Otsikko sanookin suurimman osan. Haluaisin tietää, olisiko kääpiösnautseri hyvä ensimmäisenä koirana, kun ei ole ollut koiraa aiemmin.
Mitä itse olen lajeja tähän mennessä nähnyt niin käppänät vaikuttavat aika mukavilta. Melko nätti rotu verrattuna moneen muuhun. Mutta se muuten sellainen rotu että olisi helppo opettaa sisäsiistiksi yms. Voiko rotua pitää hyvin kerrostalossa vai pitääkö olla isompi kämppä?
Mitä kokemuksia ihmisillä on käppänöistä?
Käppänästä hyvä eka koira?
5
185
Vastaukset
- Koiranomistaja
Itselläni on ollut käppänä jo 12 vuotta ja on ollut mielettömän ihanaa seuraa. Ovathan käppänät hiukan jääräpäisiä mutta muuten aika helppo kouluttaa. Ne ovat seurallisia ja tykkäävät ulkoilusta. Sylikoiria ne eivät niinkään ole. Tämä käppänä on siis ollut ensimmäinen koirani, ja hyvin on mennyt. :)
- sylivauva kotona
Meillä on käppänä, tosin ei ensimmäinen koira. Oppi alle viiden kuukauden ikäisenä sisäsiistiksi, tosin pääsi ulos tiuhaan joten helpotti oppimista. Asutaan kerrostalossa, hyvin mene. Miksi pieni koira tarvitsisi ison "kämpän", jos pääsee tarpeeksi ulos ja koirapuistoon jne. Pitää muistaa että käppänä pienestä koostaan huolimatta on kestää hyvin erilaisia säitä, pakkastakin ja kaipaa todellakin paljon liikuntaan, ei siis mikään sohvaperuna ole. Maailman paras koira, vaikka on kokemusta muistakin, en enää rotua vaihtaisi mihinkään.
- Pumppis22
Meillä kans käppänä, kerrostalossa asutaan. Hyvin sopeutuvainen, aktiivinen rotu (ite harrastetaan mm agilitya). Ei lähde karvaa koska trimmattava rotu. Oli sisäsiisti 4kk ikäisenä mutta se on toki yksilöllistä. Aina valmis tekemään, menossa mukana. Meijän käppänä viihtyy sylissä, ongelma pikemminkin päinvastainen :D
Rauhallinen sisällä, haukkuu harvoin (vaikka käppänät ovatkin aika haukkuherkkiä, tämäkin toki yksilöllistä). Vieraista ei välitä mutta oppii nopeasti ketkä on esim tuttuja joita sitten rakastetaan. Meillä ei lapsia lähipiirissä, joten koira ei tykkää lapsista..
Mahtava rotu, tästä en vaihda :) - Käppänää
Meilläkin suunnitelmia käppänän hankkimisesta ensimmäiseksi koiraksi. Onko kourissa suuria sukupuolieroja? Olisiko narttu ns. helpompi?
- jjjjjjjjdfsadfsdf
Meille tuli käppänä ensimmäiseksi koiraksi. Koira nyt 6v, eikä hetkeäkään ole kaduttu. Meidän narttu on todella ahne, joten oli helppo kouluttaa. Jääräpäinen oli aluksi, hihnassa kävely ei ollut kivaa joten ei kävelty jne. mutta hyvin palkattuna viisas koira oppii nopeasti! Käppänä on hyvä ensimmäiseksi koiraksi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1061918- 2421696
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611086Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K62980En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k66949Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉63838Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37837The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6821Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49805