiheuttaa myös kummia oireita. Oikea suupieleni lerpahtaa, jolloin puhe ei suju. Tämä siis jo toisen siiderin jälkeen eli kyse ei ole "kännisammaltamisesta". Toki senkin taidon osaan hyvin :D Jos jatkan lerpahtamisesta huolimatta juomista, lukittuu oikean käden nimetön ja keskari niin tiukkaan lukkoon etten edes selvinpäin saa niitä niin asetettua. Lukko helppaa sitä mukaa kun viina poistuu...väkisin en niitä auki saa.
Erään juopotteluillan aikana tuttu kysyi multa että onko sun kasvot halvaantuneet kun koko oikea puoli lerppuu...siitä päivästä lähtien en ole juonut humalahakuisesti. Enkä juo. Pelottaa liikaa.

Hahmotushäiriöt vaivaa joka päivä, en pysty kääntämään esim. katselemaani kuvaa toisin päin päässäni. En siis ymmärrä miltä kolmio näyttää kun se on väärinpäin jos katson kolmiota oikein päin. En saa peruutettua koskaan peräkärryllistä ajoneuvoa oikein päin talliin kuten on pyydetty koska pitää peruuttaa se ensin sinne väärin päin jotta ymmärrän miten se kuuluu oikein peruuttaa. En ymmärrä numeroita, en määriä, etäisyyksiä, ajankulua. En siis osaa laskea vaikka olen kolmenkymmenen. En siis peruslaskuja. 7 8= WTF?!

En muista mitään. En siis muista MITÄÄN! Testien perusteella muistikapasiteettini on yli 60 vuotiaan ihmisen, vaikka olen puolet nuorempi. No, lapsuus on muistissa muttei mikään muu. En muista mitä olen puhunut, kuullut, keskustellut, sopinut, missä tavarani on. Hävitän autoni usein. Unohdan hakea koiran hoidosta ja ihmettelen kotona hiljaisuutta. Unohdan syödä. Unohdan tapaamiset. Ja kaikkein pahinta, unohdan maksaa laskuni joten olen hirveässä velkakierteessä. En muista ottaa pyykkejä koneesta, ne lojuu siellä kolme viikkoa ja lopulta niissä kasvaa kukkia. En muista sulkea vesihanoja töissä, en muista juuri annettuja ohjeita, en muista juuri kuulemaani/lukemaani. Ja niin edelleen.

Ja se väsymys...voi hyvä tavaton sitä väsymystä! Olen kolme kertaa palanut loppuun, koska en ole hyväksynyt väsymystä. Teen töitä siitä huolimatta ja poks, olenkin pitkällä sairaslomalla uupumuksen takia. Perusarjessa väsyminen näkyy keskittymisvaikeuksina (sitä on kyllä ilmankin väsymystä..) ja päiväunet on PAKKO ottaa. Muuten ei jaksa. Epäsäännöllinen ja fyysisesti raskas työ verottaa rankasti ja väsyn vieläkin helpommin. En voi ymmärtää miten nuori ihminen voi väsyä näin. Autoilen työn takia paljon, muutamia kertoja joutunut bussipysäkille pysäyttämään kotimatkalla kun pakko NUKKUA!! Muuten nukkuu rattiin. Niin väsynyt on ettei kättä jaksa enää ratilla pitää vaan se putoaa syliin...ja kas kun ratti pyörii itsekseen iloisesti...

Kuviin tarvitsis päästä, miten ihmeessä pääsen kun psykologikaan ei lähetettä ole antanut...tai no lääkärin sen tekee mutta psykologi voisi vihjaista. Mutta kun ei. Onko tämä nyt mukamas niin normaalia sitten? Koko elämäni on HAJALLA kun en muista mitään, en tajua mitään, en ymmärrä mitään, en ehdi mihinkään, olen ihan kakka ihminen. Kumma ettei apua saa.

1

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma pää kuvattu

      Öö kyllä jos kirjoituksesi on totta, niin päänkuvaukseen kyllä pääset lääkärin lähetteellä. Eikä siihen mitään psykologin vihjausta tarvita. Omalla kohdalla omalääkäri teki lähetteen neurologille ja sitä kautta sitten magneettikuvaukseen. Ei ollut mitään vikaa, mutta enpä kyllä enää kärsikään yhtä pahoista oireista kuin aikaisemmin. Myös minä olen lyönyt pääni ja ollut muistiongelmaa sun muuta. Kannattaahan se varuilta kuvata, vaikka sanovatkin, että kuvaus on kallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3446
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      795
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe